امروز: دوشنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۰۷ Monday, 2 October 2023

رئیس‌جمهور:برای پروژه‌های بجامانده 400هزار میلیارد تومان نیاز داریم

رئیس‌جمهور:برای پروژه‌های بجامانده ۴۰۰هزار میلیارد تومان نیاز داریم

رئیس‌جمهور با انتقاد از روند کلنگ‌زنی پروژه‌ها در گذشته، رقم مورد نیاز جهت تکمیل پروژه‌های بجامانده کشور را 400 هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست فرهنگیان، دانشگاهیان و نخبگان خوزستان با تبریک میلاد پیامبر اسلام (ص)، امام صادق (ع) و هفته دولت، بر این نکته که «در این جلسه قصدم شنیدن و بهره بردن بود»، تاکید کرد و گفت: نکات بسیار مهمی از زبان نمایندگان بخش‌های مختلف جامعه در این جلسه بیان شد.

 

وی با اشاره به عنوان جلسه که «جلسه با فرهنگیان، دانشگاهیان و نخبگان است»، به تعریف خود از واژه نخبه پرداخت و گفت: منظور از نخبه آنهایی نیستند که سمت و مدرک علمی یا شغل و منفعت و یا سمت سیاسی و اجتماعی دارند. همه صاحبان فکر، اندیشه و تجربه نخبگان این جامعه هستند.

 

روحانی با بیان اینکه رئیس یک قبیله یا عشیره ممکن است سمت سیاسی یا مدرک علمی نداشته باشد، یادآور شد: ولی همین فرد ممکن است فردی صاحبنظر و دارای تجربه در مسائل محیطی و اجتماعی باشد.

 

وی ادامه داد: یک ورزشکار و فردی که سابقه جهاد، دفاع و مبارزه با دشمن را دارد، ولو اینکه سمت نظامی نداشته باشد و حتی از مدرک دانشگاهی برخوردار نباشد، از نظر ما نخبه است.

 

رئیس جمهور تاکید کرد: هرکس که می‌داند، می‌تواند و می‌خواهد، نخبه است. همه آنهایی که در جامعه ما دارای توانمندی ویژه‌ای برای شناخت، درک و دریافت مسائل و تحلیل و حل و فصل آنها هستند، نخبه محسوب می‌شوند.

 

روحانی تاکید کرد: نخبه در جامعه کسی محسوب می‌شود که دارای احترام خاص و ویژه در آن جامعه است. او کسی است قدرت تبیین و تعبیر خاص حق مردم را دارد.

 

وی در ادامه با یادآوری اینکه «هفته‌ها قبل که می‌خواستیم دیدارهای استانی را آغاز کنیم، بعد از چند جلسه بررسی و انتخاب خوزستان، بلافاصله مسائل استان بررسی شد»، به جلسه مشترک خود با نمایندگان مجلس که در آن آنها اولویت‌های خود را برای رئیس جمهور برشمردند اشاره کرد و گفت: اولویت‌بندی مهم است. این مهم است که با امکانات محدود از کجا شروع کنیم و بدانیم که کدام یک از مسائل دارای اولویت است.

 

روحانی در ادامه با یادآوری جایگاه نخبگان در بحث نیازمندی‌ها و مطالبات مردم، وظیفه این قشر را جمع‌بندی و ارائه بهترین شکل به دولت عنوان کرد.

 

رئیس جمهور اضافه کرد: نخبگان می‌توانند مسائل را جمع‌بندی کنند و این قدرت جمع‌بندی از توانمندی‌های آنها است. آنها حتی می‌توانند این مطالبات را تعدیل کنند و با مردم جلسه بگذارند.

 

وی در ادامه با یادآوری نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌های صنفی در جمع‌بندی مطالبات مردم تاکید کرد: تشکل‌های صنفی می‌توانند بهترین یاری کننده دولت باشند و می‌توانند به مردم بگویند در شرایط فعلی چه چیزی شدنی و چه چیزی نشدنی است.

 

روحانی در ادامه با اشاره به فشارهایی که می‌تواند جامعه را متشنج و دولتمردان را به مسیر نادرست ببرد، گفت: نمی‌خواهم از نهادی انتقاد کنم. گاهی فشار و تنگناهای مختلف برای اینکه آن پروژه تصویب شود یا آن پروژه کلنگش زده شود و یا در لیست قرار بگیرد، ما را به جایی می‌رساند که امروز برای تکمیل پروژه‌ها، 400 هزار میلیارد تومان پول نیاز داریم.

 

رئیس جمهور تاکید کرد: ما باید پروژه‌ها، خواست‌ها و مطالبات مردم را تعدیل کنیم. این کار دولت نیست، کار نخبگان و فرهیختگان است. آنها می‌توانند مطالبات مردم را تعدیل کنند. آنها می‌توانند مطالبات اولویت‌دار را به مردم منتقل کنند و از مردم بخواهند.

 

وی در عین حال با تاکید بر اینکه «نخبگان می‌توانند منتقد باشند»، گفت: از انتقاد نترسیم. هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که برنامه‌ها و کارهایش نقصی ندارد. نه کلام ما کلام قرآن و نه سیره ما سیره و روش پیامبر است. همه ما اشتباه و نواقص فراوان داریم. خرد جمعی می‌تواند ما را نجات دهد.

 

روحانی با یادآوری اینکه «نخبگان می‌توانند مطالبات و خواسته‌های مردم را تبیین کرده و واسطه خوبی بین دولت و جامعه باشند»، گفت: همگان می‌توانند دولت را یاری کنند؛ چراکه اگر نخبگان حضور داشتند و اگر انتقاد آزاد بود، امروز مشکلی به نام سد گوتوند نداشتیم.

 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه «من به مسئولان دستور می‌دهم که مساله گوتوند را به دقت مورد بررسی قرار دهند»، اظهار کرد: من امروز قصد قضاوت درباره این موضوع را ندارم، اما مطابق آنچه که گفته شده، گوتوندی که می‌توانست مایه امید باشد، متاسفانه امروز مایه نگرانی شده است. چرا این اقدام صورت گرفته؟ من نمی‌گویم کسی مقصر است، چون بررسی نکردیم.

 

روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه همه مسئولان موظفند مساله را بررسی کنند تا دولت گزارش به مردم ارائه دهد، به پیگیری‌های خود درخصوص سد گوتوند اشاره کرد و گفت: از روز اول در اولین جلسه که با وزیر نیروی سابق و معاونانش داشتم، مساله گوتوند را مطرح کردم. پاسخی که آنها دادند گفتند ما مساله را به طور کامل حل کردیم و نگران نباشید، اما بعد دیدیم که مساله حل نشده است.

 

وی با بیان اینکه «برای این مساله راه‌حل‌هایی وجود دارد و ما نگرانی‌ها را رفع می‌کنیم»، ارائه راه‌حل و بررسی آنچه که اتفاق افتاده است را مورد تاکید قرار داد و افزود: مردم باید بدانند آنها صاحبان این کشور هستند. دولت کارگزار مردم است. شما با رای خود به دولتمردان گفتید بیایید و بار مسئولیت را به دوش بگیرید و ما باید به این مردم گزارش بدهیم.

روحانی تاکید کرد: ما افتخار می‌کنیم که دولت از همه نکات مثبت و منفی، کارآمدی‌ها و ناکارآمدی‌های خود به مردم گزارش دهد.

 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه «انتقاد آزاد است و همه باید انتقاد کنند»، گفت: ما کاری که انجام داده‌ایم و فکر می‌کنیم که درست بوده، این است که به مردم گزارش می‌دهیم. اگر مردم گفتند درست است، درست است و اگر گفتند اشتباه است، ما باید آن اقدام را اصلاح کنیم. قاضی وجدان عمومی ملت است.

 

وی بار دیگر در سخنان خود با دعوت از نخبگان، انجمن‌های صنفی و تشکل‌های مردمی برای کمک به دولت گفت: همه مسئولان دولتی اعم از ملی و استانی باید با نخبگان جامعه در تماس باشند. فکر نکنیم چون مسئولیم، بهتر می‌فهمیم. باید از کارآزموده‌ها و باتجربه‌ها استفاده کنیم. خصوصا در مسائل محلی و استانی باید از کسانی که فراز و نشیب‌های استان را می‌دانند، بهره بگیریم.

 

روحانی در ادامه سخنانش با اشاره به سوابق تاریخی استان خوزستان به عنوان یکی از مراکز علمی در گذشته، گفت: تمدن این استان به قبل از میلاد بازمی‌گردد و آثار تاریخی استان گواه و شاهد این مساله است.

 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت خود را موظف می‌داند برای حل مشکلات هر یک از استان‌های کشور از همه توانش استفاده کند، سهم کمک مردم و نخبگان را در رفع این مشکلات مورد تاکید قرار داد و در ادامه با اشاره به وضعیت استان خوزستان از حیث برخورداری از زمین‌های حاصلخیز گفت: زمین‌های حاصلخیز استان فقط با آفتاب حرف می‌زدند و آب‌هایی در پشت سد وجود دارد که منتظر هستند. باید این آب‌ها را به زمین‌های استان برسانیم.

 

وی در ادامه با اعلام اینکه «ان‌شاءالله تا پایان امسال منبع مالی تامین آب 550 هزار هکتار را تامین می‌کنیم»، خطاب به وزیر جهاد کشاورزی که در جلسه حضور داشت، گفت: وزیر جهاد کشاورزی قول می‌دهد ظرف سه سال آب‌ها را بالای سر زمین‌ها برساند.

 

رئیس جمهور این کار را اقدامی بزرگ برای کشاورزی استان برشمرد و گفت: در سطح ملی نیز این مساله می‌تواند ما را به سمت امنیت قضایی و خوداتکایی سوق دهد.

 

روحانی در ادامه با اشاره به مساله آب آشامیدنی مردم استان، آن را جزو مواردی برشمرد که اقداماتی در این حوزه از سوی دولت‌های قبل صورت گرفته و ادامه داد: ما می‌خواستیم این هفته آب به اهواز برسد، اما ان‌شاءالله هفته آینده آب منتقل می‌شود و مردم از آب با کیفیت استفاده می‌کنند.

 

رئیس جمهور در عین حال تاکید کرد که مساله طرح آب‌رسانی برای همه شهرستان‌های استان خوزستان پیگیری می‌شود.

 

وی در ادامه به مساله کارون اشاره کرد و کارون را مساله مهمی خواند که زیبایی و امید استان و جاذبه توریستی و منبع حیات خوزستان برشمرده می‌شود و تاکید کرد: اقدامات مناسبی برای احیای کارون انجام دادیم.

 

رئیس جمهور در ادامه به اقداماتی که در حوزه سرشاخه‌های کارون و همچنین رفع آلاینده‌ها از این رودخانه انجام شده اشاره کرد و گفت: ان‌شاءالله سال 93 مساله فاضلاب اهواز حل می‌شود. البته به فکر فاضلاب شهرستان‌های استان نیز هستیم.

 

تکمیل قسمت‌های باقی مانده از آزادراه بندرامام به تهران، از دیگر مواردی بود که رئیس‌جمهور در سخنان خود به آن اشاره و اعلام کرد که در این خصوص به وزیر راه توصیه‌های لازم را داشته است.

 

روحانی در ادامه با اعلام اینکه منطقه آزاد خرمشهر و آبادان هم در دولت و هم در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: در نظر ما کل آبادان و خرمشهر منطقه آزاد خواهد بود.

 

وی در ادامه به مسئله اروند اشاره کرد و گفت: اروند بسیار مهم است. در مذاکره با نخست‌وزیر عراق بیش از یک سوم مذاکره به بحث اروند و پاکسازی و لایروبی آن اختصاص داشت.

 

وی اضافه کرد: در مساله اروند آنچه مورد نظر ماست توافق دو کشور است که دنبال شود. اگر اروند احیا شود تاثیرش برای کل استان و ایران خواهد بود.

 

ریزگردها نیز از دیگر مسائلی بود که رئیس جمهور در سخنان خود به آن اشاره کرد و اعلام کرد: در گفت‌وگو با مقامات عراقی پیرامون این مساله بحث شد و ما این مساله را دنبال می‌کنیم، چرا که نه تنها برای خوزستانی‌ها بلکه برای بسیاری از استان‌ها اهمیت دارد.

 

روحانی همچنین به ماموریت محول شده به معاونت علمی ریاست جمهوری برای پیگیری و دستیابی به راه حل درباره ریزگردها اشاره کرد و با دعوت از نخبگان جهت ارائه نظر در این خصوص، از آن به عنوان امر مهمی نام برد که همه باید با کمک هم آن را به سرانجام برسانند.

 

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مطالب عنوان شده از سوی نخبگان حاضر در جلسه مبنی بر آزاد بودن محیط دانشگاه گفت: اینکه محیط دانشگاه‌ها باید آزاد باشد، مورد تائید است. 16 آذر امسال نمای خوبی بود که حکایت از این داشت که شرایط دانشگاه عوض شده زیرا در بسیاری از دانشگاه‌ها افراد مختلف با افکار مختلف حضور یافتند و این نشان داد که شرایط تغییر کرده است.

 

وی در عین حال تاکید کرد: سیاست داخلی از سیاست خارجی با همه پیچیدگی‌های آن سخت‌تر است.

 

روحانی با بیان اینکه «دولت مسیر خود را ادامه داده و به قول خود پایبند خواهیم بود»، گفت: چنانچه با سدی مواجه شدیم حتما به مردم خواهیم گفت و از مردم کمک خواهیم گرفت. قدرت مردم، قدرتی بسیار تعیین کننده است.

 

وی در ادامه سخنانش با دعوت همه به اتحاد گفت: بدانید اگر دست به دست هم بدهیم و با آشتی و صلح همه در کنار هم قرار بگیریم، موفق خواهیم بود. من خط‌کشی‌های موجود سیاسی، جناحی و قومی را قبول ندارم. مباد روزی که در استان خوزستان شایسته‌ای به دلیل سوابق سیاسی، جناحی و یا سابقه قومی مورد استفاده قرار نگیرد. این امر خیانت به ملت و ظلم به مردم است.

 

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر کسی به اندازه یک هزارم میلی‌متر بین اقوام مختلف اعم از عرب، بختیاری، لر، فارس، کرد و … به خاطر مساله قومیت‌ها فاصله‌ای بگذارد، بداند که در پیشگاه خداوند مسئول است.

 

ایجاد شرایط برابر برای مردان و زنان جهت حضور در عرصه، محور دیگری بود که رئیس‌جمهور در سخنان خود به آن اشاره کرد و با یادآوری سهم موفقیت زنان در فعالیت‌های دانشگاهی و تحقیقاتی گفت: چه فرقی وجود دارد در بین زنان و مردان. فرصت برابر ایجاد کردن برای زنان و مردان، وظیفه ملی و الهی است.

 

رئیس‌جمهور با اظهار امیدواری نسبت به اینکه «همه دست به دست هم داده و از پتانسیل نخبگان، دانشگاهیان و فرهنگیان استفاده کنیم و در مسائل ملی و استانی انتقادات و نظرات آن‌ها را مد نظر قرار دهیم»، سخنان خود را با امید به خوزستان و ایرانی بهتر و آباد به پایان رساند.

 

بر اساس این گزارش، نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور، صادق مشاور رئیس‌جمهور، فانی وزیر آموزش و پرورش، فرجی‌دانا وزیر علوم، علوی وزیر اطلاعات، رحمانی‌فضلی وزیر کشور، حجتی وزیر جهاد کشاورزی، انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، ملاوردی معاون امور زنان، امین‌زاده معاون حقوقی و ستاری معاون علمی رئیس‌جمهور از جمله مقاماتی هستند که در این دیدار رئیس‌جمهور را همراهی کردند.

 

در این دیدار و پیش از سخنان روحانی، هشت نفر از فرهنگیان، دانشگاهیان و نخبگان استان خوزستان دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود را با رئیس‌جمهور در میان گذاشتند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

11:55 (۳ ماه قبل) ۱

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۳ ماه قبل) ۲

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۳ ماه قبل) ۳

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۴ ماه قبل) ۴

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۴ ماه قبل) ۵

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۴ ماه قبل) ۶

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۴ ماه قبل) ۷

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۴ ماه قبل) ۸

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۴ ماه قبل) ۹

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۴ ماه قبل) ۱۰

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۴ ماه قبل) ۱۱

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۴ ماه قبل) ۱۲

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۴ ماه قبل) ۱۳

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۴ ماه قبل) ۱۴

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۴ ماه قبل) ۱۵

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۵ ماه قبل) ۱۶

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۵ ماه قبل) ۱۷

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۵ ماه قبل) ۱۸

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۵ ماه قبل) ۱۹

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۵ ماه قبل) ۲۰

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

آخرین عناوین