امروز: جمعه، ۴ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۵۸ Friday, 24 March 2023

روحانی: اقتصاد ایران را به اقتصادهای موفق نوظهور بسیار نزدیک می‌بینم

روحانی: اقتصاد ایران را به اقتصادهای موفق نوظهور بسیار نزدیک می‌بینم

رییس جمهور گفت: من اقتصاد ایران را نزدیکترین و با ظرفیت‌ترین اقتصاد به اقتصادهای موفق نوظهور می‌بینم.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در افتتاحیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس با بیان اینکه حوادث و تحولات شش سال اخیر در اقتصاد جهانی نشان داد که هیچ کس نمی‌تواند تنها زندگی کند، اظهار کرد: هیچ کشوری نمی‌تواند بی‌اعتنا به دیگران مسائل خود را حل کند و هیچ بنگاه اقتصادی نمی‌تواند بدون ایفای مسوولیت اجتماعی خود به رشد پایدار دست یابد.

 

وی با بیان اینکه هیچ قدرتی نمی‌تواند سلطه خود را دائمی بداند، افزود: جهانی شدن این بار در شکل بحران جهانی اقتصادی نشان داد که همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم و اگر کشتی‌بانان خردمندی برنگزینم طوفان به همه ما آسیب می‌رساند.

 

رییس جمهور افزود: اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد برای جهان و حوزه‌های اندیشه و فکر فرصت مغتنمی است که با هم‌اندیشی و تامل نسبت به مسائل مهم جهانی به بیان نگرانی‌های و دل مشغولی‌های خود پرداخته و با گفت‌وگو و تبادل نظر جریانی از اندیشه و فکر را در اداره بهتر جهان پدید آورند و من نیز از این منظر به این اجلاس می‌نگرم و امیدوارم بتوانم پیام دوستی‌،تعامل‌،همکاری و همزیستی صلح‌آمیز ملت خود را به شما رهبران،‌مسوولان،‌کارآفرینان و اندیشمندان که از سراسر جهان به این جا آمده‌اید منتقل نمایم.

 

وی افزود: دیدگاه من نسبت به مسائل اقتصادی،‌سیاسی و اجتماعی دیدگاه اعتدال است و این درسی است که از اسلام آموخته و در زندگی سیاسی خود عمیقا تجربه کرده‌ام و بر همین مبنا بود که تصمیم به حضور در انتخابات ریاست جمهوری گرفته تا بتوانیم اعتدال و تدبیر که ویژگی بارز ایرانیان و رمز موفقیت آنان در طول تاریخ بوده است در سطح کشور منطقه و جهان در حد توانم جاری سازم.

 

روحانی با بیان اینکه با لطف الهی همانطور که پیش‌بینی می کردم مردم خوب ایران را نیز همین مشی و مرام را برگزیده و اینک به حق،‌ اجرا و تحقق آن را مطالبه می‌کنند، خاطر نشان کرد: در منطقه و صحنه بین ‌المللی گزینش ایرانیان با استقبال مواجه شد و نخستین آثار آن را در چند ماه حضور دولت تدبیر و امید مشاهده می‌کنید.

 

رییس جمهور با بیان اینکه اعتراضات گسترده مردمی در همه قاره‌ها نشان داد که سیاست‌های اقتصادی باید عدالت اجتماعی و منافع همگان را مدنظر قرار دهد تا به سود همه باشد و تنها سیاست‌ها و نظام‌هایی پایدار خواهند ماند که به همه مردم سود برساند، تصریح کرد: قرآن کتاب آسمانی مسلمانان به ما آموخته است تنها آنچه به مردم سود می‌رساند در زمین ماندگار خواهد ماند.

 

وی با بیان اینکه دیدگاه اعتدالی من منحصرا به کشورم نیست، خاطر نشان کرد: جایگاه ایران اعتدال‌گرا را بر مبنای سیاست‌های مدبرانه و امیدبخش در تصویر آینده اقتصاد جهانی بسیار فراتر از آنچه که پیش‌بینی شد می‌بینم از این رو در سیاست‌گذاری‌های جاری نه فقط وضعیت امروز و آینده نزدیک بلکه چشم‌انداز بلند مدتی را در نظر دارم زیرا اقتصاد ایران بنیه و ظرفیت‌دار است که ظرف سه دهه آینده در زمره 10 اقتصاد اول دنیا قرار گیرد و این هدفی است که در کلان برنامه‌ریزی‌های اقتصادی،‌ سیاست داخلی و خارجی در پی آن بوده و برای تحقق آن قصد جدی دارم.

 

روحانی افزود: در مدتی که مسوولیت دولت بر عهده دارم قصد دارم همه موانع سیاسی و اقتصادی را عمده را مهار نمایم چون اقتصاد ایران را نزدیک‌ترین و با ظرفیت‌ترین اقتصاد به همه اقتصادهای موفق نوظهور می‌بینیم و‌آینده را همراه و در کنار آنها ترسیم می‌کنم.

 

رییس جمهور با بیان اینکه انتخاب من از سوی مردم ایران در چارچوب یک نظام مردم ‌سالار صورت گرفته است و هم اکنون فرصت پیدا کرده‌ام تا به آرمان‌های توسعه اقتصادی،‌ مردم‌سالاری و بهبود روابط خارجی ایران بپردازم، گفت: در اینجا اعلام می‌نمایم یکی از ارکان‌های نظری و عملی دولت من تعامل سازنده و بین‌المللی است و بدون کار و فعالیت بین‌المللی رشد کیفیت قابل تحقق نخواهد بود.

 

وی افزود: در میان کشورهای در حال توسعه و همچنین در منطقه خاورمیانه ایران از بالاترین نرخ در شاخص‌های توسعه انسانی برخوردار است و ما نهایت پوشش خود را به کار می‌بندیم تا این منبع عظیم ملی خود را در راستای توسعه کشور به کار گیریم.

 

وی افزود: سیاست خارجی ایران نیز در مسیر بهره‌برداری وسیع از امکانات بین المللی برای توسعه اقتصادی ایران است و دولت من آمادگی کامل دارد تا به همه کشورهای همسایه در طیفی از مسائل از محیط‌زیست‌، ‌پروژه‌های مشترک اقتصادی‌،‌توسعه تجارت، احقاق حقوق مردم فلسطین،‌جلوگیری از فاجعه انسانی در سوریه،‌امنیت خلیج‌فارس و مبارزه با تروریست و افراطی‌گری وارد تعامل شده و به قواعد مشترک عملی دست یابد.

 

روحانی خاطر نشان کرد: معتقدم صلح و امنیت خاورمیانه در گرو گسترش روابط اقتصادی،‌همکاری‌های اجتماعی و فرهنگی و گردشگری و ارج نهادن به بخش خصوصی و همکاری نخبگان در سطح بین‌المللی است.

 

رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه بحران‌های آغاز قرن بیست یک نشان می‌دهد که بهره‌مندی اقتصادی برای تامین زندگی مردم کافی نیست، افزود: مردم در کنار اقتصاد به اخلاق و معنویت هم نیازمند هستند زیرا تکیه بر اقتصاد موجب مسابقه حرص‌آلود مصرف و نابودی منابع طبیعی می‌شود. اخلاق مشترک انسانی موجب پیوند انسان‌ها شده و نظم و آرامش را ارتقا دهد.

 

روحانی همچنین با بیان اینکه من به عنوان رییس جمهور آگاه هستم تا چه میزان ثبات رفتاری و سیاست‌گذاری در تصمیم‌گیری‌ها مهم است، خاطر نشان کرد: این اصول برای ما بنیادی است در حوزه سیاست خارجی ما همکاری منطقه‌ای را در اولویت قرار داده‌ایم و قصد داریم همکاری‌های عمیق با کشورهای ترکیه‌، عراق‌،افغانستان،‌پاکستان،‌روسیه کشورهای حوزه خلیج فارس و حوزه قفقاز و‌ آسیای مرکزی را پیگیری کنیم و مبنا را بر بازگشایی مسیر اقتصادی و سیاسی قرار دهیم با کشورهای اروپایی نیز که از گذشته ارتباط تجاری داشتیم و با اجرای توافقنامه ژنو روابط ایران با اروپا به حالت عادی باز می‌گردد.

 

وی در ادامه افزود: انقلاب اسلامی ایران نتیجه مبارزه یک قرن آزادی خواهی ملت ایران بوده است اکنون نیز لازم است هیات حاکمه آمریکا خواسته های ایرانیان را بپذیرند. اکنون رابطه ایران و آمریکا وارد مرحله جدیدی شده است و برای اولین بار سیاست مداران دو کشور با یکدیگر تبادل نظر داشته و تصمیمی اتخاذ نمودند.

 

روحانی در ادامه با اشاره به وقایع اخیر منطقه گفت: منطقه در آتش ناامنی می‌سوزد هر چند کشور من به دلیل انسجام و مردم سالاری امنیت خوبی را تجربه می‌کند ولی ما نمی‌توانیم از رنج همنوعان خود بی‌تفاوت باشیم اکنون باید بگویم تروریسم دامن آتش‌افروزان را می‌گیرد.

 

رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه این درست است که افراطی‌گری و خشونت، از لشکر بیکاران و گرسنگان، سرباز می‌گیرد؛ اما من بر این باورم که رویکردِ ریشه‌ای در مبارزه با تروریسم، باید از توسعه همه جانبه آغاز شود، افزود: زیرا تنها با ارتقاء فرهنگی و ایجاد فرصت‌های شغلی است که می‌توان امید به آینده را جایگزین یأس‌های انتحاری کرد، و ایمان به خدا را زمینه‌ساز خدمت به انسان‌ها، و نه نابودی آنها ساخت. اِشکال اساسی در حکمرانی حاکمان مستبد، این بوده که بیگانه از مردم، و تنها با اتکاء به بیگانگان، اقتصاد و جامعه را اداره کرده‌اند؛ و مردم که خود را سهیم در این مدیریت ندیده‌اند بر این ستم شوریده‌اند؛ و در این میان، سوداگران مرگ، از این خشم و شورش، طعمه برگرفته‌اند.

 

وی همچنین با بیان اینکه من اعتقاد دارم که امنیتِ جهان به امنیت منطقه خاورمیانه گره خورده است، و امنیتِ این منطقه با غفلت از مردم تأمین نمی شود خاطر نشان کرد: بنابراین برای امنیت جهانی، هم باید سخن مردم منطقه را شنید، و هم برای جامعه جوان این کشورها، شغل و آینده امیدبخش فراهم کرد. من به صراحت اعلام می کنم که راهِ امنیت، از فرهنگ و اخلاق و توسعه می گذرد.

 

روحانی همچنین افزود: اگر بخواهیم همگان در ایجادِ امنیت بکوشند، باید احساس امنیت هم بنمایند؛ چرا که احساس عدم امنیت و محرومیت از حقوق، انگیزه ای برای شوریدن بر نظام ناعادلانه است. بنابراین در ساماندهی جدیدِ جامعه جهانی، باید مطمئن شویم که همه ملت ها، احساس فرصتِ برابر، برای توسعه اقتصادی و اجتماعی می کنند، و مسابقه را مسابقه منصفانه شایستگی ها می بینند؛ و اگر برخی بازیگران، بی جهت از حضور در رقابت محروم شوند، در نهایت، همگان از استفاده حداکثری از توانایی ها محروم مانده اند. زیرا لازمه جامعه جهانی ایمن و توسعه یافته، برخورداری همگان از آزادی اقتصادی و حقِ تعیین سرنوشت سیاسی است؛ و هرگونه محدودیت و تحریم اقتصادی، به جای آنکه به تفاهم و امنیت مشترک کمک کند، واگرایی ها را تشدید خواهد کرد.

 

وی در ادامه افزود: پس اگر لازمه امنیت، توسعه است؛ لازمه توسعه هم، دسترسی به دانش و فن آوری است. و ایجاد مانع بر سر راه تحقیق و توسعه کشورها، بر بدبینی ها و دشمنی ها می افزاید؛ و در نهایت هم ناکام می ماند. به همین دلیل است که ایران، در دنبال کردن برنامه هسته ای خود، جز استفاده صلح آمیز از آن را نمی خواسته و نمی خواهد؛ و هیچ مانعی را نیز بر سر راه پیشرفت علمی خود نمی پذیرد. بر این مبنا، کسانی که تحت تأثیر القائات تبلیغاتی، هنوز تصور می کنند که ایران به دنبال اِعمال قدرت از طریق ایجاد رعب و تهدید، و یا دست یابی به تسلیحات هسته ای است، با قاطعیت و صراحت اعلام می کنم که سلاح هسته ای و توسل به زور، هیچ جایگاهی، در راهبردِ کلانِ امنیتِ ما نداشته، و ایران، هیچ انگیزه ای برای چنین گرایشی ندارد. نگاهی به تاریخ هم، به وضوح نشان می دهد که ایران در سده های اخیر، هرگز تهاجم و تجاوزی نداشته، و صرفاً و منحصراً، در برابر تهدیدات و تهاجماتِ مستقیم و غیرمستقیم، دفاع فعال کرده است؛ و آنچه ایران تا به حال بدان مبادرت ورزیده، با هدف پذیرش و تثبیت جایگاه تعیین کننده خود، در صلح و ثبات و امنیت منطقه، و موقعیت مؤثرش در همکاری های بین المللی بوده است.

 

روحانی همچنین با اشاره به اینکه ایران هر زمان که تغییری ملموس و واقعی، در عدول از خصومت ورزی دیگران مشاهده کند، متناسب با آن، پاسخِ مثبتِ مناسب خواهد داد، تاکید کرد: آن گونه که نمونه بارزی از این جهت گیری متناسب را در موضوع هسته ای و تحولاتی که طی همین پنج ماه، که مسؤولیت اداره کشور را بر عهده گرفته ام، شاهد بوده ایم. و تأکید می کنم آنچه که در مذاکرات اخیر به دست آمد، نتیجه اراده ای بود که دو طرفِ اصلی این نزاع، برای نیل به یک راه حل مرضی الطرفین، نشان دادند. طرفِ مقابل، پس از ده سال تأکید و اصرار بر موضعی غیرمنطقی و ناصحیح، در نهایت به این نتیجه رسید که ملت ایران، تحت هیچ شرایطی، از حقوق خود در دست یابی به فن آوری صلح آمیزِ هسته ای، صرف نظر نخواهد کرد؛ و تداومِ بدبینی ها، و اِعمال و تشدیدِ تحریم ها، جز هزینه های مستقیم و غیرمستقیم برای همه طرف های درگیر، حاصلی نخواهد داشت.

 

رییس جمهور در ادامه تصریح کرد: این واقع نگری، روزنه ای برای حل این بحران گشود، و طرفین با تلاش و جدیت، توانستند یک توافق ِ اولیه را که شالوده و بنیادِ توافق جامع و نهایی خواهد بود، ترسیم و تأیید کنند. بنابراین آنچه در دست داریم، نه تنها یک توافقِ مقطعی و موقت در یک موضوع خاص نیست، بلکه پیش درآمد و زمینه ای برای توافق و تعاملات بعدی است و اگرچه اختلاف نظرات، با طرف مقابل کم نمی باشد، و برخی از آنها در واقع کهنه و مزمن شده و به سختی قابل رفع اند، اما منافع و زمینه های مشترک زیادی نیز وجود دارند که امنیت و ثبات جهانی، توسعه اقتصادی، حراست از محیط زیست، مقابله با خشونت و افراط گرایی، نمونه هایی از این اهداف مشترک محسوب می شوند.

 

روحانی گفت: پیشنهادِ «مقابله جهانی با خشونت و افراطی گری» (WAVE) که این جانب به نمایندگی از ملت بزرگ ایران، در اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کردم، و با اجماع، به تصویب جامعه جهانی رسید، تکیه بر یک مبنای مشترک اخلاقی دارد، و آن این که، همه انسان ها، از هر دین و نژاد و زبان و ملیت، در سرشتِ خویش، کرامت، رحمت و اعتدال را می پسندند، و از افراطی گری و کشتارِ بی گناهان و تجاوز به حقوق دیگران، بیزارند. پس بیاییم همه به این موج بپیوندیم، و در مقابلِ متجاوزانِ به حقوقِ مظلومان، بایستیم، و جهانی شدن را در تحقق اخلاق جهانی تجلی دهیم.

 

وی در بخش پایانی صحبت های خود اظهار کرد: مایلم بر این نکته نیز تأکید نمایم که من، بر مبنای اندیشه اعتدال، و استوار بر دین باوری، و تمسک به تعامل سازنده، به روابط دوستانه و پایدار با کشورها اندیشیده؛ و در چارچوبِ نظامِ تجاری چندجانبه، همواره معتقد به تعاملی برابر و منصفانه در حوزه اقتصادی بوده ام.

 

روحانی در ادامه با بیان اینکه در این حوزه، یکی از حلقه های پیوندِ امنیت و اقتصاد، امنیت انرژی است، افزود: نگاه جهان در این حوزه نیز از حساسیت ویژه ای برخوردار است. در گذشته هم، گاهی همین حساسیت ها، زمینه ساز خشونت ها، جنگ ها و کودتاها بوده است؛ در حالی که همین حوزه می تواند زمینه همکاری های گسترده و پایدار باشد. بنابراین جمهوری اسلامی ایران، آمادگی دارد با تکیه بر ذخایر بی نظیر انرژی خود، در یک همکاری مستحکم، براساس اصلِ منافعِ متقابل، در تأمینِ امنیتِ انرژی جهانی مشارکت سازنده کند و نهادسازی قابلِ اعتماد، برای مشارکتِ بلندمدت را آغاز کند.

 

رییس جمهور گفت: من نظراتم در این زمینه را لحظاتی پیش، در نشستی که با صاحب نظران و مدیرانِ حوزه انرژی داشتم، بیان کردم؛ و این جا فقط تأکید می کنم که از دیدگاهِ جمهوری اسلامی ایران، امنیتِ تولید و عرضه انرژی، و حضور عادلانه و منصفانه، بر مبنای ضرورت های ژئواستراتژیک کشورها، بزرگ ترین زمینه سازِ تبدیلِ انرژی، به عاملِ اصلی و پایدارِ صلح و ثبات است.

 

وی در پایان با بیان اینکه مجدداً مایلم از پروفسور شواب بابت این دعوت تشکر کرده، و از همه حضارِ محترم دعوت نمایم که به ایران سفر کنند، گفت:حضار می‌توانند با سفر به ایران همه زمینه‌های وسیعِ سرمایه‌گذاری و همکاری مشترکِ امنیت‌ساز را، خود، مشاهده کنند؛ با بخش خصوصی و دولتی ایران تماس حاصل نمایند؛ با فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی آشنا شوند و از نزدیک، مهمان‌دوستی ایرانیان را تجربه کنند؛ تا با هم به این واقعیت برسیم که تنها از طریقِ تعامل، همکاری، هم‌فکری، فهمِ متقابل و رشدِ فن‌آوری صنعتی و اقتصادی است که می‌توانیم برای مردم‌مان زندگی بهتر فراهم کنیم، صلح را پایداری بخشیم، و جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری بسازیم.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

11:22 (۳ روز قبل) ۱

امیرعبداللهیان: روزهای خوب⁩ در پیش است

11:48 (۵ روز قبل) ۲

مجوز ۲۰ هزار پرواز نوروزی صادر شده است

11:47 (۵ روز قبل) ۳

۱۷۶ نفر فوتی در ۴ روز نخست طرح سفرهای نوروزی

11:40 (۵ روز قبل) ۴

ورود ایران چک ۲۰۰ هزار تومانی به بازار

16:07 (۶ روز قبل) ۵

۲ نفر از عاملین اصلی حمله تروریستی حرم شاهچراغ به اعدام محکوم شدند

16:06 (۶ روز قبل) ۶

مصرف بنزین در کشور به ۱۱۵ میلیون لیتر در روز رسید

10:45 (۱ هفته قبل) ۷

ورود سامانه بارشی جدید از یکشنبه

10:45 (۱ هفته قبل) ۸

آغاز رزمایش مشترک دریایی ایران ، چین و روسیه

10:45 (۱ هفته قبل) ۹

وزیر بهداشت: واکسن کرونا باید سالی یکبار تزریق شود

15:50 (۱ هفته قبل) ۱۰

۵۳ نفر از چهره‌های سرشناس ممنوع‌المعامله شدند

15:35 (۱ هفته قبل) ۱۱

پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان به هر مسجد از بودجه حذف شد

10:34 (۱ هفته قبل) ۱۲

پرواز موفقیت‌آمیز هواپیمای مسافربری با سوخت هیدروژنی

10:32 (۱ هفته قبل) ۱۳

حداقل ۶ بانک ایرانی مشمول ماده ۱۴۱ و ورشکسته اند

9:06 (۳ سال قبل) ۱۴

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۱۵

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۱۶

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۱۷

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۱۸

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۱۹

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۲۰

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

پربازدیدها

آخرین عناوین