امروز: دوشنبه، ۱ مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۵۶ Monday, 22 July 2024

سخت‌ترین گزینش‌ها باید در سیستم پزشکی و پرستاری انجام شود

سخت‌ترین گزینش‌ها باید در سیستم پزشکی و پرستاری انجام شود

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اینکه سخت‌ترین گزینش‌ها به لحاظ اخلاقی و رفتاری باید در بخش پرستاری و پزشکی اتفاق بیفتد، عنوان کرد: متاسفانه اکنون این گونه نیست. اما باید در نظر داشت که سیستم پزشکی و پرستاری قبل از مدرک‌گرایی نیازمند اخلاق محوری و مهارت محوری است.

 

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز   به نقل از خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در مراسم بزرگ روز پرستار که با میلاد با سعادت حضرت زینب کبری (س) مقارن بود، با بیان اینکه هر درمان موفقی نیازمند دو بازوی توانمند پرستار و پزشک است، اظهار کرد: قطعا هر بیماری برای درمان مناسب، علاوه بر یک پزشک حاذق، به بهره‌مندی از خدمات یک پرستار فرشته صفت نیز نیازمند است.

 

 

 

وی ادامه داد: جامعه پرستاری همانند جامعه پزشکی آنطور که باید تکریم نشده است. گاهی اوقات گمان می‌کنم کسی که قدر و منزلت خدمت مسؤلانه و صادقه‌اش را دریافت نمی‌کند، اما باز هم مؤمنانه به کارش ادامه می‌دهد و از مسؤلیت انسانی‌اش شانه خالی نمی‌کند، بیشتر به نیمه ملکوتی‌اش پایبند است تا به نیمه جسمانی.

وزیر بهداشت با بیان اینکه همه ما زمانی که دردمند هستیم، کج خلق و بی‌حوصله می‌شویم و تحلمان حتی برای خانواده‌های خود نیز دشوار می‌شود، گفت: در چنین شرایطی بیماری نیز بر میزان بی‌حوصلگی‌های ما می‌افزاید. قطعا در این وضعیت حضور یک روح مراقب همانند یک فرشته نجات‌بخش خواهد بود.

 

 

قاضی‌زاده هاشمی به تخصصی شدن رشته پرستاری اشاره کرد و گفت: همان گونه که همه امور در دنیا تخصصی شده‌اند، رشته پرستاری نیز تخصصی شده و به صورت حرفه‌ای حرکت می‌کند. اما باید در نظر داشت که صنوفی چون پرستاری تنها در مدرک خلاصه نمی‌شود و جزو حرف درمانی دنیا محسوب شود و با اتکا به مهارت پیش می‌روند.
سیستم پزشکی و پرستاری قبل از مدرک‌گرایی نیازمند اخلاق محوری و مهارت محوری است

 

 

وی ضمن تاکید بر اینکه سخت‌ترین گزینش‌ها به لحاظ اخلاقی و رفتاری باید در بخش پرستاری و پزشکی اتفاق بیفتد، عنوان کرد: متاسفانه اکنون این گونه نیست. اما باید در نظر داشت که سیستم پزشکی و پرستاری قبل از مدرک‌گرایی نیازمند اخلاق محوری و مهارت محوری است.

 

 

وزیر بهداشت خطاب به پرستاران تصریح کرد: بسیاری از شما نشان دادید که در بند قدرشناسی نیستید و خداوند پاداش شما را خواهد داد. در جامعه ما استرس‌های بسیار زیادی وجود دارد و شاهد رفتارهای نابهنجار بسیاری هستیم. متاسفانه گرفتاری‌های متعدد و مشکلات روانی به دنبال زندگی‌های مدرن و تبعات آن از جمله آلودگی صوتی، آلودگی هوا و … برای مردم رخ داده است و مراجعه‌کنندگان به شما از این شرایط متاثر هستند. ضمن آنکه باید در نظر داشت آنها به علت بیماری‌شان، کم حوصله‌تر نیز هستند و این مسئله کار را سخت می‌کند.

 

 

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه هر قدر ارباب رجوع کج خلقی کند، باز هم از پرستار انتظار می‌رود تا با بیمار همراهی کرده و شرایط وی را درک کند و با لبخند بر بالین وی حاضر شود، عنوان کرد: مشکلات در همه اقشار وجود دارد. نزدیک به هفت ماه است که از شروع به کار دولت تدبیر و امید می‌گذرد و این دولت مصمم است در همه زمینه‌ها آرامش را برای همه مردم فراهم کند.

 

 

وی ادامه داد: امروز در بعد بین‌المللی، دولت نهایت تلاش خود را می‌کند تا تعامل مناسبی با کشورهای دیگر، البته با حفظ استقلال و عزت‌مندی برقرار کند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در بعد داخلی نیز تلاش بر این است تا اقتصاد کشور از رکود خارج شود و شاهد کاهش نرخ بیکاری باشیم، اظهار کرد: دولت در وزارتخانه‌های مختلفش به توفقاتی از جمله کاهش تورم به بیش از 12 درصد در کمتر از هفت ماه تثبیت نرخ ارز و مسکوکات دست یافته است و امیدواریم مهمترین دغدغه دولت که رسیدگی به معیشت مردم است با رفع مشکلات محقق شود.

 

 

وی ادامه داد: مراقبت از بیماران اصولا یک فرآیند دشوار است و در عین نقص و ماهیت این اقدام ارزشمند این است که پرستاران در بسیاری از موارد صبوری به خرج دهند. خدمات پرستاران را نمی‌توان با دستمزد و حقوق ارزش‌گذاری کرد. بلکه قدر و منزلت آنها باید ارتقا یابد.

قاضی‌زاده هاشمی با تاکید بر اینکه جامعه پرستاری نباید اجازه بدهد سختی کارش بر روی مسئولیت‌های انسانی سایه بیاندازد، اظهار کرد: نهایت تلاشمان را در وزارت بهداشت برای حل مشکلات پرستاران به کار خواهیم بست.

 

 

به گزارش ایسنا، در مراسم بزرگ روز پرستار از حدود 30 پرستار نمونه کشور با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت، محمد میرزابیگی معاون پرستاری وزارت بهداشت و دکتر آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت و همچنین مسئولان شورای عالی نظام پرستاری تقدیر شد.

انتهای پیام

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین