امروز: یکشنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۱۷ Sunday, 4 December 2022

ظريف: مكالمه دکتر روحاني با اوباما و ديدار طولاني من با جان كري نابجا بود

ظريف: مكالمه دکتر روحاني با اوباما و ديدار طولاني من با جان كري نابجا بود

برخورد ظريف با نظر ارائه شده از سوي رهبر معظم انقلاب درباره سفر نيويورک که ضمن تقدير از تحرک ديپلماسي دولت و اعلام اعتماد به آن، برخي اقدامات انجام شده در اين سفر را «به جا» توصيف نکرده بودند، مي‌تواند و بايد نشانه‌اي از صداقت وزير امور خارجه کشورمان در عرصه سياست خارجي تلقي شود.

 
به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، ،‌ تيتر اول امروز – سه‌شنبه 16. 7. 92- روزنامه کيهان بسي قابل تامل و در عين حال خواندني بود: “ظريف: مكالمه روحاني با اوباما و ديدار طولاني من با جان كري نابجا بود”.

کيهان نوشت: برخورد ظريف با نظر ارائه شده از سوي رهبر معظم انقلاب درباره سفر نيويورک که ضمن تقدير از تحرک ديپلماسي دولت و اعلام اعتماد به آن، برخي اقدامات انجام شده در اين سفر را «به جا» توصيف نکرده بودند، مي‌تواند و بايد نشانه‌اي از صداقت وزير امور خارجه کشورمان در عرصه سياست خارجي تلقي شود.

در جلسه روز يکشنبه کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي که به منظور توضيح و تشريح روند مذاکرات و اقدامات انجام گرفته هيئت ايراني در سفر نيويورک تشکيل شده بود، دکتر ظريف در پاسخ رئيس کميسيون که نظرايشان را درباره اقداماتي پرسيده بود که رهبر معظم انقلاب آنها را «به جا» ندانسته بودند، در کمال صداقت گفته بود «ما فکر مي‌کرديم مکالمه‌ها و گفتگوها در حدي که انجام شده، در اين حد مجوز داريم ولي وقتي حضرت آقا اشاره کردند، برداشت ما اين است که ايشان اولاً؛ به گفتگوي دکتر روحاني با اوباما انتقاد دارند و اين را يکي از اقدامات نابجا مي‌دانند و طولاني شدن مذاکرات بنده و جان کري را از اقدامات نابجاي ديگر سفر مي‌دانند.»

اين برخورد صادقانه و در خور تحسين وزير امور خارجه کشورمان در حالي است که برخي از جريانات سياسي بدسابقه و شماري از دولتمردان محترم از گفتگوي تلفني دکتر روحاني و اوباما با عنوان «شکسته شدن تابو»، گام اول براي آغاز مذاکرات و رابطه با آمريکا ياد مي‌کردند.

بعد از برخورد خصمانه اوباما، جان کري، کنگره و برخي ديگر از مقامات آمريکايي با خوشبيني و صداقت ارائه شده از سوي هيئت ايراني انتظار مي‌رفت که جريانات و دولتمردان مورد اشاره با عبرت گرفتن از اين واکنش خصمانه و پي بردن به اين واقعيت که دولت آمريکا شايسته اعتماد نيست، به اظهارنظرهاي ياد شده خاتمه دهند ولي با کمال تعجب مشاهده شد که نه فقط به اين واقعيت ملموس کمترين توجهي نکردند بلکه پا را فراتر نهاده و حتي از گفتگوي دکتر روحاني و اوباما با عنوان «عنايت الهي»! ياد کردند.

شرايط و فضاي سياسي توهم انگيزي که رسانه‌هاي داخلي و خارجي درباره گفتگوي دکتر روحاني و اوباما فراهم آورده بودند، اهميت و ارزش برخورد صادقانه دکتر ظريف با منويات اعلام شده رهبر معظم انقلاب را مضاعف مي‌کند و حاکي از آن است که ايشان در اجراي ديپلماسي تحت مسئوليت خود، نظر رهبر معظم انقلاب را بر صدر مي‌نشانند.

گفتني است محمد جواد ظريف در جلسه راي اعتماد مجلس به وزراي پيشنهادي رئيس جمهور محترم و به هنگام ارائه برنامه کاري خود تاکيد کرده بود که «سياست خارجي بايد ملي، فراجناحي و براساس قانون اساسي و تحت نظارت مستقيم مقام معظم رهبري باشد».

شايان ذکر است که “حجت‌الاسلام‌والمسلمين دکتر حسن روحاني”، رئيس جمهور محترم کشورمان نيز در جلسه يکشنبه شب هيئت دولت ضمن تشکر از حمايت‌هاي رهبرمعظم انقلاب اسلامي از دولت، تاکيد کرد: دولت در حرکت رو به جلوي خود براساس منافع ملي و رهنمودهاي مقام معظم رهبري گام برخواهد داشت.

انتهاي پيام/

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید