امروز: پنج شنبه، ۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۵۴ Thursday, 28 October 2021

ظریف: راه‌حل توافق ایران و 1+5 حذف تحریم‌هاست

ظریف: راه‌حل توافق ایران و ۱+۵ حذف تحریم‌هاست

وزیر امور خارجه گفت: در صورت حسن نیت و اراده سیاسی طرف مقابل و در صورتی که به مفاد بیانیه برنامه اقدام مشترک در ژنو متعهد باشند امکان دستیابی به راه‌حلی جامع در همین فرصت شش ماهه اول،‌ تا پایان ژوییه سال 2014، وجود دارد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ،  محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان ظهر یک‌شنبه در نشست خبری مشترک با خوزه مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر خارجه اسپانیا تاکید کرد: البته آن چیزی که ضروری است این است که اعتماد مردم ایران جلب شود و حقوق آن‌ها مورد احترام قرار گیرد؛ در این صورت رسیدن به راه حل که وجود یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای در ایران است و حذف همه تحریم‌ها و رفع نگرانی‌های منطقی درباره صلح آمیز بودن این برنامه شامل آن است از نظر ما کاملا امکان‌پذیر است.

 

او با اشاره به دیدارش با وزیر خارجه اسپانیا با بیان این که قرار بود این دیدار فردا انجام شود اما به دلیل تحولات اوکراین و برگزاری نشست اتحادیه اروپا این دیدار امروز انجام شد، افزود: امیدواریم در آینده نزدیکی ایشان را در تهران ببینیم تا بتوانیم هم گفت‌وگوهای‌مان را ادامه دهیم و هم سفر وی به اصفهان کامل شود و از آثار فرهنگ و تاریخ ایران بازدید کند.

 

ظریف با بیان این که ایران و اسپانیا دارای روابط دیرینه هستند گفت: مردم ما و اسپانیا خاطرات خوبی از ارتباطات دوجانبه تاریخی دارند و این رابطه همواره براساس احترام‌های متقابل و منافع مشترک بوده است. در سال‌های گذشته به دلیل مشکلاتی که با اعمال تحریم‌ها علیه ایران ایجاد شد روابط ما کاهش جدی پیدا کرده است اما به دلیل این که اراده سیاسی رهبران دوکشور برتقویت روابط در حوزه‌های مختلف است زمینه‌های متعددی برای همکاری دو کشور در حوزه‌های اقتصادی وجود دارد.

 

او با اشاره به مذاکراتش با وزیر خارجه اسپانیا گفت: قرار است در آینده وزیر صنعت و توریسم اسپانیا به تهران بیایند و مباحث در حوزه‌های همکاری‌های اقتصادی از جمله در حوزه مترو و خط آهن ادامه پیدا خواهد کرد.

 

وزیر خارجه ایران ادامه داد: بحث‌ها درباره هکاری‌های فرهنگی و آموزش زبان اسپانیایی و سایر موضوعات امروز صورت گرفت گفت‌وگوهای خوبی هم درباره موضوعات بین‌المللی از جمله موضوع سوریه و بحران بسیار خطرناکی که منطقه در بر گرفته داشتیم.

 

ظریف تاکید کرد: ما و اسپانیا به عنوان منادیان گفت‌وگو و دنیای ضد خشونت می‌توانیم زمینه برای مبارزه با افراط و تندروی فراهم کنیم و در این زمینه با هم همکاری داشته باشیم اما درباره ابعاد انسانی و سیاسی بحران سوریه نیاز به ادامه گفت‌وگو و تبادل نظرها وجود دارد و زمینه مشترک بین دو کشور به ویژه در مبارزه با افراط و پایان دادن به خشونت و جنگ حتما از مواردی است که می‌توانیم روی آن کار کنیم؛ البته نکاتی هم وجود دارد که درباره آن با یکدیگر تفاوت دیدگاه داریم از جمله درباره نحوه رسیدن به آینده مطلوب در سوریه.

 

وی ادامه داد: درباره موضوع مذاکرات ایران با گروه 1+5 گفت‌وگو کردیم و این که این گفت‌وگو باید با حسن نیت و تلاش دو طرف برای ایجاد اعتماد به پیش رود و در این زمینه هم تبادل نظر داشتیم.

 

وزیر خارجه ایران درباره موضع ایران در خصوص تحولات در اوکراین نیز گفت: از وضعیت در اوکراین نگرانیم. امیدواریم راهی مبتنی بر آرامش و پیشرفت مورد توافق قرار گیرد و از بحرانی شدن اوضاع در این منطقه که برای بسیاری از کشورهای منطقه حساس است جلوگیری شود.

 

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان هم‌چنین درباره سفرش به هند و برنامه آتی سفر به ژاپن نیز گفت: در جهت اجرایی شدن برخی از تفاهم‌ها و همکاری‌های مختلف در زمینه خطوط حمل و نقل،‌ ترانزیت و سایر همکاری‌ها با مقامات هند رایزنی شد؛ هم‌چنین درباره موضوعات منطقه مانند افغانستان و سوریه نیز گفت‌وگوهایی انجام دادیم.

 

وی اضافه کرد: در سفر به ژاپن نیز برای گسترده شدن روابط رایزنی‌های خواهیم کرد ملاقات‌های در سطوح مختلف در ماه‌های گذشته بین مقامات دو کشور صورت گرفته و امیدواریم بتوانیم این روند را با جدیت ادامه دهیم تا روابط ما با ژاپن که بسیار خوب وگسترده ادامه یابد در عین حال سفری هم به اندونزی خواهم داشت تا با مقامات این کشور برای توسعه گفت‌وگوهای مشترک ما و همکاری‌های دو کشور به عنوان دو کشور عضو جهان اسلام و دارای منافع و نگرانی‌مشترک ادامه یابد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید