امروز: جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۶ Friday, 22 October 2021

مشروح نشست خبری افخم/ احمد شهید به پاسخ‌های ایران توجهی نکرد

مشروح نشست خبری افخم/ احمد شهید به پاسخ‌های ایران توجهی نکرد

سخنگوی وزارت خارجه از سفر معاون وزیر کشور به پاکستان برای پیگیری موضوع حادثه تروریستی سراوان خبر داد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، مرضیه افخم صبح سه‌شنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به حادثه تروریستی سراوان گفت: این حادثه اقدامی شرورانه، تروریستی و مایه تاسف بود و وزارت خارجه به طور سریع کاردار پاکستان را دعوت و یادداشت اعتراضی خود را ارائه کرد.

 

او افزود: در عین حال مراتب پیگیری اجرای تفاهم‌نامه امنیتی در دستور کار است. موضوع استرداد مجرمان را در این باره دنبال می‌کنیم. مقامات پاکستان هم ضمن محکوم کردن این اقدام در مذاکراتی که سفیر کشورمان با معاون وزارت خارجه پاکستان داشت این نکته را اعلام کردند. آن چه که مسلم است این است که پدیده تروریسم نیاز به توجه جدی همه کشورها دارد امیدواریم با همکاری و عزم جدی همه کشورها این پدیده شوم ضد بشری کنترل شود و شاهد محو آن باشیم.

 

افخم گفت: در این باره همکاری و گفت‌وگوی نزدیکی میان وزارت خارجه و وزارت کشور در جریان است و به‌زودی معاون وزیر کشور سفری به پاکستان برای پیگیری این موضوع خواهد داشت. ما خواهان این هستیم که این اشرار شناسایی شوند و دولت پاکستان با پیگیری‌هایی که خواهد کرد آن‌ها را شناسایی و دستگیر خواهد کرد و براساس توافق‌نامه استرداد مجرمین آن‌ها را تحویل ایران دهد و امکان مجازات آن‌ها فراهم شود.

 

افخم تاکید کرد: مبارزه با تروریسم نیازمند همکاری جدی و عزم مشترک همه کشورهاست.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اخبار منتشر شده درباره راه‌اندازی خط مستقیم پرواز ایران به آمریکای شمالی و کانادا گفت: موضوع ایجاد تسهیلات برای اتباع ایرانی و گردشگران پس از پایان سفر آقای روحانی به نیویورک مورد توجه قرار گرفت و عزم آقای رییس‌جمهور بر این است که تسهیلاتی برای اتباع ایرانی در این باره برقرار شود و در زمینه‌های مختلف مسائل و مشکلات ایرانی‌ها برطرف شود. یکی از بحث‌ها بحث پرواز مستقیم میان ایران و آمریکاست. این بحث نیازمند بررسی موضوعات فنی و اجرایی است و به محض این که دستگاه‌های مربوط به نتایج قابل اجرایی در این باره برسند امیدواریم این امکان برای تسهیل تردد فراهم شود.

 

خبرنگار دیگری درباره مذاکرات روز گذشته سیدعباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه و یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ارزیابی ایران در این باره پرسید که افخم پاسخ داد: دومین دور از مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دولت یازدهم از روز گذشته در وین آغاز شد. این دوازدهمین دور از مذاکرات ایران و آژانس در طول دو سال گذشته است. ایران همواره بر همکاری با آژانس تاکید داشته و نهایت تلاش خود را برای شفاف‌سازی و رفع ابهامات و پاسخگویی به سوالات انجام داده است. در دولت جدید و متناسب با رویکردی که در مذاکرات با 1+5 داشتیم نیازمند این بوده و هستیم که این مذاکرات و رویکرد جدید خود را در تعاملات ایران و آژانس هم نشان دهد. در این چارچوب سفر آقای عراقچی به وین و گفت‌وگو با آمانو تنظیم شد. ایران امیدوار است که این رویکرد جدید تقویت کننده و تسهیل کننده مسیر همکاری‌های ایران و آژانس باشد و در روندی که پاسخگوی سوالات و ابهامات است چشم‌انداز همکاری‌های بیش‌تر و مذاکرات مثبت بین ایران و آژانس را برقرار کند.

 

او ادامه داد: دو طرف مذاکرات را مفید و سازنده خواندند؛ در عین حال امیدواریم براساس پیشنهاداتی که به آژانس ارائه شده برای چگونگی تداوم مذاکرات و رفع ابهامات نتایج خوبی به دست آوریم و امروز در پایان این گفت‌وگوها اولین نشانه‌های این تعامل جدید را شاهد باشیم.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره سفر ظریف، وزیر امور خارجه به آفریقای جنوبی که قرار است در پایان این هفته انجام شود نیز گفت: یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و آفریقای جنوبی 9 آبان در آفریقای جنوبی برگزار می‌شود. امروز و فردا گروه‌های کارشناسی مربوط به کمیته‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و انرژی فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند. نمایندگان دستگاه‌های دولتی مذاکرات را دنبال می‌کنند نتایج مذاکرات به اجلاس وزیران که با ریاست وزیران خارجه دو کشور برگزار می‌شود ارائه می‌شود. هم‌زمان با یازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های اقتصادی دو کشور مجمع تجاری ایران و آفریقای جنوبی که با شرکت نمایندگان بخش خصوصی دو کشور دنبال می‌شود در آفریقای جنوبی برگزار می‌شود.

 

وی افزود: همکاری‌های خوبی میان دو کشور وجود دارد. براساس برنامه‌ها و تفاهم‌های دو کشور تا کنون نزدیک به 80 سند میان دو کشور به امضاء رسیده است و برنامه اجرایی میان دو کشور را تعریف کرده است. امیدواریم این دور از گفت و گوها نیز به تقویت همکاری‌ها بین دو کشور بیانجامد.

 

افخم هم‌چنین درباره سفر وزیر خارجه به ترکیه نیز گفت: قرار است آقای ظریف در پایان سفر به آفریقای جنوبی براساس دعوتی که موسسه تاگوآش ترکیه از وی به عمل آورده برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی امنیت صلح که توسط این موسسه برگزار می‌شود، به ترکیه سفر کند. در این سفر ایشان دیدارهایی با رییس‌جمهور، نخست وزیر و همتای ترکی خود خواهد داشت.

 

حوزه اختیار کاردار غیرمقیم ایران در انگلیس تعیین می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم‌چنین درباره مشخص شدن کاردار غیرمقیم ایران و انگلیس که برای ارتقای روابط دو کشور مورد توافق قرار گرفته بود نیز گفت: زمانی که این موضوع نهایی شود درباره آن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

 

او توضیح داد: کاردار غیر مقیم میان دو کشور تردد می‌کند و در زمان استقرار در محل ماموریت خود موظف به انجام امور مختلفی که در حوزه روابط دو جانبه است خواهد بود. از این جهت کاردار غیر مقیم به صورت دائمی در محل ماموریت خود مستقر نیست. البته حیطه و حوزه اختیاراتش هم در یک سطح مشخصی تعیین می‌شود.

 

خبرنگار دیگری پرسید در ادامه اقدامات ضد ایرانی آمریکا، یک ایرانی به اتهام خرید موشک و بالگرد از استونی به آمریکا مسترد شده است، ایران چه پیگیری‌هایی برای وضعیت وی انجام داده است؟ که افخم اظهار کرد:‌ این موضوع هنوز از طریق کانال‌های رسمی به ما اعلام نشده است در عین حال اخبار مربوط به آن را دنبال می‌کنیم. در حال بررسی صحت این موضوع هستیم. در صورت ثابت شدن این مساله طبعا اقدامات را دنبال خواهیم کرد تا دسترسی‌های کنسولی به این فرد برقرار شود.

 

خبرنگار دیگری درباره اظهارات اخیر مقامات عربستانی درباره بهبود روابط ایران و غرب و به ویژه آمریکا پرسید که سخنگوی وزارت خارجه توضیح داد: این موضوع بیش‌تر در حوزه رسانه‌ها مطرح شده است و در حوزه رسانه‌های عربی هم شاهد چنین گمانه‌زنی‌هایی بوده‌ایم که محافل مختلف به صورت متعدد تحلیل‌هایی درباره آن داشته‌اند. بخش زیادی از این مطالب و پردازش آن‌ها در حوزه رسانه کاری طبیعی است. آن چه که مسلم است این است که بهبود روابط ما با دیگر کشورها علیه منافع هیچ کشوری نیست و این اصل مسلم است که بسیاری از کشورها به آن پایبند هستند. طبعا در این مورد خاص اگر گمانه‌زنی رسانه‌ها مبتنی بر این موضوع است باید این اطمینان را بدهیم که هرگونه تغییری در رویکرد ما با یک کشور به معنی تغییر در رویکرد با همکاری‌ها با کشورهای دیگر نیست.

 

وی اضافه کرد: آن چه که در حوزه مناسبات دولت‌های دیگر با کشورهای ثالث است قطعا باید خود آن‌ها این موضوعات را تنظیم کنند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه درباره برخی اظهارات منتشر شده به نقل از وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکایی‌ها درباره این که “فریبکاری در دی ان ای ایرانی‌ها وجود دارد”، گفت: مقامات آمریکایی در این باره اعلام کردند که سوءتفاهمی رخ داده و این اظهارات دقیق منعکس نشده است. باید اظهارات واقع‌بینانه و مبتنی بر احترام به ملت ایران باشد و بر آن تاکید داریم. امیدواریم این صداها شنیده شود و رویکردها واقعی باشد و به تحولات ایران هم واقع‌بینانه و با اظهارات سنجیده پرداخته شود.

 

منابع گزارش‌های احمد شهید کاملا مغرض هستند

او هم‌چنین درباره گزارش اخیر احمدشهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل نیز، گفت: لحن آقای احمد شهید در ارائه گزارشش ملایم‌تر از متنی که از این گزارش در رسانه‌ها منتشر شده بود. اما پاسخی که داده‌ایم پاسخ به اصل گزارش و گزارشی مکتوب بود.

 

وی ادامه داد: متاسفانه این گزارش رویکرد سیاسی را دنبال می‌کند و منابع این گزارش نیز از منابعی بوده است که نسبت به تحولات در ایران کاملا مغرض هستند. مستنداتی که ایران در موارد گذشته در پاسخ به سوال‌ها و ابهام‌ها ارائه کرده در تهیه گزارش دیده نشده است و بنابراین تداوم این رویکرد و این که یک سویه و بدون توجه به روند تحولات و واقعیات ایران موضوعات حقوق بشری طرح و به جامعه بین‌المللی ارائه شود، جای تاسف بسیار است. امیدواریم این رویکرد سیاسی و مغرضانه تغییر کند و متناسب با تحولات واقعی جامعه ایران که یکی از روشن‌ترین آن تحولات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گذشته بوده است که با مشارکت بالای مردمی بود مد نظر قرار گیرد. متاسفانه در گزارش آقای احمد شهید هیچ گونه توجه و اشاره‌یی به این حضور مردمی و فضای انتخاباتی ایران نشده است.

 

خبرنگار دیگری درباره اخبار منتشر شده در رسانه‌ها درباره تمایل آمریکا و غرب برای کاهش تحریم‌ها علیه ایران و توافق کنگره و دولت آمریکا در این باره پرسید که سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد:‌ اخبار ضد و نقیضی در این باره منتشر شده است اما در عین امیدواریم شاهد رویکرد جدی و عزم سیاسی برای شکل‌گیری روند واقع‌بینانه در تعامل با ایران باشیم و اظهارات به حوزه عمل و اجرا برسد. چنان چه این اخبار و اظهارنظرهای اولیه مستند بر تصمیمی باشد این نشانگر این است که اراده سیاسی برای شکل‌گیری و ورود به فضای جدید وجود دارد. درعین حال ما پس از هر گونه اظهارنظر رسمی صحبت‌های دقیق‌تر و بیش‌تری را در این باره خواهیم داشت.

 

افخم درباره سفر اخضر ابراهیمی، نماینده مشترک دبیرکل سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه به تهران نیز گفت: اخضر ابراهیمی برای زمینه‌سازی درباره برگزاری نشست “ژنو 2” به تهران سفر کرد و دیدارهای متعدد و بسیار خوبی با مقامات کشورمان داشت. رویکرد و نگاه ایران به حل سیاسی موضوع سوریه رسیدن به یک راه‌حل پایدار و با در نظر گرفتن نقش مردم سوریه و حق آن‌ها در تعیین سرنوشت خودشان مبانی و چارچوب‌های رویکرد ماست.

 

او گفت: اخضر ابراهیمی بر حضور ایران در نشست “ژنو 2” تاکید کرد و این نشانگر این واقعیت است که اگر قرار است راه‌حلی پایدار و واقع‌بینانه در سوریه شکل گیرد باید تمامی عوامل و حوزه‌هایی که امکان تاثیرگذاری بر شکل‌گیری راه‌حل را دارند در این نشست حضور داشته باشند و ایران به عنوان کشوری که از ابتدای شکل‌گیری این بحران مخالف هر رویکرد نظامی بوده است و خواهان راه‌حل سیاسی بوده، یکی از مترقی‌ترین دیدگاه‌ها را داشته است به مرور زمان و با پیشرفت گفت‌وگوها این دیدگاه واقع‌بینانه ابعاد مثبت خود را نشان می‌دهد. بنابراین تمایل کشورها برای حضور ایران نشان دهنده تصمیم آن‌ها برای لزوم تعامل با ایران است و امیدواریم بحران سوریه که عوامل مختلفی در پیچیده شدن بحران آن تاثیر داشته به سمت واقع‌بینی و استفاده از همه ظرفیت‌ها حرکت کند.

 

خبرنگار دیگری پرسید پیشنهاد ایران به آمانو و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چه بوده است؟ که افخم گفت: مذاکرات امروز در ژنو ادامه دارد. اجازه دهید هرگونه تاثیری بر ادامه کار همکاران در وین نداشته باشیم. امیدواریم پیشنهاداتی که برای ایجاد زمینه بهتر همکاری با آژانس ارائه کردیم آثار اولیه خود را در مذاکرات امروز نشان دهد.

 

وی هم‌چنین درباره ترکیب هیات کارشناسی ایران در مذاکرات با 1+5 که قرار است فردا چهارشنبه در وین آغاز شود، اظهار کرد: این مذاکرات یکی از تفاهم‌های نشست قبلی در ژنو بود که قرار شد مباحث به صورت جزیی‌تر بررسی شود. از طرف ایران آقای بعیدی‌نژاد رییس هیات ایرانی خواهد بود و از حوزه‌های مربوط به سازمان انرژی اتمی، بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت کارشناسانی که کاملا جزییات روندها را در اختیار دارند در این گروه حضور خواهند داشت. این مذاکرات دو روزه در وین دنبال خواهد شد. مباحث کارشناسی بسیار ریز و جزیی است که انتشار آن در مراحل ابتدایی هیچ ارزشی در حوزه خبر ندارد زیرا باید بحث‌های کارشناسی به جمع‌بندی برسد که قابل ارائه به مسوولان بالاتر باشد. امیدواریم روندها و رویکردهایی که شروع شده و ایران کاملا جدی مصمم به اجرای آن است و از سوی طرف مقابل نیز چنین عزمی مشاهده کرده‌ایم، به خوبی دنبال شود.

 

در اعتماد مردمی نسبت به گروه مذاکره کننده و هیات دیپلماسی تردید ایجاد نشود

خبرنگار دیگری درباره نصب بیلبوردهایی با عنوان “صداقت آمریکایی” در شهر تهران و با تصاویری درباره مذاکره ایران و آمریکا و انتظار دستگاه دیپلماسی کشورمان از مسوولان و مردم قبل از مذاکرات با 1+5 پرسید که افخم پاسخ داد: هر رویکرد و سیاستی که اعمال می‌شود طبعا موافق 100 درصدی نخواهد داشت اما آن چه که اهمیت دارد و رییس‌جمهور نیز به آن اشاره کرده است این است که مخالفت‌ها در چارچوب قانون و براساس رعایت اصول بازی سیاسی باشد. چنان چه براساس قانون و رعایت این اصول هرگونه مخالفتی صورت گیرد و نقدها در این چارچوب‌ها انجام شود همواره این نقدها شنیده خواهد شد. قطعا نظرات کسانی که دیدگاه‌های مخالفی دارند شنیده می‌شود. امیدواریم مسیر اظهارنظرها به سمت تامین منافع ملی باشد. به اعتماد مردمی نسبت به گروه مذاکره کننده و هیات دیپلماسی ایجاد تردید نشود و رسیدن به این مسیر نیازمند کار جمعی است. رسانه‌ها مسوولیت دارند که اعتماد مردمی نسبت به آن چه که در حوزه سیاسی در حال انجام است خلل و خدشه‌یی وارد نشود. تحلیل‌گران و گروه‌ها نیز در چارچوب قانون و براساس مبانی مشخص فعالیت کنند و به سمت شکل‌گیری بازی زیبای سیاسی پیش رویم که در آن همه گروه‌ها منافع ملی را مقصد اقدامات خود بدانند.

 

وی درباره نامه اتحادیه اروپا به بیش از 12 شرکت مبنی بر این که بحث تحریم‌ها با ایران هم‌چنان حفظ شود، اظهار کرد: اخبار مختلفی در این باره منتشر می‌شود که تصمیم‌گیری و اعلام نظر منوط به نظر مراجع رسمی این کشورهاست؛ اما در عین حال باید در نظر داشت رویکرد شکست خورده‌یی در گذشته اعمال شد که بحث فشار و مذاکره بود. امیدواریم طرف‌های مذاکره کننده مجددا به این رویکرد شکست خورده روی نیاورند چرا که ناکارآمدی خود را نشان داده است و طبعا نگاه‌هایی که باید دنبال شود نگاه به آینده است. ما مذاکره برای نتیجه را مطرح کرده‌ایم. البته در مذاکرات گذشته ما با 1+5 شاهد رویکرد مذاکره برای مذاکره نبودیم. امیدواریم این مباحث صرفا در حوزه خبر و رسانه بماند و آن‌ها که به دنبال رویکرد ناکارآمد گذشته هستند خود را با مسیر جدید و تعامل میان دو طرف برای رسیدن راه‌حل عادلانه، منطقی و مبتنی بر رفع نگرانی‌های متقابل با تامین حقوق کامل هسته‌یی ایران تطبیق دهند.

 

مالزی هنوز روادید فرودگاهی 14 روزه برای ایرانیان صادر می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش ایسنا درباره اخبار منتشر شده مبنی بر ایجاد محدودیت برای صدور ویزا برای ایرانی‌ها در مالزی و اندونزی گفت: آخرین اخباری که از نمایندگی‌ها در این باره دریافت کردیم این بود که تغییری در مقررات و قوانین مربوط به ایرانی‌ها ایجاد نشده است. کماکان مطابق مقررات پیشین کارها دنبال می‌شود. در مورد مالزی این نکته سوءتفاهمی ایجاد کرده است که براساس تفاهمی که پیش از این بین ایران و مالزی وجود داشت روادید فرودگاهی 14 روزه صادر می‌شد که مقامات مالزیایی به ابتکار خود و داوطلبانه خواستند این روادید را سه ماهه کنند؛ اما اکنون مقامات مالزی این مساله را به تفاهم اولیه برگرداندند. بنابراین این اقدام به معنی نفی تفاهم‌ها و قراردادهای بین دو کشور نیست.

 

مذاکرات ایران و آژانس باید جدول زمانی داشته باشد

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره این که آیا ایران در مذاکراتش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مانند مذاکرات با 1+5 قائل به زمان‌بندی و گفت‌وگو در چارچوب زمان مشخص است؟ پاسخ داد: ما در این مذاکرات خواهان این هستیم که گفت‌وگوها به نتیجه برسد. یکی از موضوعات مهم در این رابطه بحث زمان است. اگر زمان گفت‌وگوها کاملا باز بماند امکان سست شدن اراده‌ها و شکل‌گیری ابعاد دیگری که در روند مذاکرات اخلال ایجاد کند، وجود دارد و حتی اراده دو طرف از سوی طرف مقابل مورد سوال قرار گیرد. بنابراین به عنوان یکی از مبانی و اصولی که در رویکرد جدید ایران لحاظ شده بحث تعیین جدول زمانی است که امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان مسائل پیش رود که باید در تفاهم‌های دو طرف تعیین شود. از نظر ما جدول یک زمانی‌ که کمک کند مذاکرات هر چه زودتر به نتیجه برسد نشانه‌یی بر جدیت و عزم سیاسی برای حل مشکل است.

 

نصب بیلبوردهای صداقت آمریکایی غیرقانونی بود

او در پاسخ به پرسش دیگری درباره این که آیا وزارت خارجه بررسی کرده است که چه کسی بیلبوردهایی با عنوان “صداقت آمریکایی” را در معابر شهر تهران نصب کرده است؟ گفت: پیش از این که وزارت خارجه درگیر این موضوع شود شهرداری تهران و نهادهای داخلی موضوع را بررسی کردند که کار غیرقانونی صورت گرفته بود و هماهنگی‌های لازم درباره نصب آن‌ها انجام نشده بود. در عین حال امیدواریم همه اظهارنظرها و طرح دیدگاه‌ها مبتنی بر چارچوب قانونی و با رعایت اصول و احترام به موضوع اعتماد مردم به گروه مذاکره‌کننده باشد اگر این چارچوب‌ها در نقدها مورد توجه قرار گیرد همه امکان اظهارنظر و نقد را دارند و مسیری که برای گفت‌وگوها تنظیم شده هم ادامه پیدا خواهد کرد. امیدواریم اقدام در چارچوب قانون بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و همه نهادهای ذی‌ربط هم براین اساس به مسوولیت‌های خود عمل کنند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه هم‌چنین درباره آخرین پیگیری‌ها و اقدامات انجام شده درباره وضعیت امام موسی صدر گفت: موضوع ربوده شدن امام موسی صدر و تعیین سرنوشت وی از موضوعاتی است که دستگاه دیپلماسی همواره در این سال‌ها موضوع را به دقت پیگیری کرده و مورد تاکید داشته است. کمیته‌ای برای پیگیری این موضوع از سوی دولت لبنان تشکیل شده و تماس‌ها از طرق مختلف برقرار است و محافل رسمی آن را دنبال می‌کنند. در عین حال خانواده امام موسی صدر هم پیگیر این موضوع هستند. این مجموعه تلاش‌ها ادامه دارد. این موضوع را کماکان در گفت‌وگو با مسوولان لبنانی و لیبیایی و تمامی منابع مختلفی که می‌توانند به تعیین سرنوشت وی کمک کنند با جدیت در حال انجام است. امیدواریم به اخبار خوبی درباره تعیین سرنوشت ایشان برسیم.

 

درباره شنود آمریکا از مسوولان ایرانی اخباری منتشر نشده است

افخم هم‌چنین درباره اخبار و اسناد منتشر شده مبنی بر جاسوسی آمریکا از 35 نفر از مقامات کشورهای مختلف و این که آیا درباره ایران نیز این جاسوسی‌ها انجام شده است؟ ‌گفت: یکی از اخبار جنجالی در حوزه بین‌الملل بحث شنودهاست. همان طور که شاهد بودیم رییس‌جمهور برزیل در مجمع عمومی سازمان ملل بیش از نیمی از زمان سخنرانی خود را به بحث شنودها اختصاص داد که نشان از اهمیت موضوع برای مجامع و کشورهای مختلف دارد و در روزهای گذشته نیز موضوع شنود مطرح شد به طوری که مقدمات و بحث‌های مختلف هم درباره شکل‌گیری قطعنامه‌یی برای جلوگیری از این اقدامات از سوی برخی هم‌پیمانان آمریکا دنبال شده است و کشورهای مختلف در این حوزه اظهارنظر کرده‌اند.

 

او گفت: درباره شنود از مسوولان ایرانی اخباری منتشر نشده است. ما هم مانند سایر کشورها این اقدامات را رد می‌کنیم و معتقدیم باید در حوزه ارتباطات سایبری ساز و کارهای جدیدی برای پیشگیری از این اقدامات شکل گیرد. فراگیر شدن ناامنی و بی‌قانونی مورد پذیرش هیچ کس نیست. شاید یکی از موارد نادری باشد که جمع زیادی از کشورهای مختلف تلاش دارند درباره آن ساز و کار مشخصی شکل گیرد.

 

خبرنگاری درباره برخی گمانه‌زنی‌ها درباره حمایت عربستان از گروه‌های تروریستی پرسید که افخم پاسخ داد: نماینده‌ای از عربستان در مراسم تحلیف آقای روحانی حضور داشت. مناسبات ایران و کشورهای عرب منطقه از جمله عربستان سعودی در روندی منطقی در جریان است؛ گرچه معتقدیم ظرفیت‌های همکاری به دلیل شرایط منطقه و معضلات آن باید بیش‌تر شود. این که گفته شد در دولت یازدهم این اقدام صورت نگرفته است. نگاهی است که بخشی از کارها را کمتر مورد توجه قرار داده است. امیدواریم مسیر همکاری‌ها برای گفت‌وگوها بیش‌تر شود و این علایم را در طرف‌های مقابل نیز دریافت کنیم زیرا پیام دولت یازدهم پیام صلح و همکاری است و استقبال بسیار خوبی در سطح جهان از آن شده است. طبعا در حوزه منطقه این استقبال بسیار وسیع‌تر است زیرا حوزه‌های همکاری بسیار وسیع‌تر است. باید خوشبینانه به روندی که پیش رو است نگاه کنیم.

 

وی درباره اظهارات نخست‌وزیر مصر درباره این که حاضر هستیم بین ایران و شورای همکاری خلیج فارس درباره رفع تنش‌ها میانجیگری کنیم، دولت یازدهم برای ارتقاء سطح روابط ایران و مصر چه اقداماتی انجام داده است؟ گفت: مناسبات ایران و کشورهای عربی منطقه مناسباتی عمیق است که نیازمند هیچ گونه وساطتی ندارد و این مناسبات از ماهیت خوب خود برخوردار است. در عین حال برای ارتقای مناسبات نیازمند اقدامات و گام‌های جامع و فراگیر هستیم که ابعاد مختلفی دارد. امیدواریم تعاملات هر چه بیش‌تر شود درعین حال برخی سوءتفاهم‌ها و مشکلاتی که از گذشته در روابط بوده است باید حل شود و اراده جدی طرف مقابل برای حل آن‌ها دیده شود و خود را نشان دهد. طبعا با شکل‌گیری این فضا می‌شود گام‌های بیش‌تری برداشت و امیدواریم این نکته مورد توجه قرار گیرد.

 

خبرنگار دیگری پرسید با توجه به گفت‌وگوی تلفنی اوباما و روحانی گام بعدی در روابط دو کشور چه خواهد بود؟ افخم پاسخ داد: آن چه که از آن به عنوان تحول تاریخی در روابط ایران و آمریکا یاد می‌شود باید نتایج خود را به طور اولیه در مذاکرات ایران و 1+5 نشان دهد. این چارچوب تعیین کننده مسیری است که براساس آن می‌شود درباره اقدامات آینده اظهارنظر کرد.

 

خبرنگار دیگری درباره ارتباطات فرهنگی و مناسبات مردم ایران با منطقه کردستان عراق و ایجاد تسهیلات برای استان‌های کردنشین عراق و این که آیا مردم این منطقه برای ورود به ایران احتیاج به ویزا ندارند؟ گفت: در چارچوب مناسبات و ارتباطات با منطقه کردستان عراق رایزنی‌هایی انجام می‌دهیم چارچوبی که بخواهد برای آن‌ها فراهم شود در چارچوب تسهیلاتی است که برای اتباع عراقی در نظر گرفته می‌شود در عین حال مذاکرات اولیه‌یی در این باره آغاز شده که تسهیلات هر چه بیش‌تری برای مجموعه افراد فراهم شود.

 

ایران با 1+5 درباره خطوط قرمز مذاکره نمی‌کند

سخنگوی وزارت خارجه درباره این که اظهاراتی به نقل از نقوی حسینی، یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره توقف غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم منتشر شد که البته این اظهارات از سوی بروجردی تکذیب شد و گفته شد این موضوع از خطوط قرمز ما است، آیا این واقعا خط قرمز ایران است و یا این که می‌توان از این خط قرمز عبور کرد؟ گفت: آقای نقوی حسینی این اظهارات را تکذیب کرده است. بنا نداریم راجع به جزییات پیشنهادات و مذاکرات صحبت کنیم اما آنچه که ایران در مذاکرات با 1+5 دنبال می‌کند گفت‌وگو روی خطوط قرمز نیست و خطوط قرمز در مذاکرات مطرح نیست.

 

افخم درباره اخبار منتشر شده درباره سفر خالد مشعل به تهران و این که گفته شده به دلیل مشغله‌های زیاد دولت ایران این سفر به تعویق افتاده،‌ گفت: این سفر صرفا در حد رسانه‌یی مطرح شده است. چنان چه در سطح رسمی و روشن‌تری این اخبار مطرح شود ما آن را بررسی می‌کنیم. در عین این که ارتباطات ایران با گروه‌های مقاومت از جمله حماس خوب است و این گفت‌وگوها همواره می‌تواند در جهت حفظ منافع مردم فلسطین انجام شود و طبعا رفت و آمدها به تقویت همکاری‌ها کمک می‌کند.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید