امروز: جمعه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۵۲ Friday, 12 April 2024

مهدی مهدوی‌کیا: مشکل فوتبال ما با آمدن یک مربی حل نمی‌شود

مهدی مهدوی کیا پس از 22 سال، از فوتبال حرفه‌ای خداحافظی کرد به گزارش بيناينوز،مهدی مهدوی کیا در گفتگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی، مشکل فوتبال ایران را پایه‌ای دانست و گفت که با آمدن کوتاه مدت کارلوس کی‌روش به ایران فوتبال ایران “درست” نخواهد شد. بازیکن سابق باشگاه هامبورگ آلمان، میهمان...

مهدی مهدوی کیا پس از 22 سال، از فوتبال حرفه‌ای خداحافظی کرد

به گزارش بيناينوز،مهدی مهدوی کیا در گفتگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی، مشکل فوتبال ایران را پایه‌ای دانست و گفت که با آمدن کوتاه مدت کارلوس کی‌روش به ایران فوتبال ایران “درست” نخواهد شد.

بازیکن سابق باشگاه هامبورگ آلمان، میهمان ویژه فینال لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه وبملی لندن، بین بایرن مونیخ و بوروسیا دورتموند بود. او در گفتگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفت: “مشکلات ساختاری فوتبال ما با آمدن یک مربی حل نخواهد شد. وقتی ساختار فوتبال مشکل دارد و در رده های پایه کاری انجام ‌نمی شود و بازیکن سازی صورت نمی‌گیرد، ما با آوردن یک مربی صاحب نام و در کوتاه مدت نمی‌توانیم فوتبالمان را درست کنیم. ما باید از پایه فوتبال ایران را بسازیم.”

مهدی مهدوی کیا که سال گذشته میلادی در مراسم قرعه کشی مقدماتی جام جهانی در مالزی حضور داشت، می‌گوید که در آن موقع فکر می‌کرده آسان ترین قرعه ممکن به ایران افتاده است: “وقتی سال گذشته من برای مراسم قرعه کشی‌ بازی‌های مقدماتی جام جهانی به مالزی رفتم، فکر کردم که بهترین قرعه نصیب ما شده، چرا که تیم هایی که برای ما ناخوشایند و دردساز هستند مثل ژاپن، استرالیا، عراق و عمان در یک گروه قرار گرفتند و از آن طرف ما قطر و لبنان با ازبکستان وکره در یک گروه، ما اگر قرعه را خودمان انتخاب می‌کردیم چنین گروه آسانی نصیب‌مان نمی‌شد.”

کاپیتان سابق تیم ملی ایران که در سن ۳۲ سالگی از تیم ملی خداحافظی کرد، در مورد وضعیت کنونی تیم ملی ایران و بازی‌های پیش‌رو در راه جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل گفته است: “متاسفانه نتایج بازی‌هایی قبلی تیم ملی باعث شده که در حال حاضر کار ما برای صعود به اما و اگر کشیده شود. همه روی سه امتیاز بازی با لبنان حساب می‌کردند ولی ما آن بازی را واگذار کردیم.”

مهدوی کیا معتقد است که باخت یک بر صفر ایران مقابل ازبکستان درورزشگاه آزادی کار ایران را برای صعود سخت کرد و گفته است: “ما باید ازبکستان را می‌بردیم که در آن بازی حساس در تهران به این تیم باختیم. در حال حاضر سرنوشت صعودمان دست خودمان نیست. ما باید هر سه بازی را که در پیش داریم ببریم و بعد ببینیم نتیجه بازی‌های ازبکستان چه خواهد بود.”

ملی پوش سابق تیم ملی ایران که به همراه این تیم در دو جام‌جهانی ۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان حضور داشت، درباره بازی‌های پیش روی تیم ملی می‌گوید: “در قدم اول باید با قطر روبرو‌ شویم و به‌نظرم بازی بسیار سختی خواهد بود چرا که قطر شانس دارد ما و ازبکستان را ببرد و مسقیم به جام جهانی صعود کند و این مسئله با توجه به نفوذ قطر کار صعود ایران را سخت تر خواهد کرد.”

مهدوی کیا که در زمان دو بازی رفت و برگشت ایران و استرالیا در مقدماتی جام جهانی ۹۸ فرانسه، ۲۰ ساله بود و در ترکیب اصلی تیم ملی هم قرار داشت، با وجود شرایط سخت ایران برای صعود به جام جهانی برزیل به “غیرممکن‌ها” اعتقاد دارد: “ما همیشه غیرممکن را ممکن کردیم، در سال ۲۰۰۶ هم باید اردن و قطر را می بردیم که توانستیم این کار را انجام دهیم و در نهایت به جام جهانی صعود کردیم. امیدوارم این بار هم این اتفاق بیفتد، ولی معلوم نیست ما تا کی باید با اما و اگر‌ها امیدوار باشیم و به آنها دلخوش کنیم.”

مدیران غیر فوتبالی در فوتبال

هافبک سابق تیم پرسپولیس که تجربه بازی در هر دو لیگ آزادگان و برتر را داشته، معتقد است تصمیماتی که در فوتبال ایران گرفته می‌شود با همه دنیا فرق دارد: “یکی از مشکلات اصلی فوتبال ایران این است که تصمیماتی که ما در فوتبال می‌گیریم با تمام دنیا مغایرت دارد، به عنوان مثال ما بحث سقف قرارداد را در فوتبال‌مان داشتیم که چنین مسئله‌ای در فوتبال دنیا بی معنی است، و یا تصمیم بر عدم برگزاری جام حذفی.”

بازیکن سابق تیم اینتراخت فرانکفورت درباره منشاء این تصمیم‌ها در فوتبال ایران می‌گوید: “در فوتبال ما به راحتی چنین تصمیماتی گرفته می‌شود چرا که خیلی از افرادی که در فوتبال کار می‌کنند، فوتبالی نیستند. کار این افراد رشته‌های دیگری غیر از فوتبال بوده و تخصص آنها فوتبال نیست. در سطح مدیران هم چنین مشکلاتی را داریم، بسیاری از مدیران در حوزه فوتبال با این ورزش آشنا نیستند.”

لیگ حرفه‌ای یا غیر حرفه‌ای؟

مهدوی کیا آخرین بازی‌هایش را برای پرسپولیس انجام داد، او دو دوره برای این تیم بازی کرد؛ پیش از حرفه ای شدن لیگ آزادگان و پس از تاسیس لیگ برتر ایران در سال ۸۰ شمسی.

او لیگ ایران را غیر حرفه‌ای می‌داند و می گوید: “در سطح باشگاهی از فوتبال حرفه‌ای صحبت می‌کنیم در صورتی که فوتبال ما آماتور هم نیست. فوتبال حرفه ای یکسری تعاریفی دارد که باشگاه‌های ما هیچ سنخیتی با فوتبال حرفه‌ای امروز ندارند.”

“باشگاه ‌ها باید خصوصی، دارای ورزشگاه اختصاصی، بلیط فروشی، اسپانسر، زمین تمرین اختصاصی باشند که تیم های بزرگی مثل پرسپولیس و استقلال که از نظر هوادار جزء پر طرفدارترین تیم‌های آسیا هستند چنین امکاناتی را ندارند.”

روزهای بعد از فوتبال

مهدوی مهدوی کیا به قول خودش پس از ۲۲ سال بازی حرفه ای در چمن سبز از دنیای حرفه‌ای فوتبال خداحافظی کرد، اما او برنامه دقیقی برای ادامه فوتبال به عنوان مربی دارد: “قصد دارم مدارج مربیگری خود را در فوتبال آلمان دنبال کنم و با باشگاه هامبورگ هم رابطه خوبی دارم و باید ببینم با آنها به چه توافقاتی خواهم رسید.”

“اما فعلا پس از ۲۲ سال فشار قصد دارم مدتی استراحت کنم و عجله هم ندارم چرا که اعتقاد دارم همان طور که فوتبال را از پایه آغاز کردم، اگر قرار است وارد دنیای مربیگری شوم، خیلی آهسته و پله به پله این کار را انجام دهم چرا که هیچ عجله‌ای نیست. در هر حال باید ببینیم در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد.”

توییت بینا

10:34 (۶ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۶ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۶ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۶ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۰ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۰ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۰ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۰ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۰ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین