امروز: شنبه، ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۷ Saturday, 1 October 2022

مهدی مهدوی‌کیا: مشکل فوتبال ما با آمدن یک مربی حل نمی‌شود

مهدی مهدوی کیا پس از 22 سال، از فوتبال حرفه‌ای خداحافظی کرد به گزارش بيناينوز،مهدی مهدوی کیا در گفتگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی، مشکل فوتبال ایران را پایه‌ای دانست و گفت که با آمدن کوتاه مدت کارلوس کی‌روش به ایران فوتبال ایران “درست” نخواهد شد. بازیکن سابق باشگاه هامبورگ آلمان، میهمان...

مهدی مهدوی کیا پس از 22 سال، از فوتبال حرفه‌ای خداحافظی کرد

به گزارش بيناينوز،مهدی مهدوی کیا در گفتگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی، مشکل فوتبال ایران را پایه‌ای دانست و گفت که با آمدن کوتاه مدت کارلوس کی‌روش به ایران فوتبال ایران “درست” نخواهد شد.

بازیکن سابق باشگاه هامبورگ آلمان، میهمان ویژه فینال لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه وبملی لندن، بین بایرن مونیخ و بوروسیا دورتموند بود. او در گفتگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفت: “مشکلات ساختاری فوتبال ما با آمدن یک مربی حل نخواهد شد. وقتی ساختار فوتبال مشکل دارد و در رده های پایه کاری انجام ‌نمی شود و بازیکن سازی صورت نمی‌گیرد، ما با آوردن یک مربی صاحب نام و در کوتاه مدت نمی‌توانیم فوتبالمان را درست کنیم. ما باید از پایه فوتبال ایران را بسازیم.”

مهدی مهدوی کیا که سال گذشته میلادی در مراسم قرعه کشی مقدماتی جام جهانی در مالزی حضور داشت، می‌گوید که در آن موقع فکر می‌کرده آسان ترین قرعه ممکن به ایران افتاده است: “وقتی سال گذشته من برای مراسم قرعه کشی‌ بازی‌های مقدماتی جام جهانی به مالزی رفتم، فکر کردم که بهترین قرعه نصیب ما شده، چرا که تیم هایی که برای ما ناخوشایند و دردساز هستند مثل ژاپن، استرالیا، عراق و عمان در یک گروه قرار گرفتند و از آن طرف ما قطر و لبنان با ازبکستان وکره در یک گروه، ما اگر قرعه را خودمان انتخاب می‌کردیم چنین گروه آسانی نصیب‌مان نمی‌شد.”

کاپیتان سابق تیم ملی ایران که در سن ۳۲ سالگی از تیم ملی خداحافظی کرد، در مورد وضعیت کنونی تیم ملی ایران و بازی‌های پیش‌رو در راه جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل گفته است: “متاسفانه نتایج بازی‌هایی قبلی تیم ملی باعث شده که در حال حاضر کار ما برای صعود به اما و اگر کشیده شود. همه روی سه امتیاز بازی با لبنان حساب می‌کردند ولی ما آن بازی را واگذار کردیم.”

مهدوی کیا معتقد است که باخت یک بر صفر ایران مقابل ازبکستان درورزشگاه آزادی کار ایران را برای صعود سخت کرد و گفته است: “ما باید ازبکستان را می‌بردیم که در آن بازی حساس در تهران به این تیم باختیم. در حال حاضر سرنوشت صعودمان دست خودمان نیست. ما باید هر سه بازی را که در پیش داریم ببریم و بعد ببینیم نتیجه بازی‌های ازبکستان چه خواهد بود.”

ملی پوش سابق تیم ملی ایران که به همراه این تیم در دو جام‌جهانی ۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان حضور داشت، درباره بازی‌های پیش روی تیم ملی می‌گوید: “در قدم اول باید با قطر روبرو‌ شویم و به‌نظرم بازی بسیار سختی خواهد بود چرا که قطر شانس دارد ما و ازبکستان را ببرد و مسقیم به جام جهانی صعود کند و این مسئله با توجه به نفوذ قطر کار صعود ایران را سخت تر خواهد کرد.”

مهدوی کیا که در زمان دو بازی رفت و برگشت ایران و استرالیا در مقدماتی جام جهانی ۹۸ فرانسه، ۲۰ ساله بود و در ترکیب اصلی تیم ملی هم قرار داشت، با وجود شرایط سخت ایران برای صعود به جام جهانی برزیل به “غیرممکن‌ها” اعتقاد دارد: “ما همیشه غیرممکن را ممکن کردیم، در سال ۲۰۰۶ هم باید اردن و قطر را می بردیم که توانستیم این کار را انجام دهیم و در نهایت به جام جهانی صعود کردیم. امیدوارم این بار هم این اتفاق بیفتد، ولی معلوم نیست ما تا کی باید با اما و اگر‌ها امیدوار باشیم و به آنها دلخوش کنیم.”

مدیران غیر فوتبالی در فوتبال

هافبک سابق تیم پرسپولیس که تجربه بازی در هر دو لیگ آزادگان و برتر را داشته، معتقد است تصمیماتی که در فوتبال ایران گرفته می‌شود با همه دنیا فرق دارد: “یکی از مشکلات اصلی فوتبال ایران این است که تصمیماتی که ما در فوتبال می‌گیریم با تمام دنیا مغایرت دارد، به عنوان مثال ما بحث سقف قرارداد را در فوتبال‌مان داشتیم که چنین مسئله‌ای در فوتبال دنیا بی معنی است، و یا تصمیم بر عدم برگزاری جام حذفی.”

بازیکن سابق تیم اینتراخت فرانکفورت درباره منشاء این تصمیم‌ها در فوتبال ایران می‌گوید: “در فوتبال ما به راحتی چنین تصمیماتی گرفته می‌شود چرا که خیلی از افرادی که در فوتبال کار می‌کنند، فوتبالی نیستند. کار این افراد رشته‌های دیگری غیر از فوتبال بوده و تخصص آنها فوتبال نیست. در سطح مدیران هم چنین مشکلاتی را داریم، بسیاری از مدیران در حوزه فوتبال با این ورزش آشنا نیستند.”

لیگ حرفه‌ای یا غیر حرفه‌ای؟

مهدوی کیا آخرین بازی‌هایش را برای پرسپولیس انجام داد، او دو دوره برای این تیم بازی کرد؛ پیش از حرفه ای شدن لیگ آزادگان و پس از تاسیس لیگ برتر ایران در سال ۸۰ شمسی.

او لیگ ایران را غیر حرفه‌ای می‌داند و می گوید: “در سطح باشگاهی از فوتبال حرفه‌ای صحبت می‌کنیم در صورتی که فوتبال ما آماتور هم نیست. فوتبال حرفه ای یکسری تعاریفی دارد که باشگاه‌های ما هیچ سنخیتی با فوتبال حرفه‌ای امروز ندارند.”

“باشگاه ‌ها باید خصوصی، دارای ورزشگاه اختصاصی، بلیط فروشی، اسپانسر، زمین تمرین اختصاصی باشند که تیم های بزرگی مثل پرسپولیس و استقلال که از نظر هوادار جزء پر طرفدارترین تیم‌های آسیا هستند چنین امکاناتی را ندارند.”

روزهای بعد از فوتبال

مهدوی مهدوی کیا به قول خودش پس از ۲۲ سال بازی حرفه ای در چمن سبز از دنیای حرفه‌ای فوتبال خداحافظی کرد، اما او برنامه دقیقی برای ادامه فوتبال به عنوان مربی دارد: “قصد دارم مدارج مربیگری خود را در فوتبال آلمان دنبال کنم و با باشگاه هامبورگ هم رابطه خوبی دارم و باید ببینم با آنها به چه توافقاتی خواهم رسید.”

“اما فعلا پس از ۲۲ سال فشار قصد دارم مدتی استراحت کنم و عجله هم ندارم چرا که اعتقاد دارم همان طور که فوتبال را از پایه آغاز کردم، اگر قرار است وارد دنیای مربیگری شوم، خیلی آهسته و پله به پله این کار را انجام دهم چرا که هیچ عجله‌ای نیست. در هر حال باید ببینیم در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد.”

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید