امروز: شنبه، ۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۸ Saturday, 24 September 2022

نتایج اولیه کنکور فردا اعلام می‌شود/ قبولی 77 درصد کنکوری‌ها

نتایج اولیه کنکور فردا اعلام می‌شود

رییس سازمان سنجش آموزش کشور زمان انتشار نتایج اولیه کنکور سراسری سال 1392 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور را اعلام کرد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، دکتر ابراهیم خدایی امروز در یک نشست خبری در این باره، گفت: نتایج اولیه کنکور سراسری فردا پنجشنبه از ساعت 10 صبح از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org اعلام می‌شود.

وی با اشاره به ثبت‌نام یک میلیون و 83 هزار داوطلب در کنکور 92، گفت: از این تعداد 924 هزار داوطلب در جلسه آزمون حاضر بودند.

خدایی با اشاره به مجاز شدن 100 درصدی داوطلبان حاضر در جلسه آزمون، اظهارکرد: ظرفیت پذیرش در این دوره از آزمون 712 هزار و 367 نفر است.

 

 

شانس قبولی داوطلبان به تفکیک گروه آزمایشی مختلف

خدایی با اشاره به شانس 77 درصدی قبولی داوطلبان حاضر در جلسه آزمون در خصوص میزان شانس قبولی داوطلبان به تفکیک گروه آزمایشی مختلف، گفت: در گروه علوم ریاضی و فنی 218 هزار و 404 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده است که با توجه به ظرفیت پذیرش 238 هزار و 109 نفری بیش از 100 درصد، داوطلبان شانس قبولی دارند.

وی افزود: همچنین در گروه آزمایشی علوم تجربی که بیشترین رقابت در این گروه بود، 437 هزار و 959 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند که از این تعداد 168 هزار و 232 نفر پذیرفته خواهند شد به عبارتی شانس قبولی داوطلبان این گروه 38.41 درصد است.

وی با بیان اینکه 247 هزار و 304 داوطلب در گروه آزمایشی علوم انسانی مجاز به انتخاب رشته‌ شده‌اند، اظهارکرد: ظرفیت پذیرش در این گروه 245 هزار و 22 نفر می‌باشد، بنابراین شانس قبولی در این گروه 99.08 درصد است.

وی با اشاره به شانس قبولی 62 درصدی در گروه آزمایشی هنر،‌ گفت: شانس قبولی در گروه آزمایشی زبان 41 درصد است.

 

زمان انتشار پاسخنامه داوطلبان با رتبه کشوری کمتر از 75 هزار نفر

رییس سازمان سنجش با اشاره به اعلام نتایج اولیه کنکور 92 از ساعت 10 صبح فردا پنج شنبه 10 مردادماه، گفت: یک هفته بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون پاسخنامه داوطلبان با رتبه کشوری کمتر از 75 هزار در هر یک از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی و همچنین رتبه کشوری کمتر از 10 هزار در گروه آزمایشی هنر و زبانهای خارجی منتشر می‌شود.

 

ظرفیت پذیرش دوره‌های مختلف

وی با اشاره به ظرفیت 712 هزار و 367 نفری پذیرش در کنکور 92، گفت: از این تعداد حدود 421 هزار نفر ظرفیت دانشگاه پیام نور، حدود 29 هزار نفر ظرفیت شبانه، حدود 136 هزار نفر ظرفیت غیرانتفاعی، حدود 17 هزار نفر ظرفیت فرهنگیان، حدود 102 هزار نفر ظرفیت دوره روزانه و حدود 7700 نفر ظرفیت سایرین است.

 

چگونگی پذیرش دانشجو در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد

وی با اشاره به چگونگی پذیرش دانشجو در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد، گفت: پس از اعلام نتایج اولیه انتخاب رشته و پذیرش دانشجوی متقاضیان رشته‌ محل‌های دانشگاه آزاد از طریق این دانشگاه انجام می‌شود.

رییس سازمان سنجش با بیان اینکه ظرفیت پذیرش در رشته محل‌های با آزمون و بدون آزمون این دوره از پذیرش در دانشگاه آزاد 300 هزار نفر است، اظهارکرد: ظرفیت پذیرش این دانشگاه در رشته‌ محلهای با آزمون 60 هزار و بدون آزمون 230 هزار نفر می‌باشد.

 

انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته تا سه‌شنبه

وی با اشاره به انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته تا 15 مردادماه، گفت: پیش از این قرار بود انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته فقط به صورت الکترونیکی انجام شود ولی به دلایلی سیاست سازمان سنجش تغییر کرد و انتشار دفترچه‌ها علاوه بر الکترونیکی به صورت چاپی نیز منتشر و در اختیار مراکز پستی قرار می‌گیرد.

 

وی افزود: با توجه به اینکه حدود 70 درصد از داوطبان از طریق کافی نت‌ها و دفاتر ICT روستایی ثبت نام خود را انجام داده بودند، بنابراین قرار شد به دلیل ارائه تسهیلات بیشتر برای داوطلبانی که در منزل از اینترنت برخوردار نیستند، دفترچه راهنمای انتخاب رشته چاپ شود.

 

خدایی ادامه داد: البته دفترچه الکترونیکی انتخاب رشته قبل از 15 مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org منتشر می‌شود.

 

آغاز انتخاب رشته داوطلبان از پنجشنبه

وی با اشاره به آغاز انتخاب رشته الکترونیکی از 17 مردادماه، گفت: داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش تا 22 مردادماه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

 

رییس سازمان سنجش با اشاره به تهیه سه بسته راهنمای انتخاب رشته برای داوطلبان، گفت: برای راهنمای داوطلبان برای سهولت در انتخاب رشته ویژه نامه انتخاب رشته،‌کتاب انتخاب رشته انتخاب آینده و نرم افزار راهنمای انتخاب رشته تهیه شده است.

 

تعداد رشته‌های انتخابی رشته محل‌های با آزمون و بدون آزمون

وی با بیان اینکه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می‌توانند علاوه بر رشته محل‌های با آزمون رشته‌ محل‌های بدون آزمون را نیز انتخاب کنند، اظهار کرد: این دسته از داوطلبان امکان انتخاب 150 رشته محل دارند.

 

وی افزود: همچنین داوطلبانی که غایب جلسه آزمون بودند و یا اصلا در آزمون شرکت نکرده‌اند، می‌توانند از 17 مردادماه تا اواخر شهریور ماه با ثبت‌نام در رشته محل‌های بدون آزمون 100 رشته محل بدون آزمون را انتخاب کنند.

 

موافقت 91 درصد داوطلبان در رشته‌های مورد علاقه در استان خود

خدایی با اشاره به نظرسنجی از داوطلبان در جلسه آزمون گفت: با توجه به آمار نظرسنجی‌ها بیش از 91 درصد داوطلبان از اطلاع رسانی سازمان سنجش برای کنکور رضایت داشتند.

وی افزود: همچنین 91 درصد داوطلبان موافق قبولی در رشته محل مورد علاقه خود در محل استان اقامت خود بودند.

رییس سازمان سنجش ادامه داد: همچنین 79 درصد از داوطلبان با تمرکز آزمون‌های سراسری و آزاد موافق بودند.

وی با اشاره به تصویب کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو، گفت: برای کنکور 93 سوابق تحصیلی 25 درصد تاثیر دارد، همچنین بر اساس این طرح پذیرش دانشجو بر اساس میزان تقاضا منعطف است.

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید