امروز: دوشنبه، ۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۶:۴۵ Monday, 24 June 2024

کمیته‌ ویژه بر وجود اعمال سلیقه در جداول بودجه صحه گذاشت

کمیته‌ ویژه بر وجود اعمال سلیقه در جداول بودجه صحه گذاشت

نتیجه بررسی کمیته ویژه کمیسیون تلفیق برای رسیدگی به جداول لایحه بودجه در بخش هزینه‌های جاری و عمرانی و همچنین درآمدهای مالیاتی استان‌ها به کمیسیون تلفیق ارائه شد و مقرر گردید در بخشی موارد ملاک عمل لایحه دولت باشد.

 

به گزارش  سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، بعد از بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه بودجه 93 در جلسات علنی صبح و بعدازظهر دوشنبه هفته جاری مجلس، قسیم عثمانی عضو این کمیسیون در تذکری در مجلس مطرح کرد که جداولی در کازیوهای نمایندگان به عنوان مصوبه تلفیق قرار داده شده است که این جداول به تصویب کمیسیون تلفیق در صحن علنی نرسیده و احتساب آن به عنوان مصوبه مجلس خلاف قانون است. به دنبال این موضوع دو نفر از نمایندگان به کمیسیون اصل 90 شکایت کردند که بعد از این شکایت رئیس مجلس به این موضوع ورود پیدا کرد و به کمیسیون تلفیق دستور داد که جداول را برگردانده و برمبنای مصوبه کمیسیون تلفیق تنظیم کند.

 

براین اساس، کمیته ویژه‌ای برای بررسی اعمال سلیقه در جداول بودجه 93 که مورد اعتراض برخی نمایندگان قرارگرفته بود تشکیل شد این کمیته متشکل از اعضای هیأت رئیسه کمیته تلفیق به همراه ابوترابی‌فرد و دهقان از هیأت رئیسه و پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 بوده است.

 

دیروز بعدازظهر این کمیته اعتراضات نمایندگان را مورد بررسی قرار داد و گزارش خود را به کمیسیون تلفیق در جلسه صبح امروز ارائه کرد.

 

همچنین در جلسه علنی امروز مجلس نیز تعدادی از نمایندگان در تذکراتی جداگانه نسبت به جلسه امروز صبح کمیسیون تلفیق برای بررسی بخشی از جداول مرتبط با درآمدهای مالیاتی استان‌ها اعتراض کرده و این ورود کمیسیون تلفیق بعد از تصویب ماده واحده لایحه بودجه در صحن علنی را غیرقانونی اعلام کردند موضوعی که باعث شد ابوترابی‌فرد و باهنر روسای جلسه تاکید داشته باشند که هیأت رئیسه به بررسی این اعتراضات وارد خواهد شد و نتیجه را به نمایندگان اعلام خواهد کرد.

 

به گزارش ایسنا، تمامی این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که در روزهای گذشته اخباری مبنی بر زد و بند در جداول بودجه منتشر شده و گفته شده است که برخی افراد خاص برای پیش‌بینی اعتبارات نهادهای مربوط به خودشان در بودجه 93 اعمال نفوذ کرده‌اند.

 

جعفر قادری عضو کمیسیون تلفیق در توضیح جلسه امروز این کمیسیون و نتایج بررسی‌های کمیته ویژه در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: بنا بود این کمیته در مورد هزینه‌های جاری و عمرانی که در جداول آمده و توزیع شده بود بررسی را انجام دهد تا هزینه‌هایی که جنبه محلی دارد را حذف کرده و آن‌هایی را که جنبه ملی دارد را نگه دارد. به عبارت دیگر قرار شد تغییراتی که در برخی جداول برخلاف مصوبات قبلی کمیسیون تلفیق رخ داده است را ملغی کند.

 

وی توضیح داد: برای برخی جاها اعتبارات جاری و عمرانی اضافه شده است که با مصوبات قبلی تلفیق همخوانی نداشته و اصلا به تصویب کمیسیون نرسیده بود یا اینکه تحت عناوینی در ردیف‌ها اعتباراتی در قالب جداول اختصاص داده شده بود که اصلا چنین چیزی به تصویب کمیسیون نرسیده بود. ظاهرا آقای مصباحی مقدم متوجه این موضوع نشده و بدون اطلاع پای این گزارش را امضا کرده است.

 

این عضو کمیسیون تلفیق در مورد ادعای برخی مبنی بر اینکه این کار از سوی یکسری افرادی که عضو تلفیق نبود ه‌اند صورت گرفته است، گفت: اینکه این افراد اعتباراتی را در جداول اضافه و یا حذف کردند عضو تلفیق بوده یا نه بحث دیگری است. اعتراض بر سر آن است که یکسری اعتبارات مربوط به حوزه‌های خاصی اضافه شده که اساسا مصوبه کمیسیون تلفیق نبوده است.

 

قادری افزود: مشخص نیست که بر چه اساسی این اعتبارات و عنوان ردیف‌ها عوض شده است به همین دلیل کمیسیون ویژه بررسی‌های لازم را انجام داد و ایراد و اشکالات را برطرف کرد و گزارش آن را به جلسه امروز کمیسیون ارائه کرد.

 

وی ادامه داد: اشکالات اینگونه برطرف شد که آن جداول و ردیف‌هایی که عنوانشان عوض شده اگر این کار طبق مصوبه قبلی کمیسیون بوده آنها را حذف کنند و در غیر این صورت آنها را رد کرده و ملاک لایحه بودجه باشد.

 

این عضو کمیسیون تلفیق همچنین در مورد اعتراضات تعداد دیگری از نمایندگان در مورد جداول درآمدهای مالیات استانی گفت: اعتراض این دسته از نمایندگان در مورد درآمدهای مالیاتی استانی است برخی از این آقایان معتقدند که رشد دریافت میزان مالیات از استانشان نسبت به استان دیگر بیشتر بوده و باید این رشد کاهش پیدا کند این در حالی است که دولت معتقد است رشد مساوی مالیات در تمامی استان‌ها وجاهتی ندارد و هر استان براساس پتانسیل اقتصادی‌اش باید مالیات پرداخت کند.

 

قادری ادامه داد: طبیعتا اگر استانی درآمد کمتری به دست می‌آورد باید مالیات کمتری نیز بدهد منتهی این نمایندگان معترض معتقدند که تمامی دریافت‌های مالیاتی از استان‌ها باید به یک میزان باشد که این منطقی نیست.

 

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان از ابتدا جداول لایحه بودجه را دیده بودند، گفت: زمانی که این جداول در بخش درآمدهای مالیاتی در کمیسیون تلفیق بحث شد برخی از اعضا بر این موضوع اصرار داشتند که باید این جداول در کمیسیون اجرا شود اما هیأت رئیسه آن را نپذیرفت به همین دلیل خیلی‌ها به نشانه اعتراض جلسه را ترک کردند و حتی رای‌گیری در این ارتباط انجام نشد. در این شرایط دوباره همان جداول را به آقای تاجگردان دادند و چاپ و توزیع شد.

 

قادری ادامه داد: اعتراض نمایندگان این است که چنین جداول چاپ شده‌ای مصوبه تلفیق نیست به همین دلیل کمیته ویژه به این موضوع ورود پیدا کرده و به این موضوع رسیدگی کرد که اگر جداول چاپ شده مصوبه کمیسیون تلفیق باشد باید مورد پذیرش قرار گیرد وگرنه نباید به آن ترتیب اثر داد.

 

وی گفت: کمیسیون تلفیق به این نتیجه رسیده است که جداول مربوط به درآمدهای مالیاتی که به چاپ رسیده مصوبه تلفیق نبوده است و باید همان لایحه دولت ملاک عمل قرار گیرد.

 

به گزارش ایسنا، قادری در جمع بندی گفت: گزارش کمیته ویژه درباره دو موضوع درآمدهای مالیاتی و هزینه‌های جاری و عمرانی در جداول بود که در مورد هزینه‌های جاری و عمرانی تشخیص این بود که بعضی از تغییرات طبق مصوبه تلفیق بوده اما برخی دارای اشکال است به همین دلیل ملاک لایحه دولت خواهد بود در بخش درآمدهای مالیاتی نیز قرار شد که ملاک عمل لایحه دولت باشد.

 

این عضو کمیسیون تلفیق با تاکید بر اینکه کار امروز این کمیسیون برای رفع ایرادات جداول قانونی بوده است گفت که امروز جداول به نمایندگان داده می‌شود و تا بعدازظهر به شورای نگهبان داده خواهد شد.

 

وی در پایان یادآور شد که هنوز شورای نگهبان ایرادات احتمالی در دوره دوم مصوبات مجلس به لایحه بودجه را ارائه نکرده است.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

10:34 (۸ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۸ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۸ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۸ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین