امروز: شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۶ Saturday, 25 September 2021

گفت و گویی شفاف با کفاشیان درباره فوتبال و فوتسال بانوان

گفت و گویی شفاف با کفاشیان درباره فوتبال و فوتسال بانوان

تیم فوتسال و فوتبال بانوان سال 92 را دست پر به پایان رساند و عنوان نایب قهرمانی در آسیا بزرگترین دستاوردی بود که فوتسالیست‌های ایران در این سال به نام خود ثبت کردند.

 

هر چند روزهای آخر سال با استعفای سرمربیان فوتبال و فوتسال بانوان و حتی لغو اردوهای تیم ملی همراه بود اما علی کفاشیان، رییس فدراسیون فوتبال با نگاهی مثبت به وضعیت بانوان در سالی که گذشت می‌گوید همه چیز در بخش فوتبال و فوتسال بانوان عادی است.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی کفاشیان می‌گوید نتایج به دست آمده از سوی فوتبال و فوتسال بانوان در سال 92 تاکنون بی سابقه بوده است.

 

آن چه در ادامه می‌خوانید گفت و گوی خبرنگار ورزشی ایسنا با رییس فدراسیون فوتبال درباره فوتبال و فوتسال بانوان است:

 

-آقای کفاشیان، سال 92 را برای فوتبال و فوتسال بانوان چطور ارزیابی می‌کنید؟

امسال ایران در فوتبال بانوان بهترین نتایج را گرفت. ملی پوشان در رده نوجوانان و جوانان از گروه خود بالا آمدند و حتی شانس صعود هم داشتند که این نتیجه در فوتبال بانوان بی‌سابقه بود. بزرگترین افتخار ما امسال این بود که فوتبال و فوتسال بانوان ایران را به رسمیت شناساندیم و فیفا قبول کرد که فوتبال بانوان با حجاب در مسابقات بین‌المللی بازی کند. این یک دستاورد بسیار بزرگی بود. پس از آن می‌رسیم به ساختن تیم. فدراسیون فوتبال حمایت‌هایی را که هیچ وقت از ورزش بانوان نمی‌شد را در این سال انجام داد و در نهایت هم فوتسال بانوان در مسابقات داخل سالن آسیا دوم شد که این نتیجه بسیار مهم بود.

 

با این که ابتدای سال فدراسیون فوتبال “هلنا کاستا” را به عنوان اولین سرمربی خارجی فوتبال بانوان به ایران آورد اما در نهایت نتیجه مطلوبی از سوی تیم ملی بدست نیامد. پس از آن هم اردوهای تیم ملی تشکیل نشد!

 

در فوتبال جایگاه ما جایگاه ویژه‌ای است چون تیم قهرمان جهان در آسیا است. آن‌ها هم امکاناتی دارند و از مربیان مرد استفاده می‌کنند و ما هنوز نتوانسته‌ایم مربیان خود را تربیت کنیم که در حد تیم ملی باشند. به هر صورت تیم فوتبال بانوان تجربه کافی ندارد و ما هم نمی‌توانیم از مربی مرد استفاده کنیم و نمی‌توانیم بسیاری از تیم ها را به ایران بیاوریم یا این که تیم را به کشورهای مختلف اعزام کنیم. به هر حال ما تلاش خود را در فوتبال بانوان کردیم و در رده جوانان و نوجوانان هم نتایج خوبی را بدست آوردیم. در رابطه با رده بزرگسالان هم سال آینده رویداد خاصی نداریم. تنها بازی‌های آسیایی اینچئون در پیش است که قطعا فوتبال بانوان به این مسابقات اعزام نمی‌شود چون این تیم نه شانس مدال دارد و نه کمیته ملی المپیک بودجه‌ای دارد که بخواهد آن ها را اعزام کند. به همین دلیل چون تقویمی را در پیش نداریم ترجیح ما این است که رده جوانان را تقویت کنیم تا در آینده رده بزرگسالان هم با ترکیبی از جوانان و بزرگسالان در مسابقات شرکت کند.

 

-البته این طور هم نیست که هیچ مسابقه‌ای در آسیا نباشد اما یعنی ما تا وقتی برنامه‌ای در تقویم فوتبال بانوان نباشد اردویی برگزار نمی‌کنیم؟

مسابقه خاصی در آسیا نداریم. البته مسابقات غرب آسیا سال آینده برگزار می‌شود و بیشتر تیم های غرب آسیا می آیند اما این تیم ها آنقدرها مطرح نیستند و به کار ما هم نمی آیند. درنظر داریم که با برنامه‌ریزی تیم فوتبال بانوان در رده بزرگسالان را بازسازی کنیم و در این بخش مربی تربیت کنیم. هنوز به فوتبال بانوان مثل آقایان نگاه نمی‌کنیم ولی سعی داریم کار پیش برود.

 

-آقای کفاشیان؛ چندین بار اردوی تیم ملی فوتبال بانوان لغو شد و حالا هم خانم ایراندوست به عنوان سرمربی تیم ملی از سمت خود استعفاء داده است!؟

ایراندوست هنوز با فدراسیون قراردادی نبسته است که بخواهد سرمربی باشد و هنوز برای فوتبال بانوان در رده بزرگسالان مربی را معرفی نکرده‌ایم.

 

 

-اما از سوی کمیته فوتبال بانوان خانم ایراندوست به عنوان سرمربی معرفی شده بودند و حتی تشکیل اردو با حضور او به عنوان سرمربی اعلام شده بود!

خانم ایراندوست در گذشته سرمربی ما بوده است. سرمربی باید قرارداد داشته باشد اما سه چهار ماه است که در رده بزرگسالان فوتبال بانوان سرمربی نداریم. کسی را هم برای سرمربیگری تعیین نکرده ایم چون ابتدا باید بخش بانوان برای تیم های فوتبال خود به ما برنامه دهد و پس از آن برای وضعیت مربی آن تصمیم‌گیری کنیم. مثلا آمدند و گفتند که بانوان به اینچئون بروند که اعلام کردیم این تیم اعزام نمی‌شود، برنامه بعدی خود را ارائه دهید. آن زمان کادرفنی تیم را باید معرفی کنند و پس از آن اردو را برگزار می‌کنیم. این که بدون برنامه اردو برگزار کنیم که نتیجه ای ندارد. البته در رده 14 و زیر 16 سال این برنامه ها وجود دارد.

 

-یعنی یک بی‌نظمی در کمیته بانوان وجود دارد؟

نمی‌گویم بی نظمی است اما باید کمیته بانوان تقویم خود را اعلام کنند.

 

 

-آقای کفاشیان؛ همانطورکه خود شما هم گفتید نتایج بانوان امسال بسیار خوب بود اما پس از این موفقیت‌ها برخوردی که با ملی پوشان شد اعتراض‌هایی را به همراه داشت؟

پس از این موفقیت ابتدا یک اعتراضی بود. ما کمی کمبود مالی داشتیم و ملی پوشان هم جایزه هایشان را می‌خواستند. فدراسیون پاداشی که قولش را داده بود را به آنها داد و بخش دیگر مربوط به قول وزارت ورزش است که ان‌شاءالله این قول هم انجام خواهد شد.

 

-چرا این همه دیر به ملی پوشان پاداش دادید؟

چون بودجه نداشتیم.

 

-این پاداش فقط دو سکه بود و برای فدراسیون فوتبال که هزینه‌های میلیاردی برای فوتبال مردان دارد هزینه زیادی محسوب نمی‌شود!؟

قرار بود این دو سکه را وزارت ورزش به ملی پوشان بدهد که این کار را نکرد و در نهایت فدراسیون فوتبال این پاداش را به بازیکنان داد. کمی هم بازیکنان کوتاهی کردند و گفتند که بعداً پاداش را می گیریم و همین موضوع باعث شد همان سکه ها را هم نگیرند. به همین دلیل این مشکل پیش آمد. به هر حال کار آن‌ها برای ما با ارزش بود و ما هم از آن ها حمایت کردیم و اردوهای مختلف برایشان گذاشتیم.

 

-آقای کفاشیان؛ روزهای آخر سال 92 با استعفای سرمربیان فوتبال و فوتسال بانوان همراه بود و حتی با این که شهرزاد مظفر به عنوان سرمربی در تیم ملی فوتسال عملکرد خوبی داشت اما در نهایت از این سمت استعفاء داد، فدراسیون هم سعی نکرد که او را را در تیم ملی نگه دارد!

مظفر از سیستم ما بیرون نرفته است و در کمیته آموزش فدراسیون حضور دارد. او مدرس فیفاست و در همین زمینه هم فعالیت می‌کند. ما فکر کردیم که یک سری تغییرات را در تیم ملی به وجود آوریم به همین دلیل خانم یاری که در حد و اندازه خانم مظفر است را به عنوان جایگزین معرفی کردیم. ما تغییراتی داده‌ایم تا تیم یک مقداری خود را بازسازی کند.

 

-اما ملی پوشان به نبودن مظفر در تیم ملی معترض بودند و حتی این موضوع را با معاون رییس جمهور در میان گذاشتند!

 

اینگونه نیست و ملی پوشان در این باره اعتراضی نداشته‌اند. بازیکنان اعتراضاتشان درباره پاداش‌ها بود. اگر مطلبی هم وجود دارد باید آن را با فدراسیون در میان بگذارند و نمی‌توانند چنین موضوعاتی را به جای دیگری ببرند.

 

– فدراسیون فوتبال در سال های اخیر حمایت‌های خوبی را از تیم های بانوان خود داشته است اما از سوی دیگر گفته می‌شود که شما اُفت و خیزهای این دو تیم را بیشتر می‌پسندید. به طور مثال با این که کمیته ملی المپیک مجوز حضور تیم فوتبال بانوان در بازی‌های آسیایی را داده است با این موضوع مخالفت کرده‌اید؟

 

این موضوع که می‌گویید بی‌انصافی است. امکان ندارد من تیم بانوان را به اینچئون بفرستم و کمیته ملی المپیک هم مجوزی نداده است. من 30 سال است در ورزش این مملکت کار می‌کنم و 18 سال عضو کمیته ملی المپیک بوده‌ام و حالا هم وضعیت را می‌دانم. کمیته خیلی هنر کند میتواند تیم‌هایی که شانس اول تا سوم را دارند را به اینچئون اعزام کند. حالا انتظار دارید تیم خانم‌ها را هم اعزام کند؟

 

– اما خانم شجاعی اعلام کرده بود که کمیته ملی المپیک مجوز داده برای کسب تجربه، تیم فوتبال بانون به اینچئون برود!

 

خانم شجاعی در رویایش به سر می‌برد و این حرف‌ها نیست! ما در بخش مردان شانس داریم. جزء تیم‌های سوم و چهارم باشیم اما در بانوان جزء هشت تیم اول هم نیستیم.

 

– آقای کفاشیان چرا اردوهای تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان لغو می‌شود و می‌گویند که مشکل نبودن خوابگاه است در حالی که مشکل خوابگاه همیشه وجود داشته است؟ به طور مثال تیم فوتسال بانوان پس از مسابقات قهرمانی آسیا بیش از سه ماه اردویش تعطیل بود و برای جام جهانی کوچک کمتر از یک ماه اردو داشت!

 

ما نتیجه گرفتیم. سه سال زحمت کشیدیم هزینه کردیم و 50 تا 80 اردو برای بانوان گذاشتیم. 10، 20 تیم را به ایران آوردیم و 10، 20 بار هم تیم را به کشورهای دیگر اعزام کردیم. در نهایت نیز دوم آسیا شدیم. نتیجه از این بهتر می‌خواهید؟ همین الان هم تیم در اردو است.

 

– فدراسیون فوتبال تصمیم گرفته است که برای نظم دهی به لیگ فوتسال و فوتبال این مسابقات زیر نظر سازمان لیگ برگزار شود اما شاهد بودیم که سال گذشته بی نظمی‌هایی در برگزاری مسابقات لیگ فوتسال بانوان وجود داشت.

 

وضعیت لیگ فوتبال و فوتسال بانوان مشخص می‌شود و بانوان هم هیات رییسه خواهند داشت. دیگر برای رقابت‌های بانوان به صورت انفرادی تصمیم‌گیری نمی‌شود و از طریق سازمان لیگ سازماندهی انجام خواهد شد. سازمان لیگ بودجه دارد و باشگاه‌ها را کنترل می‌کند و دیگر برخورد سلیقه‌ای کنار می‌رود. خیالتان راحت باشد که این مسابقات لیگ فوتبال و فوتسال بانوان با نظم بیشتر برگزار می‌شود.

 

انتهای پیام

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید