امروز: سه شنبه، ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۱ Tuesday, 16 August 2022

آخرین اخبار از آمار جانباختگان منا/ تعداد قربانیان 4173 نفر

آخرین اخبار از آمار جانباختگان منا/ تعداد قربانیان ۴۱۷۳ نفر

معاون وزیر بهداشت عربستان از افزایش تعداد قربانیان فاجعه منا به 4173 نفر خبر داد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، ایسنا، «حمد بن محمد الضویلع» صبح امروز (سه‌شنبه) از دریافت عکس 4173 تن از حاجیانی خبر داد که روز پنجشنبه گذشته در فاجعه منا، جان خود را از دست دادند. اتاق عملیات وزارت بهداشت سعودی، علت این فاجعه را گرمای شدید هوا و دچار شدن حجاج به حالت خفگی به سبب هل دادنِ یکدیگر اعلام کرد! بر پایه این گزارش، آمارهای اولیه اعلام شده توسط پرسنل میدانی از جان باختن 769 تن خبر داده بودند، اما به استناد پیکرهایی که تا شب گذشته به وزارت بهداشت عربستان تحویل داده شده، شمار جان‌باختگان به 4173 رسیده است.

افزایش کشته‌شدگان ایرانی به 239 نفر

 14:26/ رییس سازمان حج و زیارت جدیدترین شمار قربانیان فاجعه مکه را 239 نفر اعلام کرد و گفت: با توجه به سرعت یافتن روند شناسایی اجساد در سردخانه مکه، از تعداد مفقودین ایرانی نیز کاسته شده است. تعداد زائران مفقودشدگان ایرانی تاکنون به 241 نفر رسیده است. سعید اوحدی با اشاره به انتقال 14 مجروح ایرانی به کشور و پیگیری درمان آن‌ها با شدت بهتری، افزود: 16 نفر از مجروحان ایرانی همچنان در بیمارستان‌های مکه تحت درمان هستند و امکان انتقال آنها با توجه شرایط جسمی که دارند، فعلا وجود ندارد.

:

او درباره روند شناسایی اجساد در سردخانه مکه، اظهار کرد: تریلی‌های جدیدی وارد سردخانه مکه شده و اجساد را تخلیه کرده‌اند که روند شناسایی آنها ادامه دارد. به میزانی که اجسادی زائران کشورهای دیگر را برای دفن از سردخانه خارج کنند و اجساد ایرانی را به ما تحویل دهند، تریلی‌های دیگر امکان تخلیه اجساد خود را در آن سردخانه پیدا می‌کنند. اوحدی همچنین با اعلام اینکه تشریفات قانونی برای انتقال تعدادی از اجساد به کشور انجام شده است، افزود: مشکل جزئی در پرواز هواپیمای درنظر گرفته شده برای انتقال اجساد وجود دارد که امیدواریم امروز این مشکل امروز برطرف شود.

:

جان‌باخته‌های ایرانی بیش از 400 نفر هستند

14:00/ سخنگوی وزارت ارشاد با بیان اینکه بیش از دو سوم مفقودان جزو جان‌باخته‌ها هستند،‌ گفت: آمار جان‌باخته‌های ایرانی بیش از 400 نفر است. حسین نوش‌آبادی، معاون حقوقی و پارلمانی و سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: لحظه به لحظه آمار جان‌باخته‌ها تغییر می‌کند؛ یعنی از حجم مفقودان کاسته شده و به آمار کشته شده‌ها اضافه می‌شود. متاسفانه بیش از دو سوم مفقودشده‌ها جزو جان‌باختگان هستند که به‌تدریج مشخص می‌شود. او ادامه داد: اگر قرار بود این افراد زنده باشند، باید در این چند روز به کاروان‌هایشان برمی‌گشتند یا اینکه جزو مجروحان و مصدومان شناسایی می‌شدند؛ بنابراین بیش از دو سوم مفقودان جزو جان‌باختگان هستند و اگر فرض را بر این بگذاریم، تعداد کشته‌شده‌ها بالغ بر 400 نفر است.

:

استقرار تیم‌های اورژانس در فرودگاه امام‌خمینی (ره)

12:16/ رییس اورژانس کشور ضمن اشاره به استقرار تیم‌های اورژانس در فرودگاه امام‌خمینی (ره)، گفت: صبح امروز 10 نفر از حجاج بیمار و مصدوم وارد کشور شدند و انتقال آنها به بیمارستان صورت گرفت. دکتر امین صابری نیا اظهار کرد: پس از هماهنگی با بیمارستان های مشخص شده، تیم های اورژانس بیماران را تحویل گرفتند و به آنجا انتقال دادند و پس از انتقال بیماران، توسط تیم ارزیابی بهداشت از نظر بیماری های ویروسی مورد ارزیابی قرار گرفتند. وی افزود: در کل کشور بیمارستان‌هایی مشخص شده تا به حجاج خدمات رسانی کنند ضمن اینکه طبق اعلام سازمان حج و زیارت 22 مصدوم از حادثه منا به کشور وارد خواهند شد که 10 نفر از آنان صبح امروز وارد شدند و توسط اورژانس به بیمارستان ها انتقال یافتند.

:

انتقال اجساد امشب، مراسم تشییع فردا

11:22/ «انتقال اجساد قربانیان منا به کشور امشب انجام خواهد شد و مراسم تشییع پیکرهای جان‌باختگان فردا (چهارشنبه) در تهران برگزار می‌شود.» سید علی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه امشب (سه‌شنبه) یک فروند هواپیما از ایران برای انتقال اجساد به فرودگاه جده پرواز خواهد کرد، با ابراز بی‌اطلاعی از تعداد کانتینرهای جدیدی که جستجو شده‌اند افزود: متاسفانه کانتینرهای جدیدی که حاوی اجساد فاجعه منا هستند، به 21 کانتینر قبلی اضافه شده‌اند.

:

وی همچنین اظهار کرد، جستجو در سردخانه مرکزی مکه هچنان توسط اکیپ ویژه حج و زیارت ادامه دارد. مرعشی درباره برنامه سفر وزیر بهداشت کشورمان به عربستان توضیح داد: هاشمی امروز علاوه‌بر دیدار و دلجویی از خانواده جان‌باختگان و همچنین برگزاری جلسه‌ای با نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت برای بررسی آخرین وضعیت حجاج ایرانی از دو بیمارستان جمعیت هلال احمر و مکه بازدید خواهد کرد.

:

یک مفقودی به جمع جان‌باختگان پیوست

10:59/ سازمان حج و زیارت با اصلاح فهرست مفقودین که شب گذشته (دوشنبه) اعلام شده بود، درگذشت یکی از زائران را تایید کرد. نام غلامحسین الله‌وردی (از کاروان 18003) که در هردو فهرست جان باختگان و مفقودین ذکر شده بود، اکنون توسط سازمان حج و زیارت از فهرست مفقودین حذف شده و این اصلاح انجام شده، درگذشت این زائر ایرانی را محرز کرده است. سازمان حج و زیارت تا شب گذشته تعداد مفقودین را 247 نفر و جان باختگان را 226 نفر اعلام کرده بود که با اصلاح صورت گرفته تعداد مفقودین در حال حاضر 246 نفر است.

:

شکایت ایران از دولت عربستان

10:02/ سخنگوی دولت تصریح کرد که از دولت عربستان شکایت می‌کنیم، این دولت به جای فرافکنی باید پاسخگو باشد. محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با بیان این مطلب، در واکنش به خبر دفن جان‌باختگان فاجعه منا توسط عربستان گفت: اجازه دفن جان‌باختگان را نمی‌دهیم باید بدون فوت وقت اجساد به شهرستان‌ها منتقل شود و تمام اعضای هیات دولت در فرودگاه حاضر می‌شوند.

:

تکذیب شایعه ریزش سقف در مسجدالحرام

9:16/ سازمان حج و زیارت خبر منتشرشده مبنی بر ریزش سقف مسعی در مسجدالحرام را تکذیب کرد. دوشنبه شب (6 مهر) در فاصله زمانی میان اقامه نماز مغرب و نماز عشاء صدای عجیب و مهیبی در فضای مسجدالحرام طنین‌انداز شد که موجی از وحشت را میان زائرانی که مشغول به طواف یا سعی بین صفا و مروه و یا در حال نماز و نیایش بودند، ایجاد کرد.

:

زائران ایرانی که در آن زمان در مسجدالحرام حضور داشتند، در این خصوص گفتند: مشغول عبادت در مسجدالحرام بودیم که صدای مهیبی به گوش رسید. در این هنگام برخی از زائران شوکه و وحشت‌زده شده بودند و برخی از زائران بی‌تفاوت به عبادت و زیارت خود ادامه می‌دادند. همچنین برخی از زائران که ترسیده بودند به این طرف و آن طرف می‌گریختند و بعضاً در این میان تعدادی از زائران با هم برخورد می‌کردند. بر اساس اعلام شاهدان عینی، مدتی پس از شنیدن این صدای عجیب فضای مسجدالحرام عادی شد و زائران مانند قبل به نیایش و انجام امور عبادی خود ادامه دادند.

:

پیام جدی به عربستان برای تعیین تکلیف مفقودین

8:19/ معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه گفت: قویا به مقامات عربستان پیام دادیم تا یکایک مفقودان ما تعیین تکلیف نشوند و به ایران بازنگردند جمهوری اسلامی ایران با جدیت موضوع مفقودان را پیگیری می‌کند و تماس‌های دیپلماتیک برای این منظور جریان دارد. حسین امیرعبداللهیان افزود: برخی از کشورها با مقامات عربستان توافق کرده‌اند که جان‌باختگان آنها در مکه مکرمه دفن شوند اما جمهوری اسلامی ایران نه تاکنون درخواستی را از خانواده ها در این باره داشته است نه به مصلحت می دانیم که چنین اجازه ای به عربستان داده شود زیرا تعیین سرنوشت مفقودان باقیمانده برای ما مهم است و قطعا برای خانواده‌های آنها هم مهم است که پیکرهای جان باختگان آنها به ایران منتقل شود.

:

آخرین جزئیات از نحوه انتقال اجساد به کشور

00:02/ دبیرکل جمعیت هلال احمر درباره نحوه انتقال اجساد به کشور به عدم همکاری عربستان برای صدور مجوزهای لازم اشاره و اظهار کرد: در تهران ستادی ویژه به ریاست وزیر کشور تشکیل و بحث انتقال به هلال احمر واگذار شد. هلال احمر با هماهنگی همه دستگاه‌ها تمام مقدمات را در تهران و سایر استان‌ها فراهم کرده است. انتقال پیکر کشته‌شدگانی که هویتشان به صورت قطعی مشخص و توسط مقامات سعودی نیز تایید شده است، نیاز به مجوز پرواز از جده به ایران دارد که همه همکاران در این زمینه در حال تلاش هستند. علی اصغر احمدی ادامه داد:‌ مجوز دوم نیز مربوط به هواپیمایی است که ما باید اعزام کنیم. تا این لحظه هواپیمای «کارگو 740» متعلق به ایران‌ایر آماده رفتن شده بود اما سعودی‌ها اجازه ندادند و می‌گویند که باید هواپیمای کوچک‌تری بفرستید. ما به دنبال این هستیم که مجوز پرواز را بگیریم و هواپیمای مناسب را به جده اعزام کنیم.

:

وی از اعلام آمادگی سازمان‌ هواپیمایی کشوری، هما، ماهان و همچنین نیروهای نظامی برای اعزام خبر داد و افزود‌: به محض صدور اجازه پرواز، آنها را اعزام می‌کنیم. از زمانی که مجوز را دریافت کنیم به تعدادی که آماده باشد، اجساد توسط هواپیما به تهران منتقل می‌شوند. احمدی همچنین در خصوص انتقال اجساد حادثه منا به استان‌های محل سکونت خود گفت: اجساد را یا به طور مستقیم از جده به استان‌ها منتقل می‌کنیم یا اگر با پروازی به تهران آورده شوند، بلافاصله به صورت زمینی یا هوایی به استان‌ها می‌فرستیم.

:
مشاهدات یک نماینده از آخرین وضعیت قربانیان منا
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس که در سفر حج به سر می برد آخرین وضعیت قربانیان و شرایط تشخیص هویت آن‌ها را تشریح کرد. حجت الاسلام  سید علی طاهری، ضمن تاکید بر این که مسئولان عربستانی همکاری های لازم را در این رابطه انجام نمی دهند گفت:‌ وضعیت برخی از کانتینرهای حاوی قربانیان فاجعه منا به گونه ای است که 100 تا 150 جسد روی یکدیگر افتاده و به دلیل عدم نگهداری مناسب بوی نامطبوعی گرفتند.
:
وی گفت:اطلاع از فوت حجاج از طریق عکس هایی است که در اختیار آن‌ها قرار گرفته شده است و پیکر قربانیان به آن‌ها نشان داده نشده است ، عربستان حتی در این حد نیز همکاری نمی کند. وی با بیان اینکه کانتینرهای حاوی قربانیان حادثه منا دارای امکانات مناسب برای همکاری عزیزان از دست رفته نیست، توضیح داد: بعضا در این کانتینرها 100 الی 150 جسد روی یکدیگر افتاده و به دلیل اینکه این کانتینرها یخچال و فضای نگهداری اجساد را ندارند، اجساد بوی نامطلوبی گرفته و جسدها به هم چسبیده شده‌اند.
:
این عضو مجمع روحانیون مجلس ادامه داد: در حال حاضر وضعیت مناسب نیست و عربستان به هیچ وجه همکاری نمی کند البته امیدواریم با حضور وزیر بهداشت و مسئولان مربوطه همکاری ها بهتر شود. طاهری با بیان اینکه برخی از مجروحان سرپایی از بیمارستان ها مرخص و به کاروان ها برگشته اند، گفت: ناراحتی و گلایه حجاجی که عزیزانشان را از دست داده اند این است که می خواهند به ایران برگردند ولی خبری از پیکرهای قربانیان حادثه نیست و می گویند چطور می خواهند با دست خالی به ایران بروند.
:
وی با بیان اینکه عربستان مسئولیت سنگینی در این رابطه دارد گفت: در حال حاضر شایعه دفن اجساد قربانیانی که قابل شناسایی نیستند وضعیت را نامناسب‌تر کرده است قطعا در صورت چنین شایعه‌ای و دفع اجساد جنایت بزرگتری رخ می‌دهد چون این اجساد از طریق دی ان ای قابل شناسایی هستند. طاهری ابراز امیدواری کرد که حداقل دل مسئولان عربستانی به رحم آید و دست از شقاوت بردارند و کمک کنند تا اجساد برای شناسایی به ایران برده شود. نماینده مردم گلستان در پایان با بیان اینکه امروز از تعدادی از مجروحین فاجعه منا عیادت کرده است گفت که با حضور در جمع بازماندگان کاروان گلستان ضمن تسلیت به بازماندگان برای آن‌ها صبر از خداوند طلب کردم و با آن‌ها همدردی شد.

./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید