امروز: پنج شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۱۹ Thursday, 25 April 2024

آخرین اخبار و حواشی مذاکرات هسته‌ای وین

آخرین اخبار و حواشی مذاکرات هسته‌ای وین

هتل کوبورگ درقلب اتریش این روزها همچنان مرکزتوجه رسانه ها و خبرگزاری های جهان است.کمپ سفیدرنگ خبرنگاران درمقابل هتل کوبورگ همچنان روزهای شلوغی رامی گذراند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، دو هفته نفسگیر همچنان ادامه دارد.از ژنو 3 که منجربه قرارداد اول ما بین ایران و 1+5 شد تا وین 8 ،زمانی حدود
20 ماه می گذرد و اکنون نهمین شهر بزرگ از شهرهای عضو اتحادیه اروپا آبستن تحولی بزرگ است.درحالی که تا کنون مذاکره کنندگان ازسه ضرب الاجل 30 ژوئن ، 7 جولای و 9 جولای ردشده‌اند،گفته می شود مذاکرات تا دوشنبه صبح ادامه خواهد یافت. تاریخی که طبق آن همچنان تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران دروضعیت تعلیق باقی خواهد ماند.امادر 24 ساعت گذشته بیش از اصل اخبار حاشیه ها بوده که درمسیر مذاکرات پیشتاز است.

:
  توییت هادرمیدان مذاکرات
پس ازتوییت های دوروز گذشته وزیر امور خارجه ایران گویی توییتر اکنون به عاملی مهم درانتقال نظرات مذاکره کنندگان تبدیل شده است.وزیر خارجه آمریکا که بازی درزمین رسانه ها رابه سرعت عمل محمدجوادظریف باخته بودحال راهی توییتر شده است و این بارتوییتی درباره وضعیت مذاکرات هسته ای و دیدارش باجوادظریف و فدریکا موگرینی،به اشتراک سخن گفته است.جان کری دراین توئیت نوشته است:«صبح امروز دیداری با فدریکا موگرینی وجواد ظریف داشتیم.همچنان اختلافاتی برای حل شدن داریم.» نکته مهم در توییت وزیر امور خارجه آمریکا این بوده که وی ازحل شدن اختلافات سخن گفته است.او از اختلافات می گوید اما انتخاب کلمات وی حل شدن این اختلافات را نیز در پی دارد.

:
از سویی دیگر یکی از دیپلمات های حاضر در مذاکرات هسته ای نیز توییتی درباره وضعیت مذاکرات هسته ای به اشتراک گذاشته است.محمد دریایی کارشناس خلع سلاح وزارت خارجه که درتیم کارشناسی مذاکرات هسته ای ایران حاضر است درصفحه توییتر خودشعری را به اشتراک گذاشته است:«خبر آمد خبری در راه است/سرخوش آن دل که از آن آگاه است.»دریایی همچنین در ادامه توییت خود از هشتگ مذاکرات هسته ای، وین و ایران استفاده کرده است.

:
به نظر می رسد دو طرف بازی ایران و 1+5 اکنون به خوبی اهمیت افکار عمومی را درک کرده اند و می‌دانند که بخشی از این جهت دهی به افکار عمومی از توییت های آنان می گذرد. حال آنان می دانند که این بار باید به صورت مستقیم با مخاطبان خود روبه رو شوند.

حال بعد از بالکن های هتل کوبورگ گویا نوبت به توییتر محبوب رسیده است تا راهی برای انتقال مباحث از پشت درهای بسته به رسانه ها و مطبوعات باشد.

:
   شنبه شلوغ درکوبورگ 
درمیانه توییت پراکنی های کری وتیم ایرانی اماهتل کوبورگ نیزدیروز،روز شلوغی را گذراند.اشتان مایر و فابیوس درحالی پیش از ظهردیروز به وین بازگشتندکه عصردیروز نیزوزرای خارجه روسیه و انگلیس نیزدروین حاضر شدند.بابازگشت وزرای خارجه به وین،جلسات باشدت بیشتر آغاز شد.صبح دیروز وزیران خارجه ایران و آمریکا به همراه معاونان‌شان دیدار کردند.هم‌چنین در این دیدار فدریکا موگرینی،مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپانیزحضور یافت ودر ادامه علی‌اکبر صالحی و ارنست مونیزهم به این نشست پیوستند.شنبه یکی از شلوغ‌ترین روزهای کوبورگ به جهت دیدارهایی بود که در سطح وزیران خارجه به صورت دو جانبه و چند جانبه و احتمالا نشست عمومی برگزارشد.نشست صبح کری و ظریف با حضور موگرینی کمتر از یک ساعت به طول انجامید. 

:
   از مشکلات عبور کرده اند؟
شنبه ازجهتی دیگرنیز روز شلوغی برای مذاکرات بود.وزیر خارجه آمریکا عصرروزجمعه بودکه پس از دوروز پراسترس از پیشرفت‌هایی درمذاکرات خبرداد.اتفاقی که می شد آن را درفضای هتل کوبورگ وبین خبرنگاران نیزاحساس کرد.درحالی که بسیاری از خبرنگاران ایرانی از ظهر روز پنجشنبه در تاب و تاب نگارش پیش‌نویس توافق جامع بودندپس از گذر ازآخرین ساعات 9 جولای فضای نگرانی بر آنان غلبه کردو این موضوع تا جمعه عصر نیز ادامه داشت.به خصوص پس از آنکه اخباری مبنی بر کارشکنی “کاندو لیزا رایس” منتشر شد.

:

درحالی که رایس که یکی از اعضای تیم مشاوران اوباما ست، همواره از دخالت کنگره انتقاد کرده بود خبری دیروز منتشر شد که بسته ای که روز چهارشنبه به وین رسیده است و موجبات خشم ایرانیان را برانگیخته طرح رایس بوده است. اما در نهایت از فاصله روزچهارشنبه تا روز شنبه تغییرات همچنان ادامه داشت و دیروز فضای تعامل دوباره به هتل کوبورگ بازگشت. با همه این تفاسیر به نظرمی رسد روز دوشنبه تاریخی است که مذاکرات پس از آن ادامه نخواهد یافت.

طبق آنچه که ظریف بیان کرده است مبنی براین که امیدوار است روزدوشنبه دیگردروین نباشد،والبته طبق گفته طرف های اروپایی مذاکرات تنهاتاپایان هفته اروپایی ادامه خواهد یافت.اکنون ظریف با حدود 17 روزاقامت مستمرو دائم دروین رکورد طولانی‌ترین مدت اقامت یک وزیرامورخارجه آمریکا برای ماموریت دیپلماتیک بیرون از خاک وطنش را شکسته است وبه نظر می رسد طی چندروزآتی این رکورد طولانی تر نیزخواهد شد. حال باید تنها منتظر بود و دید آیا نقطه پایان بر بیش از دو سال مذاکره مداوم در روز دوشنبه نگاشته خواهد شد یا خیر. هتل کوبورگ برای بخشی از ایرانیان همچنان مهم ترین نقطه جهان است و نگاه‌ها را به خود خیره کرده است وبرای این سوال که آیا نام هتل کوبورگ در تاریخ ثبت خواهد شد یا خیر ،گویا زودتر از روز دوشنبه پاسخی نخواهیم یافت.

:
  حاشیه ها
جان کری عصر روز جمعه راهی اشتفان پلاتز در وین شد تا از یک جواهر فروشی برای همسر خود خرید کند. اهالی رسانه این حرکت او را در راستای عذرخواهی از بابت دوری دو هفته ای وی از خانه دانستند که باعث شوخی های بامزه ای در فضای مجازی شد. بسیاری از کاربران فضای مجازی می خواستند که کری حداقل در علاقه به کانون خانواده سرمشق آقایان باشد.

:
اشتفان مایز نیز جمعه شب شام را بیرون از هتل صرف کرد و به اهالی رسانه گفت از مذاکرات خبری نیست ، بروند و استراحت کنند.
حاشیه مهم روز شنبه خبری بود که اورشلیم پست آن را گزارش کرد.به گزارش روزنامه اورشلیم پست، وندی شرمن، معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا که نقش مذاکره کننده ارشد این کشور در مذاکرات هسته ای با ایران را ایفا می کند اخیرا با یوسی کوهن، مشاور امنیت دولت اسرائیل گفت‌وگو داشته است.به گزارش اورشلیم پست، وندی شرمن و یوسی کوهن، در دو هفته گذشته چند بار تلاش کردند تا برنامه های خود را هماهنگ کنند. این گزارش به صورت مستقیم به موردی اشاره نمی کرد اما موردی را که به ذهن متبادر می کرد این بود که شرمن اطلاعات مربوط به مذاکرات را به اسرائیل گزارش می کند.

:
دیروز همزمان با روز شلوغ وین ، مراسم عروسی در هتل کوبورگ در جریان بود که با توجه به عدم اطلاع رسانی از پشت درهای بسته و توسط مذاکره کنندگان تمرکز خبرنگاران بیش از همه روی این مراسم بود. عروسی‌ای که در یکی از سالن ها برگزار شد دیروز شاید به یکی از رسانه ای ترین مراسم های عروسی در جهان تبدیل شد.

./.

توییت بینا

10:34 (۶ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۶ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۶ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۶ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۰ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۰ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۱ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۱ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۱ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۱ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۱ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۱ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۱ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۱ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۱ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۱ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۱ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۱ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین