امروز: شنبه، ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۵۸ Saturday, 9 December 2023

اثر تاریخی سکونتگاه معتادان شد!+4عکس

اثر تاریخی سکونتگاه معتادان شد!

در گوشه گوشه شهر کرج خرابه هایی برای رفع نیاز معتادان وجود دارد، با توجه به افزایش آمار اعتیاد، برخی مسئولان همچنان کم توجه فقط طرح بر روی کاغذ می نویسند و بس… ، در این میان اثر تاریخی پل صفوی در ورودی شهر کرج به گونه ای به حال خود رها شده که به جای جذب گردشگر سکونتگاه معتادان شده است.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز و به نقل از مهر-تاريخچه زندگي انسان ها را در خانه هايشان، تاريخچه افراد يك سرزمين را در همان سرزمين، و تاريخچه افرادي كه در يك شهر زندگي مي كنند را در همان شهر بايد جستجو كرد. خانه بزرگ همه، شهري است كه در آن زندگي مي كنند، حال چه بر ما گذشته كه اينقدر نسبت به بعضي از بخش هاي اين خانه بي تفاوت شده ايم نمي دانم؟

در تاريخ 16 تيرماه گزارشي با عنوان “البرز تكه اي از پارس قديم/ پل تاریخی کرج چشم روشنی ورودی شهر” در خبرگزاری مهر منتشر شد. در اين گزارش به موضوع مرمت و بازسازي پل تاريخي كرج پرداختيم در مصاحبه اي كه با ابولفضل عبيدي معاونت فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي البرز داشتيم گفت: بعد از اتمام مرمت و باسازي پل قرار بر اين شد كه سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري كرج محوطه كنار پل را براي همشهريان عزيز آماده كند تا شهروندان كرجي و همينطور هم استاني هاي محترم بتوانند ساعات خوشي را در كنار خانواده در اين فضاي تاريخي به سر ببرند.

ولي متاسفانه بعد از گذشت 2سال اين پروژه به دست فراموشي سپرده شده و فضاي كنار پل جولانگاه معتادين و كارتن خواب هاي سطح شهر شده است.

يك روز بر آن شدیم تا به آنجا سري بزنیم، از كنار پل كه مي گذشتم بچه ها در حال بازي با توپ بودند و زندگي جريان داشت ولي كمي آن طرف تر از دور مردي بر روي زمين خوابيده بود، سوژه را پيدا كرده بودم وارد محوطه زير پل شدم بوي نامطبوعي به مشام مي رسيد. نزدیک تر شدم، همچنان آن مرد بر روي زمين افتاده بود و از حضور من باخبر نمي شد. گويي در عالمي ديگر چنان به او خوش مي گذشت كه حاضر نبود چشمي بگشايد یا تکانی بخورد.

آفتاب مستقيم بر چهره اش مي تابيد، از كنارش که می گذشتم این موضوع از ذهنم گذشت شايد اين بخت برگشته روزي دانش آموزي بوده است و يك بار در عمرش انشايي با موضوع در آينده مي خواهيد چه كار شويد نوشته باشد، حتما انشاي خود را با این جمله که مي خواهم در آينده دكتر يا مهندس يا خلبان شوم شروع کرده، و دست روزگار و شرايط بد اقتصادي و اجتماعي او را به اين ورطه كشانده است.

كمي آن سو تر در بين درختان مردي بي توجه به دور و بر خود در حال آماده كردن سرنگش است كمي ترس به سراغم مي آيد براي چند لحظه سر جايم ميخكوب مي شوم. طوري كه او متوجه نشود از فاصله اي دور و از لابه لای شاخ و برگ درختان لحظه را ثبت مي كنم!

كجايند آن آقايان و خانم هاي محترمي كه قبل از تصاحب كرسي مورد نظر شعار مي دادند، به عمل كار برآيد..

از ميان شما براي شما…

من درد مشتركم، مرا فرياد كن…

بار ديگر مردي از جنس مردم…

مردي كه خوب حرف نمي زند ولي خوب عمل مي كند…

مسئولان محترم، اگر توپ بازي همان بچه ها به زير پل پرتاب شود آيا انديشيده ايد كه چه فاجعه رخ خواهد داد، بچه هاي پاك و معصوم اين آب و خاك پس از رفتن به زير پل براي آوردن توپ با چه صحنه اي مواجه خواهند شد؟ به علت ازدحام سرنگ هاي آلوده اگر كفش مناسب به پا نداشته باشند حتما دچار مشكل خواهند شد.

اگر تا قبل از تاريك شدن هوا سري به آنجا بزنيد حتما همان صحنه هايي را كه ما ديده ايم شما نيز خواهيد ديد!

به سراغ ماجراي پروژه پل تاريخي كرج ميرويم، بعد از پيگيري هاي زياد و رفت و آمد هاي پي در پي، مسئولان لب به سخن گشوده و از ناكامي پروژه فضاي سبز پل تاريخي كرج سخن گفته و گناه را بر گردن همديگر انداختند.

براي روشنتر شدن اين موضوع به سراغ عباس زارع مدير سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري كرج رفتيم تا ببينيم اين طرح چرا به اجرا در نيامده است.

زارع در ابتدا گفت: اين طرح بين سازمان پارک ها و فضای سبز و اداره كل ميراث فرهنگي البرز به صورت شفاهي بود و هيچوقت مكتوب نگرديد.

زارع در ادامه افزود: تغيیر مديريت در اداره كل ميراث فرهنگي البرز، شكايت از طريق مراجع قضايي توسط مسئولان همان اداره همه و همه دست به دست هم داد تا اين پروژه راكد بماند.

وي در ادامه تاكيد كرد: شهرداري با هزينه زياد ايستگاه تاكسي كنار پل را سامان دهي كرد، و اقداماتي برای جلوگيري از سيل نيز صورت گرفت تا استحكام پل تهديد نشود.

زارع در پايان گفت: سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري كرج آمادگي لازم را برای شروع دوباره پروژه ايجاد فضاي سبز پل تاريخي كرج دارد و منتظر ارائه طرح از طرف اداره كل ميراث فرهنگي است.

بار دیگر به سراغ ادراه كل ميراث فرهنگي البرز رفتيم و اين بار حامل پيام سازمان پارك ها و فضاي سبز براي اداره کل ميراث فرهنگی شديم.

فرزان احمد نژاد كارشناس باستان شناسي و مسئول تعيين حريم آثار استان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بعد از اتمام مراحل مرمت و بازسازي پل تاريخي كرج قرار بر این شد که شهرداري گوشه اي از كار را بگيرد، مسئولان شهرداري نيز بيان كرده بودند كه با يك شركت پيمانكار (شركتي كه فرايند زيباسازي فضاي سبز اطراف پل كارون در اهواز و پل خواجو و سي سه پل در اصفهان را بر عهده داشته است) در حال انعقاد قرارداد هستند.

از فرزان احمد نژاد ماجراي شكايت قانوني ادراه کل ميراث فرهنگی البرز از شهرداري را جويا شديم.

وي در ادامه تاكيد كرد: از معاونت عمرانی شهرداری در خصوص اجرای پروژه پل روگذر، شكايت قانوني به عمل آمد، چون مسئولان شهرداري حريم پل تاريخي كرج و اصالت بنا را ناديده گرفته بودند. با شكايت قانوني، پروژه پل روگذر متوقف شد، ولي با تشكيل جلسه اي در اداره كل ميراث فرهنگی، مسئولان، حريم پل تاريخي كرج را كاهش داده، تا پروژه پل روگذر از سر گرفته شود.

وی در ادامه افزود: برای احیای فضای پل تاريخي كرج تعامل بین بخشی باید دو سویه باشد یعنی هم شهرداری و هم اداره کل میراث فرهنگی دست به دست هم داده و گوشه ای از کار را بگیرند تا این طرح به سرانجام برسد.

احمد نژاد در ادامه اظهار داشت: اگر قرار بر آن باشد كه شهرداري فضاي پل تاريخي را احيا كند بايد به حریم مصوب پل آسیبی وارد نشود. و اصالت بنا از بین نرود.

پل تاريخي كرج بیانگر دوره ای از حوادث تاریخی در دوران صفوی و قاجار است که قدمت این بنای عظیم به ابتدای قرن پنجم و ششم هجري باز می گردد و از نظر معماری و کاربرد هنرهای تزئینی در نوع خود بی نظیر است، در منابع خوانده ایم که در دوره صفوی مراسم های مختلفی در کنار پل برگزار می شده است، از جمله جشن آبریزگان یا همان آب پاشان، مردم برای شادی بر سر و روی هم آب می پاشیدند، ولی در حال حاضر چنان آب زیر پل آلوده است که باعث مرض، غم و اندوه می شود.

اگرما فقط به دنبال مقصر باشیم تا گناه را به گردن این و آن بیندازیم کاری از پیش نمی رود باید به دنبال راه حلی برای این بحران به وجود آمده باشیم تا این فضای تاریخی که به علت سهل انگاری مسئولان به این مرحله رسیده و بخشی از هویت ماست را نجات دهیم.

در تمامی شهرهایی که از اندک فضای طبیعی و رودخانه برخوردارند به سادگی با اجرای طرح های گردشگری از این فضاها بهره گرفته شده است، اما در کرج متاسفانه به دلیل عدم ثبات مدیریتی در برخی بخش ها اگر صحبت از چنین طرح هایی هم شده، خیلی زود به فراموشی شده است، آن چه که به صورت مستند در این گزارش از نظر گذشت بخشی از همین غفلت هاست.

توییت بینا

10:34 (۲ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۲ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۲ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۲ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۶ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۶ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۶ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۷ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۷ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۷ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۷ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۷ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۷ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۷ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین