امروز: شنبه، ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۲۴ Saturday, 2 December 2023

اخوان‌المسلمین: ایران در سقوط «مرسی» نقش داشته است!

اخوان‌المسلمین: ایران در سقوط «مرسی» نقش داشته است!

اخوان المسلمین در تلاش برای فرافکنی و گریز از پذیرش اشتباهات، ایران را یکی از عوامل سقوط رئیس جمهور مصر معرفی کرده است.
به گزارش سايت تحليلي و خبري بينانيوز و به نقل از تابناك‌: از ابتدای شکل گیری قیام مردم مصر علیه حکومت حسنی مبارک در بیش از دو سال پیش، ایران ضمن حمایت از این جنبش، پشتیبانی خود را از استقرار دولتی اسلامی در سرزمین مصر اعلام کرد. اما اکنون که محمد مرسی در پی مجموعه ای از تحولات سقوط کرده، اخوان المسلمین در تلاش برای فرافکنی و گریز از پذیرش اشتباهات، ایران را یکی از عوامل سقوط رئیس جمهور مصر معرفی کرده است.

با گذشت یک ماه از مجموعه تحولاتی که به سقوط دولت محمد مرسی در مصر منجر شد، هواداران این جنبش و تحلیلگران سیاسی وابسته به آن هنوز از شوک خارج نشده و به جای تلاش برای ارزیابی نقاط ضعف و قوت خود و دلایل روگردان شدن اقبال مردمی از آن ها، سعی دارند مجموعه عوامل دیگری را در ناکامی خود دخیل جلوه دهند.

در این رابطه، سایت «المانیتور» می نویسد در اولین نسخه از «اسناد تحلیلی داخلی» که اخوان المسلمین طی روزهای اخیر به انتشار آن مبادرزت ورزیده، از ایران در کنار رژیم اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس به عنوان عوامل زمینه ساز سقوط مرسی یاد شده است.

به نوشته المانیتور، این متن توسط «محمد احمد راشد»، از چهره های سرشناس اخوان نگاشته شده است. راشد 75 ساله، یک تبعه کشور عراق است که به عنوان مهمترین برنامه ریز و تئوریسین اخوان شناخته می شود. اگرچه وی هیچ پست رسمی در این سازمان ندارد، اخوانی ها وی را هم راستا با «شیخ یوسف قرضاوی»، رهبر معنوی خود قرار می دهند. گفته می شود جایگاه وی با «محمد بدیع»، مرشد اعظم اخوان نیز برابر است.

این متن 37 صفحه ای که راشد عنوان «بازگشت از آزادی» را برای آن انتخاب کرده، به سه بخش تقسیم می شود: شناسایی طرف های دخیل در «کودتا»، نقش اخوان المسلمین در غلبه بر این «امتحان تاریخی»، و فهرستی از مهمترین منفعت هایی که با وجود تمامی مشکلات، اخوان می تواند از این وضعیت کسب کندو

در این سند، از تحولات مصر با عنوان «زشت ترین کودتای نظای در تاریخ مدرن» یاد شده و در عین حال، این وقایع سرآغاز اتحاد ملت اسلامی تحت لوای یک رهبری خردمند قلمداد شده است. در ادامه، به بررسی آنچه نقش کشورهای خارجی در تحولات اخیر مصر خوانده شده، پرداخته شده است.

در این مطلب، راشد آمریکا را متهم می کند که برای جلوگیری از توسعه گرایش های اسلامی، ارتش مصر را به مواجهه با اسلام گرایان واداشته است. رژیم اسرائیل نیز در این تحولات دارای نقشی مشابه دانسته شده و نیز کشورهای حاشیه خلیج فارس، به ویژه عربستان سعودی و امارات به حمایت مالی از مخالفان مرسی متهم شده اند.

اما جالب تر از همه، بخشی از این گزارش است که در آن ادعا شده ایران نیز یکی از «دست های پشت پرده» در تحولات بوده است. راشد ایران را متهم می کند که به دلیل حمایت مرسی از مخالفان دولت سوریه و نیز جلوگیری از نفوذ ایران در مصر، اعراب شیعه را علیه دولت وی تحریک کرده است.

در ادامه این ادعاها آمده: «ایران پیشنهاد کرد که مبلغ 30 میلیارد دلار را برای حمایت از برنامه های توسعه ای مرسی در اختیار مصر قرار دهد و در عوض، کنترل اماکن مذهبی شیعیان در مصر را به دست بگیرد تا بتواند از آن برای گسترش شیعه گری استفاده کند. آن ها همچنین پیشنهاد کردند که ورود پنج میلیون زائر و گردشگر ایرانی و عرب را تضمین می کنند تا حجم گردشگران مصر را به دو برابر افزایش دهند. اما مرسی این پیشنهاد را نپذیرفت و در نتیجه، ایران هر تلاشی را برای حمایت از کودتا انجام داد».

به هر حال، آن گونه که مشخص است، اخوانی ها در تلاش برای فرافکنی و عدم پذیرش ناکامی های خود در تأمین نیازهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مردم مصر که به شورش های دوباره منجر شد، سعی دارند طیف وسیع و ناهمگونی از همه بازیگران (از آمریکا و رژیم اسرائیل گرفته تا ایران) را مسئول سقوط دولت خود معرفی کنند.

این در حالی است که ایران در طول دوره ریاست جمهوری مرسی، همواره از وی حمایت کرده و از توسعه روابط دو کشور استقبال می نمود. جالب اینجاست که اتهاماتی که راشد درباره تلاش ایران برای گسترش تشیع و نفوذ در مصر مطرح می کند، دقیقاً مشابه اتهاماتی است که در دوره مرسی، سلفی ها متوجه ایران می کردند و اتفاقاً دولت مصر همه این اتهامات را رد می کرد!

در مورد بحث گردشگری نیز اشاره به این نکته ضروری است که هشام زعزوع، وزیر گردشگری مصر، خود بیشترین تلاش را برای برقراری پیوندهای گردشگری میان ایران و مصر انجام می داد و آشکارا اظهار می داشت که ورود گردشگران ایرانی، می تواند به صنعت گردشگری مصر کمک شایانی بکند.

به این ترتیب، به نظر می رسد گزارش راشد چیزی بیش از مجموعه اتهام زنی هایی برای فرار از مسئولیت شکست نباشد.

توییت بینا

10:34 (۱ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۱ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۱ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۱ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۵ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۵ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۵ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۶ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۶ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۶ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۶ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۶ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۶ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۶ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین