امروز: جمعه، ۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۱۵ Friday, 27 January 2023

ارتش یک میلیارد دلاری «سیا» در جنوب سوریه

ارتش یک میلیارد دلاری «سیا» در جنوب سوریه

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارش دو روز پیش خود فاش کرد آمریکا برای حمایت از نیروهای معارض سوری در جبهه جنوبی طرحی اجرایی می‌کند که یک میلیارد دلار هزینه داشته است.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز ، اسناد و خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با کمک کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس طرحی در جنوب سوریه برای حمایت از تکفیری‌های حاضر در این کشور اجرایی کرده که یک میلیارد دلار هزینه داشته است.
:
به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارش دو روز پیش خود فاش کرد آمریکا برای حمایت از نیروهای معارض سوری در جبهه  جنوبی طرحی اجرایی می‌کند که یک میلیارد دلار هزینه داشته است.
:
روزنامه لبنانی «الاخبار» در این باره نوشت: اطلاعات مرکزی آمریکا «سی.آی.ای» هزاران جنگجوی معارض در سوریه به ویژه در جنوب آن دارد و خود سیا مسئولیت آموزش، تسلیح و ارائه اطلاعات میدانی به آنها را بر عهده دارد.
:
این روزنامه در ادامه افزود: آنچه واشنگتن پست منتشر کرده را نمی‌توان از آنچه در ماه گذشته (مارس) از اسناد اطلاعات وزارت دفاع آمریکا منتشر شد، جدا کرد. بر اساس این اسناد، کشورهای غربی از جمله آمریکا و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حامی معارضان سوری، در سالهای 2011 و 2012 با هدف اعمال فشار بر نظام «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه، از تشکیل یک «امارت اسلامی» (القاعده‌ای) در شرق این کشور حمایت کردند.
:
بر اساس گزارش خود سیا این طرح از بزرگترین طرح‌های محرمانه اطلاعات آمریکا در جهان بوده و هزینه آن از 15 درصد کل بودجه سالانه سیا بوده است. در این پایگاه معارضان سوری آموزش داده و حمایت لجستیک می‌شدند.
:
در ادامه گزارش الاخبار آمده است: بنابراین این موضوع یک طرح کامل است که شامل ایجاد یک ارتش تابع سیا است شبیه به آنچه در افغانستان و نیکاراگوئه در دهه هشتاد قرن گذشته انجام شد. بر اساس اعلام واشنگتن‌پست بخش بزرگ این طرح که اجرای آن از اردن آغاز شده، شامل آموزش 10 هزار جنگجو تا امروزست و حدود یک میلیارد دلار به صورت سالانه هزینه دارد و آمریکا، عربستان ، قطر و ترکیه نیز در این طرح در کنار آمریکا قرار دارند.
:
عملکرد این کشورها در جنوب سوریه بر حمایت از آنچه «جبهه جنوبی از ارتش آزاد سوریه» نامیده می‌شود، متمرکز است. بر اساس گزارش واشنگتن پست، آموزش هر جنگجو به صورت سالانه حدود 100 هزار دلار برای آمریکا هزینه داشته است.این طرح زمانی در سال 2013 فاش شد که طی لایحه‌ای که کمیسیون اطلاعات آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور تصویب کرد و به موجب آن بودجه سیا در سوریه به میزان 20 درصد کاهش یافت.
:
از سوی دیگر «آدم شیف» نماینده ارشد دموکرات‌های آمریکا به نمایندگان دو حزب «دموکرات» و «جمهوری» همگی بر نگرانی در خصوص استراتژی آمریکا در سوریه اتفاق نظر دارند.
:
واشنگتن‌پست اقرار کرد که حتی مدافعان برنامه سیا به عملکرد ضعیف گروه‌های معتدل در سوریه اقرار و اعلام کرده‌اند که این گروه‌ها ر رویارویی با داعش شکست می‌خورند.
:
آدم شیف نماینده ارشد دموکرات در ادامه اذعان کرد: اما با کمال تاسف داعش و النصره و برخی از دیگر گروه‌های اسلامی افراطی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توان با هدف ایجاد آشوب برای سرنگون هر چه زودتر نظام سوریه بر روی آنها برنامه‌ریزی کرد.
:
واشنگتن پست در پایان اعلام کرد که این اظهارات مقامات آمریکایی حاکی از آن است که سیا نتواند اقرار کند که نیروهایش موفق شده‌اند بر قسمت‌هایی از سوریه مسلط شوند یا اینکه در درگیری‌ها نتایج خوبی را به دست آوردند.
:
./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید