امروز: شنبه، ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۳۳ Saturday, 2 December 2023

انباشت 70 میلیون دلار دارو در گمرک/داروها در معرض فاسد شدن هستند

انباشت ۷۰ میلیون دلار دارو در گمرک

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو با اشاره به اینکه شرکت‌های واردکننده دارو با کمبود نقدینگی شدید به منظور تامین ارز موردنیاز برای واردات دارو مواجه شده‌اند، گفت: در حال حاضر بین 60 تا 70 میلیون دلار انواع دارو و محصولات دارویی در گمرک‌های داخلی انباشت شده و به آنها اجازه ترخیص داده نمی‌شود.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، ناصر ریاحی در گفت‌وگو ایسنا، درباره آخرین وضعیت داروهای انباشت شده در گمرک‌ها توضیح داد: از زمانی که نرخ ارز واردات دارو از مرجع به مبادله‌ای تغییر یافت نیاز به نقدینگی شرکت‌های واردکننده دارو نیز دست کم دو برابر شد.

وی افزود: این در شرایطی است که شرکت‌های واردکننده دارو طلب زیادی از داروخانه‌ها و شرکت‌های بیمه دارند که به دلیل پرداخت نشدن به موقع این طلب واردکنندگان دارو با کمبود شدید نقدینگی مواجه شده‌اند.

وی گفت: از سوی دیگر متاسفانه با وجود وعده‌های داده شده هنوز سیستم پورتال ارزی در زمینه افزایش مدت اعتبار استفاده از ارز تخصیص یافته به واردکنندگان دارو با مشکل مواجه است. به طوری که وزارت بهداشت چندی قبل اعلام کرد که مدت زمان اعتبار استفاده از ارز اختصاص یافته به واردات دارو از 30 به 45 روز افزایش یافته است اما پورتال ارز همچنان براساس همان مدت 30 روز عمل می‌کند و پس از گذشت این مدت سهمیه ارز اختصاص یافته به واردکننده دارو می‌سوزد و او برای واردات دارو مجبور است دوباره فرایند دریافت ارز را از ابتدا طی کند.

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو با اشاره به اینکه در صورت ادامه روند موجود ممکن است داروهای انبار شده در گمرک به مرور فاسد شده و از بین بروند، اظهار کرد: سال‌های قبل اختصاص ارز به واردات دارو به سرعت انجام و حتی دارو با تعهد از گمرک ترخیص هم می‌شد اما امسال سختگیری در این زمینه بسیار زیاد شده است و بانک مرکزی هم همکاری لازم را ندارد.

ریاحی عنوان کرد: دولت نباید همان رفتاری را که با اقلامی مانند آهن و فولاد دارد با محصول مهم و استراتژیکی مانند دارو نیز داشته باشد. در حال حاضر فاکتور8 در بازار دچار کمبود شده، چون 20 هزار واحد از این دارو در گمرکها انباشت شده است.

او با اشاره به پیچیده بودن فرایند واردات دارو اظهار کرد: بخشی از دارو با یارانه وارد شده است و بخشی دیگر نیز با ارز مرجع و بخشی دیگر با ارز مبادله‌ای وارد کشور شده است. به همین دلیل نمی‌توان به درستی محاسبه کرد که مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله‌ای واردات دارو چقدر می‌شود.

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو با بیان اینکه بانک مرکزی حتی به نامه‌های وزارت بهداشت در زمینه تسهیل در واردات دارو توجهی نمی‌کند، گفت: در حال حاضر به واردات دارو با ارز آزاد مجور داده نمی‌شود مگر در موارد اضطراری و خاص. اما اگر ارز واردات دارو آزاد شود به عنوان مثال قیمت فاکتور8 از 5000 تومان فعلی به 500 هزار تومان خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، دارو و برخی تجهیزات پزشکی سال قبل در اولویت نخست واردات کالا قرار داشتند و برای واردات نیز ارز مرجع دریافت می‌کردند اما بانک مرکزی از اوایل اردیبهشت امسال ارز مرجع واردات دارو را حذف و اعلام کرد که از این پس دارو صرفا با ارز مبادله‌ای وارد خواهد شد. سازمان غذا و دارو نیز چندی بعد از آغاز روند اختصاص ارز مبادله‌ای به واردات دارو خبر داد.

بانک مرکزی در سال 1391 بیش از سه میلیارد دلار ارز مرجع به واردات دارو اختصاص داده بود. طی دو ماه نخست امسال هم حدود 500 میلیون دلار به واردات دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی اختصاص یافت.

با وجود اختصاص این میزان ارز به واردات اما مشکل واردات دارو برطرف نشده و طبق اظهارات مسئولان حوزه بهداشت کمبود اقلام دارویی در کشور امسال سه رقمی هم شده است.

 

توییت بینا

10:34 (۱ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۱ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۱ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۱ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۵ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۵ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۵ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۶ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۶ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۶ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۶ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۶ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۶ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۶ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۶ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۶ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۶ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۶ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۷ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین