امروز: دوشنبه، ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۱ Monday, 26 September 2022

برنامه دولت برای دلار 93

برنامه دولت برای دلار ۹۳

سخنگوی دولت از بررسی چند سناریو برای قیمت دلار در بودجه سال 93 خبر داد.

بنا به اظهارات محمد باقر نوبخت، در هر یک از این سناریوها نحوه تعیین قیمت دلار مورد بررسی قرار گرفته و مشخص می‌کند نرخ تورم، رشد اقتصادی و سایر شاخص‌های اقتصادی پس از اجرای آن سناریو، به چه شکل خواهد بود.

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد ، پیش نویس بودجه سال آینده، در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی به پایان رسیده و قرار است این سناریوها هفته آینده در قالب بودجه مورد بررسی هیات وزیران قرار گیرد. نوبخت وعده داده هر کدام از این سناریوها به تصویب برسد، آثار اجرای آن در اقتصاد ایران را با ذکر عدد و رقم برای مردم تشریح کند.

سخنگوی دولت ویژگی‌های بودجه 93 را تشریح کرد
سناریوهای مختلف دولت برای قیمت دلار
 

سخنگوی دولت روز گذشته در جمع خبرنگاران حاضر در نهاد ریاست‌جمهوری قرار گرفت و به تشریح برخی ویژگی‌های بودجه سال 93 کل کشور پرداخت.
محمد باقر نوبخت با بیان اینکه بودجه سال آینده به موقع تقدیم مجلس خواهد شد، در پاسخ به سوال «دنیای اقتصاد» درباره قیمت در نظر گرفته شده برای دلار و پیش‌بینی قیمت هر بشکه نفت در بودجه سال 93 کل کشور از وجود چند سناریو در اين رابطه خبر داد.

او گفت: «در هر یک از این سناریوها نحوه تعیین قیمت دلار مورد بررسی قرار گرفته و مشخص می‌کند نرخ تورم و رشد اقتصادی پس از اجرای آن سناریو به چه شکل خواهد بود. این سناریوها روزهای آینده در هیات وزیران به بحث گذاشته خواهد شد و در نهایت یکی از آنها به تصویب می‌رسد که در این صورت بنده به طور مشخص در این باره سخن خواهم گفت و شرح می‌دهم که اجرای آن سناریو در بودجه سال 93 چه تاثیری بر شاخص‌های اقتصاد کلان ما خواهد گذاشت.»

وی گفت: «قطعا لایحه بودجه باید منعکس‌کننده همه این اعداد و ارقام (قیمت دلار و نفت) باشد، نه تنها این موضوع بلکه آثار این ارقام بر اقتصاد کلان کشور، رشد اقتصادی، نرخ تورم، بیکاری و تمامی شاخص‌ها نیز باید بررسی شود.»

نوبخت از اتمام پیش‌نویس بودجه 93 در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری خبر داد و افزود: «در جلسه هیات وزیران پیش‌نویس لایحه بودجه سال 1393 مورد بحث و بررسی قرار گرفت و  با توجه به اینکه بیش از 146 بند و 59 تبصره در قانون بودجه سال 92 وجود دارد، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری در لایحه بودجه سال آینده تعدادی از این بندها و تبصره‌ها را که اساسا نیازی به آنها نیست، حذف کرد.»

نوبخت خاطرنشان کرد: «معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری مواردی را که هر ساله در لایحه بودجه تکرار می‌شود نیز از لایحه بودجه 93 جدا کرد. همچنین در این جلسه پیشنهاد شد این موارد در یک لایحه مستقل تحت عنوان الحاق 4 ماده به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال 1380 اضافه شود.»
سخنگوی دولت ادامه داد: «مقرر شد رسیدگی به لایحه بودجه 93 از هفته آینده در هیات دولت آغاز شود تا بتوانیم در موعد مقرر آن را تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم.»
تورم 37 درصد شد 
کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه موضوع اقتصادی دیگری بود که سخنگوی دولت به آن پرداخت و گفت: نرخ تورم از پایان شهریور تا تا پایان مهر ماه کاهش یافته است.
وی در پاسخ به پرسش دیگر دنیای اقتصاد درباره رقم تورم نقطه به نقطه گفت: «بر اساس گزارشی که از جامعه شهری داریم، نرخ تورم از 41 درصد به حدود 37 درصد رسیده که این 41 درصد همان نرخی است که بانک مرکزی اعلام کرده است.»

نوبخت با بیان اینکه دولت یازدهم در نظر دارد نرخ تورم را تک رقمی کند پیش‌بینی کرد تورم موجود کشور در سال آینده به کمتر از 30 درصد کاهش یابد.
وی با تاکید بر اینکه ما انتظار داریم روند نزولی نرخ تورم را شاهد باشیم، تصریح کرد: «تمام تلاش دولت در اعمال سیاست‌های مختلف این است که نرخ تورم را کاهش دهد و ان‌شاءالله در آینده شاهد کاهش بیشتر نرخ تورم خواهیم بود. نرخ فعلی تورم بسیار بالا به هیچ وجه مورد رضایت نیست؛ به همین دلیل لایحه بودجه سال 93 به‌گونه‌ای تهیه می‌شود که شاهد نرخ‌های کمتر تورم نسبت به وضعیت فعلی باشیم. اکنون شاهد کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه هستیم که قطعا در ماه‌های آینده سطح تورم کل هم رو به کاهش خواهد بود.»
وی، دلیل کاهش نرخ تورم را رعایت انضباط سیاست‌های مالی و پولی به‌طور جدی توسط دولت دانست و گفت: «اکنون حتی در هزینه‌ها هم انضباط مالی را به طور کامل رعایت می‌کنیم، چرا که انضباط پولی و مالی سبب مهار نرخ تورم و سپس کاهش آن می‌شود.»
راهکارهای مختلف دولت برای توزیع یارانه 
نحوه توزیع یارانه‌ها موضوع دیگری بود که مورد پرسش خبرنگاران قرار گرفت. سخنگوی دولت در این رابطه گفت: «با توجه به حساسیتی که جامعه نسبت به موضوع اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت یارانه‌ها دارد، دولت یازدهم از زمان آغاز به کار خود، کارگروه‌های مختلفی را در بخش‌های متعدد این قانون مامور کرد تا بررسی کند که چه جمعیتی می‌تواند مشمول دریافت یارانه‌ها شود و اساسا منابع درآمدی که از افزایش قیمت حامل‌های انرژی و دو قلم دیگر حاصل می‌شود به چه میزان است و به چه نحوه‌ای توزیع باید شود.»
نوبخت با بیان اینکه نحوه توزیع یارانه‌ها می‌تواند به صورت نقدی و غیر نقدی باشد، ادامه داد: «یکی از روش‌های غیر نقدی بحث پرداخت بن کالا است.

که البته هیچ‌کدام از این موارد قطعی نشده و شاید اطلاع‌رسانی در مورد این موضوع باعث نوعی تشویش اذهان عمومی شود. مطمئن باشید که ما با تدبیر کار را انجام می‌دهیم و قطعا قبل از اجرای آن افکار عمومی را آماده خواهیم کرد.»

سخنگوی دولت افزود: «گزارش‌ها درخصوص یارانه‌ها آماده است و فقط باید هیات وزیران راهکارهای مختلفی را که امکان توزیع یارانه‌ها وجود دارد، انتخاب کند. تلاش ما این است کاری که می‌خواهیم انجام دهیم حتما بهتر از روش قبلی باشد و رضایت عمومی مردم را به همراه داشته باشد. از این رو از هر اقدام شتابزده که باعث تضییع حقوق جمعی از مردم شود، اجتناب می‌کنیم.»
تشریح گزارش صد روزه دولت در هفته آینده 
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره گزارش 100 روزه رییس‌جمهوری گفت: «همان طور که خودتان اشاره کردید این گزارش 100 روزه است، بنابراین اجازه دهید 100 روز به پایان برسد سپس آن را تقدیم می‌کنیم. با توجه به اینکه اراده دولت و شخص رییس‌جمهوری این است که تمامی فعالیت‌های دولت به اطلاع مردم بزرگوار برسد، این کار انجام می‌شود و از پیش هم تمام ابعاد این گزارش تهیه وتنظیم شده و اکنون در مراحل پایانی قرار دارد و ان‌شاءالله هفته آینده رییس‌جمهوری این گزارش را تقدیم ملت ایران می‌کند.»
بررسي بیکاری در هیات وزیران 
در ادامه سخنگوی دولت از بررسی وضعیت بازار کار کشور در جلسه هیات وزیران خبر داد و افزود: «متاسفانه بی‌تعادلی بازار کار باعث شده است که تعدادی از جمعیت آماده به کار ما در جامعه ایرانی بیکار باشند. با توجه به آثار سوئی که بیکاری در بُعد اقتصادی و اجتماعی در جامعه دارد، در جلسه هیات وزیران ضمن تمرکز بر موضوع وضعیت کار در کشور به بررسی آخرین تحلیل‌ها در این زمینه پرداخت.»
وی اظهارامیدواری کرد که با تقسیم‌بندی و تقسیم کاری که بین دستگاه‌های مختلف انجام می‌شود، دولت بتواند گزارشی در آینده نزدیک درباره تعادل بازار کار، افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری ارائه کند.
تعیین چهار استاندار 
انتخاب استاندار برای چهار استان دیگر کشور خبری بود که نوبخت جزئیات آن را تشرح کرد و گفت: «در جلسه هیات دولت استانداران چهار استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی تعیین شدند و «جاسم جادری» به عنوان استاندار هرمزگان، «علی اوسط‌هاشمی» به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان، «ابراهیم رضایی بابادی» به عنوان استاندار کرمانشاه و «قربانعلی سعادت» به عنوان استاندار آذربایجان غربی  تعیین شدند.
محکومیت حادثه تروریستی لبنان 
نوبخت همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، حادثه تروریستی مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان را محکوم کرد و گفت: «این حادثه تروریستی به شدت از سوی دولت محکوم شد.» وی اضافه کرد: «در جلسه امروز هیات دولت تمامی جزئیات این حادثه تروریستی توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ارائه شد که سخنگوی وزارت امور خارجه، تمام آنچه را باید انجام شود، اطلاع‌رسانی می‌کند.»
مخالفت دولت با گرانی‌ها 
نوبخت همچنین با بیان اینکه دولت تصمیماتی در مورد قیمت شیر و چگونگی توزیع آن به ویژه بین دانش‌آموزان اتخاذ کرده است، گفت: پس از نهایی شدن این تصمیمات اطلاع‌رسانی می‌شود. وی تاکید کرد:«دولت با هر گونه افزایش قیمت غیرمنطقی که وجه گرانی دارد به شدت مخالف است و برای تثبیت قیمت اقدام خواهد کرد.» سخنگوی دولت در مورد آلودگی هوا نیز گفت: «روش‌هایی که می‌تواند آلودگی محیط زیست به ویژه آلودگی هوا را کاهش دهد در دستور کار دولت است و دستوراتی نیز به دستگاه‌های ذی‌ربط داده شده است.»

./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید