امروز: سه شنبه، ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۲ Tuesday, 16 August 2022

تصویب کلیات طرح مجلس برای حفظ دستاوردهای هسته ای

تصویب کلیات طرح مجلس برای حفظ دستاوردهای هسته ای

کلیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید. جزئیات این طرح روز سه شنبه بررسی می شود.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، مجلس شورای اسلامی کلیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران را امروز پس از برخی تغییرات اعمال شده به رای گذشت و  با 199 رای نمایندگان تصویب کرد.
آقای لاریجانی رئیس مجلس تغییرات اعمال شده در این طرح را تشریح کرد .

 :

ابراهیم کارخانه‌ای، رئیس کمیته هسته ‌ای مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر روند مذاکرات کفایت می کرد دیگر نیازی نبود مجلس شورای اسلامی با اجماع قاطع  نمایندگان، طرح حفاظت از دستاوردهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران را تصویب کند و مواردی مانند ادامه تحقیق و توسعه دانش هسته ای، عدم بازرسی از عرصه های امنیتی و دفاعی و همچنین رفع همزمان همه تحریم ها در روز توافق به طور صریح و شفاف مطرح و بیان شود.
:
به گفته رئیس کمیته هسته ‌ای مجلس شورای اسلامی، آمریکا در بحث لغو تحریم ها تلاش می کند تحریم های دیگران را در مقابل مذاکرات هسته ای قرار دهد و به عبارتی از جیب دیگران خرج می کند اما ما هم در مجلس با اجماع تصویب کردیم که همه تحریم ها در هر شکلی باید در روز توافق لغو شود.

 :

جزئیات این طرح  روز سه شنبه در خانه ملت بررسی می شود.

:
البته همزمان با بررسی طرح، مذاکرات هسته ای در وین جریان دارد. آقایان عراقچی و تخت روانچی، دیروز در نشست هایی با هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه امریکا، شرکت داشتند.

:

یکی از انتقادهای ایران به طرف آمریکایی این است که وقتی در جلسه ای تفاهماتی حاصل می شود، آمریکایی ها در جلسات بعدی به چانه زنی دوباره رو می آورند.
:
جواد جهانگیرزاده، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در این باره گفت: این طرح به هیچ وجه برای مذاکره کنندگان ما محدودیت ایجاد نمی کند، بلکه از آنها در مقابل چانه زنی ها و زیاده خواهی های آمریکا در مذاکرات، پشتیبانی خواهد کرد.
:
وی تصریح کرد: هدف ما این است که طرف های مذاکره با ایران نتوانند به منافع ملی ما خدشه وارد کنند و همه تحریم ها نیز باید در روز توافق لغو شود.
:
طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای از چند هفته پیش در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، چکش کاری شد و در نهایت چهارشنبه هفته پیش و به درخواست پنجاه نماینده، اولویت بررسی آن توانست رای قاطع نمایندگان را کسب کند.
:
علاء الدین بروجردی با اشاره به رای 92 درصدی نمایندگان به قرار گرفتن بررسی این طرح در اولویت کار مجلس افزود: این طرح دارای سه ماده و دو تبصره است که پس از تصویب و نظر مثبت شورای نگهبان، دولت را موظف به  حفظ دستاوردهای هسته ای می کند.

در ماده واحده این طرح آمده است: با هدف صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته ای، هرگونه نتایج مذاکرات هسته ای با کشورهای 1 + 5 در صورتی معتبر است که الزامات زیر (3 ماده) به صورت شفاف رعایت شود:
:
1 – کلیه تحریم‌ها به عنوان بخشی از توافقنامه در روز توافق به طور کامل و یکپارچه لغو شود.

:
2 – در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی، آژانس انرژی اتمی مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌ های هسته ای است. دسترسی به کلیه اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیر هسته ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است.
:
3 – هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته ای و تحقیق و توسعه پذیرفته شده نیست و مصوبات شورای عالی امنیت ملی  باید رعایت شود.
:
طرح هسته ای  مجلس، دو تبصره هم دارد:
یک – براساس اصول 77 و 125 قانون اساسی ، نتیجه مذاکرات باید جهت تطبیق با قانون اساسی و مصوبات قانونی به  مجلس شورای اسلامی ارائه شود.
:
دو – وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر شش ماه یکبار به مجلس گزارش دهد.
:
کاظم جلالی، رئیس فراکسیون رهروان و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم در این باره گفت: در طرح جدید مجلس، به طور کلی دسترسی به کلیه اماکن نظامی، اسناد و دانشمندان ممنوع شده است، اما در عین حال به علت اینکه ایران قصد دارد با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند، مقرر شد نظارت های متعارف انجام شود و علاوه بر این شورای عالی امنیت ملی بر بازرسی ها نظارت داشته باشد.
:
وی افزود: هر دو فراکسیون اصولگرای مجلس برای تصویب این طرح و بررسی آن در صحن علنی به توافق رسیدند و پس از آن، این طرح وارد صحن شد.
:
– مذاکرات تمدید می شود
وزیر امور خارجه هم  که قرار است پس فردا برای دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس، عازم لوکزامبورگ شود، از احتمال بالای ادامه مذاکرات هسته ای، بعد از موعد توافقی ده تیرماه خبر داد.
:
ظریف رسیدن به توافق خوب را مهم تر از متمرکز شدن به بازه خاص زمانی دانست. وزیر امورخارجه با بیان اینکه طرف مقابل، هنوز هم تلاش دارد زیاده‌خواهی کند افزود: در مقابل زیاده خواهی ها می‌ایستیم.
:
در آمریکا نیز مشاور امنیت ملی اوباما گفت: هم در توافقنامه موقت ژنو و هم در چارچوب توافقنامه، چند روز از ضرب الاجل عبور کردیم و نباید انتظار داشت که این مسئله تکرار نشود. از سوی دیگر،  دیپلماتهای آمریکایی ،کماکان ، بر اهرم افزایش دسترسی ها، در صورت رسیدن به توافق احتمالی، تاکید دارند.
:
جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، تاکید کرد: هم در ماه نوامبر و هم در فصل بهار در لوزان، توافق شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی دسترسی را که برای رفع نگرانی اش درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه ی هسته ای ایران در گذشته و در زمان حال نیاز دارد، به دست آورد.
:
روس ها نیز گرچه از لزوم راستی آزمایی سخن می گویند، اما مواضع زیاده خواهانه آمریکائی ها را باعث اختلال در توافقنامه می دانند.
:
لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در همین باره گفت: برخی مذاکره کنندگان غربی اصرار دارند نه تنها تأسیسات هسته ای، بلکه مراکز نظامی ایران هم باید بازرسی شوند. ما معتقد نیستیم که درهای همه مراکز نظامی ایران باید به روی بازرسی ها باز باشد، زیرا این به امنیت ایران مربوط می شود.

./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید