امروز: سه شنبه، ۸ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۴۱ Tuesday, 27 February 2024

توافق جدید گازی ایران- ترکیه

توافق جدید گازی ایران- ترکیه

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران و ترکیه برای ترانزیت سالانه 30 میلیارد مترمکعب گاز به اروپا به توافق رسیده‌اند، از امکان امتداد خط لوله صلح به چین خبر داد و شرایط جریمه قرارداد گازی ایران و عراق را تشریح کرد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز و به نقل از مهر-جواد اوجی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما درباره آخرین وضعیت اجرای طرح‌های صادرات گاز طبیعی ایران، گفت: ایران با در اختیار داشتن بزرگترین ذخیره گازی طبیعی جهان و بیش از 34 تریلیون متر مکعب گاز از ظرفیت صادرات 200 میلیون مترمکعب گاز تا چند سال آینده را برخوردار است، گفت: از این رو با توجه به دارا بودن میادین گازی مشترک برنامه راهبردی تدوین شده است که با اجرای آن گاز کشورهای اروپایی را نیز تامین خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز در تشریح روند قرارداد گاز ایران با عراق با اعلام اینکه موضوع قرارداد گاز از دو سال گذشته تاکنون در دستور کار قرار گرفته بود، تصریح کرد: در حال حاضر ایران حدود 30 میلیون مترمکعب به ترکیه،  1.5 تا 2.5 میلیون مترمکعب به ارمنستان و نخجوان گاز صادر و یا سوآپ می کند.

معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه هدف از امضای قرارداد صادرات گاز به عراق تامین گاز پنج نیروگاه معادل 30 درصد سوخت مورد نیاز بغداد بوده و روزانه حدود 25 میلیون مترمکعب گاز به این کشور همسایه صادر می شود، بیان کرد: میزان درآمد حاصل از صادرات گاز به کشور عراق روزانه 11.5 میلیون دلار و سالانه 3.7 میلیارد دلار بووده ضمن آنکه پروژه احداث خط انتقال گاز به عراق بیش از 850 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه جهت انتقال گاز ایران به کشور عراق انشعابی از خط ششم سراسری گرفته شده است، اظهار داشت: احداث این خط 48 اینچی به ‌طول 227 کیلومتر با ظرفیت انتقال 37 میلیون مترمکعب گاز از حدود 95 درصد پیشرفت برخوردار است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز بار مالی ساخت این خط لوله گاز در خاک عراق را حدود 35 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: باید در مدت دو ماه آینده صادرات گاز به این کشور همسایه عملیاتی شود.

شرایط جریمه گازی ایران و عراق

اوجی همچنین در خصوص شرایط جریمه قرارداد گازی ایران و عراق توضیح داد: بر اساس توافق دو جانبه چنانچه در مدت زمان تعیین و توافق شده ایران به موفق به تامین و صادرات گاز و یا عراق موفق به واردات گاز نشور، جرایمی تعریف خواهد شد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون ارتش و سپاه عراق مسئولیت تامین امنیت ساخت و سپس بهره‌برداری خط لوله گاز وارداتی از ایران را بر عهده دارد، تبیین کرد: از سوی دیگر دولت عراق تضمین داده است که امنیت ساخت این خط لوله گاز را به طور کامل تامین خواهد کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در این قرارداد هر دو کشور تعهد دادند که در صورت کم کاری و کوتاهی در ارائه خدمات گازی جریمه پرداخت کنند.

این مقام مسئول از انعقاد دومین قرارداد صادرات گاز به کشور عراق تا دو ماه آینده خبر داد و تاکید کرد: مذاکرات پیرامون این قرارداد از سال گذشته شروع و طبق آن مقرر شد روزانه 20 میلیون متر مکعب گاز ایران برای تامین گاز نیروگاه‌های جنوب عراق به این کشور صادر شود.

وی افزود: به منظور اجرای این پروژه خط لوله 40 اینچی از خرمشهر به بصره در حال احداث بوده و با اجرایی شدن این پروژه حجم صادرات گاز به کشور عراق در سال 92 به حدود 45 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

آخرین وضعیت قرارداد گازی ایران – پاکستان

این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز با اشاره به قرارداد گازی ایران و پاکستان تبیین کرد: میزان قرارداد گاز ایران و پاکستان 21.5 میلیون متر مکعب بوده که پیش بینی می شود تا 30 میلیون مترمکعب افزایش یابد و خط لوله احداثی این پروژه از عسلویه تا ایرانشهر- ایرانشهر تا مرز پاکستان آغاز شده است.

به گفته این مقام مسئول این خط حدود 240 کیلومتر بوده که 80 تا 90 کیلومتر آن باقیمانده و تا سال 1393 کار تزریق گاز به این کشور شروع خواهد شد.

اوجی با یادآوری اینکه خط لوله صلح یا خط هفتم سراسری به طول یکهزار و 800 کیلومتر از عسلویه تا زاهدان و از زاهدان به سمت سربیشه خراسان جنوبی است که فاز نخست تا ایرانشهر هزار با قطر 56 اینچ به بهره برداری رسیده است، بیان کرد: خط هفتم سراسری گاز مورد نیاز را از پارس جنوبی تامین می کند و این توانمندی در کشور وجود دارد که 50 تا 60 میلیون متر مکعب گاز پاکستان و کشورهای شرق را تامین کند.

وی با یادآوری اینکه با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی 340 میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز شیرین و ترش کشور افزوده می شود، یادآور شد: به طوری‌که تا یکسال آینده یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب گاز تولید خواهیم کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنین مذاکراتی را با چین و هند برای صادرات گاز از مسیر خط لوله صلح و افزایش حجم گاز صادراتی به پاکستان در دستور کار قرار داده است.

ترانزیت سالانه 30 میلیارد مترمکعب گاز به اروپا

معاون وزیر نفت در خصوص آخرین وضعیت صادرات گاز ایران به ترکیه و سایر کشورهای اروپایی، گفت: در سال گذشته 8.5 میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادرات داشتیم که از این میزان صادرات 4 میلیارد دلار درآمد ارزی نصیب کشور شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قراردادها به مدت 25 سال تنظیم می‌شود هر دو کشور مکلف هستند که به این تعهدات عمل کند، تصریح کرد: ایران باید 10درصد سهم تجارت گاز را طبق برنامه چشم انداز دست پیدا کند که در حال حاضر 2.5 درصد است و با چند کشوراروپایی مذاکراتی انجام شده و برخی از مذاکرات در شرف امضای قرارداد هستند.

اوجی با بیان اینکه ترانزیت گاز از خاک ترکیه سال گذشته به صورت مکتوب انجام شده تا براساس آن اجازه بدهند سالانه 30 میلیارد متر مکعب گاز ازخاک ترکیه به سمت اروپا ترانزیت شود، یادآور شد: از این رو خط ششم سراسری از عسلویه به غرب لرستان و از آنجا تا مرز بازرگان ادامه دارد که این خط لوله به ظرفیت 110 میلیون مترمکعب گاز مورد نیاز استان‌های ایلام، کرمانشاه، خوزستان و آذربایجان غربی است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه توافق دیگری که با کشور عراق داشته‌ایم بحث صادرات گاز به اروپا از مسیر عراق و سوریه است، بیان کرد: یک مسیر از طریق خاک ترکیه است که از خط ششم سراسری 50 تا 60 میلیون متر مکعب گاز را از خاک ترکیه به اروپا منتقل می‌کند و مسیر دوم از خاک عراق به سوریه و از آنجا به‌سمت اروپا بوده که برآورد مالی این پروژه 8 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۰ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین