امروز: چهارشنبه، ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۳ Wednesday, 5 October 2022

توسعه پروژه های عمرانی بسیج در منابع طبیعی آذربایجان غربی

به قلم سردبیر : گزارش اختصاصی – در بیش از 100 هکتار از جنگل های استان آذربایجان غربی نیروهای دانش آموخته بسیج برای اجرای طرحهای جنگل کاری حضور می یابند و ورود این نیروهای مستعد و دانش آموخته برای رسیدن به اهداف اداره کل منابع طبیعی بسیار ضروری و مهم...

به قلم سردبیر : گزارش اختصاصی – در بیش از 100 هکتار از جنگل های استان آذربایجان غربی نیروهای دانش آموخته بسیج برای اجرای طرحهای جنگل کاری حضور می یابند و ورود این نیروهای مستعد و دانش آموخته برای رسیدن به اهداف اداره کل منابع طبیعی بسیار ضروری و مهم است چراکه اداره کل منابع طبیعی استان با کمبود نیروی انسانی مواجه است.

شرايط كنوني كشور و استان آذربایجان غربی در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی بدليل به اوج رسيدن فشارهاي ناشي از تحريم هاي اقتصادي بين المللي، حوزه اقتصاد را در شرايط خاص قرار داده است و در اين شرايط به نظر مي رسد راهبرد بهره مندی از نیروهای متخصص و دانشگاهی و همچنین معتقد به مبانی دینی و ارزش های انقلاب اسلامی از جمله بسیجیان متخصص و متعهد براي بي اثر كردن و خنثي نمودن ترفندهاي اقتصادي دشمنان موثر بيفتد.
کارشناسان اقتصادی می گویند در شرایط تهاجم اقتصادی جامعه امروز، اقتصاد مقاومتی لازمه موفقیت است و کارآفرینی برای مردم یکی از نعماتی است که خداوند متعال به برخی چهره‌ها داده که به واسطه آن زمینه همکاری بیشتر میان خود و انسان‌های دردمند را فراهم کنند.
این در حالی است که یکی از نهادهای انقلابی و مهم برای توسعه اقتصادی و رهایی از اثرات تحریم ها، نهاد انقلابی و مردمی بسیج سازندگی است که با الهام از فرامین رهبر معظم انقلاب و امام خمینی (ره) توانسته در دهه های اخیر گام های بلندی بردارد.
در حقیقت بسیج سازندگی یکی از ارگان‌هایی است که گام‌های بسیار خوب و اساسی در راستای ساخت و ساز و اجرای طرح‌های عمرانی در استان آذربایجان غربی نیز برداشته است. این نهاد علاوه بر حضور در سنگر سازندگی در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای ایجاد حماسه اقتصادی و توسعه و آبادانی، هم و غم خود را برای ایجاد اشتغال جوانان به کار بسته است.
کارشناسان اقتصادی معتقدند که حوزه بسیج اقدامات بسیار خوبی برای اجرایی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری و استمرار و خلق حماسه اقتصادی برداشته است.
این در حالی است که حضور اقشار مختلف جامعه در طرح بسیج سازندگی نمودهای فراوانی داشته است.
از سوی دیگر ، در بخش اقتصاد مقاومتی امسال بیش از 50 میلیارد ریال برای توسعه بحث‌های اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده که قاطبه مردم و بسیجیان می‌توانند در پنج مقوله ماکیان، شیلات، تولید قارچ، پرورش مرغ بومی و خرید تراکتور در استان وارد عمل شوند و از تسهیلات اعطایی استفاده کنند.
رقم دیگر اعتبارات بحث اشتغال‌زایی است که 70 میلیارد ریال برای آن در نظر گرفته شده به طوری‌که افراد فاقد شغل می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.
طبق آمار منتشره رسمی از سوی مسئولان امر، در استان آذربایجان غربی 250 طرح مختلف از سوی بسیج سازندگی استان در حال اجرا است و علاوه بر آن 130 دستگاه تراکتور نیز خریداری شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است .
این در شرایطی است که به گفته مسئولان منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، با امضای تفاهمنامه مشترک، همکاری این اداره کل با بسیج سازندگی استان ارتقا می یابد. در راستای اجرای طرحهای اداره کل منابع طبیعی و بهره گیری از پتانسیلهای بسیج در عرصه های ملی با سازمان بسیج توافق هایی در قالب تفاهمنامه انجام شده تا از نیروهای مستعد و بسیجی در اجرای برخی از طرحهای منابع طبیعی استفاده شود.
به همین منظور در فاز اول مقرر شده تا بیش از یک هزار و 500 هکتار از عرصه های مرتعی برای اجرای طرحهای اداره کل در اختیار همکاران بسیج قرار گیرد تا کارهای عمرانی از طریق بسیجیان انجام شود.
طبق اعلام رسمی؛ در بیش از 100 هکتار از جنگل های استان نیز نیروهای دانش آموخته بسیج برای اجرای طرحهای جنگل کاری حضور می یابند. ورود این نیروهای مستعد و دانش آموخته برای رسیدن به اهداف این اداره کل بسیار ضروری و مهم است چراکه اداره کل منابع طبیعی استان با کمبود نیروی انسانی مواجه است.
فاز دوم این تفاهمنامه، پس از شناسایی عرصه های کاری و نیروهای مورد نیاز و همچنین تامین اعتبارات لازم انجام می شود. این در حالی است که در سال گذشته بنا بر ابلاغ سازمان بسیج مستضعفین 80 هزار بسیجی در سراسر آذربایجان‌غربی در قالب طرح‌های جهادی بسیج به مناطق محروم اعزام شدند. در این طرح‌ها همکاری تمام دستگاه‌ها را شاهد بودیم که یکی از دلایل موفقیت نیز همین همکاری و احساس مسئولیت نزد تمام مدیران اجرایی بود.
در طرح‌های جهادی بسیج نیز بیشتر موضوع آبادانی و رفع محرومیت از چهره روستاها پیگیری می شود که در همین راستا برگزاری دوره‌های مختلف علمی، عقیدتی، آموزشی، دینی و سایر زمینه‌ها راهگشای مسئولان و افراد شرکت‌کننده در طرح‌ها است.
برگزاری طرح‌های جهادی در سال گذشته نیز از پیشرفت چشمگیری برخوردار بوده به طوری که روستاهای زیر پوشش طرح در سال جاری 380 مورد بوده در حالی‌که در سال قبل آن 100 روستا در قالب این طرح‌ها پوشش داده شده بود.
حضور اقشار مختلف تحصیل‌کرده در چنین طرح‌هایی می‌تواند سبب جلب توجه مردم مناطق محروم و استقبال بیشتر از چنین برنامه‌هایی شده و در نتیجه زمینه را برای حضور هر چه بیشتر ادارات در بخش‌های مختلف جامعه فراهم آورد.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید