امروز: سه شنبه، ۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۵۳ Tuesday, 28 May 2024

توسعه پروژه های عمرانی بسیج در منابع طبیعی آذربایجان غربی

به قلم سردبیر : گزارش اختصاصی – در بیش از 100 هکتار از جنگل های استان آذربایجان غربی نیروهای دانش آموخته بسیج برای اجرای طرحهای جنگل کاری حضور می یابند و ورود این نیروهای مستعد و دانش آموخته برای رسیدن به اهداف اداره کل منابع طبیعی بسیار ضروری و مهم...

به قلم سردبیر : گزارش اختصاصی – در بیش از 100 هکتار از جنگل های استان آذربایجان غربی نیروهای دانش آموخته بسیج برای اجرای طرحهای جنگل کاری حضور می یابند و ورود این نیروهای مستعد و دانش آموخته برای رسیدن به اهداف اداره کل منابع طبیعی بسیار ضروری و مهم است چراکه اداره کل منابع طبیعی استان با کمبود نیروی انسانی مواجه است.

شرايط كنوني كشور و استان آذربایجان غربی در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی بدليل به اوج رسيدن فشارهاي ناشي از تحريم هاي اقتصادي بين المللي، حوزه اقتصاد را در شرايط خاص قرار داده است و در اين شرايط به نظر مي رسد راهبرد بهره مندی از نیروهای متخصص و دانشگاهی و همچنین معتقد به مبانی دینی و ارزش های انقلاب اسلامی از جمله بسیجیان متخصص و متعهد براي بي اثر كردن و خنثي نمودن ترفندهاي اقتصادي دشمنان موثر بيفتد.
کارشناسان اقتصادی می گویند در شرایط تهاجم اقتصادی جامعه امروز، اقتصاد مقاومتی لازمه موفقیت است و کارآفرینی برای مردم یکی از نعماتی است که خداوند متعال به برخی چهره‌ها داده که به واسطه آن زمینه همکاری بیشتر میان خود و انسان‌های دردمند را فراهم کنند.
این در حالی است که یکی از نهادهای انقلابی و مهم برای توسعه اقتصادی و رهایی از اثرات تحریم ها، نهاد انقلابی و مردمی بسیج سازندگی است که با الهام از فرامین رهبر معظم انقلاب و امام خمینی (ره) توانسته در دهه های اخیر گام های بلندی بردارد.
در حقیقت بسیج سازندگی یکی از ارگان‌هایی است که گام‌های بسیار خوب و اساسی در راستای ساخت و ساز و اجرای طرح‌های عمرانی در استان آذربایجان غربی نیز برداشته است. این نهاد علاوه بر حضور در سنگر سازندگی در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای ایجاد حماسه اقتصادی و توسعه و آبادانی، هم و غم خود را برای ایجاد اشتغال جوانان به کار بسته است.
کارشناسان اقتصادی معتقدند که حوزه بسیج اقدامات بسیار خوبی برای اجرایی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری و استمرار و خلق حماسه اقتصادی برداشته است.
این در حالی است که حضور اقشار مختلف جامعه در طرح بسیج سازندگی نمودهای فراوانی داشته است.
از سوی دیگر ، در بخش اقتصاد مقاومتی امسال بیش از 50 میلیارد ریال برای توسعه بحث‌های اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده که قاطبه مردم و بسیجیان می‌توانند در پنج مقوله ماکیان، شیلات، تولید قارچ، پرورش مرغ بومی و خرید تراکتور در استان وارد عمل شوند و از تسهیلات اعطایی استفاده کنند.
رقم دیگر اعتبارات بحث اشتغال‌زایی است که 70 میلیارد ریال برای آن در نظر گرفته شده به طوری‌که افراد فاقد شغل می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.
طبق آمار منتشره رسمی از سوی مسئولان امر، در استان آذربایجان غربی 250 طرح مختلف از سوی بسیج سازندگی استان در حال اجرا است و علاوه بر آن 130 دستگاه تراکتور نیز خریداری شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است .
این در شرایطی است که به گفته مسئولان منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، با امضای تفاهمنامه مشترک، همکاری این اداره کل با بسیج سازندگی استان ارتقا می یابد. در راستای اجرای طرحهای اداره کل منابع طبیعی و بهره گیری از پتانسیلهای بسیج در عرصه های ملی با سازمان بسیج توافق هایی در قالب تفاهمنامه انجام شده تا از نیروهای مستعد و بسیجی در اجرای برخی از طرحهای منابع طبیعی استفاده شود.
به همین منظور در فاز اول مقرر شده تا بیش از یک هزار و 500 هکتار از عرصه های مرتعی برای اجرای طرحهای اداره کل در اختیار همکاران بسیج قرار گیرد تا کارهای عمرانی از طریق بسیجیان انجام شود.
طبق اعلام رسمی؛ در بیش از 100 هکتار از جنگل های استان نیز نیروهای دانش آموخته بسیج برای اجرای طرحهای جنگل کاری حضور می یابند. ورود این نیروهای مستعد و دانش آموخته برای رسیدن به اهداف این اداره کل بسیار ضروری و مهم است چراکه اداره کل منابع طبیعی استان با کمبود نیروی انسانی مواجه است.
فاز دوم این تفاهمنامه، پس از شناسایی عرصه های کاری و نیروهای مورد نیاز و همچنین تامین اعتبارات لازم انجام می شود. این در حالی است که در سال گذشته بنا بر ابلاغ سازمان بسیج مستضعفین 80 هزار بسیجی در سراسر آذربایجان‌غربی در قالب طرح‌های جهادی بسیج به مناطق محروم اعزام شدند. در این طرح‌ها همکاری تمام دستگاه‌ها را شاهد بودیم که یکی از دلایل موفقیت نیز همین همکاری و احساس مسئولیت نزد تمام مدیران اجرایی بود.
در طرح‌های جهادی بسیج نیز بیشتر موضوع آبادانی و رفع محرومیت از چهره روستاها پیگیری می شود که در همین راستا برگزاری دوره‌های مختلف علمی، عقیدتی، آموزشی، دینی و سایر زمینه‌ها راهگشای مسئولان و افراد شرکت‌کننده در طرح‌ها است.
برگزاری طرح‌های جهادی در سال گذشته نیز از پیشرفت چشمگیری برخوردار بوده به طوری که روستاهای زیر پوشش طرح در سال جاری 380 مورد بوده در حالی‌که در سال قبل آن 100 روستا در قالب این طرح‌ها پوشش داده شده بود.
حضور اقشار مختلف تحصیل‌کرده در چنین طرح‌هایی می‌تواند سبب جلب توجه مردم مناطق محروم و استقبال بیشتر از چنین برنامه‌هایی شده و در نتیجه زمینه را برای حضور هر چه بیشتر ادارات در بخش‌های مختلف جامعه فراهم آورد.

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین