امروز: دوشنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۱۵ Monday, 2 October 2023

جزئیات عرضه آب و برق ۱۰۰۰ تومانی

جزئیات عرضه آب و برق ۱۰۰۰ تومانی

حميد چيت چيان در تشریح برنامه های جدید وزارت نیرو به منظور افزایش سهم انرژی‌های نو و تجدیدپذیر در سبد برق و انرژی ایران، گفت: بر این اساس تسهیلات و گزينه‌هاي تشويقي جديد به منظور توسعه و ترغيب سرمايه‌گذاري در بخش برق و انرژی‌های نو تعریف و اجرایی شده است.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز ، وزیر نیرو با اشاره به هزینه تولید یکهزار تومانی هر مترمکعب آب شیرین و یا هر مگاوات برق خورشیدی، اعلام کرد: تابستان سال جاری مصرف از تولید برق کشور پیشی گرفت.
:
حميد چيت چيان در تشریح برنامه های جدید وزارت نیرو به منظور افزایش سهم انرژی‌های نو و تجدید پذیر در سبد برق و انرژی ایران، گفت: بر این اساس تسهیلات و گزينه‌هاي تشويقي جديد به منظور توسعه و ترغيب سرمايه‌گذاري در بخش برق و انرژی‌های نو تعریف و اجرایی شده است.
:
وزیر نیرو با اعلام اینکه این تسهيلات به سرمايه گذاران بخش خصوصي در بخش انرژي‌هاي توليدي از مولدهاي خورشیدی، بادي، زباله سوز و زمين گرمايي تدارک ديده است، تصریح کرد: به منظور ترغيب سرمايه گذاري بخش خصوصي، برق توليدي از انرژي خورشيدي را به ازاي هر کيلووات ساعت ۹۷۷ تومان و برق توليدي از انرژي‌هاي بادي را به ازاي هر کيلووات ساعت ۴۰۶ تومان خريداري مي کنيم.
:
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بيان اينکه خدمات ارائه شده به مردم توسط برخي سازمان ها و نهادهاي مختلف ممکن است به صورت محدود و يا در طول سال به ‌صورت چند بار انجام می شود، بیان کرد: ولي خدمات وزارت نيرو بدون تعطيلي در تمام ساعات شبانه روز به ‌طور مستمر در سراسر کشور ادامه دارد.
:
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه خدمات آب و برق به نحوي است که اگر لحظه اي در آنها خللي ايجاد شود ممکن است کل کشور آسيب ببيند و يا تمامي مردم در رنج و تعب قرار گيرند، تبیین کرد: ممکن است در طول سال عده محدودي به خدمات بيمارستاني و يا خدمات نيروهاي انتظامي و ساير دستگاه‌هاي اجرايي نياز داشته باشند؛ اما در روزگار فعلي تمامي سيستم ها، سازمان‌ها، نهادها، دستگاه‌هاي اجرايي و اقتصادي کشور در هرلحظه از شبانه روز به خدمات آب و برق نيازمند هستند و با قطع آن مردم به زحمت خواهند افتاد.
:
وي با بيان تفاوت‌هاي آب و برق یادآور شد: امکان ذخيره سازي در آب وجود دارد و شايد پس از قطع آب، تا ساعت‌ها کسي متوجه اين نقصان نشود ولي برق قابليت ذخيره سازي در مقياس ملي را ندارد و چنانچه لحظه اي برق قطع شود، اين نقصان محسوس خواهد بود.
:
وزير نيرو با بيان اينکه با افزايش جمعيت و صنعت، ميزان توليد و مصرف برق در کشور به نقطه سربه سر رسيده است افزود: امسال پيک مصرف در تابستان از مرز ۵۰ هزار مگاوات گذشت و توليد برق، لحظه به لحظه از مديريت مصرف تبعيت مي کرد و در چنين حالتي، توليد بيشتر از مصرف، يا کمتر از آن، مي تواند به شبکه‌هاي برق کشور آسيب جدي وارد کند.
:
چیت چیان با اشاره به اينکه خدمات آب و برق به جز تاثير گذاري در رفاه و کيفيت زندگي فرد فرد مردم، جز زيرساخت‌هاي به شمار می رود، گفت: تمامي بخش‌هاي خدماتي، صنعتي، کشاورزي، امنيتي، اقتصادي و اجتماعي را منتفع خواهد کرد افزود: گاهي اوقات آب وجود دارد ولي چنانچه برق نباشد، سيستم هاي پمپاژ ناکار آمد شده و شهرها در معرض خطر قرار خواهند گرفت و کار ساير بخش ها از جمله بانک‌ها، ‌ بيمارستان ها و ساير دستگاه هاي اجرايي مختل خواهد شد.
:
وزير نيرو، بزرگترين مشکل در صنعت آب و برق را عدم توازن درآمدها و هزینه‌ها در اين صنعت عنوان کرد و افزود: هزينه توليد هر کيلووات ساعت برق در کشور حدود ۸۰ تومان بدون احتساب هزينه سوخت نيروگاهي است که دولت آن را به قيمت هر کيلووات ساعت ۶۰ تومان در اختيار مشترکان قرار مي دهد و از اين ميزان به ازاي هر کيلوات ساعت، ۱۰ تومان نيز به سازمان هدفمندي يارانه ها مي پردازد.
:
وي ادامه داد: توليد هر مترمکعب آب شرب نيز براي وزارت نيرو يک‌هزار تومان هزينه در بر دارد که اين وزارت خانه آب مذکور را نيز به قرار هر متر مکعب ۳۳۰ تومان در شهرها و ۱۰۰ تومان در روستاها در اختيار مشترکان قرار مي‌دهد که در نتيجه باعث خواهد شد وزارت نيرو با کمبود منابع مالي مواجه شده و از اهداف خود باز ماند.
:
وزير نيرو با اشاره به خشکسالي هاي اخير، قرار داشتن جمهوري اسلامي ایران در منطقه خشک و کم‌آب خاورميانه و کمبود بارش ها تصریح کرد: ميزان متوسط بارش در ساير کشورها ۷۵۰ ميليمتر در سال است که در کشور ما با متوسط ۲۵۰ ميليمتر بارش ساليانه، از يک سوم نزولات جوي نسبت به جهان برخوردار است.
:
وي ادامه داد: در چنين شرايطي، با گسترش صنعت و ازدياد جمعيت و بالا رفتن مصرف و همچنين افزايش دما و در نتيجه افزايش ميزان تبخير، بهترين شيوه براي برون رفت از چالش آب، مديريت در مصرف و فرهنگ صحيح استفاده از آب است.
:
وزير نيرو، افزايش چاه‌هاي غير مجاز و برداشت بي‌رويه چاه هاي داراي پروانه بهره برداري را معضل ديگري دانست که بحران آب کشور را تشديد خواهد کرد گفت: در سال هاي اخير برداشت هاي نابجا و بي رويه و غير قانوني از سفره‌هاي زير زميني چالش عظيم آب را براي کشور به ارمغان آورده که به شدت با آن برخورد خواهيم کرد.
:
وي با بيان اينکه بيش از ۹۵ درصد نيازهاي آب کشور و ۹۰ درصد نياز هاي برق کشور در داخل تامين مي شود خاطرنشان کرد: در بخش برق، ‌پيشرفته ترين نيروگاه ها و تجهيزات در داخل ساخته مي شود، به طوري‌ که در تجهيزات نيروگاهي از بسياري کشورهاي صنعتي جلوتر هستيم و حتي چين هم تکنولوژي ساخت توربين‌هاي ایران را ندارد.
./.

توییت بینا

11:55 (۳ ماه قبل) ۱

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۳ ماه قبل) ۲

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۳ ماه قبل) ۳

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۴ ماه قبل) ۴

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۴ ماه قبل) ۵

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۴ ماه قبل) ۶

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۴ ماه قبل) ۷

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۴ ماه قبل) ۸

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۴ ماه قبل) ۹

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۴ ماه قبل) ۱۰

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۴ ماه قبل) ۱۱

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۴ ماه قبل) ۱۲

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۴ ماه قبل) ۱۳

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۴ ماه قبل) ۱۴

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۴ ماه قبل) ۱۵

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۵ ماه قبل) ۱۶

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۵ ماه قبل) ۱۷

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۵ ماه قبل) ۱۸

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۵ ماه قبل) ۱۹

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۵ ماه قبل) ۲۰

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

آخرین عناوین