امروز: سه شنبه، ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۳۹ Tuesday, 16 August 2022

جزئیات عرضه آب و برق ۱۰۰۰ تومانی

جزئیات عرضه آب و برق ۱۰۰۰ تومانی

حميد چيت چيان در تشریح برنامه های جدید وزارت نیرو به منظور افزایش سهم انرژی‌های نو و تجدیدپذیر در سبد برق و انرژی ایران، گفت: بر این اساس تسهیلات و گزينه‌هاي تشويقي جديد به منظور توسعه و ترغيب سرمايه‌گذاري در بخش برق و انرژی‌های نو تعریف و اجرایی شده است.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز ، وزیر نیرو با اشاره به هزینه تولید یکهزار تومانی هر مترمکعب آب شیرین و یا هر مگاوات برق خورشیدی، اعلام کرد: تابستان سال جاری مصرف از تولید برق کشور پیشی گرفت.
:
حميد چيت چيان در تشریح برنامه های جدید وزارت نیرو به منظور افزایش سهم انرژی‌های نو و تجدید پذیر در سبد برق و انرژی ایران، گفت: بر این اساس تسهیلات و گزينه‌هاي تشويقي جديد به منظور توسعه و ترغيب سرمايه‌گذاري در بخش برق و انرژی‌های نو تعریف و اجرایی شده است.
:
وزیر نیرو با اعلام اینکه این تسهيلات به سرمايه گذاران بخش خصوصي در بخش انرژي‌هاي توليدي از مولدهاي خورشیدی، بادي، زباله سوز و زمين گرمايي تدارک ديده است، تصریح کرد: به منظور ترغيب سرمايه گذاري بخش خصوصي، برق توليدي از انرژي خورشيدي را به ازاي هر کيلووات ساعت ۹۷۷ تومان و برق توليدي از انرژي‌هاي بادي را به ازاي هر کيلووات ساعت ۴۰۶ تومان خريداري مي کنيم.
:
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بيان اينکه خدمات ارائه شده به مردم توسط برخي سازمان ها و نهادهاي مختلف ممکن است به صورت محدود و يا در طول سال به ‌صورت چند بار انجام می شود، بیان کرد: ولي خدمات وزارت نيرو بدون تعطيلي در تمام ساعات شبانه روز به ‌طور مستمر در سراسر کشور ادامه دارد.
:
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه خدمات آب و برق به نحوي است که اگر لحظه اي در آنها خللي ايجاد شود ممکن است کل کشور آسيب ببيند و يا تمامي مردم در رنج و تعب قرار گيرند، تبیین کرد: ممکن است در طول سال عده محدودي به خدمات بيمارستاني و يا خدمات نيروهاي انتظامي و ساير دستگاه‌هاي اجرايي نياز داشته باشند؛ اما در روزگار فعلي تمامي سيستم ها، سازمان‌ها، نهادها، دستگاه‌هاي اجرايي و اقتصادي کشور در هرلحظه از شبانه روز به خدمات آب و برق نيازمند هستند و با قطع آن مردم به زحمت خواهند افتاد.
:
وي با بيان تفاوت‌هاي آب و برق یادآور شد: امکان ذخيره سازي در آب وجود دارد و شايد پس از قطع آب، تا ساعت‌ها کسي متوجه اين نقصان نشود ولي برق قابليت ذخيره سازي در مقياس ملي را ندارد و چنانچه لحظه اي برق قطع شود، اين نقصان محسوس خواهد بود.
:
وزير نيرو با بيان اينکه با افزايش جمعيت و صنعت، ميزان توليد و مصرف برق در کشور به نقطه سربه سر رسيده است افزود: امسال پيک مصرف در تابستان از مرز ۵۰ هزار مگاوات گذشت و توليد برق، لحظه به لحظه از مديريت مصرف تبعيت مي کرد و در چنين حالتي، توليد بيشتر از مصرف، يا کمتر از آن، مي تواند به شبکه‌هاي برق کشور آسيب جدي وارد کند.
:
چیت چیان با اشاره به اينکه خدمات آب و برق به جز تاثير گذاري در رفاه و کيفيت زندگي فرد فرد مردم، جز زيرساخت‌هاي به شمار می رود، گفت: تمامي بخش‌هاي خدماتي، صنعتي، کشاورزي، امنيتي، اقتصادي و اجتماعي را منتفع خواهد کرد افزود: گاهي اوقات آب وجود دارد ولي چنانچه برق نباشد، سيستم هاي پمپاژ ناکار آمد شده و شهرها در معرض خطر قرار خواهند گرفت و کار ساير بخش ها از جمله بانک‌ها، ‌ بيمارستان ها و ساير دستگاه هاي اجرايي مختل خواهد شد.
:
وزير نيرو، بزرگترين مشکل در صنعت آب و برق را عدم توازن درآمدها و هزینه‌ها در اين صنعت عنوان کرد و افزود: هزينه توليد هر کيلووات ساعت برق در کشور حدود ۸۰ تومان بدون احتساب هزينه سوخت نيروگاهي است که دولت آن را به قيمت هر کيلووات ساعت ۶۰ تومان در اختيار مشترکان قرار مي دهد و از اين ميزان به ازاي هر کيلوات ساعت، ۱۰ تومان نيز به سازمان هدفمندي يارانه ها مي پردازد.
:
وي ادامه داد: توليد هر مترمکعب آب شرب نيز براي وزارت نيرو يک‌هزار تومان هزينه در بر دارد که اين وزارت خانه آب مذکور را نيز به قرار هر متر مکعب ۳۳۰ تومان در شهرها و ۱۰۰ تومان در روستاها در اختيار مشترکان قرار مي‌دهد که در نتيجه باعث خواهد شد وزارت نيرو با کمبود منابع مالي مواجه شده و از اهداف خود باز ماند.
:
وزير نيرو با اشاره به خشکسالي هاي اخير، قرار داشتن جمهوري اسلامي ایران در منطقه خشک و کم‌آب خاورميانه و کمبود بارش ها تصریح کرد: ميزان متوسط بارش در ساير کشورها ۷۵۰ ميليمتر در سال است که در کشور ما با متوسط ۲۵۰ ميليمتر بارش ساليانه، از يک سوم نزولات جوي نسبت به جهان برخوردار است.
:
وي ادامه داد: در چنين شرايطي، با گسترش صنعت و ازدياد جمعيت و بالا رفتن مصرف و همچنين افزايش دما و در نتيجه افزايش ميزان تبخير، بهترين شيوه براي برون رفت از چالش آب، مديريت در مصرف و فرهنگ صحيح استفاده از آب است.
:
وزير نيرو، افزايش چاه‌هاي غير مجاز و برداشت بي‌رويه چاه هاي داراي پروانه بهره برداري را معضل ديگري دانست که بحران آب کشور را تشديد خواهد کرد گفت: در سال هاي اخير برداشت هاي نابجا و بي رويه و غير قانوني از سفره‌هاي زير زميني چالش عظيم آب را براي کشور به ارمغان آورده که به شدت با آن برخورد خواهيم کرد.
:
وي با بيان اينکه بيش از ۹۵ درصد نيازهاي آب کشور و ۹۰ درصد نياز هاي برق کشور در داخل تامين مي شود خاطرنشان کرد: در بخش برق، ‌پيشرفته ترين نيروگاه ها و تجهيزات در داخل ساخته مي شود، به طوري‌ که در تجهيزات نيروگاهي از بسياري کشورهاي صنعتي جلوتر هستيم و حتي چين هم تکنولوژي ساخت توربين‌هاي ایران را ندارد.
./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید