امروز: چهارشنبه، ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۰ Wednesday, 28 September 2022

حضور لاریجانی در ششمین جشنواره جلال آل‌احمد

حضور لاریجانی در ششمین جشنواره جلال آل‌احمد

لاریجانی با اشاره به دیدگاه جلال به عنوان یک روشنفکر عدالت‌خواه گفت: رفتار و روحیاتی که جلال داشت، برای جامعه روشنفکر امروز ضروری است و عدالت‌خواهی و جای نگرفتن در قالب‌های خاص بدون تعصب، بخشی از روحیات قابل تامل جلال بود؛ به لحاظ نویسندگی نیز او دارای ظرفیت قوی و بالایی بود و اگر برگزاری اینگونه نشست‌ها بتواند در تشویق و ترغیب کشور و فرهیختگان آن به سبک زندگی جلال تاثیرگذار باشد بسیار مطلوب خواهد بود.

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز ، رییس مجلس شورای اسلامی، جلال آل‌احمد را هم از لحاظ ادبی و هم از لحاظ سیاسی شخصیتی ممتاز در تاریخ معاصر ایران معرفی کرد وگفت: وی تا حد زیادی از سایر روشنفکران متمایز بود.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در ششمین جشنواره جایزه ادبی جلال آل‌احمد و در سالروز تولد این نویسنده خاطرنشان کرد: جلال نویسنده‌ای آزاداندیش بود و همواره هم در بخش سیاسی و هم در بخش ادبی و زندگی حیات خود، از جریاناتی که در مقابل آزاداندیشی می‌ایستادند فراری بود و به عنوان یک نویسنده همواره چارچوب‌های ادبی و آزاداندیشانه را حفظ می‌کرد.

وی افزود: سیر روشنفکری در دوران جلال و در حیات وی،‌فراز و فرودهای مختلفی داشت و جلال نیز همواره در جریان روشنفکری نشان داده بود که هیچ‌گاه در چارچوب‌های ایدئولوژیک خاص نمی‌گنجد و هر غالبی که می‌خواست او را محصور کند، از آن فرار می‌کرد.

رییس قوه مقننه مجلس تصریح کرد: در آن زمان جریان روشنفکری یا متاثر از تجددگرایی و غرب‌زدگی بود و یا تمایلاتی به شوروی و کمونیست داشت و جلال آل‌احمد در هیچ کدام از این قالب‌ها نمی‌گنجید و به نوعی جریان سومی را از خود به جای گذاشت و مشخصه آن جریان آرمان‌خواهی و عدالت‌طلبی بود که به طوری جدی در نگرش جلال دنبال می‌شد و نوعی هم گرایش معنوی در جلال وجود داشت که بعد از سفر حج و نگارش کتاب خسی در میقات متبلور شد و شدت گرفت.

وی با اشاره به دیدگاه جلال به عنوان یک روشنفکر عدالت‌خواه گفت: رفتار و روحیاتی که جلال داشت، برای جامعه روشنفکر امروز ضروری است و عدالت‌خواهی و جای نگرفتن در قالب‌های خاص بدون تعصب، بخشی از روحیات قابل تامل جلال بود؛ به لحاظ نویسندگی نیز او دارای ظرفیت قوی و بالایی بود و اگر برگزاری اینگونه نشست‌ها بتواند در تشویق و ترغیب کشور و فرهیختگان آن به سبک زندگی جلال تاثیرگذار باشد بسیار مطلوب خواهد بود.

لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر لزوم تبیین سبکی خاص مبتنی بر گفتمان انقلاب اسلامی در ادبیات گفت: آنچه که ما در کشورهای صاحب تفکر و یا کشورهایی که انقلاب‌هایی در آنها صورت گرفته است می‌بینیم این است که این کشورها برای خود دارای سبکی از نگارش و ادبیات هستند و کشور ما نیز باید به همین روش دارای سبک و تئوری خاص باشد.

وی افزود: بی‌شک در طول تاریخ معاصر و انقلاب شکوهمند اسلامی، آثار فاخری در کشور ما به رشته تحریر در آمده است، اما این آثار دارای یک سبک و روش خاص نیستند و این در حالی است که این ظرفیت کاملا در کشور ما وجود دارد که یک سبک خاص را به جهان معرفی کند، لذا جا دارد با تلاش‌های بیشتر و توجه خاص‌تر به جزییات دست به کار بزرگ سبک‌سازی در ادبیات خود بزنیم.

به گزارش ایسنا در پایان این مراسم و با حضور رییس مجلس شورای اسلامی از برگزیدگان ششمین جشنواره جایزه ادبی جلال آل‌احمد قدردانی شد.

./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید