امروز: سه شنبه، ۷ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۹ Tuesday, 28 June 2022

خودرو امسال ارزان نمی‌شود/فقط گندم ارز 1226 تومانی می‌گیرد

خودرو امسال ارزان نمی‌شود/فقط گندم ارز ۱۲۲۶ تومانی می‌گیرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت خودرو تا پایان سال کاهش نخواهد یافت.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز ، محمدرضا نعمت‌زاده امروز یکشنبه در نشستی با اشاره به این‌که با توجه به شرایط فعلی انتظار پایین‌آمدن قیمت خودرو را تا پایان سال نداریم، گفت: ممکن است حتی شاهد افزایش مختصر قیمت خودرو نیز باشیم اما به‌طور کلی قیمت‌های فعلی دست کم تا پایان سال تغییری نخواهد کرد.

 

او با اشاره به این‌که خودروسازان هم‌اکنون براساس ارز آزاد تولید می‌کنند، گفت: خودروسازان امروز براساس قیمت‌های شورای رقابت محصولاتشان را در بازار می‌فروشند که این قیمت‌ها براساس نرخ مبادله‌ای است.

 

وی گفت: از خودروسازان می‌خواهیم فعلا با همین قیمت‌ها به فروش محصولاتشان ادامه دهند.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که باید عرضه و تقاضا قیمت خودرو را در بازار مشخص کند، گفت: سال قبل به دلیل مشکلات به وجود آمده تولید خودرو تا 45 درصد کاهش یافت که امسال این روند ادامه داشته است.

 

نعمت‌زاده با اشاره به این که براساس مصوبه‌ی دو سال پیش شورای اقتصاد، خودرو کالایی انحصاری بوده و باید قیمت‌گذاری شود، گفت: از شورای اقتصاد درخواست کردیم تا در این مصوبه تجدید‌نظر کند.

 

فقط به گندم ارز 1226 تومانی می‌دهیم

وی با اشاره به این‌که تا پایان امسال فقط به گندم برای واردات ارز مرجع خواهیم داد، گفت: وعده داده بودم که کالاهای اساسی تا پایان امسال برای واردات ارز مرجع می‌گیرند اما بعد از بحث‌های انجام شده بین مجلس و دولت معلوم شد که دادن ارز مرجع به واردات کالا غیرقانونی است، بنابراین ارز مرجع کلیه کالاهای اساسی بجز گندم حذف شد.

 

نعمت‌زاده افزود: گندم را نیز توانستیم از محل منابع هدفمندی یارانه‌ها تا پایان امسال با ارز مرجع وارد کنیم و قیمت آن تغییر نمی‌کند.

 

او با اشاره به این‌که قرار است پیشنهادی به هیات دولت درباره‌ لغو ممنوعیت ثبت سفارش واردات کالاهای اولویت 10 داده شود، گفت: به جای ایجاد محدودیت و ممنوعیت باید از ابزار تعرفه برای کنترل واردات کالاهای اولویت 10 استفاده کنیم. هم‌چنین قرار است برخی از کالاهای اولویت 10 که نیاز بخش تولید هستند به سایر اولویت‌ها منتقل شوند.

 

به دنبال کم کردن تعداد معاونتهای وزارتخانه نیستم

نعمت‌زاده در پاسخ به سوالی درباره‌ی اخبار منتشر شده درباره‌ی ادغام سازمان حمایت با شرکت بازرگانی دولتی ایران و معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با یکدیگر گفت: من از این اخبار اطلاعی ندارم. ممکن است براساس نیاز تغییراتی داشته باشیم. فعلا وزارتخانه هفت معاونت مصوب دارد و دنبال کم‌کردن آنها نیستیم مگر این‌که نیاز باشد.

 

فساد اداری نتیجه اجرای طرح‌های شبنم و ایران کد

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم‌چنین با انتقاد از طرح‌های شبنم و ایران‌کد گفت: شبنم و ایران کد مشکلات زیادی را برای تجارت خارجی به وجود آوردند و چیزی جز بوروکراسی و فساد اداری نداشتند.

 

وی افزود: الزام داشتن ایران کد در هنگام ثبت سفارش کالا حذف شد. همچنین طرح شبنم در حال حاضر در کشوی همه مغازه‌ها وجود دارد که عملا به کالاهای قاچاق رسمیت داده است. این طرح نیز در مورد همه کالاها لغو شده است.

 

او خاطرنشان کرد: ایران کد و شبنم فایده‌ای برای تجارت خارجی کشور نداشتند مگر این‌که بیکار باشیم و بخواهیم از محل اجرای چنین طرح‌هایی برای عده‌ای شغل ایجاد کنیم.

 

تشکیل کمیته برای رسیدگی به موانع تولید

نعمت زاده همچنین با تاکید بر رفع موانع تولید در مسائل مربوط به بانک‌ها، گمرک و وزارت خانه‌های مربوطه گفت: یکسری موانع است که نمی گذارد صنعت به پیش رود که باید برای برطرف کردن آن ها اقدام کرد.

 

وی ادامه داد: پیشنهادات رفع موانع تولید به خصوص مسائل پولی و بانکی در قالب 50 مورد شناسایی و اصلاحیه آن‌ها به دولت ارسال شد. براساس نظر رییس جمهور کمیته‌ای برای رسیدگی به موانع تولید با ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی و حضور سایر دستگاه‌های مرتبط تشکیل شد.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که براساس نظر این کمیته 30 بند در راستای رفع موانع تولید مورد توافق گرفت تصریح کرد: عمده این بندها مربوط به مسائل بانکی و گمرکی است و بخشی از آن نیز مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

 

به گفته وی، در حال حاضر این مصوبه ابلاغ شده و گمرک بیش از سایر نهادها کار را آغاز کرده است.

 

بی‌نیازی از تشکیل کارگروه ترخیص کالا

نعمت‌زاده با بیان این‌که بانک مرکزی مصوبه را به سایر بانک‌ها با کمی تاخیر ابلاغ کرده است، خاطرنشان کرد: آنچه که به گمرک مربوط است،از این پس براساس تصمیم گمرک اگر اسناد کافی باشد کالا ترخیص می‌شود. اختیار این موضوع کاملا به گمرک واگذار شده و از این پس نیازی به تشکیل کارگروه ترخیص کالا نیست.

 

وی گفت: رسیدگی کامل به اسناد مربوط به واردات کاملا به گمرک وگذار شده و به عبارتی تنظیم و اصلاح اسناد به نحوی که کاملا قابل کنترل باشد به گمرک اختصاص یافته است.

 

آرزوی صنعت، تک نرخی شدن ارز است

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره یکسان ‌سازی نرخ ارز نیز گفت: نرخ ارز مقوله‌ای اقتصادی است و نمی توان آن را به صورت دستوری تعیین کرد.

 

وی با بیان این‌که آرزوی صنعت تک نرخی شدن ارز است، اظهار کرد: نرخ مبادله ای و آزاد فاصله زیادی است و نمی دانم در آینده کدام یک به دیگری نزدیک می شود.

 

نعمت‌زاده در پاسخ به این سوال که رییس سازمان حمایت کجا است، تصریح کرد:‌ وی صحیح و سالم است و همین امروز با وی مکاتباتی درباره دستمزد بازرسان داشتیم.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت از عدم پرداخت حقوق بازرسان سازمان حمایت به دلیل عدم تامین منابع در ماه‌های گذشته خبر داد و گفت: سازمان حمایت بیش از 3000 بازرس را دراختیار دارد که مدتی است حقوق خود را دریافت نکرده بودند و ما منابع آن را فراهم کرده و آن‌ها ماه قبل حقوق خود را دریافت کردند.

 

وی در این باره افزود: به بازرسان سازمان حمایت وعده می دهم که تا آخر سال مشکل دریافت حقوق نداشته باشند و پیش بینی کرده‌ایم که منابع حقوق بازرسان قاعده‌مند باشد.

 

نعمت‌زاده در پایان درباره واگذاری قیمت‌گذاری‌ها به تشکل‌ها و انجمن‌های مربوطه خاطرنشان کرد: در حال حاضر کنترل یک سری قیمت‌ها به انجمن‌ها و تشکل‌ها واگذار شده است. برخی جدی هستند و به وظایف خود خوب عمل می کنند اما از آن‌هایی که عملکرد مطلوبی ندارند وظایف واگذار شده را پس می گیریم.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید