امروز: شنبه، ۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۱ Saturday, 25 June 2022

درخواست کری از کنگره برای تعویق اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران

درخواست کری از کنگره برای تعویق اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران

وزیر امور خارجه آمریکا از کنگره این کشور خواست به دنبال اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران نباشند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، جان کری، وزیر امور خارجه آ‌مریکا روز سه‌شنبه خطاب به اعضای کمیته امور خارجه‌ مجلس نمایندگان آمریکا گفت: باور کنید همه ما بدبین هستیم. ولی اکنون بهترین شانس ممکن را برای مذاکره درباره‌ یک توافق جامع با ایران به دست آورده‌ایم.

 

به گزارش روزنامه‌ یو اس ای تودی،‌ کری گفت: ما از شما می‌خواهیم به مذاکرات‌مان و کارشناسان‌مان زمان و فضای کافی برای این که کارشان را انجام می‌دهند بدهید. این یعنی در حالی که ما مذاکره می‌کنیم تحریم‌های جدید را به تعویق بیاندازید. منظور من هرگز نیست، فقط اکنون نه.

 

توافقی که کری ماه گذشته در ژنو با ایران امضا کرد آمریکا را ملزم می‌کند در مدت 6 ماه این توافق موقتی تحریم‌های جدیدی را اعمال نکند.

 

مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوئیه تحریم‌های شدید‌تری را اعمال کرد و سنای آمریکا در حال بررسی لایحه تحریم‌های جدیدی است که پس از به پایان رسیدن مدت زمان توافق موقتی اجرایی خواهد شد.

 

سناتور لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه آمریکایی و یکی از طرفداران طرح اعمال تحریم‌ها علیه ایران روز دوشنبه در گفت و گو با سی‌ان‌ان گفت : من امیدوارم این هفته بتوانیم سومین دور تحریم‌های دو حزبی را ارائه کنیم. تحریم‌های ما بستگی به نتیجه‌ای دارد که بر اساس آن لغو تحریم تنها زمانی اتفاق می‌افتد که آنها برنامه‌ غنی سازی‌شان را متوقف کنند. راکتورشان را برچینند و اورانیوم غنی شده را تحویل دهند.

 

اد رویس ، رئیس جمهوری‌خواه کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت که نگرانی‌های جدی درباره‌ی این دارد که “توافق موقتی با ایران ” استانداردهای لازم برای محافظت از آمریکا و متحدانمان را رعایت نمی‌کند.

 

رویس با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه‌ی هسته‌یی ایران مدعی شد :این توافق برنامه‌ هسته‌یی ایران را به عقب نمی‌راند و به جای آن به تهران اجازه می دهد که عناصر کلیدی توانایی هسته‌یی تسلیحات سازی‌اش را حفظ کند.

 

کری در این جلسه تاکید کرد که توافق موقتی امنیت آمریکا و متحدانش را بیشتر می‌کند و افزود که وی و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خود را نسبت به آنچه کری بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌یی خواند، متعهد کرده‌اند.

 

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: اگر قرار است ملتی را به جنگ بکشانید بهتر است قبل از این کار همه احتمالات رسیدن به یک راه حل صلح آمیز را امتحان کنید . ما اکنون در حال انجام همین کار هستیم یعنی بررسی همه‌ گزینه‌ها ،‌ ولی کاری که ما می‌کنیم به هیچ وجه ساده لوحانه نیست.

 

کری در این جلسه دیدگاه ایرانیان درباره‌ تحریم‌ها را نیز به اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ارائه کرد و گفت که ایرانیان این سوال را مطرح می‌کنند که چرا باید کاری را که تحریم ها برای منع تهران از آن اعمال شده‌اند یعنی غنی سازی اورانیوم را بدون برداشته شدن آن تحریم‌ها متوقف کنند.

 

کری ادعا کرد که مذاکره کنندگان ایرانی می گویند : ” ما غنی سازی را متوقف می‌کنیم و شما تحریم‌ها را کاملا متوقف کنید”.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، کری در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: اکنون یک لحظه‌ی بسیار حساس دیپلماتیک است.

 

وزیر امور خارجه‌ی آمریکا تاکید کرد که اعمال تحریم‌های جدید اقدامی حاکی از سوء نیت تلقی خوا هد شد ، زیرا واشنگتن تحت توافق موقتی که در تاریخ 24 نوامبر در ژنو حاصل شد موافقت کرده است که تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال نکند.

 

وی علاوه بر آن گفت که این تحریم‌ها می‌توانند اتحاد کشورهای گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌ فرانسه، روسیه ، چین و آلمان ) را خدشه‌دار کنند.

 

کری گفت: ما بر سر یک دو راهی هستیم ؛ یک مسیر می تواند به یک راه حل پایدار برای رفع نگرانی‌های جامعه‌ی بین‌المللی درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌ای ایران منجر شود و مسیر دیگر می تواند به تداوم خصومت و احتمالا درگیری بیانجامد.

 

به گزارش شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان توافق موقتی ژنو هرگونه تحریم‌ جدیدی را منع می‌کند و کری روز سه شنبه تاکید کرد که چنین اقدامی در مرحله کنونی غیر ضروری است.

 

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: آنها می‌دانند که اگر شکست بخورند ، تحریم‌ها افزایش می‌یابد. ما صدها بار این را گفته‌ایم و خودتان صدها بار این را گفته‌اید و آنها می‌دانند که شما به انجام این کار تمایل دارید ، ولی مجبور نیستید این کار را انجام دهید. این به خوبی از وضعیت کنونی آشکار است، زیرا شما اگر لازم باشد می‌توانید در عرض یک هفته این کار را انجام دهید، یعنی زمانی که ما می‌گوییم فایده‌ای ندارد ” ما به کمک شما نیاز داریم” و باور کنید ما آماده انجام چنین کاری هستیم.

 

به دنبال اظهارات کری در روز سه شنبه سناتور تیم جانسون؛ رئیس کمیته بانکداری سنای آمریکا گفت که این کمیته فعلا بررسی طرح تحریم‌های جدید را به تعویق می ‌اندازد.

 

سی ان‌ان گزارش داد که به دنبال اظهارات جانسون، این احتمال به وجود می‌آید که رهبران سنای آمریکا بدون عبور دادن طرح تحریم‌ها از چارچوب کمیته بانکداری آن را پیش ببرند.

 

وزیر امور خارجه آمریکا خطاب به قانون‌گذارانی که خواستار تحریم‌های بیشتر بودند گفت که محدودیت‌های اقتصادی به تنهایی نتوانسته‌اند ایران را از گسترش سانتریفیوژ‌هایش در سالهای اخیر بازدارند.

 

کری با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه‌ی هسته‌ای ایران گفت که ” مساله‌ای که اینجا مطرح است این است که ما چکار باید کنیم تا آنها به توانایی تسلیحاتی دست نیابند” و افزود که توافق موقتی گامی در این مسیر است.

 

وی گفت: برای تسلیحاتی شدن به اورانیوم با غنای بسیار بالا نیاز است. طبق این توافق آنها نمی‌توانند اورانیوم با غنای بسیار بالا داشته باشند.

 

انتهای پیام

 

 

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید