امروز: چهارشنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۳۹ Wednesday, 22 March 2023

درگیری لفظی شدید لاریجانی با رسایی در جلسه علنی مجلس

موضوع قرائت گزارش حادثه 22 بهمن سال 91 قم در صحن علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، در جلسه روز چهارشنبه مجلس موجب درگیری شدید لفظی علی لاریجانی با حمید رسایی شد. به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز، درگیری لفظی حمید رسایی و علی لاریجانی از آنجا آغاز شد...

موضوع قرائت گزارش حادثه 22 بهمن سال 91 قم در صحن علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، در جلسه روز چهارشنبه مجلس موجب درگیری شدید لفظی علی لاریجانی با حمید رسایی شد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز، درگیری لفظی حمید رسایی و علی لاریجانی از آنجا آغاز شد که رسایی نماینده تهران و عضو جبهه پایداری در تذکر آیین‌نامه‌ای خود خطاب به رییس مجلس، گفت: تشکر می‌کنم که بعد از اصرار زیاد و برخلاف رویه‌ای که همیشه در شما حاکم بوده اجازه دادید که من صحبت کنم. کسی را فرستادید که برود و مشروح مذاکرات را بیاورد در حالی که همه خبرگزاری‌ها اینکه یک نماینده درباره من چه صحبتی کرده را منتشر کردند.

علی لاریجانی خطاب به وی گفت:‌ این حرف شما هم خوب نیست. با تعریض صحبت نکنید. خیلی متاسفم که شما عادت کردید حرف‌های خود را با تعریض بیان کنید. شما گفتید آقای قاضی‌پور به شما توهین کرده و من خواستم که متن مذاکرات را بیاورم، هنوز متن را نیاوردند اما شما اصرار زیادی کردید و گفتم تذکرتان را بگویید حالا چیزی هم طلبکار هستید.

رسایی در ادامه افزود: من صبح در تذکر خود صراحتا اعلام کردم که بعد از قصه‌ای که در قم اتفاق افتاد مصاحبه کردم و محکوم کردم و گفتم کار درستی نبوده و آنها که در حرم بودند اشتباه کردند اما در بیانیات رهبری هم اشتباه آنها مرحله پنجم بود. رهبری گفتند اشتباه اول از سوی استیضاح‌کنندگان، اشتباه دوم از سوی احمدی‌نژاد در ماجرای سی‌دی و اشتباه سوم از سوی برخی نمایندگان به دلیل توهین به رییس‌جمهور صورت گرفته و اشتباه چهارم هم این بوده که شما قدری زیاده‌روی کردید.

لاریجانی در این باره گفت: این ترتب را شما قائل هستید. رهبری ترتبی قائل نشدند.

رسایی همچنین یادآور شد: رهبری همچنین فرمودند اینهایی که من می‌گویم بهانه‌ای نشود که عده‌ای دوباره راه بیفتند و بگویند کاری که در قم اتفاق افتاده کار غلط و اشتباهی بوده است. حالا موضوع را پیگیری کردید و دست‌تان درد نکند.

این نماینده عضو جبهه پایداری اضافه کرد: جملاتی را از رهبر معظم انقلاب می‌خوانم آنجا ایشان خطاب به هیات رییسه فرموده‌اند موضوع را پیگیری کنید.«شما می‌توانید به رییس‌جمهور تذکر بدهید، سوال کنید، استیضاح کنید، ولی نمی‌توانید به هیچ کس توهین کنید»، شما (لاریجانی) فرمودید این کمیته را درست کردید چون به رییس یک قوه اهانت شده بود، کار خیلی خوبی کردید.

لاریجانی در این میان افزود: من گفتم به حرم حضرت معصومه (س) و 22 بهمن هم اهانت شد. حرم حضرت معصومه (س) مهم‌تر از رییس یک قوه است.

رسایی ادامه داد: شما فرمودید بحث شخص من نبوده است.

وی اضافه کرد: رهبری در فرمایشات‌شان به هیات رییسه همچنین گفتند نمی‌توانید به هیچ کس توهین کنید بخصوص رییس‌جمهور، رییس‌جمهور یک مقام محترم است. همیشه روسای‌جمهور در مجالس مخالفینی داشتند که اینطور به رییس‌جمهور توهین کردند، این رفتار اهانت‌آمیز ظلم و ناحق بود.

لاریجانی گفت: توهین همه جا اشکال دارد، رییس‌جمهور آمدند اینجا و به مجلس توهین کردند. شما یک بار هم می‌آمدید و می‌گفتید رییس‌جمهور که به مجلس توهین کرد، به مجلس بر خورد.

رییس مجلس یادآور شد: اشکال ما دقیقا همین است. عده‌ای وقتی به مجلس توهین می‌کنند هیچ مشکلی ندارد از مجلس دفاع کنیم فقط باید رییس دفاع کند؟! شما هم نماینده مجلس‌ هستید دفاع کنید.

وی همچنین در پاسخ به فریادهای حمید رسایی که می‌خواست سخنان خود را ادامه دهد، گفت: شما وقت گرفتید و بلاوجه صحبت کردید. شما دارید به مجلس توهین می‌کنید. اگر در این هشت سال آقای احمدی‌نژاد یک بار جلوی این کارهای او می‌ایستادید این وضع پیش نمی‌آمد.

این سخنان لاریجانی با احسنت احسنت نمایندگان و تشویق نمایندگان مواجه شد.

در ادامه، مجددا حمید رسایی خواستار بیان تذکر با استناد به ماده 79 آئین‌نامه داخلی بود که لاریجانی خطاب به او گفت: شاید شما بخواهید تا صبح تذکر دهید، ما که نمی‌توانیم همه را استماع کنیم، چقدر می‌خواهید تذکر دهید؟

لاریجانی اضافه کرد: آقای رسایی! اگر انصاف به خرج می‌دادید، حرمت کمیسیون را رعایت می‌کردید، این همه موضوع ادامه و کش پیدا نمی‌کرد، شما آمدید مطالبی گفتید که با واکنش نمایندگان مواجه شد، شما مدام شعار ندهید.

نماینده قم در مجلس خاطر نشان کرد: یک واقعه‌ای در قم رخ داد، در این واقعه باید شما درست عمل می‌کردید، کمیسیون زحمت کشیده است، کمیسیون یک مرجع حقوقی است و مانند قوه قضائیه که درباره موضوعات مختلف نظر می‌دهد کمیسیون هم می‌تواند نظرش را اعلام کند.

رییس مجلس مجدداً خطاب به رسایی گفت: چطور وقتی در مورد فتنه 88 کمیسیون نظر داد، شما اجازه به کسی نمی‌دادید؟ چطور وقتی راجع به تخلف 3 هزار میلیاردی کمیسیون نظر داد، کسی حرفی نمی‌زد ولی یک دفعه در اینجا شروع به صحبت کردن و تخریب کمیسیون کردید.

لاریجانی با بیان اینکه شما (رسایی) همواره از دولت دفاع می‌کردید و متأسفم از اینکه حالا طلبکار هستید، در واکنش به اقدام رسایی که پشت تریبون پایین جایگاه هیات رییسه با صدای بلند با لاریجانی صحبت می‌کرد، گفت: همین کاری که شما انجام می‌دهید، خلاف قانون است. آقای رسایی تکلیف شما روشن است، هر جا که به نفع‌تان نیست شروع به شعار دادن می‌کنید.

رییس مجلس تأکید کرد: من به حال شما متأسفم که بسیاری از غائله‌هایی که رخ داده مربوط به همین گروه است که شروع می‌کنند، اگر نامی در گزارش کمیسیون قرائت می‌شد، متوجه می‌شدید، اگر پرونده شماها مورد رسیدگی قرار گیرد، مطلب روشن می‌شود، شما بیشتر از بقیه به دیگران توهین کردید.

این درحالی بود که فریادهای رسایی تا پایان جلسه علنی روز چهارشنبه در اعتراض به سخنان علی لاریجانی ادامه داشت.

توییت بینا

11:22 (۱ روز قبل) ۱

امیرعبداللهیان: روزهای خوب⁩ در پیش است

11:48 (۳ روز قبل) ۲

مجوز ۲۰ هزار پرواز نوروزی صادر شده است

11:47 (۳ روز قبل) ۳

۱۷۶ نفر فوتی در ۴ روز نخست طرح سفرهای نوروزی

11:40 (۳ روز قبل) ۴

ورود ایران چک ۲۰۰ هزار تومانی به بازار

16:07 (۴ روز قبل) ۵

۲ نفر از عاملین اصلی حمله تروریستی حرم شاهچراغ به اعدام محکوم شدند

16:06 (۴ روز قبل) ۶

مصرف بنزین در کشور به ۱۱۵ میلیون لیتر در روز رسید

10:45 (۵ روز قبل) ۷

ورود سامانه بارشی جدید از یکشنبه

10:45 (۵ روز قبل) ۸

آغاز رزمایش مشترک دریایی ایران ، چین و روسیه

10:45 (۵ روز قبل) ۹

وزیر بهداشت: واکسن کرونا باید سالی یکبار تزریق شود

15:50 (۱ هفته قبل) ۱۰

۵۳ نفر از چهره‌های سرشناس ممنوع‌المعامله شدند

15:35 (۱ هفته قبل) ۱۱

پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان به هر مسجد از بودجه حذف شد

10:34 (۱ هفته قبل) ۱۲

پرواز موفقیت‌آمیز هواپیمای مسافربری با سوخت هیدروژنی

10:32 (۱ هفته قبل) ۱۳

حداقل ۶ بانک ایرانی مشمول ماده ۱۴۱ و ورشکسته اند

9:06 (۳ سال قبل) ۱۴

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۱۵

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۱۶

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۱۷

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۱۸

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۱۹

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۲۰

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

پربازدیدها

آخرین عناوین