امروز: شنبه، ۸ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۲۰ Saturday, 30 September 2023

دفاع جانانه ظریف از مواضع اصولی ایران در برنامه زنده خبری آمریکا

دفاع جانانه ظریف از مواضع اصولی ایران در برنامه زنده خبری آمریکا

وزیر خارجه کشورمان، صبح روز یکشنبه به وقت محلی در برنامه زنده «این هفته با استفانوپولوس» شبکه تلویزیونی پربیننده‌ترین برنامه خبری آمریکا حاضر شد و در مقابل سؤالات چالشی مجری این برنامه از مواضع اصولی جمهوری اسلامی دفاع کرد.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، محمدجواد ظریف در بخشی از اظهاراتش خاطرنشان کرد: اگر ایران مطمئن شود که آمریکا آماده است حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت بشناسد و به آن احترام بگذارد، شانسی واقعی برای رسیدن به توافق وجود دارد و ما پشتیبانی و تایید کامل مقام معظم رهبری را برای این کارداریم.

 

وی گفت: رهبری ایران و مقامات ایرانی هرگونه کشتار بی‌گناهان در هر گوشه دنیا را محکوم می‌کنند و فرقی نمی‌کند این جنایت در آلمان نازی‌ها یا فلسطین و در چه زمانی اتفاق افتاده باشد.

 

متن این مصاحبه به این شرح است:

پرسش اولیه مجری برنامه به تحولات هفته قبل به عنوان واقعه‌ای مهم که قواعد بازی بین دو کشور را تغییر می‌دهد، اختصاص داشت و این‌که آیا این اتفاقات تغییری بنیادی در روابط ایران و آمریکاست؟

 

ظریف در پاسخ گفت: آن چه شاهد آن بودیم در واقع قدم‌های اولیه‌ای بود که ایران، آمریکا و سایر کشورها برای حل و فصل مسائل دو کشور بین برداشتند. متاسفانه موضوع هسته‌ای که می‌توانست زمینه‌ای برای همکاری باشد، به موضوعی برای مناقشه تبدیل شده است. به هر حال برای طی این مسیر به تلاش‌های بیشتری نیاز است، ولی قدم‌های اولیه دو طرف مثبت بوده‌اند.

 

ظریف در پاسخ به سوال مجری در مورد برخی اعتراضات به دکتر روحانی پس از بازگشت از نیویورک گفت: یکی از تشابهات ایران و آمریکا اینست که هر دو جوامع و نظام‌هایی چندصدایی و تکثرگرا هستند و این بسیار خوب و نکته قوت است. با این حال اگر ایران مطمئن شود که آمریکا آماده است حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت بشناسد و به آن احترام بگذارد، شانسی واقعی برای رسیدن به توافق وجود دارد و ما پشتیبانی و تایید کامل مقام معظم رهبری را برای این کارداریم. نقاط مشترک زیادی برای حصول به توافق وجود دارد. ما می‌دانیم که ایران برای حصول به توافق با حفظ حق غنی‌سازی که قابل مذاکره نیست مصمم است. ما می‌دانیم که ایران به دنبال ساخت بمب نیست و این زمینه‌ای مناسب برای توافق بین طرفین است. من در ملاقات با وزرای خارجه ١+٥ و بعد با آقای کری، به آن ها گفتم که عدم ساخت سلاح هسته‌یی فقط هدف آن‌ها نیست، بلکه هدف ایران هم هست؛ چراکه آن را بر جهت منافع و امنیت ایران نمی‌دانیم.

 

وی همچنین به اقدامات اعتمادساز ایران از جمله پذیرش داوطلبانه پروتکل الحاقی در اوائل سال های ٢٠٠٠ اشاره کرد.

 

رییس تیم مذاکرات هسته‌ای ایران همچنین با اشاره به تجربه سرنوشت دانشمندان هسته‌ای پس از پایان جنگ سرد و اشاعه قاچاق هسته‌ای در نتیجه بیکار شدن آن‌ها، تداوم فعالیت‌های هسته‌یی صلح‌آمیز و قانونی ایران زیر نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، موضوعی دانست که همه از آن نفع خواهند برد.

 

ظریف در پاسخ به مجری آمریکایی که با قرائت بخش‌هایی از سایت مقام معظم رهبری درباره کشتار یهودیان در خلال جنگ جهانی دوم نظر وی را جویا شده بود گفت: من شخصا با ایشان صحبت کرده‌ام و ایشان به صراحت کشتار إنسان‌های بی‌گناه را محکوم می‌دانند. رهبری ایران و مقامات ایرانی هرگونه کشتار بی‌گناهان در هر گوشه دنیا را محکوم می‌کنند و فرقی نمی‌کند این جنایت در آلمان نازی‌ها یا فلسطین و در چه زمانی اتفاق افتاده باشد. در واقع این بخش راجع به کشتار افراد بی‌گناه نبود، بلکه اشاره به برخوردهایی داشت که با محققان مسائل تاریخی می‌شود. نکته اصلی این است که نمی‌تواند و نباید این جنایت بهانه برای ظلم و فجایع به مردم فلسطین برای بیش از شصت سال شود. باید این مسالت روشن شود که بدون احترام و توجه واقعی به حقوق مردم فلسطین، امکان ایجاد صلح و امنیت در خاورمیانه وجود ندارد.

 

در پایان مصاحبه هم ظریف در مورد ملاقات امروز نتانیاهو با رییس‌جمهور آمریکا و سخنان وی در رابطه با ایران، گفت: نتانیاهو از اوایل دهه ٩٠ میلادی هر روز اعلام می کند که ایران شش ماه تا ساخت سلاح هسته‌یی فاصله دارد. با مراجعه به سوابق، می‌توان دید که این شش ماه برای وی همواره ثابت است. ایران شش ماه یا شش سال یا هر زمان دیگری سلاح هسته‌ای نخواهد ساخت، چون قصد چنین کاری را ندارد.

 

انتهای پیام

 

 

توییت بینا

11:55 (۳ ماه قبل) ۱

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۳ ماه قبل) ۲

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۳ ماه قبل) ۳

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۴ ماه قبل) ۴

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۴ ماه قبل) ۵

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۴ ماه قبل) ۶

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۴ ماه قبل) ۷

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۴ ماه قبل) ۸

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۴ ماه قبل) ۹

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۴ ماه قبل) ۱۰

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۴ ماه قبل) ۱۱

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۴ ماه قبل) ۱۲

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۴ ماه قبل) ۱۳

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۴ ماه قبل) ۱۴

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۴ ماه قبل) ۱۵

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۵ ماه قبل) ۱۶

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۵ ماه قبل) ۱۷

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۵ ماه قبل) ۱۸

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۵ ماه قبل) ۱۹

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۵ ماه قبل) ۲۰

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

آخرین عناوین