امروز: سه شنبه، ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۳ Tuesday, 3 October 2023

دکتر روحانی در جلسه با روحانیون:باید خودمان را اصلاح کنیم

هویت روحانیت در مردمی بودن آن است، گفت: روحانیت باید مستحضر به اعتبار و حمایت مردم باشد، ادامه جایگاه روحانیت و پایداری آن به قرابت و نزدیکی به مردم است، امروز حساسیت این مساله بیشتر شده است و باید اعتماد متقابل بین مردم و روحانیت برقرار باشد رئیس جمهور منتخب...

هویت روحانیت در مردمی بودن آن است، گفت: روحانیت باید مستحضر به اعتبار و حمایت مردم باشد، ادامه جایگاه روحانیت و پایداری آن به قرابت و نزدیکی به مردم است، امروز حساسیت این مساله بیشتر شده است و باید اعتماد متقابل بین مردم و روحانیت برقرار باشد
رئیس جمهور منتخب ملت در نشست امروز خود با جمعی از روحانیون کشور گفت: مردم در این انتخابات خواستند بگویند که ما روحانیت را ورای مسائل سیاسی می بینیم و انها را اُمناء الرُسل می دانیم.

به گزارش خبرنگار مهر، دیدار حسن روحانی با جمعی از روحانیون کشور صبح امروز در تالار وزارت کشور آغاز شد.

وی سخنرانی خود را در این دیدار با درود به روح شهدا به خصوص شهدای ایرابس سرنگون شده در 12 تیر سال 67 آغاز کرد و گفت : حضورم در این نشست از همه علما، اندیشمندان روحانی به خاطر تشکر و سپاپ است؛ همه اقشار و همه مردم در این انتخابات شکوهمند تلاش و ایثار کردند و روحانیت نیز در این زمینه نقش بسیار ارزشمندی داشت. از مراجع، علما و بزرگان روحانیت گرفته تا خطبا و همه آنهایی که از تریبون های مختلف و منابر مردم را برای تحقق حماسه مورد تاکید رهبر انقلاب دعوت کردند.

وی با بیان اینکه من خود یک طلبه هستم و به یافته ها و داشته های طلبگی خود افتخار می کنم، گفت : اعتماد اکثریت مردم ایران به این طلبه آن هم در سایه و پرتو حماسه سیاسی سرنوشت سازی که مدنظر مقام معظم رهبری بود، برایم مایه مباهات و افتخار از یک سو و موجب سنگینی بار مسئولیت از سوی دیگر است.

رئیس جمهور منتخب خاطرنشان کرد: از بزرگان و مراجع و علما و از یکایک روحانیون محترم برای توانایی جهت تحمل این بار سنگین امانت استمداد می طلبم و به نصیحت، حمایت و حتی نقد دلسوزانه خود را محتاج می دانم.

روحانی گفت : مردم در این انتخابات پاسخ دادند و خواستند بگویند که ما روحانیت را ورای مسائل سیاسی می بینیم و آنها را اُمنا الرُسل می بینیم، علی رغم همه تخریب هایی که در طول های گذشته نسبت به روحانیت شد؛ نه تخریب از سوی کسانی که از روحانیت فاصله داشتند بلکه از سوی کسانی که در قرابت به اهل بیت دو آتشه بودند و سنگ دین را بر سینه می کوبیدند.

وی در ادامه افزود: اصل روحانیت و بزرگان روحانیت و بسیاری از کسانی که در انقلاب نقش اساسی داشتند مورد حملات ناجوانمردانه و تخریب قرار گرفتند.

رئیس جمهور منتخب اظهار داشت: از امتیازهای ویژه نهاد روحانیت در تاریخ مردمی بودن آنها است، این نهاد از دل ایمان وخواست مردم برآمده و همواره مردم را تکیه گاه خود قرار داده است، در به ثمر رسیدن انقلاب تکیه امام و روحانیت به مردم بود، در دفاع مقدس و فراز و نشیب های بعد از انقلاب نیز تکیه ما به مردم بود.

رئیس جمهور منتخب با بیان اینکه هویت روحانیت در مردمی بودن آن است، گفت: روحانیت باید مستحضر به اعتبار و حمایت مردم باشد، ادامه جایگاه روحانیت و پایداری آن به قرابت و نزدیکی به مردم است، امروز حساسیت این مساله بیشتر شده است و باید اعتماد متقابل بین مردم و روحانیت برقرار باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: روحانیت نهاد واسط بین حکومت و مردم است و باید پاسخگوی حرمت، عزت و حقوق اساسی مردم باشد، حکومت برای حفظ عظمت مردم و زندگی و حقوق آنها است.

روحانی اظهار داشت: چه بخواهیم و نخواهیم کارهای ما به عنوان مسئولان نظام به پای روحانیت نوشته می شود، نباید شکاف و گسستی بین روحانیت و مردم باشد آن هم در شرایطی که مردم به تغییر و تحول امید بسته اند .

وی گفت: البته همه ما انسان هستیم و احتمال خطا و اشتباه در اعمال و رفتار ما هست، اشکالی ندارد و بلکه لازم و مفید است که حکومت اسلامی به مردم بگوید چه موفقیت ها و چه ناکامی هایی داشته است، به مردم بگوید که کجا در اجرای برنامه موفق بوده و در کجا اشتباه کرده است.

رئیس جمهور منتخب افزود: جلب اعتماد مرد و تکیه به همبستگی آنها کلید اصلی همه مشکلات است و در این مسیر باید توان تحمل نظرات صاحب نظران را داشته باشیم.

وی با بیان این که دولت به تنهایی قادر به حل مشکلات نیست گفت: این مردم هستند که باید برای حل مشکلات در صحنه حضور داشته باشند بلکه دولت تنها تسهیل کننده و سامان دهنده است.

روحانی افزود: ما احتیاج به جامعه قوی داریم و دولت قوی از یک جامعه قوی بر می خیزد، امروز زمینه مشارکت مردم فراهم شده است، مردم با امید به آینده در انتخابات حضور گسترده ای داشتند و این حضور ابتدای راه است.

روحانی گفت: باید زمینه مشارکت مردم را هر روز بیشتر و زمینه تصدی گری دولت در امور جامعه و مردم را هر روز کمتر و کمتر کنیم، دولت قوی و توانمند به معنای دولت مداخله گر و متصدی در همه امور و محدود کننده زندگی مردم و مداخله کننده در زندگی خصوصی مردم نیست.

وی افزود: قدرت دولت در بالا بردن اعتماد عمومی و تقویت سرمایه اجتماعی است. ارایه خدمات، کم کردن رنج ها و مشکلات مردم اعم از مادی و معنوی، زمینه سازی برای رشد و شکوفایی همه شهروندان در جهت درست، خواست تحول خواهانه جامعه و مردم باید باشد، مردم را باید محرم و صاحب کشور بدانیم، باید با مردم حرف بزنیم و با روی گشاده حرف آنها را بشنویم.

رئیس جمهور منتخب خاطرنشان کرد: مردم ما مردم فهیم، موقع شناس و بزرگواری هستند، اگر مطمئن شوند راهی که دولت آغاز کرده است راه درستی است همه مشکلات را تحمل می کنند، مردم می دانند مشکلات چندین ساله در چند روز یا چند ماه حل نمی شود، مردم صداقت می خواهند، مردم از دولت قول سدید می خواهند.

وی افزود: کلام دولت و روحانیت و سخن همه باید قول سدید باشد، قول سدید کلام محکم، استوار، راست ودرست است. اسلام صدق است، کلام پیامبر صدق است، جز ا راستگویی و درستگویی و سخن قوی و مستحکم که همانند سدی قوی در برابر انواع انحرافات باشد، کار ما به پیش نخواهد رفت.

روحانی با بیان اینکه قو سدید قول قصد است گفت: اعتدالی که از آن سخن می گوییم از زبان روایات، از قصد آمده است، قصد همان اعتدال است، قول سدید قول معتدلانه است، هم دولت باید قولش سدید باشد هم علما و روحانیت.

وی افزود: البته مسایل مردم از جمله تورم و بیکاری که نه تنها دامن طبقات پایین را گرفته بلکه دامن طبقات متوسط را هم گرفته است، باید مورد توجه قرار گیرد. مردم باید نسبت به آینده احساس اطمینان کنند، احساس کنند سرمایه های مادی و معنوی آنها اتلاف نخواهد شد.
رئیس جمهور منتخب با بیان اینکه تندروی و افراط باید کنار گذاشته شود، گفت: افراط و تندروی همواره به ما ضربه زده است آنقدر نمونه های فراوان در دوران انقلاب و پس از آن در ذهن من است که اگر بگویم از صدها مورد، اغراق و مبالغه نکرده ام.

وی افزود: مردم باید احساس امنیت فکری، سیاسی و اقتصادی کنند و نسبت به شرایط بین المللی احساس آرامش کنند امروز مسایل و مشکلات فراوانی پیش روی ما است من با آگاهی از همه مشکلات در این راه قدم گذاشتم و علیرغم مشکلات کم نظیری که بعدها من در یک بیانی به ملت ایران خواهم گفت که هیچ دولتی در تاریخ با مشکلاتی که این دولت با آن روبرو است، روبرو نبوده، اما به آینده به اندازه همه آن مشکلات و بیش از آن، امیدوارم.

روحانی ادامه داد: امید به آینده دارم که به اذن خدا و مدد الهی با کمک مردم و حضور و حنایت آنها ما مشکلات را پیش سر خواهیم گذاشت البته باید فرصت و زمان لازم در اختیار دولت یازدهم باشد، مردم به خوبی می دانند که باید تا رسیدن فرصت های لازم مشکلات را با صبر و مدارا و سعه صدر مدارا کنند.

وی درباره نقش حکومت و روحانیت در قبال مسایل جامعه گفت: این نقش یکسان نیست اما می تواند همسو باشد، روحانیت یک نهاد مستقل مردمی است هیچگاه نباید استقلال این نهاد صدمه ببیند، مردمی بودن و استقلال داشتن به معنای فاصله گرفتن از دولت و حکومت نیست، نهاد روحانیت به عنوان یک نهاد مستقل و پایدار مورد اعتماد مردم همان گونه که در طول تاریخ چنین بوده، باید نقش آفرین باشد.

رئیس جمهور منتخب ادامه داد: این به آن معنا نیست که روحانیت بخشی از دولت باشد یا نباشد، روحانیت مستقل است اما می تواند و باید نقش محوری در اصلاح و تعالی جامعه یعنی واسطه ای امین میان مردم و دولت باشد. روحانیون، ائمه جماعات و وعاظ از مجاری مهم انتقال مسایل و مشکلات مردم به حکومت و بیان مسایل دولت به مردم هستند. البته این نقش باید بر مبنای اطلاعات و تحلیل های دقیق باشد.

وی گفت: دولت یازدهم ساز و کار لازم برای ارتباط میان دولت و روحانیت و قاطبه روحانیون را برقرار خواهد کرد تا از این نهاد مردمی تاثیرگذار حداکثر استفاده شود، اصولاً در جامعه ما نیاز به پیوند مستحکمی میان حکومت با مردم و حکومت با روحانیون، روحانیون با روحانیون، روحانیون با مردم، حتی روحانیون با مسئولان دیگر مذاهب و ادیان باید داشته باشند.

روحانی با بیان اینکه جامعه اسلامی ما جامعه تک گویی نیست، ادامه داد: بلکه جامعه ای مشورتی، ارتباطی، گفتگویی و انتقادی است. ما از یک طرف باید از افراط و تندروی فاصله بگیریم و جامعه را سالم و طبیعی و معتدل بسازیم، از طرف دیگر گرایشات و سلایق گوناگون را پذیرا باشیم.

وی ادامه داد: در یک جامعه آزاد و بزرگ نمی توان یک سلیقه را حاکم کرد باید سلایق مختلف را در چارچوب موازین دینی و قانون اساسی بپذیریم. در عین حال درپی انسجام، یک دلی و یکسویی نیز باشیم، همان طور که در علوم، اختلاف نظرات علمی موجب تعالی علوم بوده و خواهد بود، مباحثه و نقد، بیان نظرات گوناگون از روی دلسوزی و از سوی صاحب نظران می تواند موجب ارتقای سطح آگاهی مردم و موجب مشارکت بیشتر مردم شود.

رئیس جمهور منتخب گفت: خطر آن زمانی است که بین ارکان اصلی جامعه شکاف باشد یا خدایی ناکرده یک گروه خود را مساوی اسلام، مساوی انقلاب و مساوی ولایت فقیه تلقی کند و گروه مقابل را ضد دین، ضد انقلاب و ضد ولایت فقیه معرفی کند.
روحانی افزود: همه مشکلات از اینجا نشات می گیرد بدون سعه صدر و بالا بردن آستانه تحمل، رشد و تعالی امکان پذیر نخواهد بود، هر شهروند ایرانی حتی هر فرد روحانی ممکن است گرایشات خاص اجتماعی، اقتصادی و سیاسی داشته باشد که سر جای خود محترم است اما این گرایشات را نباید عین اسلام بداند یا معرفی کند، روحانیت باید ماورای مسایل روزمره سیاسی، در چارچوب تبلیغ احکام دین و ترویج مبانی نظام اسلامی، تقویت آن، وظیفه سنگین را بر دوش خود احساس کند البته که ما انسان هستیم و همیشه ممکن است دارای خطا و اشتباه باشیم.
رئیس جمهور منتخب گفت: مهم این است که دغدغه ما دغدغه اسلام، کشور و مردم باشد، باید از راهی که مقام معظم رهبری پیش پای ما گذاشتند بهره ببریم. در این انتخابات فرمودند حتی آنها که دلخوری از نظام دارند پای صندوق آرا بیایند و برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.
وی افزود: واقعیت این است که مردم را باید انتخاب گر ببینیم ما باید بیان حق را به مردم عرضه کنیم اما انتخاب با مردم است هیچگاه نباید نه روحانیت، نه دولت، نه حکومت خود را قیم مردم بدانند همه باید خدمتگزار مردم باشیم.

روحانی با بیان این که روحانیت دارای دو حیثیت است، گفت: اول حیثیت شخصی است که می تواند نگاه شخصی خود باشد اما حیثیت حقوقی آنجا است که ورای گرایشات شخصی بر بالای منبر و در کنار محراب باید عمل کند آنجا باید دغدغه اسلام و نظام اسلامی و کشور را داشته باشد و امانتدار واقعی بیان خدا باشد.

رئیس جمهور منتخب افزود: رسالت ما در بیان احکام خدا باید توأم با امانت باشد، آنچه بیان حق است به مردم بگوییم و ممکن است تفسیرهای متفاوتی از قرآن باشد، آن را مطلق نکنیم مثل دوران اصولی و اخباری و یا مانند زمانی که فقه و فلسفه بود و یکی دیگری را از حق جدا می دانست، ندانیم.
روحانی اظهار داشت: جامعه باید احساس کند که روحانیون ملجاء جامعه هستند و اگر اشکالاتی در برخی گرایش ها می بینیم با موعظه و جدال احسن به آنها بپردازیم و خدای نکرده با انگ اتهام به آنها اشاره نکنیم.
وی گفت: توجه داشته باشیم که جامعه ما، جامعه جوان است و جوان ویژگی خاص خود را دارد، نقش روحانیت جذب جوانان باشد. اگر گاهی در رفتار و مناسک آنها ایرادی است، با صعه صدر برخورد کنیم و باور داشته باشیم که اکثریت جوانان به اعتقادات خود پایبند و مومن هستند و همه نظرسنجی ها نشان می دهد که جوانان به آخرت و معاد معتقدند.

رئیس جمهور منتخب ملت خاطر نشان کرد: جوانان با لحن تند جذب نمی شوند و انشاءالله تحقیر هم که وجود نخواهد داشت، ما سروکارمان با جسم جوانان نیست که با زور بتوان کار کرد، سر و کار ما با فکر جوانان است و راهی جز صعه صدر، بیان نرم و قول سدید ندادیم.

روحانی با بیان اینکه باید به پرسش های جوانان پاسخ بدهیم، گفت: اگر پاسخی برای پرسش های آنها نداریم، باید خودمان را اصلاح کنیم. جوانان باید احساس حرمت کنند و خود را فرزندان جامعه روحانیت بدانند.
وی در ادامه افزود: همه اهل مذاهب باید احساس کنند که حقوق شهروندی آنها رعایت می شود و باید بدانیم که اقتدار جمهوری اسلامی ایران مشروط به آن است که هر کسی در چارچوب قانون و تا زمانیکه مخل امنیت و مصالح نظام نباشد از آزادی برخوردار است.
رئیس جمهور منتخب مردم با بیان اینکه اعتدال هم روش، هم راه، هم مسیر و هم مقصد است، گفت: اعتدال بدون عقلانیت و فاصله از شعار بدون علم گرایی، بدون واقع گرایی، بدون توجه به آرمان ها و بدون آزادی و توجه به نظر دیگران به اخلاق و ادب امکان پذیر نیست.

روحانی اظهار داشت: ما با عقلانیت و اعتدال می توانیم از چالش های منطقه ای و بین المللی عبور کنیم و در این مسیر سخت با صبر و اعتدال می توانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم.

رئیس جمهور منتخب مردم از علما، روحانیون، فرهیختگان و دلباختگان نظام اسلامی خواست به دولت یازدهم که در آستانه تشکیل است یاری برسانند.

وی افزود: برخی امروز با گمانه زنی ها هم خود و هم دیگران را خسته می کنند و گاهی اوقات توقعات نابجایی بوجود می آورند و گاهی هم سخنان و گفتارها سازگار نیست. رسانه ای، فردی را به عنوان یکی از گزینه های یک وزارتخانه معرفی می کند، رسانه دیگر نقد می کند و رسانه ای دیگر برای او شرط می گذارد، این کارها جز خستگی فکری و ذهنی برای من نخواهد داشت.

روحانی در ادامه تصریح کرد: مدتی است که بنده با برخی دوستان که ادعایی هم ندارند با دقت کار انتخاب افراد کابینه را آغاز کرده ایم و امیدواریم در موعد مقرر شایسته ترین ها بدون در نظر گرفتن ارتباط حزبی و جناحی انتخاب شوند.

رئیس جمهور منتخب ملت در پایان تاکید کرد: تقاضای من از مبلغین و مردم ضمن تزکیه نفس این است که مردم با مشکلات کشور که با آنها مواجه هستند، آشنا شوند، از همگان می خواهم با صبر و امید و حمایت دولت یازدهم را کمک کنند؛ چراکه تدبیر دولت بدون اعتماد و امید مردم راه به جایی نخواهد برد.

توییت بینا

11:55 (۳ ماه قبل) ۱

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۳ ماه قبل) ۲

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۳ ماه قبل) ۳

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۴ ماه قبل) ۴

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۴ ماه قبل) ۵

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۴ ماه قبل) ۶

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۴ ماه قبل) ۷

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۴ ماه قبل) ۸

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۴ ماه قبل) ۹

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۴ ماه قبل) ۱۰

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۴ ماه قبل) ۱۱

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۴ ماه قبل) ۱۲

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۴ ماه قبل) ۱۳

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۴ ماه قبل) ۱۴

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۴ ماه قبل) ۱۵

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۵ ماه قبل) ۱۶

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۵ ماه قبل) ۱۷

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۵ ماه قبل) ۱۸

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۵ ماه قبل) ۱۹

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۵ ماه قبل) ۲۰

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

آخرین عناوین