امروز: جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۳ Friday, 25 June 2021

سال را بدون کسری سپری کردیم/ اطلاعات خوبی از دهک‌های درآمدی بالا داریم

سال را بدون کسری سپری کردیم/ اطلاعات خوبی از دهک‌های درآمدی بالا داریم

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امیدوارم سال جاری سال پربرکتی برای مردم باشد و بتوانیم با اصلاحاتی که در ساختار بودجه و هزینه‌های دولت انجام می‌دهیم، زمینه‌های رشد و رونق اقتصادی کشور را فراهم کنیم.

 

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینا نیوز به نقل از (ایسنا)، علی طیب‌نیا در حاشیه نخستین جلسه هیأت دولت اظهار کرد: در راستای اصلاح ساختار بودجه دولت از یک طرف هزینه‌های جاری دولت شدیدا منقبض می‌شود و صرفه‌جویی در دستور کار دولت قرار می‌گیرد و از طرف دیگر هزینه‌های عمرانی دولت به صورت کاملا طبقه‌بندی شده اجرایی می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه تا ساعت 12 روز نوروز خزانه مشغول به کار بوده و پرداخت‌ها را انجام داده است، گفت: اگرچه سال گذشته را در شرایط بسیار نامساعد مالی شروع کردیم و بودجه دولت از عدم تعادل شدید برخوردار بود اما در نتیجه تلاش مجموعه همکاران ما در دستگاه‌های دولتی سال مالی را با وضعیت بسیار مناسب به پایان رساندیم.

 
طیب‌نیا با اشاره به اینکه منابعی که در بودجه عمومی دولت پیش‌بینی شده 210 هزار میلیارد تومان بود و در اصلاحیه بودجه به 150 هزار میلیارد تومان تقلیل یافت، تصریح کرد: براساس عملکردی که دولت در شش اول سال داشت، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که کل درآمد سال 92 حدود 104 هزار میلیارد تومان باشد و مبلغ 128 هزار میلیارد هزینه‌های جاری دولت برآورد می‌شد به این معنا که منابع دولت حتی جوابگوی هزینه‌های جاری دولت هم نبود، اما در پرتو تلاش‌هایی که صورت گرفت میزان درآمد و منابع دولت به 147 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

 

وی اضافه کرد: به خصوص در مورد مالیات‌ها در آستانه شروع کار دولت، میزان تحقق حدود 70 درصد بود و موفق شدیم درصد تحقق درآمدهای مالیاتی را به 92 درصد برسانیم و این در حالی است که فشار روی اشخاص حقوقی و بنگاه‌های اقتصادی سنگین نبود و میزان تحقق مالیات‌ها از سوی اشخاص حقوقی فقط در حد 70 درصد بود یعنی با گسترش پایه و جلوگیری از فرار مالیاتی سعی کردیم میزان وصول را بالا ببریم و به عملکرد مناسبی دست یابیم.

 
طیب‌نیا با اشاره به اینکه بخش قابل ملاحظه‌ای از اضافه درآمدها در روز پایانی سال صرف پرداخت هزینه‌های عمرانی شد، گفت: میزان پرداخت‌های عمرانی که اوایل اسفندماه حدود هزار میلیارد تومان بود به بالای 22 هزار میلیارد تومان رسید و درصد هزینه‌های عمرانی از میزان مصوب به بالای 71 درصد رسید.

 
طیب‌نیا با بیان اینکه بخشی از بدهی‌های دولت به پیمانکاران و سایر هزینه‌های ضروری که پرداخت آن‌ها متوقف به کسب درآمد بود در روزهای پایانی سال پرداخت شد، خاطر نشان کرد: خوشحالم از اینکه اعلام کنم توانستیم بودجه خوبی را تکمیل کنیم و اینکه کسری بودجه ما صفر بود و هیچ استقراضی از بانک مرکزی صورت نگرفت و همچنین هزینه‌های جاری و ضروری دولت به صورت کامل پرداخت شد و هزینه‌های عمرانی هم در حد بی‌سابقه‌ای طی سال‌های اخیر یعنی به میزان 71 درصد مصوبات پرداخت شد.

 

وی همچنین در جواب سوالی در مورد حذف دهک‌های بالا از دریافت یارانه گفت: براساس قانون بودجه سال 93 دولت مکلف شده است از افراد متقاضی نیازمند برای دریافت نقدی ثبت‌نام کند و ثبت‌نام از اواسط فروردین شروع می‌شود وامیدواریم مردم خوب ما که حامی و مددکار دولت هستند در این زمینه همکاری لازم را انجام دهند چون حتی افرادی که ممکن است خود را نیازمند پرداخت نقدی هم بدانند از ثبت‌نام امتناع خواهند کرد و در حد قابل ملاحظه‌ای از مردم از لیست دریافت کنندگان یارانه خارج خواهند شد.

 
وی افزود: در شرایطی هستیم که اطلاعات نسبتا قابل توجهی در خصوص دهک‌های درآمدی بالای جمعیتی داریم و اگر کسانی که واقعا نیازمند دریافت یارانه نباشند و ثبت‌نام کنند برای دولت این امکان وجود دارد که در مرحله بعد آن‌ها را شناسایی و حذف کند ولی خواست دولت این است که این کار به صورت داوطلبانه از سوی مردم انجام شود و مطمئنیم که این اتفاق خواهد افتاد چون مردم خوب ایران تا به حال کمال همکاری را با دولت داشته‌اند و اگر توفیقی برای دولت به دست آمده است در پرتو رابطه خوب و اعتمادی است که بین مردم و دولت برقرار است.

 

طیب‌نیا در مورد افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: بر اساس برنامه دولت که از قبل تنظیم شده است شیب افزایش قیمت بسیار ملایم‌تر از چیزی است که در قانون بودجه پیش‌بینی شده است.

 
وی با اشاره به اینکه قانون بودجه به دولت اجازه می‌دهد که تا حدود 20 هزار میلیارد تومان درآمد اضافی از محل افزایش حامل‌های انرژی به دست آورد، افزود: با توجه به شرایط کشور یعنی تورم رکودی که در سال گذشته و سال قبل از آن داشتیم، تصمیم دولت این است که قیمت‌های حامل‌های انرژی را با شیب ملایم افزایش دهد تا تأثیر منفی روی دستاوردهای مثبت دولت نداشته باشد.

 
وی با بیان اینکه دولت در زمینه مقابله با تورم توفیقات چشم‌گیری داشته است، خاطر نشان کرد: تورم ماهانه که در بهمن سال 91 ، 5/5 واحد درصد بود در سال 92 به 0/4 درصد رسید که براساس اعلام مرکز آمار ایران 0/1 است و این توفیق چشم‌گیری است که نشان می دهد دولت در زمینه انضباط مالی و پولی و کنترل تورم توفیقات قابل ملاحظه داشته است.

 
طیب‌نیا افزود: در خصوص مقابله با شرایط رکودی، آثار و علائم مثبتی را شاهد هستیم و در پرتو اعتمادی که مردم به دولت پیدا کرده‌اند سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حال افزایش هستند که نوید روزهای خوب را در آینده به ما می‌دهد.

 
وزیر اقتصاد گفت: با توجه به شرایط خاص و اولویت‌های دولت برای مقابله با رکود و ایجاد اشتغال و مقابله با تورم تصمیم گرفتیم افزایش قیمت انرژی با شیب ملایم باشد تا اثر سویی روی متغیرهای هدف نداشته باشد که فهرست دقیق قیمت‌ها و زمان اجرایی آن اعلام خواهد شد.

 

طیب‌نیا در جواب سوالی مبنی بر اینکه رییس مجلس نسبت به سیاست دولت برای حذف برخی از دهک‌ها از دریافت یارانه انتقاد داشته است با بیان اینکه ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه در فروردین‌ماه براساس قانون بودجه سال 93 انجام می‌شود، افزود: در تبصره 20 قانون بودجه سال 93 دولت مکلف است که از متقاضیان نیازمند دریافت یارانه ثبت‌نام کند. بودجه 93 همچنین جریمه‌ای را برای کسانی که نیازمند نیستند و ثبت‌نام می‌کنند در نظر گرفته است و در واقع دولت منویات مجلس را پیاده می‌کند.

 
طیب‌نیا در رابطه با سقف درآمدی که یارانه دریافت می‌کنند، گفت: اطلاعات دقیق در این رابطه و همچنین فرم ثبت‌نام به موقع اعلام خواهد شد و مسائل مربوط به ثبت‌نام در حوزه کار وزارت کار، تعاون و رفاه احتماعی است که برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام خواهد داد.

 

انتهای پیام

 

 

توییت بینا

9:06 (۱ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۱ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۱ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۱ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۱ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۱ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۱ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۱ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۱ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۱ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۱ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۱ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۱ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۱ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۱ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۱ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۱ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۱ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۱ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۱ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید