امروز: جمعه، ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۷ Friday, 3 February 2023

سخنرانی رئیس جمهور در مورد توافق هسته‌ای وین

سخنرانی رئیس جمهور در مورد توافق هسته‌ای وین

رییس جمهوری در گفت و گوی زنده رادیو و تلویزیونی با مردم با اشاره به نهایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک هسته‌ای تصریح کرد: حفظ توانمندی هسته‌ای، لغو قطعنامه‌ها و تحریمهای ظالمانه و خروج پرونده هسته‌ای ایران از شورای امنیت، اهداف ایران بود که در این برنامه جامع همه اهداف محقق شده است.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه با ابراز خرسندی از توافق انجام شده میان ایران و شش قدرت جهانی در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک، اظهار داشت: امروز صفحه جدیدی در تاریخ کشور و انقلاب ورق خورده است و آغاز امور در این صفحه بر این مبنا استوار است که برای معضلات جهانی می توان راه حل های کم هزینه تر و مسیر های کوتاه تر پیدا کرد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه امروز مذاکرات هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی به نقطه جدیدی رسیده است، گفت: امروز پس از دوازده سال که همراه با نشر توهماتی از سوی قدرت ها علیه جمهوری اسلامی ایران در افکار عمومی جهانیان بود، فضا عوض شده است.

:
دکتر روحانی با بیان اینکه مساله هسته ای ایران ابعاد سیاسی، بین المللی، اقتصادی و اجتماعی پیدا کرده بود، گفت: موضوع هسته ای ایران از یک سو در فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد در شورای امنیت با قطعنامه های متعددی روبرو شده بود و ازسوی دیگر برخی به دنبال ترویج ایران هراسی در جامعه و جهان بودند وایران را متهم به ساخت سلاح های کشتار جمعی و هسته ای می کردند؛ این در حالی بود که موضوع هسته ای از نظر علم و فناوری و رشد و توسعه کشور و نیز مساله غرور و عزت ملی حائز اهمیت بسیار بود.

:
رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: اگرچه موضوع هسته ای در حوزه اقتصادی با فشارهای تحریم کنندگان شرایط سختی در جامعه بوجود آورده بود و در زندگی مردم آثاری داشت اما همانطور که قبلا تاکید کرده بودم هیچگاه تحریم ها در انجام مذاکرات موثر نبود.

:
دکتر روحانی با اشاره به برکات ماه مبارک رمضان برای دولت یازدهم و دعای خیر مردم در شبهای قدر برای گروه مذاکره کننده کشورمان و دستیابی به یک توافق خوب، گفت: امروز به ملت بزرگوار ایران اعلام می کنم که دعای آنان مستجاب شده است.

:
رییس جمهوری افزود: ما برای حل موضوع و معضل هسته ای باید در بخش های مختلف گام های لازم را برداریم. از لحاظ سیاسی باید تمهیدات لازم سیاسی را مهیا کنیم. از لحاظ افکار عمومی باید همه بدانند که مذاکره به مفهوم خواندن بیانیه ها نیست بلکه به معنای بده بستان است . ما به دنبال صدقه نبودیم تا کسی چیزی به ما بدهد ما دنبال مذاکره بودیم. دنبال آن بودیم که بر مبنای منافع و مصالح ملی بده بستان عادلانه و منصفانه داشته باشیم.

:
رییس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان ساخت: همواره تاکید کردیم نتیجه این مذاکرات برد – باخت نخواهد بود. هر مذاکره ای اگر بصورت برد- باخت باشد پایدار نیست. مذاکره پایدار مذاکره ای است که برای دو طرف نتیجه برد- برد داشته باشد.
رییس جمهوری با تشریح روند مذاکرات طی ۲۳ ماه گذشته، گفت: ما هنگام این مذاکرات، برای دستیابی به توفیق ، نیاز به اجماع داخلی و ملی داشتیم.

:
دکتر روحانی افزود: واضح و روشن است که در داخل کشور سیاسیون، جناح‌ها و تشکل‌ها فکر و نظر واحد ندارند، اما در مسایلی مثل موضوع هسته‌ای که به منافع، مصالح، امنیت و توسعه ملی ما مربوط می‌شود، خوشبختانه در فضای آزاد و دمکراتیک جامعه، توانستیم به اجماع دست یابیم.

:
رییس جمهوری با اشاره به اینکه راه مذاکره را قبل از آغاز این دولت و اساساً از روز اول بروز این مشکل هسته‌ای، یعنی از ۱۲ سال پیش طبق نظر مقام معظم رهبری در پیش گرفتیم، اظهار داشت: از سال ۸۲ این مذاکرات آغاز شد، منتها مردم ما در انتخابات خرداد ۹۲ در این زمینه اعلام نظر کرده و به صراحت اعلام کردند، دولتی را می‌خواهیم که دستاوردهای هسته‌ای را توأم با صلح و توأم با حرکت توسعه‌ای رو به جلو و رفاه مردم، مدنظر قرار دهد و همین مسیر و راهی بود که دولت یازدهم انتخاب و آغاز کرد.

:
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه ملت بزرگ ایران همواره ملت ادب، منطق و استدلال بوده است، تصریح کرد: از روز اول در مراسم تحلیف گفتم در صورتی غرب می‌تواند با ما تعامل داشته باشد که مسیر تهدید و تحقیر را کنار بگذارد و تکریم را آغاز کند. ریشه آنچه امروز به عنوان برنامه جامع برای اقدام مشترک به دست آمد، به در پیش گرفتن سیاست تعامل از طرف ایران و تکریم از طرف ۱+۵ باز می‌گردد که اگر این دو نبود ما دستاوردی نمی‌داشتیم.
رییس جمهوری با توضیح اینکه برای موفقیت در مذاکرات لازم بود بتوانیم در شرایط تحریم و در شرایط رکود تورمی اقتصاد کشور را سامان دهیم، خاطرنشان ساخت: آن زمانی که ما در شرایط تحریم مذاکره را آغاز کردیم، تورم بالای ۴۰ درصد و از لحاظ رشد اقتصادی منفی ۶.۸ بودیم، اما در ضمن مذاکره، با ساماندهی اقتصاد هم تورم را مهار کردیم و هم به رشد مثبت رسیدیم و این قوی‌ترین پیامی بود که از طرف دولت یازدهم به کشورهای ۱+۵ داده شد.

:
دکتر روحانی تاکید کرد: از همه مهم‌تر ایستادگی، مقاومت و صبر و تحمل مردم شجاع ایران بود که امسال بحمدالله صوم استقامت و مقاومت با افطار فتح و ظفر توأم گشت و این ایستادگی و مقاومت مردم بود که طرفهای مقابل را پای میز مذاکره آورد.

:
رییس جمهوری با اشاره به اینکه در این مذاکرات ۴ هدف را دنبال می‌کردیم، در توضیح این اهداف گفت: هدف اول آن بود که حفظ توانمندی و فناوری هسته‌ای بود، هدف دوم این بود که تحریم‌های غلط و ظالمانه و غیر انسانی را لغو کنیم. هدف سوم این بود که کلیه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که از دید ما قطعنامه‌های غیرقانونی بود، لغو کنیم و هدف چهارم این بود که پرونده هسته‌ای ایران را از ذیل فصل ۷ منشور ملل متحد و از شورای امنیت خارج کنیم که در توافق امروز و در برنامه جامع اقدام مشترک هر ۴ هدف حاصل شده است.

:
دکتر روحانی با بیان اینکه در ۲۳ ماه گذشته برای رسیدن به اهدافمان و تحقق خط‌قرمزها ، تلاش فوق‌العاده‌ای از طرف دیپلمات‌ها، حقوق‌دانان ، اقتصاددانان و همچنین دانشمندان هسته‌ای انجام شد، اضافه کرد: در روزهای اولیه مذاکرات، طرف مذاکره می‌گفت در دوران محدودیت برای فعالیت‌های هسته‌ای -که این دوران امروز در برنامه جامع اقدام مشترک ۸ سال تعیین شده است- ایران فقط ۱۰۰ سانتریفیوژ داشته باشد.

:
رییس جمهوری با اشاره به اینکه بعد از بحث‌های فراوان غربی‌ها گفتند که ایران در این دوران ۱۰۰۰ سانتریفیوژ داشته باشد و بعد از مقاومت‌های فراوان گفتند که دیگر عدد ۴ هزار سانتریفیوژ غیرقابل تغییر و چانه‌زنی است، اظهار داشت: امروز در شرایطی توافق انجام شده است که بیش از ۶ هزار سانتریفیوژ در ایران باقی خواهد ماند که پنج هزار عدد از آنها در نطنز فعال خواهد بود و بیش از یکهزار سانتریفیوژ هم در فردو باقی خواهد ماند.
دکتر روحانی تصریح کرد: غربی‌ها می‌گفتند دوران محدودیت برای فعالیت‌های ایران باید ۲۰ سال به اضافه ۲۵ سال باشد و بعدها گفتند این مدت باید ۲۰ سال به اضافه ۱۰ سال باشد و در نهایت گفتند حرف آخر ما ۲۰ سال است و دیگر کوتاه نخواهیم آمد. این ۲۰ سال در نهایت به ۱۰ سال و در مذاکرات روزهای اخیر به ۸ سال تقلیل پیدا کرد.

:
رییس جمهوری ادامه داد: در زمینه تحقیق و توسعه، غربی‌ها می‌گفتند که تحقیق و توسعه در ایران فقط درباره سانتریفیوژهای IR۱ امکان‌پذیر باشد که این حرفی مضحک و غیرمعقول بود چرا که ما سانتریفیوژهای IR۱ را داشتیم که مشغول کار بودند و بعدها گفتند حداکثر فعالیت‌های تحقیق و توسعه ایران روی سانتریفیوژهایIR۲ صورت گیرد، در حالی که آنچه جمهوری اسلامی ایران می‌خواست، تحقیق و توسعه سانتریفیوژهایIR۶ و IR۸ بود .

:
دکتر روحانی با اشاره به اینکه ما توافقی می‌خواستیم که بر اساس آن بلافاصله بعد از توافق، تزرق گاز UF۶ به سانتریفیوژهای IR۸ آغاز شود و امروز به همین توافق دست یافتیم، خاطرنشان ساخت: غربی‌ها درباره راکتور آب سنگین اراک هم می‌گفتند که راکتور اراک می‌تواند باقی بماند، اما به هیچ وجه به عنوان راکتور آب سنگین نه و این خط قرمز قطعی ماست.

:
رییس جمهوری گفت: امروز در شرایطی توافق انجام شده است که در توافق مشترک به صراحت از فعالیت راکتور اراک به عنوان یک راکتور آب سنگین یاد شده است و راکتور اراک با همین ماهیت آب سنگین با ویژگی‌هایی که در توافق آمده است، تکمیل خواهد شد.

:
رییس جمهوری اضافه کرد: نسبت به مسأله فردو می‌گفتند نام بردن از فردو هم سخت است و شنیدن آن سخت‌تر، نه شما بگویید و نه ما می‌شنویم و بعد گفتند که در فردو هیچ سانتریفیوژی نباشد و بالاخره بعد از ماه‌ها چانه‌زنی گفتند که فقط تعدادی سانتریفیوژ در فردو بماند اما امروز در فردو بیش از یکهزار سانتریفیوژ فعال خواهد بود به اضافه اینکه بخشی از فردو نیز برای تحقیق و توسعه در زمینه ایزوتوپ‌های پایدار اختصاص دارد.
دکتر روحانی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه لغو تحریم ها اظهارداشت: آنها در زمینه لغو تحریم‌ها ،ابتدا می‌گفتند باید ماه‌ها بگذرد و اعتماد پیدا کنیم ، آنگاه تحریم‌ها را نه لغو، بلکه تعلیق می کنیم و بعد از سال‌ها اگر آژانس گزارش مثبت داد و اعتماد پیدا کردند قدم به قدم لغو می شود اما امروز به ملت شریف ایران اعلام می‌کنم که طبق این توافق، در روز اجرای توافق، تمامی تحریم‌ها، حتی تحریم‌های تسلیحاتی، موشکی هم به صورتی که در قطعنامه بوده، لغو خواهد شد.

:
رییس جمهوری افزود: تمام تحریم‌های اقتصادی شامل مالی، بانکی، بیمه، حمل و نقل، پتروشیمی و فلزات گرانبها به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق و حتی تحریم تسلیحاتی هم کنار گذاشته می‌شود ، برای ۵ سال نوعی محدودیت و پس از آن لغو خواهد شد. در زمینه اشاعه ای هم کالاهای دو منظوره در کمیته‌ای مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

:
دکتر روحانی درباره لغو قطعنامه های سازمان ملل گفت: نسبت به لغو قطعنامه‌های سازمان ملل می‌گفتند قطعنامه‌ای که شما اجرا نکردید چگونه ما لغو کنیم، لااقل این قطعنامه‌ها را برای ۶ ماه اجرا کنید تا زمان لغو آن فرا برسد. طبق توافق امروز، در روزهای آینده که این توافق در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب خواهد رسید ،تمام ۶ قطعنامه قبلی لغو خواهد شد.

:
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در زمینه اینکه پرونده ایران به طورکامل از شورای امنیت برای همیشه خارج شود، می‌گفتند باید آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش دهد و اول ۲۰ سال و بعد ۱۵ سال را مطرح کردند و امروز بدون در نظر گرفتن آژانس، ۱۰ سال بعد از اجرای توافق به طور کامل پرونده در شورای امنیت نخواهد بود.

:
رییس جمهوری با طرح این سوال که آیا این توافق بر مبنای اعتماد به ۱+۵ بنا شده است، اظهار داشت: اگر این چنین بود که ۲۳ ماه مذاکره و در دور اخیر ۱۸ شبانه‌روز مذاکره لاینقطع نیاز نبود، برای ما در بحث اعتماد، اجرای این توافق آغاز یک امتحان است. اگر این توافق به دقت و خوبی اجرا شد قدم به قدم اجرای این توافق می‌تواند، خشت‌های دیوار بی‌اعتمادی را بردارد.

:
دکتر روحانی گفت: روشن است که ما امروز بر مبنای دقت کامل و نظارت بر توافق، کارمان را پیش می‌بریم بدون اینکه از پیش بخواهیم نسبت به کشورهایی که برخی از آنهاسابقه بسیار بدی نسبت به ایران داشتند و برخی هم سابقه خوبی نداشتند ، اعتماد کنیم.

:
دکتر روحانی تصریح کرد: این توافق دو طرفه است. اگر آنها به این توافق پایبند باشند، ما البته به توافق پایبندیم. ملت ایران همواره در طول تاریخ اگر عهد و پیمانی بسته است روی پیمان خود ایستاده و روی این پیمان هم خواهیم ایستاد به شرط آنکه طرف مقابل ما هم پای این پیمان ایستاده باشد.

:
رییس جمهوری با بیان اینکه توافق کنونی مراحلی دارد و امروز مرحله اول آن بود و بر مبنای آن همه ۷ کشور متن توافق و ضمائم پنجگانه آن را قبول کردند، اظهار داشت: مرحله بعدی این توافق که در روزهای آینده خواهد بود این است که متن این توافق و همچنین متنی که برای شورای امنیت سازمان ملل تهیه شده باید در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب برسد.پس از آن باید مراحلی در کشورهای مختلف ادامه پیدا کند و پس از پایان مراحل، در روزی که نامش روز توافق است، اتحادیه اروپا و آمریکا لغو همه تحریم‌ها را به صراحت اعلام می‌کنند و تصمیم خود را ابراز می‌دارند و از آن زمان است که تازه اقدامات ایران آغاز می‌شود .

:
رییس جمهوری افزود: در واقع امروز روز بیانیه مشترک بود و بعد از حدود دو ماه به روزی می‌رسیم که روز توافق است.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: گرچه مراحلی را پیش رو داریم و امروز مرحله اول آن است اما این مهم‌ترین روز در طول ۱۲ سال گذشته می باشد. امروز روزی است که از لحاظ تاریخی، کشورهای بزرگ جهان ،فعالیت هسته‌ای ایران را به رسمیت شناختند. امروز روزی است که بعد از ۱۲ سال کشورهای قدرتمند جهان اعلام کردند که در زمینه فناوری هسته‌ای و فناوری‌های مدرن به ایران کمک خواهند کرد.امروز روزی است که قدرت‌های بزرگ اعلام کردند که همه تحریم‌ها علیه ایران برداشته خواهد شد و همه قطعنامه‌های ظالمانه لغو خواهد شد و شرایط عادی و معمولی در روابط با ایران آغاز می شود.

:
رییس جمهوری تصریح کرد: امروز یک پایان و آغاز است. پایانی برای ظلم‌ها و اتهام‌های غلط و نابجا نسبت به ملت بزرگ ایران و آغازی برای شروع همکاری‌های جدید در جهان است.

:
دکتر روحانی در ادامه گفت: امروز نه تنها مردم شهرهای مختلف ایران بخاطر اینکه مشاهده می‌کنند زنجیرهای تحریم در حال گسسته شدن هستند ،خوشحال هستند بلکه مردم غزه، کرانه باختری و رود اردن،‌مردم قدس و لبنان هم خوشحال هستند به دلیل اینکه تلاش‌های واهی رژیم غاصب صهیونیستی، در طول ۲۳ ماه گذشته به شکست منتهی شد.

:
رییس جمهوری تاکید کرد: امروز همه مردم منطقه هم خوشحال هستند به دلیل اینکه بسیاری از بهانه‌های واهی برای ستم و فشار بر منطقه بر مبنای اینکه ایران می‌خواهد بمب هسته‌ای بسازد، پایان می‌پذیرد.
دکتر روحانی دستاورد واقعی توافق را ایجاد فضای نویی در منطقه برای گسترش همکاری‌ها دانست و گفت : اگر برخی از کشورهای ۱+۵ می‌خواهند اعلام کنند که ما ایران را از ساخت بمب اتم باز داشتیم همه دنیا به خوبی می‌دانند که ساخت بمب اتم به فتوای رهبر معظم انقلاب به عنوان یک امر غلط،‌ضد انسانی و حرام بوده است و ایران هرگز به دنبال ساخت بمب اتم نبوده و نخواهد بود چه توافقی بشود و چه نشود و چه توافقی اجرا شود و چه نشود.بنابراین اگر می‌خواهند از دستاوردی سخن بگویند باید از دستاورد واقعی سخن بگویند.

:
دکتر روحانی در ادامه با قدردانی از همه آنهایی که برای رسیدن به این روز مهم و تاریخی نقش خود را ایفا کردند، اظهار داشت:از ملت بزرگ ایران بخاطر ایستادگی و مقاومت ۱۲ ساله در برابر انواع فشارهای غلط و نابجا، از مقام معظم رهبری به عنوان راهبری که همواره در شرایط سخت با دستان پرتوان و با هدایت‌هایشان به ملت،‌کشور و نظام و به دولت کمک کردند و در این مسیر با ارشادات ، نظارت‌ها و با دقت‌هایشان بار سنگینی را بر دوش داشتند و از مجلس شورای اسلامی ، قوه قضائیه ،همه نیروهای مسلح که همواره پشتیبان نظام و دولت بودند و از مجمع تشخیص مصلحت نظام، از مجلس خبرگان رهبری، از حوزه‌های علمیه، مراجع تقلید ، دانشگاه‌ها، فرهیختگان ،جوانان، بانوان و از همه مردم در گوشه و کنار کشور تشکر و قدردانی می کنم .

:
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه نقد دلسوزانه، آزاد است، گفت: اجازه نمی‌دهم که کسی بخواهد با دروغ، اتهام و سخن ناروایی به امید و اعتماد مردم برای آینده درخشان این کشور، برای رونق اقتصادی، برای صلح و امنیت در کشور و در منطقه صدمه بزند.
دکتر روحانی افزود: امروز روز آغازی برای حرکت نو، نشاطی نو، امیدی نو، آینده بهتر برای جوانان‌مان و برای حرکتی سریع‌تر برای رشد و توسعه کشور عزیزمان ایران است.

:
رییس‌ جمهوری در ادامه خطاب به ملت‌ها و‌کشورهای منطقه، اظهار داشت: مبادا فریب تبلیغات رژیم‌صهیونیستی و بدخواهان این ملت را بخورید، ایران و قدرت ایران همواره قدرت شماست و ما امنیت و ثبات منطقه را امنیت خود می‌دانیم.

:
دکتر روحانی اضافه کرد: علم و فناوری و رشد و توسعه ایران به نفع همسایگان و کشورهای منطقه خواهد بود و ما به دنبال سلاح کشتار جمعی و فشار به کشورهای منطقه نبوده و نخواهیم بود.
رییس‌ جمهوری تصریح کرد: کشورهای منطقه بدانند که امروز روابط ما و آنها آغاز نویی دارد ما به دنبال صمیمیت، برادری و اتحاد بیشتر با کشورهای منطقه هستیم.

./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید