امروز: پنج شنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۲۶ Thursday, 30 May 2024

شناگران مقصرند یا دریا؟

شناگران مقصرند یا دریا؟

آنچه که مازندران را از سایر مناطق مختلف ایران متمایز می‌کند موقعیت طبیعی و جغرافیایی آن است. وجود دریای مازندران با ساحل زیبا و مناسب به همراه برخورداری از دامنه‌ها و پارک‌های جنگلی و کوهستانی هر ساله پذیرای مسافران زیادی از اقصا نقاط کشور است.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز، منطقه مازندران، اما در این میان، مسافرانی هستند که برای برخورداری از دریا و شنا کردن در آن در یک چشم به هم زدن اسیر خشم دریا می‌شوند و بازگشت خوبی در سفرشان ندارند و حتی بازگو کردن اسم دریا برایشان ترس و وحشت را به همراه دارد. گرفتار شدن در خشم دریا، مرد و زن و پیر و جوان و کوچک و بزرگ نمی‌شناسد و بی احتیاطی افراد سبب می شود تا خاطره تلخی را برای خانواده‌های خود رقم بزنند.

امسال هم شاهد غرق شدن بسیاری از هموطنان در دریای مازندران بوده‌ایم که طبق آمار پزشکی قانونی، غیربومی‌ها بیشترین غرق شدگی را داشته‌اند. دستگاه‌های متولی بی احتیاطی، عدم فن شنا و توجه نکردن به هشدارها را از عوامل غرق شدن دانستند و از سوی دیگر مسافران نیز از سرویس دهی نامطلوب در سواحل شاکی بوده‌اند.

مسافری از استان بوشهر که برای مسافرت خود مازندران را انتخاب کرده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه سرویس دهی در سواحل نامناسب است و کناره‌های دریا اصلا قابل شنا کردن نیست و همچنین کمبود سرویس بهداشتی از دیگر مشکلات اساسی در کنار سواحل است که سبب شده رغبتی برای قدم زدن در کنار سواحل نداشته باشیم.

دکتر علی عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای منطقه مازندران، با اشاره به این‌که 36 نفر در نیمه اول شهریورماه اعم از 29 مرد و مابقی زن بر اثر غرق‌شدگی در دریای مازندران جان خود را از دست داده‌اند، اظهار کرد: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش 16 درصدی داشته است.

مدیر کل پزشکی قانونی مازندران ادامه داد: شهرستان‌های محمودآباد با 14 نفر و بابلسر با 4 نفر بیشترین غرق شدگی را داشتند.

عباسی افزود: از اول خرداد تا 15 شهریور امسال تعداد 164 نفر شامل 150 مرد و مابقی زن در دریای مازندران غرق شدند که از این تعداد 138 نفر غیربومی و مابقی بومی بوده‌اند.

عبدالقدیر مشایخی، فرماندار محمودآباد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای منطقه مازندران خاطرنشان کرد: شهرستان محمودآباد به عنوان اولین شهر ساحلی است که پذیرای مسافران زیادی است.

وی با بیان این‌که امسال غرق شدگی در دریای محمودآباد افزایش یافته است، تصریح کرد: با توجه به هجمه زیاد مسافرین، متاسفانه به دلیل رعایت نشدن تذکر ناجیان غریق و دریابانی، اکثر غرق شدگی‌ها در خارج از طرح‌های سالم سازی دریا اتفاق افتاده است.

فرماندار محمودآباد ادامه داد: اکثر مسافران در نیمه‌های شب وارد دریا می‌شوند که اسیر خشم دریا شده و این امر سبب می‌شود سفر خوبی را تجربه نکنند.

مشایخی خاطرنشان کرد: تدابیر خوبی برای افزایش نیروها با هماهنگی هلال احمر، نیروی انتظامی و دریابانی صورت گرفته ولی برخی مسافران به سخنان ماموران نیروی انتظامی گوش نمی‌دهند و با ماموران درگیر می شوند.

سید کریم سجادی، فرماندار بابلسر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای منطقه مازندران، توضیح داد: شهرستان بابلسر 27 کیلومتر نوار ساحلی دارد که 13 کیلومتر آن قابل شنا کردن است. بیشترین ساحل شنا در سطح مازندران مربوط به شهرستان بابلسر است. در شهرستان بابلسر 17 طرح شنا وجود دارد که از این تعداد 12 طرح عمومی و 5 طرح خصوصی است.

وی افزود: از 12 طرح شنا عمومی در این شهرستان 7 طرح مربوط به آقایان و 5 طرح دیگر به بانوان اختصاص دارد. بیشترین طرح شنا در سطح استان به شهرستان بابلسر اختصاص دارد. همچنین بیشترین طرح‌های سالم سازی هم در شهرستان بابلسر است.

سجادی اظهار کرد: شهرستان بابلسر رتبه اول را از لحاظ اسکان مسافر به خود اختصاص داده است.

فرماندار بابلسر یادآور شد: طبق آمار ارایه شده از سوی شرکت حمل و نقل و پایانه‌های استان از 28 اسفند 91 تا 15 شهریور امسال 4 میلیون و 332 هزار و 272 دستگاه خودرو وارد این شهرستان شدند. همچنین حدود سه میلیون و 827 هزار و 982 نفر در این مدت از اقامتگاه‌ها، هتل‌ها، پلاژ، اماکن مذهبی و چادرها در بابلسر اسکان یافتند.

وی با بیان این‌که از شروع طرح دریا تاکنون 26 غرق شدگی در بابلسر اتفاق افتاده که از این تعداد 23 نفر خارج از طرح دریا و 3 نفر در طرح غرق شده است، افزود: از سه غرق شده در طرح دریا 2 نفر مشکوک به سکته و یا ضربه مغزی بوده‌اند.

فرماندار بابلسر، علت غرق شدگی را در این شهرستان، مواج بودن دریا، توجه نکردن به تذکرات مامورین، آشنا نبودن به فن شنا و توجه نداشتن به علایم هشدار دهنده دانست.

سجادی تصریح کرد: در نقاط کور و حادثه خیز ماموران نیروی انتظامی، یگان حفاظت نیروی انتظامی و ناجیان غریق حضور دارند اما با وجود به بکارگیری این همه مامور، متاسفانه برخی هموطنان و مسافرین هیچگونه توجهی ندارند.

به گزارش ایسنا، امیدواریم مسافران و گردشگران در روزهای پایانی تعطیلات تابستانی با رعایت هشدارها در سواحل، خاطره‌ای خوش را برای خود و خانواده در سفر به مازندران رقم بزنند.

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین