امروز: یکشنبه، ۶ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۳:۴۹ Sunday, 26 May 2024

ظریف: به آمریکا اعتماد نداریم/بحران سوریه راه حل نظامی ندارد

ظریف: به آمریکا اعتماد نداریم/بحران سوریه راه حل نظامی ندارد

محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با یک شبکه خبری عرب زبان به پرسش هایی درباره مسائل مختلف منطقه و جهان از جمله بحران سوریه، تهدیدهای آمریکا برای جنگ علیه سوریه، مواضع جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عربی پاسخ داد و تاکید کرد: آمریکا حق ندارد با زبان تهدید و خشونت با کشورهای دیگر سخن بگوید.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین گفت: ما هر گونه استفاده از سلاح شیمیایی را صرف نظر از آنکه چه کسی استفاده کرده است، محکوم می‌کنیم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، وزیر خارجه کشورمان در این گفت‌وگو که اولین گفت‌وگوی وی با یک شبکه عرب زبان غیرایرانی است، بار دیگر تاکید کرد: ما هرگونه استفاده از زور علیه سوریه را نمی‌پذیریم.

 

ظریف در گفت‌وگو با “غسان بن جدو”، مدیر شبکه المیادین تصریح کرد: اطلاعاتی که ما در دست داریم نشان می‌دهد گروه‌های مسلح در استفاده از سلاح شیمیایی دست داشته‌اند.

 

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با انتقاد از نحوه رفتار و برخورد آمریکا با مسائل جهان گفت: آمریکا حق ندارد با زبان تهدید و خشونت با کشورهای دیگر سخن بگوید.

 

ظریف با اشاره به تلاش‌های گسترده ایران و برخی کشورهای منطقه‌ای از جمله عراق برای حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه خاطرنشان کرد: از هرگونه تلاش برای توقف خشونت در منطقه استقبال می‌کنیم.

 

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: می‌خواهیم منطقه ما عاری از سلاح‌های کشتار جمعی باشد و از هرگونه تلاش در این راستا استقبال می‌کنیم.

 

ظریف گفت: سلاح شیمیایی همچنان در اختیار گروه‌های افراطی و تروریستی فعال در سوریه قرار دارد که این نه تنها برای سوریه بلکه برای همه خطرناک است.

ظریف افزود: ما از پیوستن سوریه به توافقنامه منع گسترش سلاح‌های شیمیایی استقبال می‌کنیم.

 

وی گفت: پیشنهاد روسیه و تصمیم سوریه در خصوص تسلیحات شیمیایی خردمندانه است و زبان مسئولان آمریکایی کهنه و قدیمی شده است.

 

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: قدرت و زور دیگر نمی‌تواند آمریکا را به آنچه می‌خواهد برساند.

 

ظریف با بیان این که “برخی کشورهای منطقه و به طور مشخص کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به صراحت خواستار حمله نظامی آمریکا به سوریه شده‌اند” تاکید کرد که حمایت برخی از کشورهای عربی از حمله به سوریه غیرمعقول است و باعث تنش می‌شود.

 

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه بحران سوریه هیچ راه حل نظامی ندارد، خطاب به جنگ‌طلبان گفت: دعوت به افراط‌گرایی در منطقه، درخواست کنندگانش را قبل از دیگران متضرر خواهد کرد.

 

ظریف خاطرنشان کرد: ما مرحله دشواری را پشت سر گذاشتیم و امیدواریم که احتمالات اقدام نظامی علیه سوریه به پایان رسیده باشد.

 

وزیر خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد: بحران سوریه تنها از راه گفت‌وگو و راهکار سیاسی حل خواهد شد.

 

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه تاکید کرد: هرگونه تصمیم گیری درباره آینده سوریه فقط به مردم این کشور مرتبط است و آنها هستند که درباره آینده کشورمان تصمیم می‌گیرند.

 

ظریف گفت: کسانی که در مقابل شبکه‌های تلویزیونی جهان( برای مردم سوریه) اشک می‌ریزند باید از راه حل سیاسی در خصوص سوریه حمایت کنند.

 

وی به جنگ طلبان هشدار داد که درخواست برای جنگ علیه سوریه، یک جنایت خطرناک است و “نه به نفع دوستان ما در منطقه است و نه به نفع آمریکا”.

 

وزیر خارجه کشورمان در واکنش به سیاست‌های جنگ طلبانه و تهدیدهای آمریکا گفت: ما از آمریکا می خواهیم اراده صادقانه خود را در خصوص صلح نشان دهد و از زبان تهدید دست بردارد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت‌وگو با شبکه المیادین بار دیگر به کسانی که بر طبل جنگ می‌کوبند هشدار داد که جنگ هرگز به نفع آنها نخواهد بود.

 

ظریف در پاسخ به پرسشی در خصوص رابطه با آمریکا تاکید کرد: ایران اعتمادی به آمریکا ندارد. در عین حال ما برای اعتمادسازی با آمریکا در خصوص مسالمت‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران آماده‌ایم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود، به نقض مستمر حقوق ملت فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی با حمایت‌های همه جانبه آمریکا اشاره کرد .

 

گفتنی است غسان بن جدو مدیر شبکه المیادین در ابتدای این مصاحبه به معرفی زندگی سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و مراحلی که تا کنون در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی طی کرده پرداخت و وی را یک شخصیت با تجربه و کهنه کار در حوزه دیپلماسی توصیف کرد.

 

انتهای پیام

 

 

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۲ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۲ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۲ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۲ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۲ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۲ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین