امروز: چهارشنبه، ۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۷:۵۲ Wednesday, 22 May 2024

لزوم ارایه تسهیلات بانکی به طرحهای خود اشتغالی در آذربایجان غربی

به قلم سردبیر: گزارش اختصاصی – شرایط اقتصادی استان آذربایجان غربی ایجاب می کند که دولت عنایت ویژه ای نسبت به تسهیلات بانکی به مشاغل خانگی و طرح های خود اشتغالی داشته باشد. چرا که در حال حاضر وضعیت موجود اقتصادی، نوسانات ارز و سایر گرفتاری های بازار موجب شده...

به قلم سردبیر: گزارش اختصاصی – شرایط اقتصادی استان آذربایجان غربی ایجاب می کند که دولت عنایت ویژه ای نسبت به تسهیلات بانکی به مشاغل خانگی و طرح های خود اشتغالی داشته باشد. چرا که در حال حاضر وضعیت موجود اقتصادی، نوسانات ارز و سایر گرفتاری های بازار موجب شده تا اشتغال با مشکلات عدیده ای مواجه شود.

امروزه کسب و کارهای خانگی به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می‎شوند. موضوع اشتغال یکی از پایه های مهم کارآمدی نظام و رضایت مندی مردم است و یکی از دغدغه های دولت نهم و دهم اشتغال زایی بود و این دولت درصدد رفع مشکل اشتغال و اجرای طرح های اشتغال زا و خانگی است. استان آذربایجان غربی با توجه به ویژگی های منحصر به فرد از ظرفیت بسیار مناسبی برای اجرایی شدن طرح های خود اشتغالی و مشاغل خانگی برخوردار است.
در همین راستا عملکرد بانک های عامل استان در سال های گذشته خوب بوده و با توجه به ظرفیت مناسبی که در این زمینه وجود دارد امسال عملکردی متناسب با سال قبل باید ارایه دهند.
به نظر می رسد برای تحقق این مهم، مسئولان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به صورت هفتگی و ماهانه از بانک های مختلف گزارش گرفته و به صورت مستمر اجرایی شدن پرداخت این تسهیلات را نظارت کنند.
این در حالی است که شرایط اقتصادی استان و نوسانات ارز و افزایش قیمت ها و خدمات و کالاها در ماههای اخیر لزوم افزایش سرعت در ارائه تسهیلات مختلف مشاغل خانگی و خود اشتغالی از سوی بانک های عامل استان را دو چندان کرده است و ضروری است اکثر مدیران دستگاههای اجرایی پیگیر این موضوع باشند و منابع بانکی را که در حقیقت منابع خود مردم به شمار می آید را در خدمت متقاضیان قرار دهند و بانک ها نیز باید بیش از گذشته نهایت امانت داری را در این موضوع رعایت کنند.
از سوی دیگر نیم نگاهی به ترکیب جمعیتی استان نشان می دهد که لزوم حمایت از مشاغل روستایی در استان نیز باید در اولویت های اقتصادی مسئولان قرار گیرد. شکل گیری کمیته اشتغال در فرمانداری های استان، حمایت از تسهیلات خود اشتغالی و مشاغل خانگی استان با رعایت توجیه های اقتصادی از جمله مواردی است که باید مدیران دستگاههای اجرایی ذیربط مورد توجه خود قرار دهند.
طبق آمار منتشره 680 میلیارد ریال در سال 91 به متقاضیان بنگاههای اقتصادی استان تسهیلات پرداخت شده است و در سالهای 90 و 91 بیش از 570 میلیارد ریال از طریق بانک های عامل تسهیلات در بخش مشاغل خانگی در اختیار متقاضیان این امر قرار گرفته است.
این در حالی است که شرایط اقتصادی استان آذربایجان غربی ایجاب می کند که دولت عنایت ویژه ای نسبت به تسهیلات بانکی به مشاغل خانگی و طرح های خود اشتغالی و همچنین تولید کنندگان و همچنین صادرکنندگان داشته باشد. چرا که در حال حاضر وضعیت موجود اقتصادی، نوسانات ارز و سایر گرفتاری های بازار موجب شده تا صادرات با مشکلات عدیده ای مواجه شود و در صورت عدم رفع مشکل، بسیاری از بازارهای بزرگ از جمله ترکیه و عراق که روی آن سرمایه گذاری شده ، به مرور از دست رود.
از سوی دیگر علاوه بر مشکلات خارجی، برخی مسائل داخلی و تصمیمات غیر کارشناسی باعث شده تا تولید به وسیله قوانین و مقررات متنوع داخلی سخت شود و این اتفاق در بلند مدت ضربه مهلکی به اقتصاد خواهد زد.
در چنین شرایطی خریداران عمده خارجی که به دنبال یک تجارت بی دردسر، تحویل به موقع کالا به راحتی رقبایی مانند ترکیه را جایگزین استان ما می‌کنند و بازاری که به سختی به دست آمده است، به راحتی از دست می‌رود. ابلاغ یک بخشنامه غیر کارشناسی و اعمال محدودیت یا ممنوعیت برای صادرات یک کالا، به فوریت سهم ما از یک بازار را در اختیار رقبا قرار می‌دهد.
مدیر کل فنی و حرفه ای آذربایجان غربی نیز اخیرا از پرداخت 338 هزار و 998 میلیارد ریال تسهیلات بانکی به طرحهای خود اشتغالی و مشاغل خانگی از سال 91 تا کنون خبر داده است. به گفته وی، در حوزه مشاغل خانگي از سال 1389 تا پايان سال 1391 نيز 2 هزار و 350 فقره مجوز برای مشاغل خانگی در 59 حرفه مهارتی صادر شده که یک هزار و 950 نفر تسهیلات وام خود اشتغالی را دریافت کرده اند.
یک هزار و 947 نفر مجوز تسهیلات مشاغل خانگی دریافت و در مجموع مبلغ 85 میلیارد و 654 میلیون ریال وام تسهیلات دریافت کرده و جذب بازار شده اند و طبق آمار منتشره، ارائه آموزشهای مهارتي فنی و حرفه ای در 240 حرفه آموزشی در سطح استان برای بيش از 4 هزار نفر فرصت شغلي فراهم شده است و از ابتدای سالجاری تا کنون برای 4 هزار 718 نفر در 240 حرفه آموزشي در خوشه هاي خدمات، صنعت وکشاورزی فرصت شغلي ايجاد شده است.
این در حالی است که ايجاد فرصتهاي شغلي در استان با همكاری مراجع حمايتگر از جمله صندوق مهر امام رضا (ع)، كميته امداد حضرت امام خميني (ره)، اداره كل بهزيستي و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان ميسر شده است.

توییت بینا

10:34 (۷ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۷ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۷ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۷ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱۱ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱۱ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱۲ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱۲ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱۲ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱۲ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱۲ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱۲ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱۲ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱۲ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱۲ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین