امروز: جمعه، ۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۳ Friday, 27 January 2023

مذاکرات هسته‌ای ایران با 5+1/گزارش لحظه به لحظه

مذاکرات هسته‌ای ایران با ۵+۱/گزارش لحظه به لحظه

مردم ایران و جامعه جهانی هر لحظه در انتظار اعلام نتایج این مذاکرات به سر می برند. از روز گذشته در هتل کوبورگ، محل مذاکرات و در میان انبوه خبرنگاران حاضر در محل خوش بینی ها نسبت به اعلام توافق بالا گرفته و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و برخی دیپلمات های عضو هیئت های مذاکره کننده کشورهای گروه ۱+۵ نیز با اظهاراتی کوتاه دلایل این خوش بینی را تایید کرده اند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، به نقل از یورونیوز، گزارش لحظه به لحظه از آخرین دقایق حساس از آخرین روز مذاکرات هسته ای را همراه با شما در اینجا دنبال می کنیم.

:

خبرگزاری رویترز به نقل از هیئت مذاکره کننده ایرانی می گوید آنها به دست یابی به توافق امیدوارند اما نسبت به زمان اعلام آن قولی نمی توانند بدهند.

:

با وجود اینکه در وین نسبت به پیشرفت نهایی مذاکرات اظهار خوش بینی می شود اما نسبت به اعلام نتیجه در روز دوشنبه هنوز قول قطعی داده نمی شود، ولی در ایران امیدواری ها به اعلام نتیجه طرف روز دوشنبه بیشتر است. روزنامه شرق با انتشار عکسی از محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران تیتر زده است: روز واقعه

:

پیش بینی می شود با اعلام نتایج مذاکرات هسته ای، گروه های بزرگی از مردم در تهران و شهرهای بزرگ برای ابراز شادی نسبت به توافق به  خیابانها بیایند. صادق زیبا کلام استاد  دانشکره حقوق و علوم سیاسی در تهران می گوید: «جمعیتی که پس از حصول توافق هسته ای  به خیابان ها می آیند به مراتب بیشتر از جمعیتی خواهد بود که برای پیروزی های فوتبال و والیبال به خیابان ها می آمدند چرا که این توافق همه طیف های فکری و عقیدتی در کشور را خشنود خواهد کرد و به نوعی همه مردم به خیابان ها می آیند.»

:
اما خبرگزاری فارس به نقل از حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور می گوید «هر تجمعی نیاز به مجوز دارد و هنوز برنامه ای درباره جشن هسته ای از دولت به وزارت کشور ابلاغ نشده است.»

:

شروع جلسه وزراي خارجه ٥+ ١ و ايران به رياست موگريني، هاموند هم غائب است

:

فابيوس: امروز عصر درباره پروانه هسته اي ايران صحبت مي كنيم
لوران فابیوس زیر خارجه فرانسه می گوید به هر حال تا امروز بعد از ظهر چیزی برای گفتن در مورد نتیجه مذاکرات هسته ای خواهیم داشت. او قرار است تا ساعتی دیگر همراه با فرانک والتر اشتاین مایر همتای آلمانی خود در یک نشست خبری شرکت کند

:

روز دوشنبه یکی از پر دیدارترین روزها در طول تمام مذاکرات بوده است. از دیدارهای دوجانبه گرفته تا چند جانبه. ترکیب تازه ترین دیدار که  در آن جان کری، محمد جواد ظریف، علی اکبر صالحی، ارنست مونیز و فدریکا موگرینی شرکت داشته اند، احتمالا می تواند حکایت از آن داشته باشد که آخرین گره های مذاکرات مربوط به مسائل فنی بازرسی ها و راستی آزمایی هاست. پس از این دیدار بود که نشست کلیدی کری، ظریف و موگرینی برگزار شد.
:
ايران و ٥+١ امشب حدود ساعت ٩ جلسه خواهند داشت، شايد اخرين جلسه قبل از اعلام توافق
:
لاروف وزیر خارجه روسیه با ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کرد.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 ظریف: توافق امشب بعید است

این روزها وزرای خارجه قدرتهای جهانی، مقامات ایرانی و اروپایی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها در وین دیدار کرده اند تا بکله گره مناقشه هسته ای ایران پس از ۱۳ گشوده شود.

مذاکرات در حالی در آخرین روز چهارمین ضرب الاجل ادامه می یابد که دیپلماتها و مذاکره کنندگان ارشد بارها با کلی گویی ها و امیدواری ها و با احتیاط از اظهار نظر صریح و اعلام قطعی شدن توافق نهایی طفره رفته اند و امروز دوشنبه هم از این قاعده مستثنی نبوده است.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: «هنوز برخی مشکلات وجود دارد. تا این مشکلات حل نشود نمی توان گفت به توافق رسیده ایم.»

وی افزود: «قول حل موضوعات برای امشب یا فردا شب را نمی دهم.»

:

از سوی دیگر جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا از پاسخ به این پرسش که آیا مذاکرات تمدید خواهد شد یا خیر، خودداری کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در پاسخ به پرسش خبرنگاران که از او می پرسیدند آیا هنوز احتمال دستیابی به توافقی در روز دوشنبه وجود دارد، گفته است: «چنین احتمالی همیشه هست.»

:

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم از بالکن هتل و در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات امشب تمام می شود یا نه، گفته است: «توافق امشب بعید است، اما فردا شاید.»

یک ضرب الاجل دیگر روز دوشنبه به پایان می رسد اما زمزمه هایی که در تهران و وین جاری است، بیش از گذشته به احتمال دست یافتن به توافقی نهایی اشاره دارد.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – –

قبل از آغاز مذاکرات سیاسی بین وزیران خارجه، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا که که  هر دو در مذاکرات سیاسی نیز حضور دارند، به کامل کردن متن مربوط به توافق های فنی پرداختند.

– – – – – – –

جان کری در سخنان کوتاه خود تاکید کرد که «ما به دنبال کیفیت مذاکرات هستیم. توافق ما باید آزمون بزرگی از زمان را پشت سر نهد.»

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا گفت مذاکرات دشوار با هدف دستیابی به راه حلی درازمدت همچنان در وین ادامه خواهد یافت. او زمانی را برای پایان این گفتگوها با ایران اعلام نکرد.
– – – – – – –
دو منبع مورد وثوق به خبرنگاران گفته اند که برای کنفرانس مطبوعاتی آماده باشند.
ساعت 12:00 به وقت تهران ، آخرین دور مذاکرات ایران و 5+1 انجام خواهد گرفت.
ساعت 12:30 به وقت تهران ، وزاری خارجه ایران و 5+1 در نشست مشترک خبری شرکت خواهند کرد.
تصویری از آماده سازی سالن نشست مطبوعاتی – عکس از خبرگزاری برنا
mozakerat

– – – – – – –

توییت عجیب آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا، او نوشته است: پای استدلالیون چوبین بود…پای چوبین سخت بی تمکین بود!

– – – –

:
این خبر در حال تکمیل می‌باشد.
./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید