امروز: یکشنبه، ۶ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۳۹ Sunday, 25 February 2024

مشکلات واحدهای صنعتی آذربایجان غربی و چوب حراج بر قامت تولید

به قلم سردبیر: گزارش اختصاصی – برخی از کارخانه های تولیدی از عهده بازپرداخت تسهیلات دریافتی از بانک برنمی آیند و از تولید باز می مانند و بانک نیز به این نتیجه می رسد که امیدی به احیاء آنها نیست، عملا بعد از مدتی در تملیک بانک قرار می گیرند...

به قلم سردبیر: گزارش اختصاصی – برخی از کارخانه های تولیدی از عهده بازپرداخت تسهیلات دریافتی از بانک برنمی آیند و از تولید باز می مانند و بانک نیز به این نتیجه می رسد که امیدی به احیاء آنها نیست، عملا بعد از مدتی در تملیک بانک قرار می گیرند و در نهایت به مزایده گذاشته می شود. مزایده ای که حکم چوب حراج بر قامت تولید خواهد داشت.

اقتصاد و توسعه آذربایجان غربی در همه ابعاد و ظرفیت ها در گرو نگاه علمی و دقیق به مقوله صنعت است و خودکفایی و پیشرفت در زمینه های مختلف زمانی به ارمغان می آید که مدیران اجرایی استان با همدلی و هماهنگی حرکت کرده و با همگرایی و هم افزایی ظرفیت ها ، در صدد رفع مشکلات و برطرف کردن موانع قانونی توسعه و صنعتی شدن برآيند.
استان آذربایجان‌غربی نیز به دلیل اینکه یکی از مناطق محروم کشور قلمداد می‌شود و کمتر مورد توجه دولت ها بوده است، همواره از توسعه و پیشرفت در شان و اندازه ظرفیت های فوق العاده بالای خود محرم بوده و در حوزه کشاورزی و جذب توریست و همچنین بخش معادن و غیره هنوز به جایگاه اصلی خود نرسیده است.
البته برخی از موانع موجود در مسیر واحدهای تولیدی برگرفته از توجه دستگاه ها به مباحث قانونی است و این موانع باید رفع شود تا فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی و تجاری توان استفاده از زمان را داشته باشند.
تشکیل نمایشگاه های بین المللی با شرکت نمایندگان فعال بخش های مختلف داخلی و خارجی عاملی در توسعه و پیشرفت آذربایجان غربی است و برپایی نمایشگاه های فعال و شرکت فعالان بخشهای مختلف باعث رشد و پیشرفت روزافزون کشور و استان و بالا رفتن سطح مبادلات تجاری استان آذربایجان غربی خواهد شد.
کارشناسان اقتصادی بر این باورند که کارخانه های فعلی استان آذربایجان غربی بی شک کفایت نمی کند و با این هجم فارغ التحصیل دانشگاهی و کارگران فصلی و ساختمانی؛ آذربایجان غربی نمی تواند با تولید آب میوه و کنسانتره و نوشابه به جایی برسد.
نبود کارخانه های مولد و مادر دلیلی بوده بر اینکه آذربایجان غربی نتواند به یک استان صنعتی تبدیل شود و این در حالی است که با مکانیزه کردن کشاورزی و توسعه کارخانه های فن آوری مواد غذایی، توجه به صنعت گردشگری و راه اندازی کارخانه پتروشیمی می توان تغییراتی در وضعیت صنعت استان به وجود آورد.
از سوی دیگر عدم حمایت از واحدهای تولیدی استان موجب شده شهرکهای صنعتی در حد یک فروشگاه و انبار تنزل پیدا کند. بطوریکه با وجود احداث سوله های متعدد فعالیت تولیدی قابل توجهی در فاز های یک و دو ارومیه انجام نمی شود و تعداد واحدهای راکد رو به افزایش است.
این در شرایطی است که علت رکود واحدهای صنعتی استان در سیاستگذاری های نادرست است. مسئولان استانی در برخی موارد غافل از پتانسیل های منطقه، سرمایه ها را به سمت و سوی نادرستی هدایت می کنند.
کارشناسان معتقدند سیاست گذاری های جدید با هدف توسعه بازار کار آذربایجان غربی باید به مواردی از جمله جلوگیری از واردات بی رویه، پرداخت سهم صنایع از محل هدفمند سازی یارانه ها، راه اندازی و تکمیل کارخانه های مولد و مادر در استان را مد نظر داشته باشد.
راه اندازی راه آهن و اتصال به مسیر ترانزیت بین المللی ، ایجاد منطقه های آزاد تجاری بیشتر در استان، سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و توجه ویژه در بخش توریسم نیز از جمله اقداماتی است که می تواند به حرکت صنعتی شدن آذربایجان غربی شتاب بخشد.
این در حالی است که برخی اوقات دیده می شود که برخی از کارخانه های تولیدی از عهده بازپرداخت تسهیلات دریافتی از بانک برنمی یایند و ناچار از تولید باز می مانند و بانک نیز به این نتیجه می رسد که امیدی به احیاء آنها نیست، عملا بعد از مدتی در تملیک بانک قرار خواهند گرفت و در نهایت به مزایده گذاشته می شود. مزایده ای که حکم چوب حراج بر قامت تولید خواهد داشت زیرا تضمینی وجود ندارد که برندگان مزایده علاقه ای به احیاء این واحدها و همچنین کار تولیدی داشته باشند.
اگر کارخانه ها نتوانند از عهده تامین بازپرداخت تسهیلاتی دریافتی از بانک برنیامده و بانک نیز اموال آنها را تملیک کرده و شاید در مرحله مزایده قرار بگیرند که چنین چیزی در استان آذربایجان غربی خیلی دور از ذهن نیست.
اگر این واحدهای تولیدی که به طور حتم سهمی در اشتغالزایی بر عهده دارند توسط بانکها تملیک نشوند و با تعامل و تزریق نقدینگی دوباره به چرخه تولید و حیات بازگردند به طور حتم منعفت بیشتری برای استان آذربایجان غربی به ارمغان خواهند آورد تا با مزایده آنها فرصت اشتغالزایی برای همیشه از آنها سلب شود.
در شرایطی که حتی یک واحد تولیدی و صنعتی در یک شهرستان شرایط اشتغال آن منطقه را دگرگون می کند می توان به جای تملیک این واحدها شرایط احیای آنها را دوباره فراهم کرد.
این در حالی است که کارشناسان اقتصادی معتقدند که در این راستا باید با مهلت دادن و یا حتی تامین وام از جاهای دیگر و شناسایی موانع اداری که باعث شده این واحد تولیدی به این روز بیافتد را شناسایی و برای رفع مشکلات آن اقدام کند.
البته لزوم حل مشکلات واحدهای صنعتی باید از سوی استاندار آینده آذربایجان غربی همواره مورد تاکید و حمایت قرار گیرد و برای جلوگیری از اینگونه مشکلات باید یک اراده و همت بالا در استان برای واحدهای تولیدی شکل بگیرد تا واحدهایی که مشکل داشته و نمی توانند به کار خود ادامه دهند را کمک کند تا مشکل آنها حل و در زمینه تولید فعالیت داشته باشند.
به نظر می رسد مزایده واحدهای تولید آخرین راه باید باشد نه اینکه مزایده به عنوان اولین راه مورد توجه قرار گیرد به همین دلیل باید تمام تلاش شود تا مشکلات این واحدها رفع شود نه اینکه با راهبردهای خشن اقدام کرد.
از سوی دیگر مزایده کارخانه هایی که از چرخه تولید باز مانده اند نه تنها فرصت تولید را حداقل برای مدت طولانی از آن واحد دور می کند بلکه هیچ تضمینی وجود ندارد که بهره بردار جدید انگیزه انجام کارهای تولیدی را داشته باشد.

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۹ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین