امروز: دوشنبه، ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۰۴ Monday, 4 March 2024

معاون وزیر سایت همسریابی دولتی را راه‌اندازی کرد و رفت

معاون وزیر سایت همسریابی دولتی را راه‌اندازی کرد و رفت

این روزها تکنولوژی نه تنها به حریم خصوصی افراد وارد شده که حتی به آن اجازه داده شده در خصوصی‌ترین و مهم‌ترین تصمیم زندگی‌ افراد نیز ورود کند.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌ سارا علایی در روزنامه آفتاب‌یزد نوشت: این روزها تکنولوژی نه تنها به حریم خصوصی افراد وارد شده که حتی به آن اجازه داده شده در خصوصی‌ترین و مهم‌ترین تصمیم زندگی‌ افراد نیز ورود کند. تا چند سال پیش اگر به شخصی گفته می‌شد که در آینده قادری از این سر دنیا شخص دیگری را که در آن سر دنیا زندگی می کند از طریق جعبه‌ای مثل تلویزیون مستقیم ببینی و صحبت کنی اگر شاخ درآوردن اغراق باشد بی‌شک چند لحظه‌ای نفس در سینه‌اش حبس می شد اما دیری نپایید که نه تنها این تکنولوژی امروز از مادر، پدر، خواهر و برادر بهمان نزدیک‌تر شده که حتی قرار است از این پس واسطه ازدواج دو نفر هم شود!آن هم در کشوری که بیش از 11 میلیون مجرد زیر 30 سال دارد.

:

لابد می‌پرسید چگونه؟! کافی است یکبار از روی کنجکاوی کلمه «همسریابی» را در گوگل جستجو کنید؛ صفحه پر می‌شود از انواع و اقسام سایت‌های همسریابی؛ صدها سایتی که هر کدام برای خود قوانین و ضوابطی دارند و برخی حتی نام و مشخصات دختران و پسرانی را که از طریق آن سایت با هم ازدواج کرده‌اند منتشر کرده و راست و دروغ آن سوالی است که بی‌شک به ذهن هر بیننده‌‌ای خطور می‌کند؛ سایت‌هایی که در آنها به گفته بسیاری از روانشناسان و صاحبنظران مسائل خلاف اخلاق و قانون و ازدواج‌های موقت راه افتاده است؛ سایت‌هایی که هر روز خبر سوءاستفاده و کلاهبرداری در آنها پای ثابت روزنامه‌ها و سایت‌های خبری است. تا جایی که معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان، از فعالیت 350 سایت غیرقانونی برای پیداکردن همسر در کشور خبر داد.

:

وضعیت این سایت‌ها و افزایش قارچ‌گونه آنها تا حدی است که چندی پیش محمود گلزاری، معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان از راه‌اندازی سایت قانونی همسریابی توسط این وزارتخانه خبر داد هرچند وی پیشتر در مخالفت با سایت‌های مجازی همسریابی بیان کرده بود: “مخالف همسریابی از طریق مجازی مانند سایت‌های همسریابی هستم، چرا که رفتار افراد در این فضا با دنیای واقعی متفاوت است.

:

اما وی دلیل راه‌اندازی این سایت را اینگونه بیان کرد: این سایتها در پاسخ به نیاز همسریابی راه اندازی شده و حال برای رهایی از عواقب گرفتار شدن جوانان در دامهای این سایتها، وزارت ورزش و جوانان با کمک موسسه تبیان سازمان تبلیغات اسلامی در حال راه اندازی سایت جدیدی با هدف همسریابی است که با روشی جدید در ثبت اطلاعات راه اندازی می شود.

:

در ادامه گلزاری ابراز امیدواری کرد که امید است با راه اندازی این سایت، سالانه 100 هزار ازدواج به شیوه ای درست انجام شود و مشکل همسریابی جوانان تا حدودی حل گردد. به محض پیچیدن این خبر سیل اظهارات موافق و مخالف با این اقدام نیز آغاز شد؛ در حالی که عده‌ای این روش را تقلیدی از غرب و ناهمخوان با فرهنگ ایران می‌دانستند موافقان هم دلایل قابل قبولی ارائه می‌کردند از جمله اینکه این در این سایت قرار نیست دختر و پسر مستقیم به دنبال همسر باشند از سوی دیگر برخلاف سایت‌های غیرقانونی دیگر، این سایت بدون نظارت و کنترل نیست بلکه مشاوران و روانشناسان زبده علاوه بر کمک به جوانان بر روند کار آنان نیز نظارت دارند تا اینکه در نهایت با تلاش و پیگیری معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان روز گذشته (25خرداد) سامانه ملی همسان‌گزینی رونمایی شد. گلزاری در مراسم رونمایی از این سامانه درباره عملکرد این سایت توضیح داد: سایت همسان‌گزینی دختران و پسران را به یکدیگر معرفی نمی‌کند بلکه واسطه‌های ازدواج که افراد مورد اعتماد مردم و خانواده‌ها هستند در این سایت فعالیت می‌کنند.

:

واسطه‌های ازدواج افرادی مانند روحانیون، استادان دانشگاه و پزشکان مورد قبول جامعه هستند. آنان اطلاعاتی که از دختران و پسران به منظور همسریابی در اختیارشان گذاشته‌اند را به اشتراک می‌گذارند و ما در قالب سامانه همسان‌گزینی از این دختران و پسران تست شخصیتی می گیریم. اگر مشخص شود که آنان دارای مشکلات روانی هستند دختران و پسران را به یکدیگر معرفی نمی‌کنیم بلکه آن‌ها ابتدا باید درمان شوند.

:

این روانشناس افزود: سامانه همسان‌گزینی ، دختران و پسران سالم و هماهنگ با یکدیگر را پیدا می‌کنند، سپس خانواده‌ها و در نهایت دختر و پسر در فضای واقعی با یکدیگر آشنا می‌شوند. کل فعالیت سایت همسان‌گزینی معرفی جوانان به خانواده‌های جوانان است. وی اضافه کرد: در سامانه همسان‌گزینی معیارهای اسلامی، ایرانی، علمی و تخصصی در نظر گرفته شده است. گلزاری در ادامه درباره انتقادات مطرح شده از سوی رسانه های داخلی و خارجی درباره سایت همسان گزینی گفت: ورود به حریم خصوصی خانواده‌ها و کسب درآمد ازجمله این انتقادات است. برخی معتقدند این کار سطحی است و برخی دیگر نیز سامانه همسان گزینی را سایت صیغه یابی می دانند، در حالی که تصور درستی نیست.

./.

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۹ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۹ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۹ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱۰ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱۰ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۰ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین