امروز: پنج شنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۵۲ Thursday, 18 July 2024

نامه سیدمحمد خاتمی به شیخ الازهر در محکومیت کشتار شیعیان

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی با ارسال نامه ای به امام اکبر شیخ جامع الازهر، دکتر احمد محمد احمد الطیب ضمن ابراز تأسف و محکوم کردن قتل شیعیان در مصر، خواستار ایفای نقش علما و متفکران مسلمان در ترغیب سیاستمداران برای پیگیری این برادر کشی شد. نامه سید...

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی با ارسال نامه ای به امام اکبر شیخ جامع الازهر، دکتر احمد محمد احمد الطیب ضمن ابراز تأسف و محکوم کردن قتل شیعیان در مصر، خواستار ایفای نقش علما و متفکران مسلمان در ترغیب سیاستمداران برای پیگیری این برادر کشی شد.
نامه سید محمد خاتمی به شیخ الازهر در محکومیت کشتار شیعیان مصر

متن کامل نامه سید محمد خاتمی که از سوی دفتر وی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، بدین شرح است:

به نام خدا

جناب آقای دکتر احمد محمد احمد الطیب

امام الاکبر شیخ الجامع الازهر

سلام علیکم

به حرمت انسانیت و عدالت و به ضرورت دفاع از حقانیت دین رحمانی و عقلانی اسلام وظیفه می دانم که تأثر و تأسف شدید خود را از حادثه فجیع قتل شیعیان مظلوم در روستای «زاویه ابومسلم» مصر اعلام دارم.

آنچه رخ داد هم با اصول احکام متقن اسلام محمدی (ص) ناسازگاری دارد و هم با شاخصه های اساسی فرهنگ و تمدن مصر؛ مصر سرزمین مدارا است و مصریان محبان دیرین و همیشگی اهل بیت علیهم السلام و عالمان مصری پیشگامان تقویت مذاهب اسلامی هستند؛ جای تأسف و تأمل آن که در آن جا گروهی اندک بتوانند به نام دین، دست به خشونت زده و فاجعه بیافرینند.

امروز خطر خشونت، افراط گرایی، تحجر و تفرقه نه تنها مصر، که دور و نزدیک جهان اسلام را تهدید می کند. باید این خطر را جدی گرفت و زمینه های ذهنی و عینی آن را از میان برد. باید به نام دین در برابر این تهدیدهای بنیان سوز اعتقادی و سیاسی ایستاد و به دفاع از اسلام رحمانی، بر ضرورت وحدت و کارآمدی منطق گفت و گو پرداخت.

در این میان نقش علما و متفکران برجسته است تا سیاستمداران و نهادهای رسمی را نیز به اقدامات پیگیرانه قانونی ترغیب کنند. فتوای مهم شما در حرمت شرعی این اقدام و ضرورت پیگیری قانونی آن اقدامی سنجیده است که در کنار اعلام مواضع دردمندانه و مسؤولانه مراجع عظام و علمای شیعه می تواند گام های مؤثری در جهت وحدت و تقریب همه مسلمانان و دور کردن آتش کینه و افراط و تروریسم کور از همه جوامع اسلامی به شمار آید.

از خداوند بزرگ توفیق شما و همه علما و متفکران مسلمان را در این دوران حساس و در این راه مهم مسألت دارم.

سید محمد خاتمی

متن عربی این نامه نیز به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سماحة الشیخ الدکتور أحمد محمد أحمد الطیب

شیخ الجامع الأزهر الشریف المحترم

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته، و بعد،

مراعاة لحرمة الإنسانیة و العدالة، و إیمانا بضرورة الدفاع عن حقانیة الدین الإسلامي المتسم بالرحمة و العقلانیة، أری من واجبي أن أعبر عن بالغ حزني و شدید أسفي لحادث مجزرة الشیعة المظلومین في قریة ” زاویة أبي مسلم” بمصر.

إن هذا الحدث لایتفق مع مبادئ الأحکام المتقنة للإسلام المحمدي (صلی الله علیه و آله و سلم) و لا مع الممیزات الرئیسیة لثقافة مصر و حضارتها. إذ أن مصر هي أرض التسامح و أن المصریین هم من محبي أهل البیت علیهم السلام منذ القدم و لایزالون، و أن علماء مصر هم روّاد دعم المذاهب الإسلامیة. فمن بواعث الأسف، و التأمل، أن تتمکن هناک شرذمة قلیلة من استخدام العنف باسم الدین فتخلق الکارثة.

لقد أصبح خطر العنف و التطرف و التحجر و نعرات التفرقة لایهدد الیوم مصر وحدها، و إنما یهدد العالم الإسلامي قاصیه و دانیه. و لابد من أخذ هذا الخطر بمأخذ الجد، و السعي للقضاء علی خلفیاته الذهنیة و العینیة. لابد من الوقوف بوجه هذه التهدیدات العقائدیة ـ السیاسیة التي تحرق الأسس و الجذور، و القیام بالدفاع عن إسلام الرحمة و التأکید علی ضرورة الوحدة و فاعلیة منطق الحوار.

إن العلماء و المفکرین لهم دور بارز في تشجیع الساسة و الجهات الرسمیة علی اتخاذ إجراءات قانونیة حثیثة في هذا المجال. و إن فتوی سماحتکم المتسمة بالأهمیة لغرض التأکید علی حرمة هذا العمل شرعا، و ضرورة ملاحقته عبر المجاري القانونیة، تشکل خطوة معقولة. و من شأنها أن تعتبر ـ إلی جانب المواقف المسؤولة المفعمة بمشاعر الألم و المعلنة من قبل المرجعیات الشیعیة الکبیرة و علماء الشیعة ـ من شأنها أن تعتبر خطوة فاعلة باتجاه الوحدة و التقریب بین جمیع المسلمین، و إبعاد نیران الحقد و التطرف و الإرهاب الأعمی من المجتمعات الإسلامیة کافة.

و إنني لأرجو من المولی تعالی أن یمن علیکم و علی جمیع العلماء و المفکرین المسلمین بالتوفیق في هذه الحقبة الحساسة الخطیرة و في هذا المسار الهام.

سید محمد خاتمي

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین