امروز: یکشنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۵۱ Sunday, 2 October 2022

نامه سیدمحمد خاتمی به شیخ الازهر در محکومیت کشتار شیعیان

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی با ارسال نامه ای به امام اکبر شیخ جامع الازهر، دکتر احمد محمد احمد الطیب ضمن ابراز تأسف و محکوم کردن قتل شیعیان در مصر، خواستار ایفای نقش علما و متفکران مسلمان در ترغیب سیاستمداران برای پیگیری این برادر کشی شد. نامه سید...

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی با ارسال نامه ای به امام اکبر شیخ جامع الازهر، دکتر احمد محمد احمد الطیب ضمن ابراز تأسف و محکوم کردن قتل شیعیان در مصر، خواستار ایفای نقش علما و متفکران مسلمان در ترغیب سیاستمداران برای پیگیری این برادر کشی شد.
نامه سید محمد خاتمی به شیخ الازهر در محکومیت کشتار شیعیان مصر

متن کامل نامه سید محمد خاتمی که از سوی دفتر وی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، بدین شرح است:

به نام خدا

جناب آقای دکتر احمد محمد احمد الطیب

امام الاکبر شیخ الجامع الازهر

سلام علیکم

به حرمت انسانیت و عدالت و به ضرورت دفاع از حقانیت دین رحمانی و عقلانی اسلام وظیفه می دانم که تأثر و تأسف شدید خود را از حادثه فجیع قتل شیعیان مظلوم در روستای «زاویه ابومسلم» مصر اعلام دارم.

آنچه رخ داد هم با اصول احکام متقن اسلام محمدی (ص) ناسازگاری دارد و هم با شاخصه های اساسی فرهنگ و تمدن مصر؛ مصر سرزمین مدارا است و مصریان محبان دیرین و همیشگی اهل بیت علیهم السلام و عالمان مصری پیشگامان تقویت مذاهب اسلامی هستند؛ جای تأسف و تأمل آن که در آن جا گروهی اندک بتوانند به نام دین، دست به خشونت زده و فاجعه بیافرینند.

امروز خطر خشونت، افراط گرایی، تحجر و تفرقه نه تنها مصر، که دور و نزدیک جهان اسلام را تهدید می کند. باید این خطر را جدی گرفت و زمینه های ذهنی و عینی آن را از میان برد. باید به نام دین در برابر این تهدیدهای بنیان سوز اعتقادی و سیاسی ایستاد و به دفاع از اسلام رحمانی، بر ضرورت وحدت و کارآمدی منطق گفت و گو پرداخت.

در این میان نقش علما و متفکران برجسته است تا سیاستمداران و نهادهای رسمی را نیز به اقدامات پیگیرانه قانونی ترغیب کنند. فتوای مهم شما در حرمت شرعی این اقدام و ضرورت پیگیری قانونی آن اقدامی سنجیده است که در کنار اعلام مواضع دردمندانه و مسؤولانه مراجع عظام و علمای شیعه می تواند گام های مؤثری در جهت وحدت و تقریب همه مسلمانان و دور کردن آتش کینه و افراط و تروریسم کور از همه جوامع اسلامی به شمار آید.

از خداوند بزرگ توفیق شما و همه علما و متفکران مسلمان را در این دوران حساس و در این راه مهم مسألت دارم.

سید محمد خاتمی

متن عربی این نامه نیز به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سماحة الشیخ الدکتور أحمد محمد أحمد الطیب

شیخ الجامع الأزهر الشریف المحترم

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته، و بعد،

مراعاة لحرمة الإنسانیة و العدالة، و إیمانا بضرورة الدفاع عن حقانیة الدین الإسلامي المتسم بالرحمة و العقلانیة، أری من واجبي أن أعبر عن بالغ حزني و شدید أسفي لحادث مجزرة الشیعة المظلومین في قریة ” زاویة أبي مسلم” بمصر.

إن هذا الحدث لایتفق مع مبادئ الأحکام المتقنة للإسلام المحمدي (صلی الله علیه و آله و سلم) و لا مع الممیزات الرئیسیة لثقافة مصر و حضارتها. إذ أن مصر هي أرض التسامح و أن المصریین هم من محبي أهل البیت علیهم السلام منذ القدم و لایزالون، و أن علماء مصر هم روّاد دعم المذاهب الإسلامیة. فمن بواعث الأسف، و التأمل، أن تتمکن هناک شرذمة قلیلة من استخدام العنف باسم الدین فتخلق الکارثة.

لقد أصبح خطر العنف و التطرف و التحجر و نعرات التفرقة لایهدد الیوم مصر وحدها، و إنما یهدد العالم الإسلامي قاصیه و دانیه. و لابد من أخذ هذا الخطر بمأخذ الجد، و السعي للقضاء علی خلفیاته الذهنیة و العینیة. لابد من الوقوف بوجه هذه التهدیدات العقائدیة ـ السیاسیة التي تحرق الأسس و الجذور، و القیام بالدفاع عن إسلام الرحمة و التأکید علی ضرورة الوحدة و فاعلیة منطق الحوار.

إن العلماء و المفکرین لهم دور بارز في تشجیع الساسة و الجهات الرسمیة علی اتخاذ إجراءات قانونیة حثیثة في هذا المجال. و إن فتوی سماحتکم المتسمة بالأهمیة لغرض التأکید علی حرمة هذا العمل شرعا، و ضرورة ملاحقته عبر المجاري القانونیة، تشکل خطوة معقولة. و من شأنها أن تعتبر ـ إلی جانب المواقف المسؤولة المفعمة بمشاعر الألم و المعلنة من قبل المرجعیات الشیعیة الکبیرة و علماء الشیعة ـ من شأنها أن تعتبر خطوة فاعلة باتجاه الوحدة و التقریب بین جمیع المسلمین، و إبعاد نیران الحقد و التطرف و الإرهاب الأعمی من المجتمعات الإسلامیة کافة.

و إنني لأرجو من المولی تعالی أن یمن علیکم و علی جمیع العلماء و المفکرین المسلمین بالتوفیق في هذه الحقبة الحساسة الخطیرة و في هذا المسار الهام.

سید محمد خاتمي

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید