امروز: جمعه، ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۳۸ Friday, 19 August 2022

پرونده آشکار یکی ازمعاونین احمدی‌نژاد

پرونده آشکار یکی ازمعاونین احمدی‌نژاد

معاون اول قوه قضاییه به موضوعاتی چون انتظار وارد شدن فشارهای بیشتر صاحبان قدرت و ثروت، پرونده آشکار یکی از معاونین احمدی نژاد، بدنام کردن دستگاه قضا توسط عده‌ای وکیل متخلف و ضرورت تعیین مرز بین تهمت، توهین و نقد سازنده توسط رسانه‌ها پرداخت.
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز ،‌ غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه امشب و در آستانه اتمام هفته قوه قضاییه در شبکه دو سیما و برنامه گفت‌وگوی ویژه حضور یافت.
:
به گزارش فارس اژه‌ای در این برنامه که به مدت 30 دقیقه به طول انجامید درباره موضوعات مختلفی هرچند کوتاه سخن گفت. در زیر مشروح سخنان سخنگوی قوه قضاییه را می‌خوانید
:
برخورد با دانه درشت‌ها افزایش یافت/منتظر فشارهای بیشتر صاحبان قدرت و ثروت هستیم/تغییر قاضی پرونده مهدی هاشمی ربطی به این فشارها نداشت
:
وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر، در خصوص مهم‌ترین چالش پیش روی دستگاه قضایی اظهار داشت: امر قضا یک امر خطیر است و به طور طبیعی اگر با یک مفسد یا مجرم برخورد شود واکنش‌هایی نشان داده می‌شود مخصوصاً اگر گروه‌های صاحب قدرت باشند، ممکن است واکنش‌ها شدیدتر باشد.
وی افزود: آنچه مهم است این است که قوه قضائیه تسلیم می‌شود یا نه که می‌گوییم قوه بر اساس موازین قانونی و شرع مقدس اسلام و بر اساس عدل کار می‌کند و تسلیم نخواهد شد.
:
محسنی اژه‌ای گفت: بالاخره ما چون در سال‌های اخیر به خصوص 2 سال گذشته با افراد دانه درشت بیشتر برخورد کرده‌ایم و افرادی بودند که صاحب قدرت یا ثروت زیادی بودند و پرونده‌هایشان مورد رسیدگی قرار گرفته و در آینده هم بدون تبعیض برخورد می‌شود، فشارهایی آوردند به قوه و به نظرم می‌رسد باید منتظر فشارهای بیشتری هم باشیم.
:
معاون اول قوه قضائیه گفت: در همه پرونده‌هایی که صاحب منسب، قدرت و ثروت هستند ساکت نمی‌نشینند، در مورد پرونده مهدی هاشمی هم واقعا تحت فشار بودیم، اما تغییر قاضی سراج در این راستا نبود، ایشان سمت‌شان عوض شد، ولی فشارهای دیگری بود آن چه که ما امروز با آن رو به رو هستیم تنها این مساله نیست.
:
وی تصریح کرد: نفس امر قضا کار سختی است و این سختی کار زمانی بیشتر می‌شود که ما به میزان لازم قاضی و کارمند و بودجه نداریم.
معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: دولت و مجلس کمک هایی کردند و من از هر دو تشکر می‌کنم اما اگر بخواهیم انتظاراتی که قانون اساسی از قوه دارد برآورده شود حتما باید کمک بیشتری در جهت استخدام نیرو شود، نیاز شدید به استخدام کارمند، قاضی و بودجه داریم.
:
حجت الاسلام اژه‌ای افزود: مردم اگر موضوعاتی همچون اختلافات خانوادگی را در شوراهای حل اختلاف حل کنند پرونده ها کمتر می‌شود.
وی افزود: در بحث مواد مخدر 44 درصد زندانیان مربوط به مواد مخدر هستند، دولت از خیلی ساله‌ها پیش موظف بوده اردوگاه‌هایی را تأسیس کند و الان هم انتظارمان از رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر که رییس جمهور است به ما کمک کنند.
:
یکی از معاونین رئیس جمهور سابق پرونده آشکاری به واسطه تحقیق و تفحص مجلس دارد/کسی بازداشت نشده است

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در خصوص آزادی یکی از قاچاقچیان مواد مخدر گفت: این فرد مجدد بازداشت شد، نباید به اینها مرخصی دهیم، اگر چنان مسئولان احساس کنند فرد برای مدت موقت لازم است بیرون برود آیا وقتی رفت دست به کاری نمی زند؟
وی افزود: ما نهایت تلاشمان این است که موردهای خطرناک بیرون نروند و در این مورد مشخص هم در حال حاضر اطلاع ندارم که چرا این فرد از زندان بیرون رفته است اما حتما به جهات مشخصی بیرون رفته است.

:
معاون اول قوه قضائیه گفت: در خصوص مواد مخدر مثل هروئین و کراک که جرمش سنگین است آیا اگر فرد متهم برایش مشکلی پیش بیاید نمی تواند به مرخصی برود؟ قبول داریم باید دقت شود اما گاهی هم ممکن است مواردی از دست در برود.
:
اژه‌ای درباره برخورد با افراد بلندپایه گفت: ما سراغ برخی از مسئولان متخلف رفتیم اما گاهی جمع‌آوری ادله سخت می‌شود، ما همان زمان که این فرد تخلف کرده بودند و مسئولیت بالایی در قوه مجریه داشت به سراغش رفتیم اما نهایتاً تا زمانی که ادله جمع شده و پرونده رسیدگی شده زمان برده است.
:
سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: من نمی‌گویم فشارها تاثیر نداشته اما مهم این است که قوه در برابر این فشارها تسلیم نشده، قوه مصمم است بدون تبعیض با مجرمین برخورد کند.
:
وی در خصوص بازداشت معاون رئیس جمهور سابق گفت: امروز تا جایی که یادم است در مرقد امام خبرنگاری از دو نفر اسم برد که بازداشت شده اند که من گفتم نه بازداشت نشده است البته یک نفر از این افراد پرونده آشکاری داشته که به واسطه تحقیق و تفحص مجلس گشوده شده است و دیگری هم در دست رسیدگی است.
:
تقویت نظارت در دستگاه قضایی در دو سال گذشته/عده‌ای وکیل متخلف قوه قضاییه را بدنام کرده‌اند

غلامحسین محسنی اژه‌ای در خصوص اظهارات رئیس سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر اینکه از نظر سلامت اداری وضعیت خوبی نداریم، گفت: هیچ کس ادعا نمی‌کند که نظام اداری کشور در وضعیت مطلوب است اما کمبودهایی وجود دارد اما وضعیت حاد نیست.
وی افزود: ما در قوه قضائیه هر زمان که توانستیم عدالت به معنای حقیقی را اجرا کنیم در نقطه مطلوب هستیم، نقطه مطلوب ما این است که در سقف قرار گیریم یعنی در همه زمینه‌ها با عدالت رفتار کنیم که در اینجا فاصله داریم.

:
محسنی اژه‌ای تصریح کرد: اما آیا امیدواری مردم بیشتر شده یا نه؟ بر اساس مبارزه‌ای که با جرائم خشن، دانه درشت‌ها و صاحبان منسب شده مردم امیدوارتر شده‌اند نسبت به دستگاه قضایی کشور.
وی خاطرنشان کرد: ما الان بسیاری از دستگاه‌های حکومتی که مشکلاتشان را نمی‌توانند خودشان حل کنند به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند، یکی از دلایلش این است که مردم به دستگاه قضایی امیدوار هستند.
:
معاون اول قوه قضائیه در خصوص تخلفات درون دستگاه قضایی گفت: امروز برای ما سلامت دستگاه قضایی مهم است اما نباید فلان دستگاه را با فلان دستگاه مقایسه کنیم بلکه باید قوه را متناسب با جمهوری اسلامی و توقعات مردم بسنجیم در دستگاه قضایی هم تخلف است اما یکسری از آن‌ها واقعی نیست.
:
محسنی اژه‌ای گفت: ما در سال 92 و 93 فشار بیشتری آوردیم تمام دستگاه‌های نظارتی داخل قوه قضائیه را فعال‌تر کردیم، واحد نظارت ارزشیابی قضات فعال‌تر شد، نظارت دادستانی کل و دیوان عالی کشور فعال شد، حفاظت قوه همین طور و ما به این رسیدیم که یک عده وکیل متخلف هستند که به نام قوه کارها را تمام می‌کنند. می‌گوییم چرا اینقدر پول می‌گیرید می‌گویند فقط برای خودمان نیست برای قاضی هم هست.
وی خاطرنشان کرد: بخشی از موارد دلا‌ل‌ها هستند که هیچ ارتباطی با قوه ندارند، با عنوان کارمند یا قاضی کاری انجام می‌دهند، در خود قوه هم قضاتی بودند که سلب صلاحیت شدند.
:
معاون اول قوه قضائیه افزود: ما متخلفانی از اداره از ثبت، دادگستری و قضاتی را هم بازداشت کردیم شاید برخی الان از حرفهای من خوششان نیاید اما بیش از 13 مورد سلب صلاحیت قضایی کردیم.
:
باید مرز بین تهمت، تحقیر، توهین و نقد سازنده از سوی رسانه‌ها مشخص شود

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در خصوص گارد دستگاه قضایی برابر برخی رسانه‌ها گفت: قانون می‌گوید رسانه‌ها می‌توانند انتقاد کنند اما انتقادی که سازنده باشد و همراه با توهین، تهمت و تحقیر نباشد.
وی افزود: من معتقدم همه باید در چارچوب قانون عمل کنیم و رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی می‌تواند برای آگاهی مردم موثر باشد و اتفاقا من با کسانی که در نشست‌های من حضور پیدا می‌کنند روابط خوبی دارم. اما گاهی برخی دوست دارند در محاکم بچرخند گزارش مکتوب و تصویری تهیه کنند، این نمی‌شود.

:
معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: من اعتقادم این است که اگر برسیم به جایی که دادگاه‌ها را علنی برگزار شود و مستقیم از رسانه ملی پخش شود هم مردم آگاهی ‌شان بالا می‌رود هم تشخیص می‌دهند اشکال از کجاست.
./.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید