امروز: دوشنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۲۹ Monday, 2 October 2023

پشت پرده تلاش احمدی‌نژاد برای ماندن در «پاستور»

«شما از کجا می‌دانید امسال، سال آخر دولت است؟» این جمله‌ای است که احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی تلویزیونی خود که پیش از عید نوروز پخش شد خطاب به مجری گفت. جمله‌ای که کم‌کم هدف از بیان آن مشخص می‌شود چرا که او تشکیلاتی جدید در ساختار نهاد ریاست‌جمهوری با عنوان «دفتر...

«شما از کجا می‌دانید امسال، سال آخر دولت است؟» این جمله‌ای است که احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی تلویزیونی خود که پیش از عید نوروز پخش شد خطاب به مجری گفت. جمله‌ای که کم‌کم هدف از بیان آن مشخص می‌شود چرا که او تشکیلاتی جدید در ساختار نهاد ریاست‌جمهوری با عنوان «دفتر رییس‌جمهور سابق» تاسیس کرده است.

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از شفاف، آنطور که خبرگزاری ها گزارش داده اند: «در این ساختار جدید که در تاریخ اول تیر 92 و طی نامه شماره 6070/92/200 و با امضای غلامحسین الهام به‌عنوان معاون توسعه مدیریت انسانی رییس‌جمهور به بقایی معاون اجرایی و سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری برای اجرا ابلاغ شده است، شرح وظایف دفتر رییس‌جمهور سابق و تشکیلات تفصیلی و ساختار دفتر رییس‌جمهور سابق با 25 پست سازمانی مشخص در نظر گرفته شده است.»غلامحسین الهام، دیروز تاسیس «دفتر رییس‌جمهور سابق» با 25 پست سازمانی را ابلاغ کرد.

هرچند محمود احمدی نژاد در جمع خبرنگاران اعلام کرد که در حال اسباب کشی به نارمک است اما بقایی معاون اجرایی رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آنچه که آقای الهام ابلاغ کرده چیزی است که دولت هشتم نسبت به آن مصوبه داشته که روسای جمهور بعد از پایان ماموریت تشکیلات داشته باشند و در قانون خدمات مدیریت کشوری قید شده که رئیس‌جمهور و معاونش دفتر و محافظ داشته باشند.

وی تصریح کرد: در دولت قبل هم بوده و در دولت هشتم این مصوبه انجام شده ضمن اینکه این کار که آقای الهام انجام دادند برای همه رؤسای جمهور گذشته است و سایر روسای جمهور بنا به درخواست خودشان می‌توانند چنین دفتری را داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا احمدی‌نژاد با توجه به این مصوبه قصد دارد در پاستور بماند یا نه؟‌گفت: احمدی‌نژاد در پاستور مستقر نمی‌شود

حذف روسای جمهور قبلی با تلاش‌ احمدی‌نژاد

تصمیم احمدی‌نژاد برای ماندن در پاستور و تاسیس «دفتر رییس‌جمهور سابق» با 25 پست سازمانی در حالی است که او و یار نزدیکش مشایی اموال موزه ریاست‌جمهوری در مجموعه سعدآباد را مصادره کردند تا نام و نشانی از یادگاری‌های خاتمی و هاشمی در انظار عمومی وجود نداشته باشد.

«موزه یادمان ریاست‌جمهوری» در ساختمان ۲۴۰ مجموعه سعدآباد تهران قرار داشت و محل نگهداری تمامی هدایایی بود که سیدمحمد خاتمی در دو دوره ریاست‌جمهوری خود در داخل و خارج از کشور دریافت کرده بود. در این موزه همچنین بخشی از هدایای مقام معظم رهبری در مقام رییس‌جمهور و دوره ریاست‌جمهوری اکبر هاشمی‌رفسنجانی هم نگهداری می‌شد اما پس از اینکه محمد خاتمی در آبان‌ماه ۱۳۸۴ دولت را به محمود احمدی‌نژاد تحویل داد، اسفندیار رحیم‌مشایی حق بهره‌برداری از این موزه را از کتابخانه ملی گرفت و به سازمان میراث فرهنگی واگذار کرد. از آن زمان به بعد سازمان میراث فرهنگی از ورود کارمندان این موزه به داخل آن جلوگیری کرد و موزه یادمان ریاست‌جمهوری ایران به این ترتیب به تعطیلی کشیده شد.

احمدی‌نژاد همچنان در پاستور می‌ماند

حالا احمدی‌نژاد که سال پایانی دولتش همه نگران عدم تحویل قدرت در او بودند دفتری در پاستور تاسیس کرده تا همچنان در پاستور حضور داشته باشد آن هم در شرایطی که کمتر از 20 روز از عمر دولتش باقی است و تنها کاری که می‌تواند انجام دهد این است که دستگاه‌ها را به دولت بعدی تحویل دهد، گزارش‌هایی از عملکرد دستگاه‌ها به رییس‌جمهور منتخب ارایه و اطلاعات لازم را منتقل کند. حتی اگر قرار است برحسب ضرورت، اقداماتی صورت بگیرد، راه درست این است که آن اقدامات با اطلاع و هماهنگی رییس‌جمهور منتخب انجام شوند و نقطه‌نظرهای کسی که قرار است در روزهای نزدیک آینده دولت را تحویل بگیرد رعایت شود. ا

ما گویا احمدی‌نژاد به این امر قایل نیست استخدام فله‌ای در روزنامه «ایران»، تصویب طرح مهر ماندگار و استخدام 500هزار نیروی کار در سازمان‌های دولتی و واگذاری زمین‌های نمایشگاه بین‌المللی به صداوسیما نشان می‌دهد احمدی‌نژاد باور نمی‌کند در روزهای پایانی دولتش قرار دارد.

همان ابتدای سال احمد خورشیدی‌آزاد، پدر داماد رییس دولت دهم گفت: «احمدی‌نژاد به‌راحتی قدرت را واگذار نمی‌کند.» خورشیدی درباره تحویل قدرت از سوی احمدی‌نژاد گفته بود: «اطرافیان رییس‌جمهور که همان خط فکری ایشان را دقیقا اجرا می‌کنند و به آن ایمان دارند در فکر تمدید جایگاه خودشان هستند؛ حالا این جایگاه می‌تواند در ریاست‌جمهوری باشد یا در انتخابات مجلس و شورای شهر. آنچه مسلم است، دولتی‌ها به‌دنبال وارد کردن نیروهای خود به ارگان‌های مختلف هستند.» او افزوده بود: «طبع و اخلاق احمدی‌نژاد نشان می‌دهد او کسی نیست که به‌راحتی قدرت را واگذار کند. این موضوع را در عملکرد دولت او هم می‌بینیم. او شخصی نیست که از قدرت کناره‌گیری کند و تمام سعی خود را برای داشتن قدرت به کار می‌گیرد.»

صادق زیباکلام هم در مورد نحوه واگذاری قدرت احمدی‌نژاد گفت: نباید از احمدی‌نژاد انتظار داشت که وی اعلام کند من پس از پایان دولت دهم همه قدرت را تحویل داده و خود به‌دنبال کارهایی که پیش از این دنبال می‌کردم، می‌روم. عباس عبدی هم گفته بود: «احمدی‌نژاد حاضر نیست به‌راحتی کنار برود و امکان هم ندارد به همین راحتی کنار برود؛ چون فکر می‌کند بعد از کناره‌گیری نابود می‌شود.» سعید جلیلی درباره عملکرد احمدی‌نژاد گفت: در دوره قبل گفتمان ما گفتمان انقلاب بود و احمدی‌نژاد هم بر همین گفتمان تاکید داشت ولی در ادامه حب قدرت وی را منحرف کرد.

نگرانی‌های ادامه‌دار از تحویل قدرت دولت دهم

نگرانی درباره عملکرد احمدی‌نژاد درخصوص واگذاری قدرت تا روزی ادامه داشت که احمدی‌نژاد پرچم ایران را به دست مشایی سپرد و در ستاد انتخابات همراه وی شد تا مرد حاشیه‌های دولت دهم ثبت‌نام کند. پس از آن نگرانی از واگذاری قدرت جای خود را به نگرانی از ردصلاحیت مشایی داد تا جایی که عوض حیدرپور، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه عدم کفایت سیاسی احمدی‌نژاد برای مجلس روشن شده است، به اقدامات احمدی‌نژاد در حمایت از مشایی اشاره کرد و گفت: اما اگر از این قبیل اقدامات بخواهد در آینده انجام شود، مجلس برخورد اساسی، جدی و قانونی خواهد کرد، مجلس با هرگونه اقدام غیرقانونی و خلاف قاعده‌ای که بخواهند انجام دهند تا کشور را با چالش و بحران روبه‌رو کنند، برخورد اساسی، جدی و قانونی خواهد کرد.

با ردصلاحیت مشایی اما نگرانی‌های پیشین جای خود را به تذکر درباره عدم دخالت دولت در برگزاری انتخابات دادند. با این حال پس از برگزاری انتخابات و انتخاب حسن روحانی از سوی مردم باز هم با رفتار‌های عجیب‌وغریب و مصوبه‌های دقیقه 90 احمدی‌نژاد نگرانی از حضور مداوم او در پاستور و نحوه واگذاری قدرت از سوی دولت دهم بازگشته است.

اینطور که به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد تصمیم ندارد از پاستور نقل‌مکان کند. طرح پوتین ـ مدودف با ثبت‌نام مشایی موجب نگرانی سیاسیون شده بود حالا شکست این پروژه و طرح تاسیس دفتر رییس‌جمهوری سابق نگرانی سیاسیون را افزایش داده است به‌ویژه که شرح وظایف دفتر رییس‌جمهور سابق نوعی موازی‌کاری با رییس‌جمهور منتخب را تداعی می‌کند.

در شرح وظایف دفتر رییس‌جمهور سابق هماهنگی و تهیه و تنظیم اوقات، برنامه ملاقات‌ها، جلسات، سفرها و دیدارها، ارتباط با استانداری‌ها، دستگاه‌های اجرایی، قوه‌قضاییه، قوه‌مقننه، هماهنگی در ارایه خدمات پشتیبانی، اداری و مالی و اتخاذ تدابیر لازم در امر نظارت و پیگیری امور ارجاعی به چشم می‌خورد.

واگذاری زمین نمایشگاه بین‌المللی تهران به سازمان صداوسیما، تغییرات وسیع در فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها، جابه‌جایی‌های سوال‌برانگیز در نمایندگی‌های سیاسی خارج از کشور، ایجاد تغییرات اثرگذار در نرخ ارز و مصوبه‌های استخدامی نشانگر این است که همان‌طور که احمدی‌نژاد پس از انتخابات اعلام کرد در عرصه سیاست باقی خواهد ماند. اما جایگاه او کجاست؟ در واگذاری قدرت چه خواهد کرد؟ راهکار دولت تدبیر و امید برای مواجهه با این کار چیست؟ اینها پرسش‌هایی است که مطرح شده و روزهای آینده پاسخ آن مشخص خواهد شد اما آنطور که مشخص است در بحث حاشیه‌سازی دولت در سال آخر باز هم دولت احمدی‌نژاد قصد دارد در روزهای پایانی رکوردی دیگر از خود به‌جا بگذارد.

توییت بینا

11:55 (۳ ماه قبل) ۱

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۳ ماه قبل) ۲

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۳ ماه قبل) ۳

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۴ ماه قبل) ۴

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۴ ماه قبل) ۵

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۴ ماه قبل) ۶

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۴ ماه قبل) ۷

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۴ ماه قبل) ۸

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۴ ماه قبل) ۹

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۴ ماه قبل) ۱۰

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۴ ماه قبل) ۱۱

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۴ ماه قبل) ۱۲

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۴ ماه قبل) ۱۳

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۴ ماه قبل) ۱۴

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۴ ماه قبل) ۱۵

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۵ ماه قبل) ۱۶

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۵ ماه قبل) ۱۷

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۵ ماه قبل) ۱۸

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۵ ماه قبل) ۱۹

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۵ ماه قبل) ۲۰

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

آخرین عناوین