امروز: پنج شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۱:۴۲ Thursday, 28 September 2023

عراقی‌ها آماده ضدحمله علیه داعشی‌ها

عراقی‌ها آماده ضدحمله علیه داعشی‌ها

نیروهای عراقی از پایتخت این کشور به سمت شمال آماده می‌شوند تا دست به یک ضدحمله علیه افراد مسلحی بزنند که بخش‌های گسترده‌ای از استان نینوا و مناطقی در دیگر استان‌های عراق را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، این نیروها در منطقه اطراف سامرا در اتوبانی در فاصله 100 کیلومتری از شمال بغداد جمع شده‌اند و این منطقه خط مقدمی در درگیری با گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به “داعش” است.

 

در همین راستا یک منبع نزدیک به نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق در مصاحبه با رویترز اعلام کرد: دولت پس از اینکه پیشروی‌های داعش را متوقف کرد در حال حاضر مصمم است تا به این گروه پاسخ دهد.

 

تلویزیون عراق نیز تصاویری از عبدالله الجبوری، استاندار صلاح‌الدین را نشان داد که وی به سربازان در منطقه الاسحاقی می‌گفت که آنها به سمت تکریت، الشرقاط و نینوا حرکت خواهند کرد.

 

وی با بیان اینکه این نیروها متوقف نخواهند شد، گفت: تعداد نیروهای دولتی در اطراف سامرا از 50 هزار تن پا فراتر می‌گذارد.

 

در همین راستا مردم عراق اعلام کردند که نیروهای دولتی همچنان در پالایشگاه نفتی بیجی، بزرگترین پالایشگاه در عراق در فاصله 100 کیلومتری شمال سامرا مستقر هستند.

 

هلیکوپترهای عراقی نیز به پاکسازی منطقه الضلوعیه میان سامرا و بغداد پرداختند.

 

در همین حال یک منبع امنیتی اعلام کرد که درگیری‌ها در المقدادیه در استان دیالی در شمال شرق عراق تشدید شده است و نیروهای امنیتی به بخش‌هایی که تروریست‌ها آن را تحت تصرف خود درآورده بودند، حمله کرده و در جریان این درگیری‌ها 1000 غیرنظامی نیز به سمت شمال کشور گریختند.

 

همچنین درگیری‌هایی میان تروریست‌ها با پیش‌مرگ‌های کرد در منطقه جلولاء رخ داد که کردها بخش‌های شمالی آن را تحت کنترل درآورده‌اند.

 

هزاران عراقی نیز از روستاها و مناطق استان دیالی به سمت شهر خانقین در همان استان گریختند که نیروهای پیش‌مرگ کنترل آن را در اختیار دارند.

 

آوارگان عراقی که تعداد آنها حدود 25 هزار تن برآورد شده است از کمبود شدید مواد غذایی و آب و همچنین قطع برق رنج می‌برند.

 

منابع امنیتی اعلام کردند که در درگیری‌های جلولاء سه فرد مسلح کشته شده و چهار تن دیگر زخمی شدند.

 

درگیری‌ها در منطقه تل‌عفر در شمال عراق نیز ادامه دارد.

 

این در حالی است که یک مقام نظامی عراقی پیش‌بینی کرد که افراد مسلح مجددا نیروهای خود را برای حمله جدیدی به پالایشگاه نفتی بیجی آماده کنند.

 

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که نیروهای دولتی در تلاش هستند مانع از کنترل افراد مسلح بر منطقه استراتژیک تل‌عفر در نزدیکی مرزهای ترکیه و سوریه شوند.

 

پیش‌تر نیز منابع عراقی اعلام کرده بودند که نیروهای نظامی توانسته‌اند اهداف مهمی را در داخل این منطقه رقم بزنند.

 

در همین حال قاسم عطا، سخنگوی فرمانده کل ارتش عراق اعلام کرد که نیروهای هوایی دست به چندین حمله به پایگاه‌های افراد مسلح زدند.

 

این در حالی است که افراد مسلح گفته‌های دولت را تکذیب کرده و مدعی هستند که منطقه تل‌عفر را کاملا تحت تصرف خود درآورده‌اند.

 

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: تروریست‌های داعش کارخانه سابق تولید سلاح‌های شیمیایی که زمان آن به دوره صدام برمی‌گردد، تحت تصرف خود درآوردند.

 

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای عنوان داشت: به ما اطلاع داده شده است که دولت اسلامی عراق و شام مجتمع الامثنی را اشغال کرده است اما ما بعید می‌دانیم که آنها از کارخانه‌ای که برای تولیدات سلاح‌های شیمیایی بوده است، استفاده کنند.

 

این مقام آمریکایی اعلام کرد که کشورش نسبت به اینکه داعش پایگاه‌های نظامی را تحت تصرف خود درآورده، نگران است.

 

نظام صدام از این مجتمع که در 70 کیلومتری غرب بغداد قرار دارد برای تولید گاز خردل و دیگر گازهای سمی از جمله گاز سارین استفاده می‌کرد.

 

در همین راستا منابع در استان نینوا تاکید کردند که داعش از مسیحیان در موصل جزیه دریافت می‌کنند تا آنها را نکشند یا دارایی‌های آنها را تحت کنترل خود در نیاورند.

 

منابع اعلام کردند که مبالغ این جزیه حدود 250 دلار تا مبالغ بسیار بالایی است که از بازرگانان مسیحی دریافت می‌شود.

 

از سوی دیگر منابع امنیتی اعلام کردند که 34 تن از نیروهای عراقی در درگیری‌ها با تروریست‌ها در منطقه القائم در نزدیکی مرز‌ها با سوریه کشته شدند.

 

در همین حال صباح الفتلاوی، فرمانده عملیات سامرا با بیان اینکه افراد مسلح در این مناطق حضور دارند اعلام کرد که این افراد از سوی نیروهای عراقی محاصره شده‌اند.

 

وی عنوان داشت: نیروهای ما مناطق الضلوعیه، الدجیل و مناطق اطراف آن را کاملا تحت کنترل خود دارد و به پاکسازی دیگر مناطق ادامه خواهند داد.

 

در حالی که نیروهای عراقی ظرف ساعتهای اخیر مناطقی را در دو استان دیالی و صلاح‌الدین تحت کنترل خود درآورده‌اند،

 

در حال حاضر این نیروها در مسیر سامرا در شمال بغداد جمع شده‌اند تا دست به حمله گسترده‌ای از چند محور جهت بازپس‌گیری موصل از تروریست‌ها بزنند.

 

این نیروهای عراقی متشکل از 60 هزار نظامی هستند که تجهیزاتی همچون تانک و توپ در اختیار دارند و منابع امنیتی در مصاحبه با ایلاف اعلام کردند که نیروهای عراقی در حال حاضر زمام امور را در دست گرفته و تعداد افراد داوطلبی که برای حمایت از نیروهای عراقی شتافته‌اند به نیم میلیون تن می‌رسد.

 

هم‌زمان در تحولات سیاسی عراق ائتلاف متحدون اعلام کرد که ائتلاف ملی عراق به دنبال یک نامزد جایگزین برای نوری مالکی، نخست وزیر عراق است که این شخص تصدی پست نخست‌وزیری عراق را برعهده داشته باشد.

 

ائتلاف متحدون در بیانیه‌ای اعلام کرد ائتلاف ملی از اظهارات دو مقام آمریکایی و سخنان باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا به این نتیجه رسیده است که واشنگتن از حمایت از مالکی شانه خالی کرده است.

 

این ائتلاف تاکید کرد ائتلاف ملی انتخاب یک تن از میان پنج شخصیتی را که در حال حاضر نامشان برای نامزدی این ائتلاف مطرح شده است مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

انتهای پیام

 

توییت بینا

11:55 (۳ ماه قبل) ۱

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۳ ماه قبل) ۲

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۳ ماه قبل) ۳

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۴ ماه قبل) ۴

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۴ ماه قبل) ۵

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۴ ماه قبل) ۶

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۴ ماه قبل) ۷

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۴ ماه قبل) ۸

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۴ ماه قبل) ۹

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۴ ماه قبل) ۱۰

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۴ ماه قبل) ۱۱

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۴ ماه قبل) ۱۲

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۴ ماه قبل) ۱۳

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۴ ماه قبل) ۱۴

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۴ ماه قبل) ۱۵

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۴ ماه قبل) ۱۶

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

10:33 (۵ ماه قبل) ۱۷

از معلمان نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد

10:28 (۵ ماه قبل) ۱۸

بارسلونا قهرمان لالیگا شد

10:26 (۵ ماه قبل) ۱۹

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

10:10 (۵ ماه قبل) ۲۰

رئیسی: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن تبعیض‌آمیز عمل نکنند

آخرین عناوین