امروز: چهارشنبه، ۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۲۸ Wednesday, 21 February 2024

متن کامل سخنان رئیس جمهور در کنفرانس خبری 23 خرداد 1394

متن کامل سخنان رئیس جمهور در کنفرانس خبری ۲۳ خرداد ۱۳۹۴

رییس جمهوری روز شنبه در یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران داخلی و بین المللی، ۲۴ خرداد ۹۲ را پیروزی بزرگ ملت ایران دانست و تصریح کرد که حماسه ۲۴ خرداد به هیچ جناح، حزب و دسته ای تعلق ندارد.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که در جمع بیش از ۲۵۰ خبرنگار داخلی و خارجی صحبت می کرد، گفت: نجات اقتصاد ایران، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان، سه وعده ای بود که در انتخابات ۲۴ خرداد به مردم داده شد و دولت یازدهم تمام توان خود را برای تحقق این وعده ها بکار گرفته است.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه حفظ همه حقوق این ملت بزرگ، خواست مردم در ۲۴ خرداد ۹۲ بود و در این راستا ما باب مذاکره جدی و تاثیر گذار در چارچوب منطق با ۱+۵ را آغاز کردیم، اظهارداشت: مردم ما با حضورشان حماسه بزرگی آفریدند و به دنیا اعلام کردند که در این کشور مردمسالاری حاکم است و هوشیاری و هوشمندی ملت بزرگ ایران و راهنمایی بسیار تاثیرگذار مقام معظم رهبری باعث شد تا مردم به پای صندوق های رای بشتابند و حماسه بزرگی را بیافرینند.

:
همه تصمیمات این دولت با مشورت صاحبنظران اتخاذ شده است
رییس‌ جمهوری در ابتدای این مصاحبه ضمن ادای احترام به روح بلند امام (ره) و همه شهیدان و تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان که ماه قیام، صیام و همدلی و ماه برکت برای همه ما است، گفت: ماه رمضان ماه دوستی‌ها و کنار گذاشتن کینه‌هاست. ماه برادری، نزدیکی، اخوت و آشتی و ماه بذل و بخشش است و امیدواریم این ماه مبارک برای ملت ما و همه مسلمانان، ماه پرخیر و برکتی باشد.
دکتر روحانی سپس سالروز انتخابات حماسه‌آفرین ۲۴ خرداد سال ۱۳۹۲ را به ملت بزرگ ایران تبریک گفت و با تشریح فضای قبل از انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: بدخواهان چنین تصور می‌کردند با فشارهایی که بر ملت ایران به ناروا تحمیل کرده‌اند مردم مشارکت آنچنانی پای صندوق آراء نخواهند داشت.
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد : همه هدف بدخواهان این بود که مردم راه حل مسایل سیاسی را در صندوق آرا نبینند. اما مردم ما با حضورشان، حماسه بزرگی آفریدند و به دنیا اعلام کردند که بر این کشور، مردم‌سالاری حاکم است. هوشیاری و هوشمندی ملت بزرگ ایران، راهنمایی‌های بسیار تأثیرگذار مقام معظم رهبری که همه را حتی آنهایی که از نظام ممکن است دلگیر باشند به حضور در پای صندوق رای دعوت کردند و اعلام اینکه آرای مردم امانت است و این مسأله حق‌الناس است باعث شد تا مردم پای صندوق آرا شتافتند و با حضور ۷۳ درصدی واجدین شرایط ، حماسه ای بزرگ را آفریدند.

:
رییس جمهور با تاکید بر اینکه ۲۴ خرداد تعلق به هیچ حزب، جناح و دسته‌ای ندارد و پیروزی ملت ایران است و باید به خاطر آن به مردم بزرگوار این سرزمین و رهبر معظم انقلاب تبریک گفت، افزود: مقصود مردم از رأیی که به اعتدال، تدبیر و امید دادند این بود که همه چیز به قانون باز گردد. اعتدال معنایش آن است که همه حرکت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در چارچوب مقررات قانونی باشد. اعتدال معنایش آن است که هیچ تصمیمی یک شبه در کشور گرفته نشود.
دکتر روحانی ادامه داد: اعتدال معنایش این است که امور به صاحبنظران متخصص همان فضا واگذار شود. مردم می‌خواستند یک شرایط ثبات و آرامشی در جامعه حاکم شود. در اقتصاد آنها، می خواستند در بازارهای مختلف آینده‌ای روشن پیش رو باشد و امیدوار باشند. مردم نمی‌خواستند آینده روابط سیاسی‌، آینده ارتباطات سیاسی در داخل‌ و آینده حضور فرهنگی اصحاب فرهنگ در تردید باشد. مردم می‌خواستند به آینده، زندگی بهتر و به فضای امن‌تر امیدوار باشند.

:
رییس شورای عالی اقتصاد مبنای همه تلاش دولتمردان را پایبندی به این اصول دانست و خطاب به ملت ایران گفت: هیچ تصمیمی در این دولت اتخاذ نشده است، مگر آنکه با صاحبنظران مشورت شده باشد. فضا در این دو سال، فضای آرام‌تری برای گفتگو بوده است. شرایط اقتصادی و سیاسی آرامش را برای جامعه به ارمغان آورده است. کشور در آستانه انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ در یک شرایط بسیار سخت بود و به تبع آن هر دولتی که روی کار می‌آمد با یک شرایط بسیار سخت و دشوار روبه‌رو بود. با یک تورمی که از مرز ۴۰ درصد عبور کرده بود با شرایط اقتصادی که دارای رشد منفی منهای ۶.۸ بود.

:
می خواهیم همه حقوق‌مان را با هم و در کنار هم استیفا کنیم
رییس جمهوری گفت: در شرایطی که در بازار ارز و کالا تنش ساعتی در جامعه وجود داشت و سرمایه‌گذاری‌ها با رشد منفی مواجه بود و در شرایطی که در اقتصاد رکود حاکم شده بود و در کل شرایط بی‌نظیری در تاریخ ایران از لحاظ توأم شدن رکود و تورم برقرار بود، بی تردید اگر هر دولتی فعالیت خود را آغاز می‌کرد با انبوهی از مشکلات روبرو بود.
دکتر روحانی با تاکید بر تلاش دولت در طول ۲۲ ماه گذشته برای تحقق وعده‌های خود به مردم، اظهار داشت: تلاش دولت بر این بوده که در هر زمینه‌ای که به مردم وعده داده ،آن وعده‌ها را عملی کند. نجات اقتصاد ایران ،احیاء اخلاق و تعامل سازنده با جهان سه وعده‌ای است که در انتخابات به مردم داده شد. ما می‌خواستیم عزت ملی ما با موقعیت صحیح و درخور شان این ملت در سطح جهانی و روابط بین‌المللی توأم شود. ما می‌خواستیم روابط ما با دنیا به گونه‌ای باشد که ایران به عنوان یک تهدید در منطقه و جهان مطرح نباشد و می‌خواستیم روابط بهتر توام با آشتی و برادری با همسایگان داشته باشیم.

:
رییس جمهوری با اشاره به اینکه« ما می‌خواستیم همه حقوق‌مان را با هم و در کنار هم استیفا کنیم نه فقط یک حق»،گفت: ما می‌دانستیم که در کنار حفظ حقوق هسته‌ای باید حقوق دسترسی یک ملت به بازارهای جهانی نیز همزمان تأمین شود. ما می‌دانستیم که حق مردم ایران برخورداری از همه فناوری‌هاست. ما می‌دانستیم که حق این مردم شرایط حمل و نقل مناسب بین‌المللی، شرایط ارتباط اقتصادی مناسب برای خرید و فروش کالاهای مختلف و شرایط مطلوب برای صادرات کالا تا مسأله بیمه، کشتیرانی، روابط مالی و بانکی است.
رییس جمهوری تصریح کرد: ما ملتی نیستیم که فقط یک حق داشته باشیم و بقیه حقوقمان را بگذاریم دیگران پایمال کنند. هدف ۲۴ خرداد حفظ همه حقوق ملت بزرگ ایران بود و این به مفهوم تعامل سازنده برای حفظ حقوق ملت و منافع ملی بود و در این راستا ما باب مذاکره جدی و تأثیرگذار در چارچوب منطق را با ۱+۵ آغاز کردیم.

:
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه خط قرمزهای ما از ابتدا مشخص بود، اظهار داشت: من در اینجا باید از مقام معظم رهبری سپاسگزاری کنم هم برای ترسیم خطوط اصلی در مذاکرات و هم برای حمایت جدی ایشان از مذاکره‌کنندگان و هم اینکه با نفس گرمشان در این کشور وحدت و اتحاد ملی و انسجام را به خوبی حفظ کردند و باید از ملت بزرگ ایران بخاطر حمایت مستمرشان از دولت بویژه در زمینه مذاکرات هسته‌ای تشکر کنم.
رییس جمهوری گفت: در مذاکرات با شش قدرت جهانی روبرو هستیم و باید از مذاکره‌کنندگان قوی خود در این مذاکرات و از وزیر امور خارجه که سرپرستی مذاکرات را به عهده دارند ،تشکر کنم که هر آنچه که امروز به دست آوردیم موجب افتخار ملی است.

:
*دولت به خوبی تحریم ها را مدیریت کرده و مدیریت خواهد کرد
رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه امروز ۱+۵ و قدرت‌های بزرگ غربی و شرقی در اینکه ، غنی سازی حق ایران است و درهای نطنز و حتی فردو باز ‌بماند، تردید ندارند، گفت : دو سال پیش هیچ کس نمی گفت ایران می‌تواند در تحقیق و توسعه در زمینه سانتریفیوژهای پیشرفته مسیر را ادامه دهد ، قدرت های غربی حتی با اعمال تزریق”یواف ۶ ” در سانتریفیوژهای پیشرفته در تحقیق مخالف بودند اما امروز آنها بر حق ایران اذعان دارند و این بزرگترین دستاورد در زمینه حقوق هسته‌ای است.

:
دکتر روحانی تاکید کرد: امروز هیچ کس تردید ندارد که اجرای توافق توأم با رفع تحریم‌های اقتصادی و مالی خواهد بود . دوسال پیش کسی اذعان نمی‌کرد که با یک توافق نهایی همه قطعنامه‌های ظالمانه شورای امنیت سازمان ملل لغو خواهد شد. آنچه تاکنون به دست آوردیم یک پیروزی بزرگ برای ملت ایران است و این پیروزی از آن ملت است و این ملت با ایستادگی و مقاومت به حقوق خود دست یافته است.
رییس جمهوری در خاتمه سخنان مقدماتی خود با اشاره به اینکه در زمینه تحریم دو مسأله مهم ابعاد و عمق تحریم ها از یک سو و مدیریت تحریم از سوی دیگر باید مد نظر قرار گیرد، اظهار داشت : باید این دو موضوع را از هم تفکیک کنیم. تحریم غیرقانونی، غیرانسانی و غیراخلاقی است بویژه اینکه تحریم های کور انجام شده و نه هدفمند. اگر تحریمی علیه صنعت هسته‌ای بود شاید تعبیراتی که می‌گویم غیر انسانی و غیراخلاقی کمی اغراق بود اما این تحریم برای خرید گندم، مواد غذایی و هرگونه سرمایه‌گذاری در ایران بود حتی برای سرمایه‌گذاری در احداث سد و تامین آب کشاورزی که بعضی ها تعجب کردند از این حرف اما آنها حتی ساخت سد برای تامین آب شرب مردم یک شهر را مشمول تحریم ها کردند.
دکتر روحانی تحریم دارو و تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها را نشانه عمق تحریم ها دانست و با تاکید بر افشای این ظلم ظالمانه ، اظهار داشت : ابعاد تحریم بسیار وسیع بود و حتی نان و آب مردم را در بر می‌گرفت اما این دولت تحریم را به خوبی مدیریت کرد و اگر باز هم تحریم ظالمانه از سر گرفته شود مدیریت خواهد کرد .
رییس شورای عالی سلامت خاطرنشان ساخت : دلیل ادعای دولت این است که در طول ۲ سال گذشته پرداختی مردم در بیمارستان به جای ۳۷ درصد به ۴.۵ درصد تقلیل یافته است. ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیمه درمانی شدند، ۱۰ میلیون نفر از حاشیه‌نشین‌های اطراف شهرهای بزرگ تحت پوشش خدمات درمانی قرار گرفتند، ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش حمایت کالایی قرار گرفتند. آمار فراوان است اما یک کلمه بگویم این دولت بزرگترین سرمایه را برای منابع آبی کشور انجام داده است. این دولت در طول ۴ سال تا پایان ۴ سال حدود ۱۰ میلیارد دلار برای تأمین آب اختصاص داده است پس دولت به خوبی تحریم ها را مدیریت کرده و مدیریت خواهد کرد .
رییس جمهور در عین حال افزود : ما ابعاد تحریم را می دانیم و ملت ما می داند. ما ظلم ظالم را بیان می کنیم و توضیح می دهیم ، ما باید کار خلاف قانون قدرت‌های بزرگ را توضیح دهیم اما ملت ما از این فشارها نمی‌هراسد و مسیرش را برای احقاق حقوق خود ادامه خواهد داد.

:
*در مذاکرات کاملاً جدی هستیم و دنبال خرید زمان نیستیم
رییس جمهوری در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگار رسانه ملی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده که توافقی را می‌پذیرد که توافق خوب باشد و امروز ایران تا چه حد با این توافق خوب فاصله دارد؟ گفت: همه تلاش ما بر این است که به یک توافق عزتمندانه با تامین حقوق ملت ایران و با توجه به همه خطوط قرمزی که تعریف شده است برسیم. به نظر من چارچوب‌های کلی که مورد نظر جمهوری اسلامی ایران بوده امروز مورد قبول ۱+۵ است ضمن اینکه در جزئیات هنوز اختلاف نظرهای فراوانی ما داریم و باید همه این اختلاف نظرها حل شود. آنچه من می‌توانم بگویم این است که ما در مذاکرات کاملاً جدی هستیم و دنبال تلف کردن وقت و خرید زمان نیستیم و خودمان را محصور در یک زمان خاص نمی‌بینیم. عجله نداریم اما در عین حال از همه فرصت و امکانمان برای دستیابی به توافق استفاده می‌کنیم.

:
اگر طرف مقابل دنبال زیاده‌خواهی نباشد، توافق در دسترس است
رییس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه خواست ملت ایران و چارچوب‌هایی که از طرف نظام برای این مذاکرات تعیین شده برای ما بسیار مهم است، اظهارداشت: مذاکره کننده های ما به طور جدی این مسیر را دنبال می‌کنند اگر طرف مقابل ما همین چارچوب را مراعات کند و به حقوق ملت ایران و منافع ملی ما احترام بگذارد و دنبال زیاده‌خواهی نباشد به نظر من توافق در دسترس است.
دکتر روحانی در پاسخ به خبرنگار ابتکار که پرسشی پیرامون رویکرد فرهنگی دولت بویژه لغو برخی کنسرت‌های موسیقی در یکسال گذشته و بویژه یک هفته گذشته مطرح کرد ، گفت: همانطور که ابتدا اعلام کردیم معتقدیم امور فرهنگی باید حتی الامکان به اصحاب فرهنگ واگذار شود. فضا را باید کاملاً به گونه‌ای ترسیم کنیم که این فضا هم برای آنهایی که می‌خواهند از کالای فرهنگی استفاده کنند به خوبی مهیا شود و هم آنهایی که کالای فرهنگی تولید کنند به خوبی تولید کنند. از نظر ما مرجع قانون است .وقتی یک دستگاهی به عنوان مرجع قانونی برای دادن مجوز تعیین شده، دخالت دیگران شایسته نیست و باید بگذاریم قانون اجرایی و عملیاتی شود.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: در تصمیم گیری درباره کارهای فرهنگی و آثار مثبت و منفی آن باید به قانون عمل کنیم و به دنبال اجتهاد شخصی نباشیم. اجتهاد را بگذاریم برای حوزه‌های علمیه و ما در چارچوب قانون ملتزم به قانون بمانیم.

:
با حضور مردم در صحنه از همه مشکلات عبور خواهیم کرد
رییس جمهوری تصریح کرد: امیدوارم همه احساس کنیم که ۲۴ خرداد ادامه دارد و همان مردمی که پای صندوق آمدند، همان مردم در حمایت از اجرای راه و مسیری که انتخاب کردند، در صحنه هستند. ما باید از این مشکلات عبور کرده و البته با وحدت و انسجام و حضور مردم در صحنه از این مشکلات عبور خواهیم کرد. دولت خود را ملتزم به حقوق مردم و التزام به قانون می‌دادند.
دکتر روحانی اضافه کرد: از نظر ما وقتی مجوز قانونی صادر می‌شود لغو آن مجوز از طرف دستگاه‌هایی که قانوناً حق ندارند، کاملاً نادرست است.
رییس جمهوری در پاسخ به سوال تلویزیون ملی چین درخصوص مذاکرات هسته‌ای و موضوع لغو تحریم‌ها، اظهار داشت: اساس مذاکرات رو به پیش است گرچه در برخی از مسایل هنوز اختلاف نظر وجود دارد .در زمینه تحریم‌های اقتصادی در اصل این موضوع که با اجرای توافق، همه تحریم‌های اقتصادی برداشته و ملغی خواهد شد تردیدی وجود ندارد اما نسبت به همزمانی اقدامات ایران با این لغو تحریم ها که چگونه باشد، اختلاف نظرهایی وجود دارد، ما مصر به همزمانی هستیم.

:
دلایل طولانی شدن مذاکرات هسته ای
دکتر روحانی اضافه کرد: یک اشکالی که وجود دارد این است که طرف مذاکره کننده ، در برخی از موارد که در یک چارچوبی به تفاهم می‌رسیم در جلسه بعدی در آن مورد به چانه‌زنی برمی‌گردد و این کار را عقب می‌اندازد و مذاکرات را طولانی‌تر می‌کند. اگر طرف مقابل، به چارچوب‌هایی که قبلاً مورد تفاهم بوده، متعهد بماند و موارد جدیدی را وارد مذاکره نکند، می‌توانیم به توافق برسیم اما اگر بخواهد در مسیر چانه‌زنی‌های بیهوده باشد، ممکن است مذاکرات را طولانی تر کند.

:
رییس جمهوری در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره تعامل دولت با دستگاه انتظامی و مسایل فرهنگی مربوط به بانوان، اظهار داشت: دولت معتقد است همه دستگاه‌ها از جمله نیروی انتظامی باید در چارچوب قانون عمل کرده و معیارشان تنها قانون باشد. امام راحل در زمینه مسایل فرهنگی،‌یک بن‌بستی که قبلاً‌فکر می‌شد آن را باز کردند مثلا در آغاز انقلاب بعضی‌ها می‌گفتند که خانم‌ها در تظاهرات شرکت نکنند چون شعار می‌دهند صدای نامحرم است و اشکال دارد. در ایران این مسایل مطرح بود و امام در آن وقت در پاریس بودند و موضع‌گیری صریحی کردند.
دکتر روحانی با انتقاد از نحوه مواجهه با بانوان جامعه در قبل و پس از انتخابات گفت: زمانی که می‌خواهیم رای بدهند همه از فرصت‌های برابر در مسایل سیاسی و اجتماعی حرف می زنند اما به نظر می رسد وقتی از دوره انتخابات که می‌گذریم برخی نظرها عوض می‌شود.
رییس جمهوری تاکید کرد: خانم‌های جامعه ما اولاً به دین، آیین و فرهنگ‌شان معتقدند و به عفت، حجاب و چارچوب‌های قانونی احترام می‌گذارند. نباید تصور کنیم که ما می‌خواهیم اسلام را پیاده کنیم و خدای ناکرده خانم‌ها می‌خواهند برعکس قوانین اسلام حرکتی داشته باشند خانم‌ها مثل آقایان و در بسیاری از مسایل پیشتاز هستند در همه راهپیمایی‌ها و همه مراسم ها این چنین است به نظر من باید حق نشاط، شادی، زندگی اجتماعی، در چارچوب موازین دینی و قانونی برای همه محترم شمرده شود. در این زمینه فکر نمی‌کنم در کلیات اختلاف نظر باشد ممکن است در مصادیق اختلاف نظر باشد که باید این اختلاف نظرها را حل کنیم.

:
در یک دوره ۸ ساله‌، ۷۲۰ میلیارد دلار صرف واردات شد
دکتر روحانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مبنی بر اینکه برخی می‌گویند دولت همه امور کشور از جمله آب خوردن مردم را به تحریم گره زده است، اظهارداشت: در گذشته و در یک دوره ۸ ساله‌، ۷۲۰ میلیارد دلار صرف واردات شد و کشور کاملاً به بیرون متکی شد و همان هم علامت لازم برای تحریم داد.

:
رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه اگر ما به خودمان و نه به دلارهای نفتی متکی بودیم و در چارچوب اقتصاد مقاومتی عمل می کردم، این فشارها بر ما وارد نمی‌شد، تاکید کرد: دولت همه برنامه‌هایش را در شرایط تحریم وضع و اجرا کرده است. یعنی در زمانی که تحریم بوده توانسته تورم بالای ۴۰ درصد را به ۱۵ درصد برساند و کشور را از رشد منفی ۶.۸ به رشد مثبت برساند. سرمایه‌گذاری منفی را به سرمایه‌گذاری مثبت برساند . در زمینه صنعت، کشاورزی ما دارای رشت مثبت در سال ۹۳ هستیم. در بعضی از زمینه‌ها مثل معدن رشد بالای ۱۰.۸ داشته ایم. رشد صنعت بالای ۵ است. بازرگانی بالای ۳ است. در کشاورزی حرکت ما به پیش است تنها در یک سال گذشته ما برای واردات کشاورزی و محصولات غذایی بیش از ۸ میلیارد دلار صرفه‌جویی کردیم و تولیدات داخلی ما بالا رفته است. این دولت در زمان تحریم برنامه ریزی کرده و معضلات را حل کرده است.

:
در ایران تحریم هیچ گاه موفق نبوده و به اهدافش نرسیده است
رییس جمهوری بار دیگر توضیح داد که در ایران تحریم هیچ گاه موفق نبوده و به اهدافش نرسیده است ولی موثر بوده و بین موفق و موثر بودن فاصله وجود دارد. می خواستند با ابزار تحریم ما را تسلیم کنند اما موفق نشدند. تحریم مشکلاتی را برای جامعه ما بوجود آورد. گاهی می‌پرسند که مشکلات گذشته و امروز مربوط به تحریم است و یا مدیریت. مسلما مدیریت جای بحث نیست. ما می‌توانیم کار را پیش ببریم. اما اینکه بگوییم تحریم تاثیر ندارد درست نیست. متاسفانه تحریم غیرقانونی، ظالمانه و غیرانسانی بر بسیاری از ابعاد نظیر محیط زیست و آب که نیاز به سرمایه‌گذاری دارد، سایه افکنده است.

:
هیچ کشوری با درهای بسته به اقتصاد بزرگ دست نخواهد یافت
دکتر روحانی با تفکیک دو موضوع ادامه حیات و پیشرفت و رقابت با سایر کشورها، گفت: اگر سرمایه گذاری‌های خارجی وارد کشور نشود معنایش این نیست که نمی‌توانیم زندگی کنیم. اما یک بحث ادامه حیات است و بحث دیگر پیشرفت و رقابت با کشورهای دیگر است. هیچ کشوری با درهای بسته به اقتصاد بزرگ دست نخواهد یافت این یک ظلم بزرگ است که دروازه ما را ببندند و نگذارند ما واردات و صادرت انجام دهیم. ما این تحریم ظالمانه را باید برداریم اما در عین حال دولت، شرایط تحریم را مدیریت کرده و توانسته بسیاری مشکلات را حل کند و حل خواهد کرد.

:
رییس شورای عالی امنیت ملی به خبرنگار «فایننشال تایمز» که پرسید « تخمین شما از فاصله‌ بین امضاء قرارداد و اجرای قرارداد چقدر خواهد بود؟ و در مورد پروتکل الحاقی شما اجازه بازدید از سایت‌های هسته‌ای و مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای را خواهید داد؟» گفت : در همزمانی اجرای تعهداتی که ایران در توافق خواهد داشت با رفع تحریم جای بحث وجود دارد. هر روز و زمانی که به توافق برسیم ، تا اجرای کامل توافق یک زمان و فاصله‌ای خواهد بود این فاصله چند ماهه است . بعد از توافق بلافاصله در شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای صادر می شود که همه قطعنامه‌های قبلی را در زمینه هسته‌ای لغو می کند. این اولین گام مهمی است که بعد از توافق برداشته می‌شود شاید بشود گفت که اولین تضمین اجرایی این توافق توسط شورای امنیت تایید خواهد شد که اهمیت دارد.
رییس جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر داریم درباره اینکه تحریم‌ها چگونه لغو ‌شود بحث می‌کنیم ، گفت : تعهداتی ایران خواهد داشت که اجرایش زمانی طول می‌کشد کاری نیست که در یکسال راحت بشود انجام داد. هفته‌ها و ماه‌ها شاید طول بکشد . اینکه از زمانی که توافق امضا می‌شود تا زمانی که همه تعهدات اجرایی و عملیاتی می‌شود چقدر زمان می‌برد هنوز محل بحث است اما چند ماهی زمان خواهد برد. پروتکل الحاقی هم چیزی نیست که متعلق به ایران باشد. یک تبلیغات غلط ، ناصحیح و نادرست در خارج اتفاق افتاده در حالیکه بسیاری از کشورهای دنیا هستند که امروز پروتکل الحاقی را اجرا و عمل می‌کنند.

:
دکتر روحانی همچنین در پاسخ به محور دیگری از پرسش این رسانه گفت : وظیفه من اجرای قانون اساسی است . رییس جمهوری نسبت به حقوق شهروندی همه ایرانی‌ها و سایر کسانی که در ایران زندگی می‌کنند به فرض اینکه تابعیت غیر ایرانی هم داشته باشند حساس و پیگیر است. مواردی که به اطلاع می‌رسد نسبت به حقوق افراد آنها را دنبال می‌کنم موردی که شما گفتید از کلیت آنچه که وظیفه دولت است مستثنی نیست.
پروتکل الحاقی همان طور که در ۱۲۴ کشور اجرا می‌شود در ایران هم اجرا خواهد شد

:
رییس جمهوری با اشاره به اینکه ۱۲۴ کشور پروتکل الحاقی را پذیرفته و یک عده دیگر هم آنرا قبول کردند که در حال نهایی شدن است،گفت: در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی ۸۰ کشور پروتکل الحاقی را پذیرفته بودند که این رقم طی چند سال اخیر به ۱۲۴ کشور رسیده است. اینگونه تعهدات بین‌المللی همواره تعهدات دو طرفه است هر چیزی که در این ۱۲۴ کشور اجرا می‌شود در ایران هم اجرا خواهد شد.
دکتر روحانی افزود: از آنجاییکه پروتکل را در سال ۲۰۰۳ الی ۲۰۰۵ به صورت داوطلبانه اجرا کردیم، می‌دانیم که چگونه است و چگونه اجرا می‌شود. همزمان که می‌خواست در ایران اجرا شود یک بحثی سر گرفت که اگر پروتکل اجرا شود ،مسجد و خانه علما را بازرسی می‌کنند و این حرف‌های بی‌اساسی بود که آن موقع هم در رسانه‌ها زده می شد.

:
*هیچ گاه نخواهیم گذاشت اسرار نظامی و فناوری‌های ما به دست دیگران بیفتد
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ایران یک استثنا نیست، اظهار داشت: پروتکل الحاقی در بسیاری از کشورها اجرا و عمل می‌شود، اما این نکته قطعی است که ایران نخواهد گذاشت که اسرار کشورش به بهانه اجرای پروتکل و یا هر گونه معاهده دیگری در دست دیگران قرار بگیرد. ما هیچ گاه نخواهیم گذاشت که اسرار نظامی و اسرار فناوری‌های مختلف ما به دست دیگران بیفتد.
دکتر روحانی تصریح کرد: ایران می خواهد با اجرای این توافق و پروتکل برای جهانیان ثابت کند، این اتهامات که ایران در پی ساخت بمب اتمی است، بی اساس است و ما صرفا به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستیم.

:
رییس‌ جمهوری در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دولت در زمینه اقتصادی و کاهش نرخ تورم اظهارداشت:
آنچه که دولت دنبال آن بوده و سیاست دولت است، تداوم مسیر کاهش نرخ رشد تورم می باشد اما اینکه اثر حرکت‌های اقتصادی دولت در همه بازارها از جمله بازار سرمایه سریع مشاهده شود، باید توجه داشت که اولاً دولت دخالت مستقیم در بازار سرمایه ندارد، البته دولت نظارت می‌کند و می‌خواهد در بازار، حرکت شفاف باشد و حباب نداشته باشد. البته از بازار سرمایه حمایت هم می‌کنیم و بسیار برای ما مهم است اما باید به بازار سرمایه نگاه بلندمدت داشت نه کوتاه مدت.
رییس جمهوری با بیان اینکه اساس بازار سرمایه به رونق اقتصادی وابسته است ، گفت: هر میزان بتوانیم در جامعه ،رونق اقتصادی بوجود بیاوریم، بازار سرمایه هم به همان نسبت دارای رونق خواهد بود. من در بلند مدت مسیر بازار سرمایه را مثبت می‌بینم و ان شاء الله امیدوارم در مسیر رونق، بتوانیم امسال حرکت‌هایی که مورد انتظار مردم است را انجام دهیم.

:
دکتر روحانی در پاسخ به سوال دیگری تاکید کرد: وظیفه دولت اجرای قانون است، منتها مردم ما توجه دارند که برخی از قوانین در چارچوب امکانات، یا برخی از موارد هزینه‌ای دولت که باید هزینه کند در چارچوب درآمدهاست یعنی منوط به این است که درآمد لازم استحصال بشود و بعد هم بر همان مبنا اجرا و پیاده شود. قوانینی مثل مساله محیط کسب و کار را دولت اجرایی و مصوب کرده و اجرا و عمل می‌کند، قبلاً یک مدتی بود که این قانون معطل مانده بود و عمل نشده بود و یکی از افتخارات دولت این است که رتبه ما از نظر کسب و کار ۲۲ رتبه افزایش پیدا کرده است.
رییس جمهوری اضافه کرد: در زمینه سهام عدالت به دنبال تهیه لایحه هستیم و این جزو مواردی است که دولت لایحه‌ای را برای آن تهیه کرده است و قبل از تقدیم لایحه هماهنگی‌هایی نیاز دارد که ان شاء الله با هماهنگی، لایحه در اختیار مجلس قرار می گیرد.

:
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اساس و مبنای کار دولت بر این بوده که قوانین اجرا و پیاده شود حتی قوانینی که برای سالها راکد مانده بوده است. مثلاً قانون خدمات برای ایثارگران از سال ۸۶ همین‌طور راکد مانده بود تا در این دولت آن را اجرایی و عملیاتی کردیم و دولت در سال گذشته ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای اجرای این قانون هزینه کرده است. بنابراین همه قوانینی که مانده بود ما اجرایی و عملیاتی کردیم .
دکتر روحانی در ادامه و در پاسخ به سوال خبرگزاری ایلنا مبنی بر اینکه« باوجود وعده جنابعالی شاهد فضای امنیتی و سیاسی در کشور هستیم و همچنان گروه‌های فشار و اخلالگران در هر مراسمی وجود دارند و باعث لغو سخنرانی ها می شوند و تجمع های غیرقانونی انجام می‌گیرد»، گفت: در حوزه سیاسی و اجتماعی برخی از این مسایل یک روزه و یک شبه حل و فصل نمی‌شود ما باید شرایط امروز را نسبت به ۲ سال پیش مقایسه کنیم و ببینیم که روند ما به سوی حل و فصل بوده و یا روند معکوس داشته و یا متوقف بودیم. همه تلاش ما این است که شرایط کشور را از یک شرایطی که قبلاً شرایط مناسبی نبود، به یک شرایط قانونی و مناسب در جامعه برگردانیم.

:
رییس شورای عالی امنیت ملی در ادامه پاسخ به این خبرنگار که نسبت به واکنش ها به حضور زنان در ورزشگاه و یا ممنوع التصویر شدن یکی از شخصیت های سیاسی کشور و حضور مدیران غیر همسو با دولت در برخی وزارتخانه ها انتقاد داشت، گفت: نمی‌توانیم بگوییم در این دو سال تغییری حاصل نشده است. در مسایل اجتماعی و فرهنگی الان انجمن‌های دانشجویی فعالانه حضور دارند. ۱۶ آذر دو سال گذشته را با قبل از آن مقایسه کنید؟ خانه سینما و خانه احزاب فعال شده است. اینطور نیست که هیچ حرکتی نشده باشد. اما اینکه ما انتظار داشته باشیم همه مسایل اجتماعی، فرهنگی جامعه در ۲۲ ماه تمام شود، حتماً تمام نمی‌شود. ما مشکلاتی داریم و برای حل آن تلاش می کنیم.

:
باید راه را ادامه دهیم و از اینکه ۴ الی ۵ نفر حرکتی غیرقانونی کردند، نباید مایوس شویم
رییس جمهوری تصریح کرد : باید راه را ادامه دهیم و نباید مایوس شویم از اینکه ۴ الی ۵ نفر حرکتی غیرقانونی کردند. مردم در ۲۴ خرداد ۹۲ پای صندوق های رای آمدند تا افراط و تفریط نباشد و اعتدال جایگزین آن شود. خشونت نباشد حرف‌هایی زده شود که در چارچوب قانون باشد و نظرات در چارچوب قانون اجرا و عمل شود. بنابراین همه باید کمک کنیم و بدانیم دولت در هیچ کاری چه در مسایل اجتماعی و فرهنگی چه در مسایل اقتصادی، چه ‌سیاست داخلی و خارجی، بدون حضور مردم و حمایت مردم موفق نخواهد شد. مردم همانطور که پای صندوق آمدند همچنان باید همواره در صحنه بمانند و از دولت حمایت بکنند تا ما بتوانیم این معضلات را حل بکنیم.

:
اینکه شورای عالی امنیت ملی، کسی را ممنوع التصویر و ممنوع الخبر کرده، کاملاً دروغ است

رییس جمهوری همچنین تاکید کرد: نکته ای که شما گفتید شورای عالی امنیت ملی کسی را ممنوع التصویر و ممنوع الخبر کرده است کاملاً دروغ است. شورای عالی امنیت ملی هیچ گونه مصوبه ای را در این رابطه ندارد و اگر هم کسی این موضوع را منتسب به شورای عالی امنیت ملی کرده خلاف انجام داده و باید طبق قانون مورد مجازات قرار بگیرد.

:
دکتر روحانی در پاسخ به سوال شبکه خبر درباره دو وعده محقق شده و دو وعده کمتر محقق شده دولت در دوسال گذشته گفت: تلاش ما عملیاتی کردن همه وعده‌ها بوده است. وعده آرامش اقتصادی داده بودیم تا مردم از مشکلات اقتصادی فاصله بگیرند به نظر من در این زمینه دولت در ۲۲ ماه گذشته تلاش خود را انجام داده است. دلیلش هم این آمار و ارقامی است که وجود دارد و آرامش و ثباتی است که در بازار می‌بینید. ما تعامل سازنده را در سیاست خارجی در پیش گرفتیم. به نظر من دولت به این وعده عمل کرده است ما دنبال تعامل سازنده با دنیا با همسایگان، غیرهمسایگان هستیم و روابط ما با دنیا خوب است.نشانه آن هم حضور هیات های سیاسی و اقتصادی که از خارج می‌آید و ارتباطاتی است که ما داریم. منتها ما باید حافظه میان مدتمان را درست بکنیم یادمان نرود که ۲ سال پیش چه خبر بوده است.
رییس جمهوری ادامه داد: به جز یکی دو همسایه که روابط ما تغییر مثبتی نداشته است، مناسباتمان با سایر همسایگان بهتر شده است. دولت تلاش می کند به بقیه وعده‌هایش نیز در عرصه های سیاسی و فرهنگی عمل کند هر چند وضع با ۲۲ ماه پیش خیلی تفاوت کرده است.
رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه روشن است که ما نتوانیم به همه اهدافمان برسیم، گفت: حتی ممکن است تا پایان ۴ سال صد در صد موفق نباشیم. آنچه که به مردم می‌توانیم بگوییم این است که همواره تلاش ما در جهت عمل به وعده ها بوده و این را وظیفه خودمان می‌دانستیم اما مردم در ذهن شریف‌شان باشد که در برخی از امور ،کل حاکمیت باید با هم دست به دست بدهند تا به آن هدف برسیم .دولت به تنهایی قادر نیست. باید مجلس، قوه قضائیه و همه کمک کنند که ما به آن هدف برسیم دولت به سهم خودش به نظر من تلاش خود را انجام داده است.

:
آنچه جلوی تروریست ها را در عراق گرفته، ارتش و مردم عراق بوده نه ادعاهای توخالی
رییس شورای عالی امنیت ملی به خبرنگاری که پرسید آمریکایی‌ها پایگاهی در عراق درست کردند، گفت: سیاست ما در عراق تغییر نکرده است. آمریکایی‌ها طرح‌های مختلفی را در این یکسال از زمانی که حمله گروهک‌های تروریستی به موصل شروع شد، ادعا کردند. ادعاهای فراوانی نظیر اینکه ائتلاف درست می‌کنیم، بمباران هوایی می‌کنیم و از هواپیماها استفاده می‌کنیم و اخیراً اعلام کردند که چقدر روزانه خرج داریم می‌کنیم یا بحث این است که چه طور نیروهایی را بفرستیم تا افراد را اعم از شیعه و سنی (آنها این اصطلاح را می‌گویند) آموزش دهند . واقعیت این است که تاکنون ادعاها توخالی بوده در عراق آنچه تا امروز جلوی تروریسم را گرفته و نگذاشته است آنها دامنه اقدامات تروریستی خود را در عراق گسترش دهند، ملت و ارتش عراق بوده و ایران هم به سهم خودش به آنها کمک کرده است.

:
دکتر روحانی با انتقاد از عدم تاثیر ائتلاف ساخته شده از سوی امریکا برای مبارزه با تروریسم اظهار داشت: بنا بود بیایند و با تروریسم بجنگند اخیراً ادعای ایجاد پایگاه می‌کنند به نظر من اینها ادعاهایی است که با واقعیت‌ها بسیار فاصله دارد. کشورهای منطقه امروز چه عراق ، چه سوریه و چه یمن و دیگران باید روی پای خودشان بایستند.
رییس جمهوری اظهارداشت: در مسایل منطقه تعهد ما این است که به کشورهای منطقه برای تامین امنیت و ثباتشان یاری برسانیم و اگر از ما درخواستی دارند در حد توان به آن دولت‌ها مخصوصاً در زمینه مبارزه با تروریسم که آنرا وظیفه بسیار مهمی هم برای خودمان و هم برای همه کشورهای جهان می‌دانیم، کمک کنیم.
دکتر روحانی گفت: کاملاً پیش‌بینی می‌کردیم که شرایط منطقه چگونه خواهد بود و لذا در ۲ سال پیش در سازمان ملل متحد پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری را دادیم و همان وقت هم به سازمان ملل گفتیم که آینده جهان و آینده منطقه ما چگونه خواهد بود. خوشبختانه به آن ندا در مقام تصویب قطعنامه در مجمع عمومی پاسخ مثبت داده شد اما در مقام عمل، متأسفانه آن مقدار که می‌بایست، شاهد حضور سازمان‌های بین‌المللی و کشورها برای مبارزه با تروریسم باشیم، نبودیم.

:
ایران در عراق و سوریه پایگاه نظامی و واحد نظامی ندارد
رییس جمهوری با بیان اینکه ایران در عراق و سوریه پایگاه نظامی و واحد نظامی ندارد ، تصریح کرد: ما آنچه در عراق و سوریه انجام می‌دهیم کار مستشاری است. هدف اصلی ما مبارزه با تروریسم است و می‌خواهیم ثبات و امنیت به این کشورها برگردد. البته در همه این کشورها مخصوصاً در سوریه دلمان می‌خواهد، مشارکت عمومی مردم و دموکراسی بیش از پیش عملیاتی شود.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در یکسری از اتفاقاتی افتاد مثل مسأله بنزین انتظار این بود که شخصاً به مردم توضیح دهید ،گفت: اینکه به سهم خود باید بیشتر حضور پیدا کنم و با رسانه‌ها و مردم عزیزمان بیشتر صحبت کنم کاملاٌ درست است و اشکال واردی است چون مردم ما باید همه حرکت‌های دولت را به خوبی بدانند و قضاوت نهایی به عهده مردم است که بگویند این حرکت درست یا نادرستی است. البته در زمینه مسأله افزایش که شما گفتید در بنزین یا حامل‌های انرژی خیلی این واژه را نمی‌پسندم چون در بنزین ،در واقع دو نرخ بود و آنرا تک‌نرخی کردیم. یعنی مجموعاً بنزین بینابین حدود ۸۰۰ تومان بود که با تک نرخی شدن ۱۰۰۰ تومان شد و دلیلش هم روشن است ما طبق قانون مجلس امسال می‌بایست که همه حامل‌های انرژی را تقریباً به فوب خلیج فارس نزدیک می‌کردیم.

:
رییس جمهوری اضافه کرد: در زمینه گازوئیل و گاز ، افزایش بها بسیار کم بوده است. در زمینه بنزین دو نرخی را تک نرخی کردیم و عمدتاً هم دلیلش فساد زیاد در آن بود. در زمینه بنزین فساد زیادی دو نرخی بودن ایجاد می‌کرد و برای جلوگیری از فساد این کار را کردیم.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: برخی از رسانه‌های خارجی یا حتی برخی از رسانه‌های داخلی دنبال ایجاد یک فضایی بودند که مردم به این حرف‌ها اعتنا نکردند و شرایط کشور و دولت را احساس می‌کردند و از همه مردم سپاسگزاری می کنم.
رییس جمهوری درباره افزایش حامل های انرژی ادامه داد: دولت باید مجری قانون باشد و قانون این وظیفه را بر دوش ما گذاشته بود و یارانه‌هایی که پرداخت می‌کنیم این یارانه‌ها بر مبنای همین قیمت‌های حامل‌های انرژی است و امسال بخاطر قیمت نفت ما در این زمینه کسری زیادی داریم یعنی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری در سال داریم و ماهی یک مقدار کمتر از هزار میلیارد تومان برای این کار لازم است و این تک نرخی شدن حداکثر حدود ۳ هزار میلیارد تومان می‌تواند جبران کند یعنی باز هم از ۱۰ هزار میلیارد تومان، ۷ هزار میلیارد تومان باقی می‌ماند.

:
مبادا یارانه افراد کم‌درآمد و یا متوسط جامعه به اشتباه قطع شود
دکتر روحانی گفت: ما متعهد ماندیم که یارانه‌ها را پرداخت کنیم از آن طرف مجلس ما را موظف کرده که یارانه پردرآمدها را امسال حذف کنیم و در این مورد هم ما دنبال اجرای قانون و دنبال این هستیم که افراد پردرآمدی که نیاز ندارند، یارانه به آنها داده نشود منتها شخصا در این زمینه خیلی وسواس دارم ضمن اینکه ما می‌خواهیم یارانه پردرآمدها را حذف کنیم ،مبادا یارانه افراد کم‌درآمد و یا آنهایی که جزو افراد متوسط جامعه هستند، به اشتباه قطع شود. این نکته ای است که روی آن ما بسیار حساسیت داریم و لذا به وزیر مربوطه که مسئول این کار است موکدا دستور دادم که یارانه کسی را قطع کند که مطمئن باشد نیاز ندارد و احراز این اطمینان یک مقدار زمان می‌برد لذا این کار کند پیش می رود و هر دوی اینها در چارچوب قانون مجلس است دولت برای اجرای قانون تلاش می‌کند البته این درست است که باید برای مردم توضیحات بیشتری داده شود.

:

خبرنگار روزنامه قدس: شما در اولین مصاحبه بعد از تحلیف فرمودید که معیار سنجش تورم برای ما جیب مردم است نه آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران. در مقابل اینهمه آمار، شما اشاره کردید که بخشی از یارانه بگیران حذف می شوند و بنزین تک نرخی شد. همچنین بحث افزایش قیمت نان. آیا کماکان معیار شما جیب مردم است؟ جیب مردم  هر روز کوچک می شود و با آمارهای دولت همخوانی ندارد. رئیس جمهور: من مقداری توضیح دادم که آنچه دولت و به عبارت بهتر مراکز رسمی اعلام می کنند یک مبنایی دارند و یک سبدی دارند و بر مبنای آن محاسبه می کنند. ما خودمان هم روزانه قیمت اجناس را میگیرم. خودم حداقل هفته ای یکی دوبار قیمت اجناس در بازار را می گیرم. معیار باز هم جیب مردم است. در زمینه گرانی و ارزانی و زندگی معیار جیب مردم است اما آنها هم یک چارچوبی دارند برای اعلام برنامه هایشان.

:
بازار دچار یک آرامش و ثباتی است. آنجور که قیمت یک جنس امروز قیمتی باشد و فردا به شدت بالا برود، این را نمی بینیم. تغییرات آنچنان نیست البته وقتی 15 درصد تورم هست، یعنی جنسی که امروز می خرید نسبت به پارسال به طور متوسط 15 درصد قیمتش افزایش یافته است.
تلاش دولت بر این است که زندگی مردم زندگی بهتری باشد. امسال حداقل نسبت به سال 93، 10 تا 13 میلیارد کسری بودجه خواهیم داشت. حدود 20 هزار میلیارد تومان نسبت به پولی که باید به خزانه ریخته شود کسری خواهیم داشت. ما بحث خروج از رکود را اعلام و آئین نامه ها را ابلاغ کردیم و لایحه را به مجلس دادیم.  به گزارش تسنیم، روحانی افزود: مردم ما می دانند در سال گذشته 32 هزار میلیارد تومان هزینه عمرانی کردیم. سال قبلش 21 هزار میلیارد تومان بوده. ولی سال 91 حدود 12-13 هزار میلیارد تومان بوده است. این نشان می دهد دولت دارد کار می کند برای زندگی و رفاه مردم. حضور مردم در زمینه های اقتصادی نسبت به  گذشته پرنشاط تر است.

:
اخیرا آماری صنعت معدن تجارت فرستاده بود که در این 22 ماه 8 هزار واحد صنعتی نیمه تمام تکمیل شده است که حرکت بسیار خوبی است. آمارها نشان میدهد دولت تلاش می کند. اما مشکل بزرگتر وجود  دارد و آن مسئله اشتغال است که یک مشکل عمده در این کشور است.
تا رونق اقتصادی نتوانیم ایجاد کنیم و سرمایه نتوانیم جذب کنیم، این همه جوان ما از پسر و دختر نمی توانند اشتغال یابند. آمار و ارقام سال گذشته ایجاد اشتغال بالایی بود. 550 هزار اشتغال را وزارت کار داد. ولی از آنطرف چقدر اشتغال کم شده است. وقتی می آییم سر اشتغال خالص، آمار ما مناسب نیست. اینکه می گویم جامعه ما امروز باید آرام باشد و افراطی گری را کنار بگذاریم و سرمایه خارجی جذب شود و همه کمک کنیم، یک بحثش همین اشتغال است.

:
یک جمله من به پاسخ قبلی اضافه کنم، آمریکایی ها در این یکسال طرحهای مختلفی را ادعا کردند که در عراق انجام می دهند. ادعای ائتلاف و بمباران هوایی و خرج روزانه زیاد و … را اعلام کردند. ولی واقعیت این است که ادعاها تاکنون توخالی بوده است. در  عراق آنچه که جلوی تروریزم را تا امروز گرفته و نگذاشته دامنه ترکتازیهایشان را بیشتر کنند ملت عراق و ارتش عراق و دولت عراق بوده و ایران هم به سهم خود کمک کرده است. اثری از کشورهایی نمی بینیم که ائتلاف درست کردند. اخیرا ادعای پایگاه می کنند. اینها ادعاهایی است که با واقعیت بسیار فاصله دارد. کشورهای منطقه، سوریه و یمن و عراق و … باید روی پای خود بایستند و ما هم در حد توان خودمان، برای زندگی و مواد غذاییشان و مبارزه با تروریزم هر کمکی بتوانیم می کنیم.

:

تلویزیون العراقیه: عراق ایران را به عنوان شریک اساسی خود می داند و در جنگ علیه تروریزم همانطوری که فرمودید ایران کمکهای مشورتی به کشور عراق ارائه می دهد. سوال من این است که در راستای تعهدات جامعه بین الملل برای کمک رسانی به مردم عراق، با توجه به اجلاس پاریس و تاکید کشورها بر این امر، آیا توقع نقش بیشتر ایران خواهیم بود؟ آیا شاهد پایان داعش در آینده نزدیک خواهیم بود؟
:
رئیس جمهور: ایران در چارچوب مقررات بین المللی برای کمک به دولت عراق بیش از گذشته آماده است. این کمک می تواند سیاسی و اقتصادی و حتی کمک های نظامی در قالب مستشاری باشد و یا نیازمندی های عراق برای خرید تسلیحاتشان. ایران کاملا آمادگی دارد. ایران و عراق دو کشوری هستند که از نظر فرهنگی و تاریخی و دینی و مذهبی در طول قرنها در کنار هم بودند. وظیفه خود می دانیم که از عراق و دولتش در برابر تروریست ها دفاع کنیم. در صورت نیاز و تقاضای دولت عراق این حمایت ها را بیشتر میکنیم. گروه های تروریستی در نهایت بی تردید شکست می خورند ولی در عین حال مشکل آفرین هستند برای مردم و زندگی شان و تمدن منطقه. همه باید تلاش کنیم هرچه سریعتر گروه های تروریستی را منهزم بکنیم. موضوع تروریسم می تواند معضلی برای کل منطقه و جهان باشد. تعاون و همکاری برای مبارزه با تروریزم وظیفه انسانی است.
:
روزنامه لس آنجلس تایمز: فرمودید ادعای توخالی آمریکا در سال گذشته بوده. آیا شما دلواپس نیستید که حتی پس از امضای توافق کسانی در آمریکا و ایران کارهایی کنند که اجرای توافق به دست انداز بیفتد و حوادث عراق و سوریه اصطکاک ایران و آمریکا را بیشتر کند و قرارداد روی همان کاغذ بماند؟  سرگی ریباکوف گفته اند به نحو نگران کننده ای نوشتن توافق نامه به طور کاهنده ای به پیش می رود. ایشان نگرانند. شما دلواپس هستید؟  همکار خانواده کوچک ما گرفتار است، شما این را در دیپلماسی خود بگنجانید.
:

رئیس جمهور: من دلواپس نیستم همیشه امیدوارم. بله هر احتمالی وجود دارد. ما علام الغیوب نیستیم که آینده را ببینیم و قدرت مطلقه هم نیستیم که بتوانیم همه مشکلات عالم را حل کنیم. ما توافق را به صورت محدودتر و زمان کوتاه تری (ژنو) عمل کردیم و آنجا هم میخواستند در دو طرف عده ای این را به هم بزنند. برخی کشورها هم فکر میکنند اگر توافق شکل بگیرد ایران قدرتش بیشتر می شود در منطقه و آنها دچار مشکل می شوند. البته اشتباه میکنند ما نمیخواهیم در منطقه تجاوز و مداخله کنیم و این توافق به ضرر هیچ کس نیست.
:
ممکن است مشکلاتی پیش روی ما قرار بگیرد ولی اگر توافق امضا شود یعنی همه دولتهای امضاکننده  متعهد هستند و باید اجرایی بکنند. بخصوص اینکه در شورای امنیت هم مهر تایید بخورد. همیشه در زندگی ما در اجرای اهداف ما ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که باید برایش راه حل پیدا کنیم. آنها که میخواهند توافق را به هم بزنند اگر آثار خوبش را بعد از اجرا ببینند در کار خود  تجدید نظر می کنند.

:

روزنامه ایران: از ابتدای دولت شاهد تخریب های گسترده علیه دولت بودیم و شما همواره هشدار داده اید. آیا شما به مردم نشان دادید چه کسی نقد می کند و چه کسی تخریب؟ با توجه به نزدیک شدن به توافق هسته ای بازهم شاهد تخریب ها خواهیم بود.
:
رئیس جمهور: در یک توافق وقتی به قدمهای آخر می رسیم کار بسیار سخت می شود. همین که قبل از شما گفتند در سوالشان  که برخی کشورها اظهارنگرانی کردند که حرکت برای توافق نهایی و متن نهایی کند شده، مقداری اش می تواند طبیعی باشد و مقداری هم مربوط به این میتواند باشد که خیلی ها پشت پرده تلاش میکنند توافقی حاصل نشود. ما باید همه توانمان را به کار بگیریم که به هدف نهایی برسیم. معیار برای ما در این مسائل خواست ملت ماست. ملت ما خواهان توافق عزتمندانه است. مقام معظم رهبری هم توافق در چارچوب خط قرمزها را تایید کرده اند. اینکه عده ای تحت عنوان نقد دنبال تخریب هستند وجود دارد متاسفانه. مردم باید خودشان به خوبی این را قضاوت کنند که عده ای پشت پرده نقد موضع نگیرند و با لباس نقد به تخریب نپردازند. روشن است تفاوت نقد و تخریب. نقد باید مشفقانه و دلسوزانه و برای اصلاح و بهتر شدن باشد. تخریب به دروغ متوسل می شود به تهمت متوسل می شود به حرفهای ناصحیح متوسل می شود. گاهی به ادبیاتی متوسل می شود که با اخلاق و فرهنگ ایرانی و اسلامی ما اساساً سازگار نیست. ما باید تخریب گران را اولا دعوت کنیم به نقد به جای تخریب. عکس العمل مردم ما بهترین راه است. مردم ما اگر در برابر تخریب عکس العمل درست نشان دهند تخریب گر را مایوس می کنند. وقتی تخریب گر ببینند مسیرش نتیجه ندارد ادامه نخواهد داد. البته دولت هم وظیفه روشنگری دارد. تشویش اذهان عمومی و حرفهای غیرواقعی زدن کار نادرستی است ولی نقد مشفقانه ضروری و بسیار خوب است. اگر دولت اجازه نقد ندهد یعنی دولت مستبدی است. یا خود را بی عیب و نقص می دانیم در حالی که اینگونه نیست و یا اینکه دنبال کار استبدادی باید باشد که درباره این دولت این هم نادرست است. مردم باید با عکس العمل خود و دولت با توضیحات خود باید جلوی تخریب ها را بگیرد.
:

 خبرنگار المیادین: طرحهای تجزیه در حال حاضر بسیاری از کشورهای منطقه و بخصوص سوریه و عراق را تهدید میکند. شما از لحاظ نظری مخالف این طرحها هستید ولی عملا چه کار میکنید برای جلوگیری از تجزیه کشورهای منطقه. آیا می توانیم حق داشته باشیم از تهران متوقع باشیم که ابتکار عملی داشته باشد و سران کشورهای محوری ایران و ترکیه و عربستان را گردهم آورد برای حل و فصل عاقلانه بحرانهای کنونی؟ یا اینکه این کشورها دیگر قادر نیستند مشکلاتشان را خودشان حل کنند؟
:
رئیس جمهور: تغییر جغرافیای سیاسی منطقه به ضرر همه خواهد بود و ما باید وحدت و انسجام کشورهای منطقه را به سهم خودمان حراست و حفاظت کنیم. هرگونه جدایی و تجزیه مساوی است با ادامه درگیری ها و با یک جنگ داخلی جدید در آن کشور؛ چه سوریه، چه عراق و چه کشور دیگر. ما در این زمینه باید دو کار کنیم، یکی همان که شما اشاره کردید. باید با کشورهای دیگر منطقه گفتگو و افکار را نزدیک کنیم. بخصوص کشورهای همسایه. سازمانهای بین المللی باید در این زمینه فعال شوند. فعالیت سیاسی و منطقه ای و بین المللی باید افزایش یابد. نکته دوم قدرت حکومت مرکز ی است که هرچه تضعیف شود این خطر بیشتر تهدید میکند. باید قدرت مرکزی را در عراق و سوریه تقویت کنیم. اخیرا مشاهده کردیم برخی مجامع در آمریکا بحث تجزیه عراق را به زبانی مطرح کردند که نشان میدهد برخی قدرتها دنبال این توطئه هستند برای منافع خودشان، حال آنکه این بسیار برای رشد و ثبات و امنیت منطقه خطرناک است. جمهوری اسلامی ایران همه تلاشش را برای جلوگیری از تجزیه به کار خواهد گرفت.
:
خبرگزاری برنا: بودجه دولت برای مسکن جوانان چه زمانی عملیاتی خواهد شد؟
رئیس جمهور: ما برای کل مسئله مسکن، خانه اولی‌ ها، در نظر داریم. در مسکن اقداماتی قبلا شد که برای این دولت مشکلاتش باقی ماند. صدها هزار خانه به عنوان مسکن مهر باقی ماند که باید تکمیل شود. در مناطقی ساخته شده بود که اصلا مناسب نبود در برخی شهرها. اسمش مسکن بود ولی مسکن نبود. یعنی سکونتی را ایجاد نمیکرد و نمی توانستند مردم آنجا سکون و آرامشی پیدا کنند. دولت در این زمینه بار بزرگی بر دوشش افتاده است. ما در این دولت حدود 425 هزار واحد مسکن مهر را با وجود مشکلات تکمیل کردیم. خیلی مشکلات بزرگی داشتیم و البته ناچاریم این را ادامه بدهیم و خواهیم داد. اخیرا طرحی برای مسکن در نظر گرفته شد که اعلام شد؛ برای اعطای وام. که البته این  چند ماهی و شاید یکسالی طول می کشد که عملیاتی شود ولی حتما در زمینه مسکن تاثیر دارد. بودجه ای هم در وزارت ورزش و جوانان مد نظر شده که تاکنون بیش از 300 میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است. غیر از طرحهایی که دولت تاکنون در این زمینه اعلام کرده، طرح های دیگری تا پایان سال یا اوایل سال آینده خواهیم داشت که اعلام می کنیم.
:
تشکر میکنم از همه اصحاب رسانه و خبرنگاران عزیز داخلی و خارجی. می خواهم وعده بدهم که بسیاری از آمار و ارقام ریز را که در این مصاحبه مطرح نکردم به دلیل اینکه به سالگرد دولت نزدیک هستیم،‌هم دو ساله شدن دولت در پایان مرداد یا اوایل شهریور، انشاءالله مصاحبه دیگری خواهم داشت که خودم و همکارانم راجع به فعالیت های دولت در این دو سال، اطلاعات را به عرض دولت خواهیم رساند.

./.

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۸ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۸ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۹ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

آخرین عناوین