امروز: جمعه، ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۴۸ Friday, 1 March 2024

پیش‌بینی واکنش بازار مسکن به کاهش نرخ سود بانکی

پیش‌بینی واکنش بازار مسکن به کاهش نرخ سود بانکی

نرخ سود بانکی شب گذشته رسما تغییر کرد. آیا این تغییر می‌تواند در بازار مسکن تاثیرگذار باشد؟
:
به گزارش سایت خبری بینانیوز ، ولی‌الله سیف گفته است که سال گذشته شرایط اقتصادی مطلوبی پشت سرگذاشته شد اما نرخ سود بانکی واقعی نبود و یک واگرایی بین نرخ سود بانکی و اقتصاد کشور ایجاد شده بود. از طرف دیگر وضعیت تسهیلات تکلیفی و معوقات بانک‌ها و فعالیت‌های نامنضبط بانک‌ها منجر به بررسی و تعیین نرخ سود بانکی و تعیین تکلیف آن در جلسه شورای پول و اعتبار و در نهایت تصویب ساختار جدیدی برای نرخ سود بانکی شد.
:
حالا بازار مسکن که سرمایه‌گذاری سازندگان به این نرخ سود وابسته است و امکان دارد از این تصمیم متاثر شود منتظر اجرای این دستور است.
:
در این باره نظرات برخی کارشناسان و مشاوران املاک در گفت‎گو با اقتصادنیوز آمده است.
:
احمدرضا سرحدی –کارشناس اقتصاد مسکن :کاهش سود بانکی به تورم در بازار بستگی دارد. اما بازار به بالا و پائین رفتن سود بانکی موثر نیست .اما دلیل تقاضای کم بازار رکود موجود است و به نرخ سودها بستگی ندارد . اگر می‌خواهیم این بازار بهبود یابد این‌گونه است که این چنین پول‌ها در بازار تاثیری نخواهد داشت. با شرایط فعلی که خرید و فروشی انجام نمی‎شود به نظر نمی‌رسد این پول‌ها رونقی به بازار وارد می‌کند . نیازمندان مسکن قدرت خرید ندارند و عرضه بیش از تقاضای واقعی است .
:
آنچه در بازار است نتیجه عدم تعادل عرضه و تقاضا است و به نرخ سودها مربوط نیست. علی رغم این همه سقوط هنوز به حذف توان خرید مردم نرسیده است. اگر این نرخ به 10 تا 15 درصد تاثیرگار باشد خیلی بازار را تحت تاثیر قرار نمی‎دهد.این کاهش و افزایش نرخ سودها تاثیر مستقیمی ندارد. نرخ سود بانکی در بازار اجاره و خرید و فروش تاثیر ندارد.در حال حاضر اجاره با قیمت مسکن مناسب است و از نرخ تورم هم کمتر است.‎
:
یک مشاور املاک در مرکز شهر تهران: در طول دو سال گذشته که بازار مسکن در بخش خرید و فروش در رکود بوده است، افزایش و کاهش نرخ های سود بانکی چندان بر بازار تاثیرگذار نبودند. چرا که دراین مدت بازار بر اساس نیاز پیش رفته و چه خرید و فروش و چه اجاره بر اساس نیاز متقاضی بوده است. اما برای شهری همچون تهران که اجاره نشینی بسیار بیش از سایر شهرها است، شاید کاهش نرخ سود بانکی به سمت کاهش دریافتی رهن ها و افزایش اجاره بهای ماهانه شود. اما در سال گذشته که زمزمه‎های کاهش نرخ سودبانکی مطرح شد ، بازار مسکن چندان تکان نخورد و روال نیمه رکودی خود را پیش گرفت.
:
ایرج رهبر-رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان استان تهران: متغیرهایی همچون کاهش نرخ سودهای بانکی، تسهیلات دولتی یا افزایش قیمت مسکن در بازار اجاره می‎تواند تا حدودی تاثیرگذار باشد. البته مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار تاثیر زیادی بر بازار مسکن نشان ندارد، چرا که این دو درصد چندان در سودها تاثیری ندارد و به صورت رسمی با گذشته چندان تغییری نکرده است و پیش از این برخی بانک ها حتی بدون مجوز نرخ های تا 28 درصد هم ارائه می‌کردند و این اتفاق ممکن است دوباره ایجاد شود .
:
به نظر می رسد هر چه تسهیلات بانکی کمتر شود اجاره‌ها رو به افزایش می‌رود و در مقابل رهن یا پیش پرداخت‌ها کمتر می‌شود. چرا که پیشتر بانک‌ها سود بیشتری می‌دانند. اما اگر نرخ‌ها کاهش یابد رهن کامل کمتر می‌شود. به این صورت که ممکن است بازار اجاره مسکن با افزایش اجاره‌بها و کاهش پیش پرداخت‌ها همراه شود. رکود مسکن بیشتر به طرح و برنامه‎های دولت و انگیزه‎هایی که برای این بخش در نظر گرفته می‌شود موثر است و تمایل به خرید بیشتر می‌شود اما بستگی به قدرت خرید مردم دارد.
./.

توییت بینا

10:34 (۴ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۴ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۴ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۴ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۸ ماه قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۸ ماه قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۸ ماه قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۹ ماه قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۹ ماه قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۹ ماه قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۹ ماه قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۹ ماه قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۹ ماه قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۹ ماه قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۹ ماه قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۹ ماه قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۹ ماه قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۹ ماه قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱۰ ماه قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین