امروز: شنبه، ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۵۴ Saturday, 20 July 2024

برگشت بورس به مسیر صعود

برگشت بورس به مسیر صعود

به گزارش سایت تحلیلی و خبری بینانیوز  ، پس از دو هفته کاهش مداوم بورس تهران و افت حدودا 11 درصدی شاخص کل بازار سرمایه، دیروز رشد 782 واحدی بورس و 30 واحدی فرابورس را شاهد بودیم. این در حالی است که حضور پررنگ حقوقی‌ها در بازار سرمایه توانست اثر خود را بر بازار بگذارد و پیش‌بینی مسوولان و فعالان بازار از تداوم حضور این گروه از معامله‌گران خوش‌بینانه است. در این بین تصمیمات مجلس از جمله تعیین احتمالی قیمت 15 سنتی برای خوراک پتروشیمی‌ها از موارد اثرگذار بر بازار است که در حال نهایی شدن است.

جنب پل حافظ
بازگشت بازار با رشد 782واحدي شاخص

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد –همايون دارابي: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد به ثمر نشستن رايزني‌ها و هماهنگي‌هاي صورت گرفته براي متوقف ساختن روند افت شاخص بود. به دنبال حدود دو هفته افت تقريبا مستمر شاخص، ديروز سرانجام خريدهاي گسترده معامله‌گران حقوقي و حقيقي كه از روز دوشنبه آغاز شده بود به نتيجه رسيد و روند قيمتي بيشتر سهام بازار تغيير كرد.
با جمع‌آوري صف‌هاي فروش خودروسازان در روز دوشنبه برخي از نمادهاي اين گروه روز گذشته به صف خريد رسيدند. در همين حال نمادهاي بانكي نيز شروع مناسبي را تجربه كردند كه با صف‌هاي خريد به پايان رسيد و توانست شرايط بهتري را براي كل بازار رقم بزند. در بازار ديروز معامله‌گران در ابتداي شروع بازار شاهد انتشار خبرهايي در مورد جلسه سرمايه‌گذاران حقوقي بودند؛ سرمايه‌گذاراني كه پس از جلسه صبح روز دوشنبه اين بار در سرمايه‌گذاري ملي گرد‌هم آمدند تا در مورد هماهنگي براي تعادل بازار رايزني كنند. در مورد اين جلسه مديرعامل سرمايه‌گذاري ملي گفت: بيش از 50 شركت حقوقي براي حمايت از بازار و ورود نقدينگي‌هاي جديد به جمع‌بندي رسيدند.
عليرضا عسگري‌ماراني ادامه داد: جلسه بسيار خوب برگزار شد و با توجه به وضعيت مناسب شركت‌ها از منظر سودآوري، عمده شركت‌هاي سرمايه‌گذاري به اين جمع‌بندي رسيدند كه از شركت‌هاي زيرمجموعه خود حمايت و دفاع كنند. وي ادامه داد: شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و ديگر حقوقي‌ها بر حمايت از نقدينگي‌هاي وارد شده به بازار تاكيد كردند و به‌طور جدي نيز مساله حمايت بيشتر از بازار پيگيري خواهد شد. وي افزود: بايد دولت و مجلس طوري عمل كنند كه اين بازار دائما در حال رشد باشد، زيرا خروج سرمايه‌ها از بورس و ورود آن به بازارهاي كاذب و غيرمولد، آثار جبران‌ناپذيري خواهد داشت. در همين حال همچنان نگاه بازار به سوي تحولات بيروني بازار نيز هست؛ جايي كه از امروز (چهارشنبه) مجلس شوراي اسلامي كار بررسي لايحه بودجه را شروع خواهد كرد. موضوعات مطرح شده در لايحه بودجه در چند هفته اخير از جمله مهم‌ترين موضوعاتي بوده كه در افت بازار نقش داشته است. مجلس شوراي اسلامي ديروز در آخرين دستور پيش از شروع بررسي لايحه بودجه كليات لايحه اصلاح قانون ماليات‌هاي مستقيم را تصويب كرد.
در همين حال در تحولات سياسي به نقل از روزنامه «گلوب اند ميل» كانادا، مشاوران كنگره روز دوشنبه اعلام كردند كه تلاش براي تحميل تحريم‌هاي جديد عليه ايران در كنگره متوقف شده است و احتمالا اعضاي كنگره در حال مذاكره براي معرفي يك لايحه ضعيف‌ براي تحريم‌ عليه تهران هستند. اعضاي سنا و مجلس نمايندگان آمريكا در حال بررسي يك قطعنامه غيرالزام‌آور هستند كه درباره برنامه هسته‌اي ايران ابراز نگراني مي‌كند و از مذاكره‌كنندگان 1+5 مي‌خواهد، شرايط سختي را در مذاكره مقابل تهران ‌ قرار دهند. در بازار ديروز در گروه پتروشيمي معامله‌گران شاهد سخنان يك عضو كميسيون تلفيق مجلس در مورد تعيين نرخ خوراك گاز پتروشيمي بودند. عضو كميسيون تلفيق مجلس گفت: دولت بايد نرخ خوراك گاز واحدهاي پتروشيمي را به گونه‌اي قيمت‌گذاري كند كه نرخ بازگشت سرمايه داخلي آنها تا 25 درصد شود و اين نرخ براي واحدهايي كه صنايع تكميلي خود را مورد توجه قرار دهند،۳۰ درصد خواهد بود.  داريوش اسماعيلي در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس با اشاره به تصميم نهايي كميسيون تلفيق مجلس در خصوص نرخ خوراك گاز پتروشيمي‌ها ادامه داد: از طرف ديگر مقرر شد واحدهاي پتروشيمي كه به صنايع تكميلي و ارزش افزوده بيشتر بپردازند نرخ خوراك شان به گونه‌اي تعيين شود كه نرخ بازگشت سرمايه داخلي آنها 30 درصد شود كه اين مورد نيز نرخ تشويقي محسوب خواهد شد.  اين سخنان البته برداشت‌هاي متفاوتي را در ميان كارشناسان بازار ايجاد كرده است؛ براي ايجاد نرخ بازدهي داخلي محاسبات متعددي صورت گرفته است كه براساس محاسبات انجمن كارفرمايان صنعت پتروشيمي IRR صنعت پتروشيمي با خوراك 13 سنتي 16 درصد و با گاز 5 سنتي 23 درصد خواهد بود. اين در حالي است كه برخي منابع به نقل از مركز پژوهش‌هاي مجلس معتقد به ايجاد IRR 25 درصدي با نرخ گاز 5/15 سنتي هستند. در هر شرايط نرخ گاز بيش از 7 سنت در منطقه خليج فارس گران‌ترين گاز محسوب شده و شانسي براي سرمايه‌گذاري خارجي در صنعت پتروشيمي كشور ايجاد نخواهد كرد. در مجموع بازار ديروز بازاري مثبت بود كه در آن شاخص با رشد 97/0 درصدي معادل 782 واحد به 81هزار و 644واحد رسيد كه اخابر، پارسان و تاپيكو بيشترين تاثير مثبت را بر رشد شاخص داشتند. ارزش معاملات نيز با جهشي اميدوار‌كننده در بورس و فرابورس به 635ميليارد تومان بالغ شد.
./.

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین