امروز: پنج شنبه، ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۶ Thursday, 18 August 2022

آیا نفت، دوباره اقتصاد ایران را زمین می‌زند؟

آیا نفت، دوباره اقتصاد ایران را زمین می‌زند؟

کاهش قیمت نفت بالاخره تأثیر خود را بر بخش‌هایی از اقتصاد ایران نمایان ساخت و بنا به آمارهای ارائه‌شده توسط سازمان گمرک ایران، ارزش دلاری صادرات کشور در ماه‌های فروردین و ارديبهشت نسبت به دو ماه نخست سال 93، 2.66 درصد کاهش یافته است.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، این در حالی است که رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران پیش از این عنوان کرده بود که صادرات کشور در دوره دو‌ماهه فروردین و اردیبهشت 94 نسبت به همین دوره در سال گذشته 7 درصد کاهش داشته است. همچنین بنا به آمارهای گمرک واردات نیز نسبت به دوره دو ماهه نخست سال 93، حدود 14 درصد کاهش یافته است.
:
به گزارش پترونت، حجم عمده‌ای از صادرات غیرنفتی ایران را میعانات گازی و محصولات پتروشیمی تشکیل می‌دهد و به رغم افزایش وزنی صادرات این کالاها در دو ماه گذشته، ارزش دلاری آن‌ها در مجموع کاهش یافته و این موضوع باعث شده تا ارزش صادرات غیرنفتی ایران کاهش یابد.
:
برای این‌که به اهمیت میعانات گازی و محصولات پتروشیمی در سبد صادرات کالاهای غیرنفتی ایران پی ببرید کافی است بدانید که طبق گزارش سازمان گمرک ایران، در فروردین ماه سال جاری میعانات گازی 19 درصد و محصولات پتروشیمی 42 درصد (جمعاً 61 درصد) از ارزش کلِ صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده‌اند. در دوره دو ماهه فروردین و اردیبهشت نیز این دو جمعاً حدود 56 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
:
کاهش قیمت نفت که از ژوئن 2014 آغاز شد و پس از دوره‌ای افت شدید (حدوداً 60 درصدی) نهایتاً با افزایشی نسبی مواجه شد و در هفته‌های گذشته نهایتاً قیمت نفت را در حدود 60 دلار به ازای هر بشکه تثبیت کرد، باعث شده تا قیمت فراورده‌های نفتی و کالاهای تولیدشده در صنایع انرژی‌بر نیز کاهش یابد. همین عامل کاهش قیمت اقلام مهمِ صادراتی ایران را در پی داشته است؛ به‌نحوی که حتی افزایش حجم صادرات این اقلام نیز نتوانسته تأثیرات کاهش قیمت‌ها را خنثی کند.
:
به‌نظر می‌رسد کاهش قیمت نفت علاوه بر کاهش ارزش صادرات نفتی ایران که فشار عظیمی به بودجه دولت وارد می‌کند، اکنون صادرات غیرنفتی را نیز تحت تأثیر قرار داده و ادامه این روند می‌تواند اندک اندک اقتصاد ایران را مجدداً وارد بحران کند. نکته تأسف‌برانگیز این ماجرا اما این‌جاست که اقتصاد ایران به تازگی از رکود خارج شده و رشد اقتصادی پس از دو سال آمار منفی (6.8- در سال 91 و 1.9- در سال 92) تنها در سال 93 وارد محدوده مثبت شده است.
:
در مجموع کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی باعث می‌شود تا درآمدهای دولت و همچنین شرکت‌های فعال در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی کاهش یابد و این امر علاوه بر این‌که توانایی دولت در پرداختن به امور جاری خود را محدود می‌سازد، ظرفیت‌های توسعه‌ای که به رشد اقتصادی منجر می‌شوند را نیز شدیداً تحت تأثیر قرار می‌دهد.
:
سقوط نفت در بازار جهانی بارها زنگِ بحران را در اقتصاد ایران به صدا درآورده است. در سال 54 اقتصاد ایران با سقوط قیمت نفت در رژیم سابق وارد بحران شد؛ در سال 65 و در اوج جنگ تحمیلی، سقوط قیمت نفت دوره‌ای از رشد اقتصادی منفی را در سال 65، 66 و 67 رقم زد؛ در سال 87 کاهش قیمت نفت و بحران جهانیِ سال 2008 باعث شد تا نرخ رشد اقتصادی از 7.8 درصد به 0.83 درصد برسد. اکنون نیز سؤال این است که آیا تاریخ به همان سبک و سیاق گذشته تکرار می‌شود یا خیر؟

./.

۱ دیدگاه برای این خبر ثبت شده است.

 1. اگر به من بود انیمیشن پول نفت تهیه می کردم و به کمک تصویر دوستداران پروپاقرص دلارهای نفتی را از دیرباز نشان می دادم. از تولید تا مصرف. چگونه از چاه ها به صورت جوشان و غلیظ و به رنگ سیاه بیرون می زند. چگونه بشکه می شود. ارز می شود. مقداری از ارز حاصله در خارج از کشور می ماند تا ذخیره روز مبادا بشود. مقداری خرج خارج نشیننان هم مسلک و هم مرام می شود. بالاخره از قدیم و ندیم بزرگی و پولداری خرج داشته و دارد. نیازمندان خارجی به صورت سنتی به درآمدهای نفتی ما چشم دوخته اند و سهم خود را می خواهند. بخصوص اگر رقابت های بین المللی هم مطرح باشد. اما اصل درآمد وارد کشور می شود. مردم داخل کشور معتاد پول نفت هستند. پول نفت مثل ارث و بلکه بیش از آن موهبت الهی برای کشورهای دارنده چاه های نفتی است. قدرت مدیریت های این کشورها وابسته به پول نفت است. بخور- بمیر- بمان به برکت پول نفت است. پول نفت شمشیر دو لبه است: یک لبه اش خواب آور و فساد آور و لبه دیگر آن بالندگی و پایندگی است. اگر پول نفت به دلار در می آمد و به دینار حساب می شد و به دلار خرج می شد امروز باید این کشورها در رقابت تنگاتنگ با کشورهای پیشرفته بودند. چون چنین نیست پس می شود نتیجه گرفت لوله های نفتی نشتی زیادی دارند. گروه های خاص در امتداد این لوله ها بیتوته می کنند و با سوراخ کردن آن سهم خود را می برند. اگر لوله ها ضخیم بودند و مته مناسب برای سوراخ کردن آنها نبود وقت خود را تلف نمی کنند و به سرعت به شهرهای بزرگ و به پایتخت های خود بر می گردند و کنار گاو صندوق های بانک مرکزی خود اسکان دائم می یابند و هر بار که در این گاو صندوق ها باز می شود آنها هم بدون دلواپسی سهم النفت خود را به صورت اختلاس چک بر می دارند. ایشان ساکنین دائمی حرم امن ارز نفتی هستند. در ایران می گویند 80 درصد ثروت كشور در اختيار 20 درصد مردم است. این نشان می دهد پول سرشار نفت به ما نیآمده است. هیچ اتفاقی هم نیفتد قدرتهای بزرگ با تحمیل یک جنگ زرگری این کشورها را به روز نخست خود بر می گردانند.
  به چپ چپ تا به چپ ما چپ نرفتیم
  به راست راست تا به راست ما راست نرفتیم
  به خود گفتیم که راست از چپ به راست است
  اگر چپ چپ کند ما راست نرفتیم
  جماعت راست و چپ با هم یکی بود
  به جز در کار شب با هم یکی بود
  زمان را با خدا قسمت نکردند
  همه دیدیم به دزد دوران یکی بود
  به شب شب تا به شب دزدانه رفتند
  ندیدند چشم ما شاهانه رفتند
  به ما گفتند که شب بیرون نباشید
  سحر تا دیده شد میخانه رفتند
  امان دادند همه ایران بدزدند
  نصیب گفته ها یک گفت دیگر
  به خود گفتیم چقدر دزدی زیاد است
  مگر داروغه نیست دزدی زیاد است
  به ما گفتند چرا دستان زیاد است
  بخور تا می توان دزدی زیاد است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توییت بینا

9:06 (۲ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۲ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۲ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۲ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۲ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۲ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۲ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۲ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۲ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۲ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۲ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۲ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۲ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۲ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۲ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۲ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۲ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۲ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۲ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۲ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید