امروز: چهارشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۵۴ Wednesday, 17 July 2024

حمایت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه/لزوم بازگشت آورگان

حمایت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه/لزوم بازگشت آورگان

بیانیه پایانی دومین نشست کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه در پایان این نشست قرائت شد و به تصویب هیات‌های پارلمانی حاضر در این نشست رسید.

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری بینانیوز به نقل از ایسنا ، دربیانیه پایانی این نشست، از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام حمایت و بر ضرورت بازگشت آوارگان سوری به کشورشان تاکید شده است.

 

متن کامل این بیانیه که به تصویب حدود 30 کشور حاضر در این نشست رسیده، به شرح زیر است:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم

پیشنویس بیانیه پایانی دومین نشست

روسای کمیسیونهای سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه

تهران 11 خرداد 1393 – 1 ژوئن 2014

به دنبال برگزاری اولین نشست روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه درتهران درتاریخ 21 اسفند 1392 ( 12 مارس 2014 ) با حضور کشورهای جمهوری خلقی اشتراکی الجزایر، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری فدراتیو روسیه، جمهوری عربی سوریه، جمهوری عراق، جمهوری لبنان، کوبا و ونزوئلا و تصمیم متخذه درآن نشست مبنی براستمرار این چارچوب همکاری، دومین نشست روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه درتاریخ 11/3/1391 ( 1 ژوئن 2014 ) با مشارکت31 کشور ( فهرست ضمیمه) در تهران و به ریاست جناب آقای دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران برگزار گردید.

شرکت کنندگان دراین نشست از تداوم درگیری و اقدامات تروریستی در سوریه، اشکال نوظهور آن در برخی کشورها از جمله نیجریه، آفریقای مرکزی، عراق وافغانستان عمیقا ابراز تأسف نموده، گسترش و رشد این پدیده شوم در سوریه و پیامدهای منطقه ای و جهانی آن را که با حمایت برخی کشورها صورت می گیرد شدیدا محکوم و اهتمام خویش را به منظور کاهش درد و رنج مردم سوریه و احقاق حقوق اساسی آنان مورد تأکید قرار دادند. شرکت کنندگان دراین نشست بر موارد زیر توافق کردند:

1- حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را به عنوان اقدام متقابل و مبتنی بر اصول حقوق بین الملل محترم شمرده و حقوق اساسی مردم سوریه را بر پایه قانون اساسی مورد تأکید قرار دادند.

2- بر ضرورت حمایت از راه حل سیاسی به عنوان تنها راهکار حل بحران سوریه تأکید کردند. در این چارچوب در نظر داشتن واقعیت‌های صحنه سوریه به خصوص موضوع تروریسم و افراط گرایی، لازمه تحقق هرگونه راه حل سیاسی است. بدون تردید استمرار ارسال هرگونه سلاح و کمکهای مالی و آموزشی به گروههای مسلح تروریستی حرکتی متناقض با تلاشهای صلح طلبانه تلقی می شود.

3- ضمن استقبال از همه راه حلهای سیاسی سازنده و موثر برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه، کمک به شکل گیری گفتگوی ملی سوری – سوری به دور از مداخله خارجی با مشارکت همه مردم سوریه مطابق تمام قوانین ملی و بین المللی و از همه طیفها را مورد تأکید قرار داده و حمایت خود را از اصلاحات صورت گرفته توسط حکومت سوریه اعلام کردند.همچنین با اعلام حمایت از روند آشتی داخلی در سوریه، از گروههای مسلح خواستند تا با کنارگذاشتن سلاح به روند مشارکت سیاسی بپیوندند.

4- با محکوم کردن اقدامات تروریستی در سوریه که مورد حمایت برخی کشورهای خارجی است بر ضرورت توقف حمایت از تروریستها تأکید نمودند و در این رابطه همکاری جمعی برای کمک به پایان دادن به خشونت و تروریسم در سوریه را ضروری دانستند. در این رابطه توجه کشورها را به ضرورت التزام کشورهای همسایه سوریه به کنترل مرزها که درقطعنامه شماره 2118 شورای امنیت سازمان ملل متحد اشاره شده معطوف نمودند.

5- تأکید کردند که کشتارهای صورت گرفته در سوریه باید حقیقت یابی شود. همه کشورهایی که سلاح و عناصر مسلح به سوریه اعزام کرده اند در این کشتارها مسئولند. تلاش برخی کشورها برای ارجاع پرونده سوریه به دادگاه کیفری بین المللی ( ICC) برخلاف واقعیتهای صحنه سوریه و اقدامی انحرافی و وارونه جلوه دادن حقایق صحنه این کشور و باهدف تخریب فضای انتخابات و روند حل و فصل سیاسی است. در این رابطه از دو کشور دوست روسیه و چین به خاطر اقدام ارزنده آنها در مخالفت با تصویب پیش نویس قطعنامه مزبور تقدیر نمودند.

6- با ابراز تأسف از وخامت اوضاع انسانی در سوریه، ریشه این بحران انسانی را در محاصره اقتصادی وتشدید تحریمها علیه مردم سوریه و همچنین اقدامات تروریستی دانسته و بر ضرورت حل مشکلات مردم سوریه و ارسال کمکهای انساندوستانه برای آنان طی هماهنگی با دولت و هلال احمر این کشور تأکید کردند. در موضوع کمکهای انساندوستانه باید اصل عدم سیاسی کاری و برخورد غیرفنی مورد توجه قرار گیرد. تلاش برخی کشورها برای کشاندن این پرونده به شورای امنیت اقدامی سیاسی بوده و وضعیت را دشوارتر می کند. در این رابطه شکل گیری یک گروه فنی و تخصصی بین المللی که حاکمیت ملی سوریه را محترم بشمارد راهکار صحیح حل بحران انسانی در سوریه می باشد.

7- با تقدیر از همکاری مسئولانه و سازنده دولت جمهوری عربی سوریه با نماینده مشترک سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی ( OPCW) و سازمان ملل متحد (UN ) در التزام به تعهدات خود در موضوع توافق برای انتقال مواد شیمیایی به خارج به منظور امحای آن، اقدامات تخریبی گروههای مسلح تروریستی در جهت ایجاد خلل در این روند را محکوم و کاربرد مواد شیمیایی به دست گروههای مسلح تروریستی در تعرض به هیأت تحقیق سازمان منع گسترش سلاحهای شیمیایی را تقبیح و بر ضرورت کشف حقایق مربوط به این حوادث اصرار ورزیدند.

8- روند سیاسی جاری در سوریه و انتخابات ریاست جمهوری در این کشور یک تصمیم داخلی و حق مندرج در قانون اساسی و مربوط به حقوق اساسی مردم سوریه می باشد و نباید دراین روند مداخله و اخلال خارجی صورت گیرد. دراین چارچوب اقدام برخی کشورها در ممنوعیت مشارکت شهروندان سوری مقیم در خارج در انتخابات ریاست جمهوری را نقض آشکار مقررات وقوانین بین المللی و توافقنامه وین مداخله در امور داخلی کشورها دانسته و آن را حرکتی مذموم و مخالف با مردم سالاری برشمردند.

9- مردم سوریه بر اساس اصول مندرج در منشور ملل متحد حق تعیین سرنوشت خویش را دارند و باید دریک روند دموکراتیک و از طریق سازوکار انتخابات، آینده سیاسی خود را ترسیم کنند.

10- شکل گیری یک گفتگوی گسترده ملی بعد از انتخابات زیر نظر رئیس جمهور منتخب به منظور مشارکت حداکثری و به مشارکت گرفتن معارضه سالم سیاسی که مکمل روند سیاسی جاری و کمک کننده به پایان بحران در این کشور باشد را مفید دانستند.

11- بر اساس دعوت بعمل آمده ازسوی رئیس محترم مجلس خلق سوریه وکمیته عالی قضایی انتخابات این کشور از روسای پارلمانهای کشورهای دوست، آمادگی خود را برای عزیمت به جمهوری عربی سوریه جهت همراهی و حضور در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کردند.

12- با تسلیت سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و تجلیل از اندیشه های والا و ژرف معظم له در اعتلای نقش و جایگاه مردم در حاکمیت ها و تقدیر از حمایتهای حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در استمرار خط استکبارستیزی و پشتیبانی از مستضعفین جهان، از تلاشهای مجلس شورای اسلامی ایران در جهت کمک به حل و فصل سیاسی بحران سوریه به ویژه برگزاری دو دور نشست روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه در تهران تقدیر و تشکر کرده و با عنایت به پیشنهادات سازنده و موثر جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در جهت حل و فصل بحران سوریه، نسبت به ثبت و ضبط و انتشار آن توسط دبیرخانه اجلاس به عنوان سند نشست دوم تأکید ورزیدند . درهمین راستا بر لزوم تقویت تلاشهای پارلمانی با توجه به جایگاه برتر این نهاد نزد ملتها در راستای حل و فصل بحرانهای منطقه ای و بین المللی تأکید کردند.

بندهای الحاقی مصوب ارائه شده از سوی هیأتهای شرکت کننده

1- برگزاری انتخابات در سوریه آغاز مرحله نوینی از ثبات و وفاق ملی در این کشور را نوید می دهد. امیدواریم این امر زمینه بازگشت آوارگان و مهاجران سوری را به موطن خود فراهم نموده و کشورهای دوست تلاشهای خود را به منظور کمک به اسکان و استقرار آوارگان و شکل گیری روند بازسازی کشور سوریه مبذول دارند.

2- حمایت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه و احترام به اراده ملت این کشور در انتخاب رئیس جمهور آینده خویش از طریق صندوق های آراء و تعیین سرنوشت خود بدون هرگونه دخالت جهات خارجی مورد اجماع وتوافق قرار گرفت.

3- تداوم تلاشها و فعال بودن دبیرخانه آن با هدف بهره گیری از سازوکارهای مناسب به منظور نزدیک کردن آراء و دیدگاه‌های طرف‌های مختلف سوری بویژه آحاد ملت این کشور تأکید شد.»

انتهای پیام

توییت بینا

10:34 (۹ ماه قبل) ۱

کشف محموله ۸۷۶ کیلوگرمی مواد مخدر در مرز بازرگان

10:33 (۹ ماه قبل) ۲

پیامک‌ ثبت‌نام واریز سود سهام عدالت جعلی است

10:33 (۹ ماه قبل) ۳

ورود ۲۵هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای آبان

10:32 (۹ ماه قبل) ۴

توربین نیروگاه برق خرمشهر را دزدها برده اند

11:55 (۱ سال قبل) ۵

ایران هیچ اغراقی در توان موشکی خود نمی کند

11:53 (۱ سال قبل) ۶

درخواست مجلس از وزیر صمت برای ابطال انتخابات غیرقانونی اتاق بازرگانی

11:53 (۱ سال قبل) ۷

اخطار شورای رقابت به خودروسازان گران‌فروش

16:29 (۱ سال قبل) ۸

رهبر انقلاب: توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد

16:28 (۱ سال قبل) ۹

دستگیری اعضای باند اسکیمر در ارومیه

14:15 (۱ سال قبل) ۱۰

کارکنان یک بانک ۱۱ بار وام قرض الحسنه دریافت کردند

14:15 (۱ سال قبل) ۱۱

قرعه‌کشی مرحله دوم فروش خودرو امروز انجام می‌شود

15:12 (۱ سال قبل) ۱۲

سلطان عمان وارد تهران شد

17:03 (۱ سال قبل) ۱۳

رئیس‌جمهور سه قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

16:59 (۱ سال قبل) ۱۴

ترکیه: ۹۶ کیلومتر از دیوار مرزی با ایران تکمیل شد

16:58 (۱ سال قبل) ۱۵

نیروهای طالبان اقدام به تیراندازی به پاسگاه ساسولی کردند

16:57 (۱ سال قبل) ۱۶

بازنشستگان برای وام ۳۰میلیونی نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند

16:56 (۱ سال قبل) ۱۷

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو به ۱ میلیون نفر رسید

9:22 (۱ سال قبل) ۱۸

کرایۀ حمل کالا ۳۰ درصد افزایش یافت

9:19 (۱ سال قبل) ۱۹

تروریست ها ۵ مرزبان را در سراوان شهید کردند

8:32 (۱ سال قبل) ۲۰

تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت

پربازدیدها

آخرین عناوین