امروز: سه شنبه، ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۷ Tuesday, 7 February 2023

رفع سوءظن از پرواز مورالس, خشم مردم بولیوی

رفع سوءظن از پرواز مورالس

نتیجه تجسس هواپیمای حامل رئیس جمهور بولیوی از نبود اسنودن خبر داد و در نهایت هواپیما حوالی ظهر روز چهارشنبه وین را ترک کرد.مردم بولیوی از اقدامات توهین آمیز اروپا علیه رئیس جمهورشان به خشم آمده اند.

به گزارش بینانیوز به نقل از ” پانا ” ، خبرنگار شبکه الجزیره انگلیسی گفت، مردم بولیوی از اقدامات توهین آمیز اروپا علیه رئیس جمهورشان به خشم آمده اند.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، مجری این شبکه ابتدا گفت، پای رئیس جمهور بولیوی نیز به معرکه تلاش های آمریکا برای دستگیری ادوارد اسنودن، افشا کننده اسرار جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا، کشیده شده است.

کارولاین ملون، خبرنگار این شبکه گفت، پرتغال و فرانسه در آخرین دقایق، ناگهان اجازه استفاده از حریم هوایی شان را برای هواپیمای حامل اوو مورالس لغو کردند تا او نتواند به کشورش بازگردد و مجبور به فرود در اتریش شود.

دیوید چوکوهوانکا، وزیر امور خارجه بولیوی درباره شایعه سفر اسنودن با مورالس در هواپیمای وی گفت، ما نمی دانیم چه کسی این دروغ را اختراع کرده است. به نظر می آید کسانی تلاش دارند به کشور ما صدمه بزنند. وی تأکید کرد، پرتغال و فرانسه باید به ما توضیح دهند که چرا استفاده از حریم هوایی شان را برای هواپیمای حامل رییس جمهور کشور ما لغو کرده اند.

کارولاین ملون افزود، این فقط اعضای دولت بولیوی نیستند که از طرز رفتار کشورهای یاد شده با رئیس جمهور کشورشان و تغییر برنامه های سفر وی خشمگین هستند، بلکه بسیاری از بولیویایی ها نیز همین احساس (خشم) را دارند.

یکی از شهروندان بولیویایی گفت، برای من بسیار تکان دهنده به نظر می رسد که کشورهای پیشرفته ای که ادعای دمکراسی می کنند تا همگان را فریب دهند، به چنین رفتار شنیعی دست بزنند. به نظر من این کاملاً انزجار آور است.

یکی دیگر از اتباع بولیوی گفت، چگونه ممکن است که به رئیس یک دولت اجازه پرواز از حریم هوایی سایر کشورها داده نشود؟! چنین رفتار (توهین آمیز) اروپاییان با رئیس جمهور ما مانند این است که به کل کشور ما توهین شده باشد. اوو مورالس، توسط مردم همین کشور به ریاست جمهوری بولیوی انتخاب شده است. او افزود، مورالس دارای اقتدار و استقلال است و هرجای دنیا که باشد باید با او با کمال ادب و احترام رفتار شود.

ملون اضافه کرد، هنوز به نظر می رسد ادوارد اسنودن در فرودگاه مسکو باشد. او از تعداد زیادی از کشورهای جهان تقاضای پناهندگی سیاسی کرده، اما تاکنون پنج کشور رسماً تقاضای او را رد کرده اند. هفت کشور جهان اعلام کرده اند، اگر ادوارد اسنودن بتواند خود را به خاک کشور ما برساند، ما تقاضای پناهندگی سیاسی وی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. اکنون به نظر می آید بولیوی یکی از کشورهایی باشد که در حال بررسی تقاضای پناهندگی اسنودن باشد.

گزارشگر این شبکه در خاتمه افزود، آمریکا تهدید کرده، هر کشوری که به ادوارد اسنودن پناهندگی سیاسی بدهد، با عواقب جدی مواجه خواهد شد.

 

جولیان آسانژ بنیانگذار پایگاه ویکیلیکس سه شنبه از اروپایی ها به ویژه فرانسوی ها و آلمانی ها خواست ادوارد اسنودن کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا را که در یکی از فرودگاه های مسکو پناه گرفته است و تحت پیگرد مقامات آمریکایی است در خاک خود بپذیرند.

آسانژ به همراه دبیرکل سازمان غیر دولتی گزارشگران بدون مرز در مقاله ای در لوموند نوشت :« کشورهای عضو اتحادیه اروپا و در راس آنها فرانسه و‌ آلمان باید به بهترین نحو با هرجایگاهی که ممکن است اسنودن را در خاک خود بپذیرند.»

به گزارش بینانیوز به نقل از ” همشهری آنلاین ” ،  نتیجه تجسس از نبود اسنودن خبر داد و در نهایت هواپیما حوالی ظهر روز چهارشنبه وین را ترک کرد.

در همین حال، ساچا لورنتی سولیز سفیر بولیوی در سازمان ملل از تشکیل جلسه فوق العاده رهبران آمریکای جنوبی خبر داد.

وی به خبرنگاران گفت: شان و اعتبار بولیوی و آمریکای لاتین درخطر است. وی خاطر نشان کرد که روسای جمهوری پرو ، اکوادور و آرژانتین با مورالس در مورد این اتفاق صحبت کرده اند.

از سویی، خوان مانوئل سانتوس رییس جمهوری کلمبیا در یک کنفرانس خبری در ژنو گفت که درخواستی برای شرکت در این نشست دریافت نکرده است.

بولیوی، اتریش را به ربودن مورالس به دلیل مجبور کردن هواپیمای حامل وی به فرود در فرودگاه وین متهم کرد.

.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید