امروز: جمعه، ۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۷ Friday, 27 January 2023

عراقچی: هنوز به راه حل دقیق و نهایی نرسیده‌ایم

عراقچی: هنوز به راه حل دقیق و نهایی نرسیده‌ایم

سیدعباس عراقچی گفت که تیم ایران در پاسخ به فهرست برخی افراد و مراکز که طرف مقابل ارائه داده تا آژانس به آنها دسترسی مدیریت شده داشته باشد، گفته دستورالعمل رهبر معظم انقلاب قاطع و جدی است و این موضوع به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.

:

به گزارش سایت خبری  بینانیوز ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره فهرست بازرسی و دسترسی به برخی افراد و مراکز ایرانی گفت : این فهرست را مجموعه 1+5 به عنوان راه حلی برای حل موضوع« پی .ام.دی » به ما داده بود،.« پی.ام.دی» موضوعی است که به گذشته مربوط مي‌شود و یکسری سوالاتی از گذشته وجود دارد که همچنان حل نشده و مبهم باقی مانده و برای حل آن راه حل‌های مختلفی تا کنون پیشنهاد شده است.
:
عراقچی گفت: یک راه حل که طرف مقابل ما مطرح کرد این بود که فهرستی از افراد و مراکز مشخص شود و آژانس بتواند به آنها دسترسی مدیریت شده داشته باشد. دسترسی ای که اجازه کسب اطلاعاتی از محیط پیرامونی به بازرس داده نمی‌شود و در یک محدوده کاملا مشخصی وظیفه اش را انجام مي‌دهد، این ایده مطرح شده بود. این پیشنهاد در تهران مورد موافقت واقع نشد، ما روی ایده های دیگر کار مي‌کنیم و به طرف مقابل هم صریح گفته‌ایم.
:
معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: تاکید کردیم آنچه که مقام معظم رهبری بیان کردند در مورد عدم دسترسی به افراد برای مصاحبه و عدم بازرسی و یا بازدید از مراکز نظامی، یک دستورالعمل بسیار جدی و قاطع برای ما است و به طرف‌های مقابل هم کاملا منتقل کردیم که این به هیچ وجه در دستور کار ما نیست. راه حل‌های جایگزین دیگری که نگرانی‌های امنیتی و دغدغه‌های موجود را برطرف کند، مطرح است که در حال کار بر روی آنها هستیم. اگر به نتیجه برسیم آن را اجرا خواهیم کرد. در غیر این صورت مذاکرات را ادامه مي‌دهیم تا به راه حلی مقبول برسیم.
:
عراقچی درباره جدول زمانی همزمانی رفع تحریم ها و اجرای تعهدات ایران نیز گفت: یکی از موارد اختلافی که هنوز به یک راه حل نهایی در مورد آن نرسیده‌ایم بحث همزمانی فعالیت‌های دو طرف است که اگر ما به توافق برسیم طبعا اقداماتی را طرف مقابل ما در خصوص رفع و لغو تحریم ها باید انجام دهند و اقداماتی که ما باید انجام دهیم ، مشخص مي‌شود؛ اینکه این دو سری اقدام چگونه با هم همزمان مي‌شود یکی از مسائل اختلافی است.
:
عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران افزود: روی اصل همزمانی توافق وجود دارد. ماهیت اقدامات به گونه‌ای است که همزمانی آنها مشکلاتی خواهد داشت. باید به ترتیبابی برسیم که خواسته دو طرف رعایت شود این از مواردی است که هنوز روی آن کار مي‌کنیم. هم به لحاظ محتوایی و هم به لحاظ شکلی، هنوز به راه حل دقیق و نهایی نرسیده‌ایم ولی ایده هایی مطرح شده است که روی یکی از آن کار مي‌کنیم.
:
عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در مورد برخی ایده ها و اظهارنظر های مقامات آمریکایی و سایر کشورهای 1+5 هم گفت: این‌ها در مذاکرات طبیعی است و بار اول هم نیست. در طول 17ماه گذشته مرتب از این ایده ها بوده است، ایده هایی را که آنها مطرح مي‌کنند ما به تهران منتقل مي‌کنیم و مخالفت مي‌شود؛ یا اینکه ما به طرف مقابل منتقل مي‌کنیم و ایده‌هایی را ما مطرح مي‌کنیم ، آنها مي‌برند در پایتخت هایشان بررسی مي‌کنند و مخالفت مي‌کنند.
:
عراقچی گفت: نه فقط در باره« پی.ام.دی » که راجع به همه مسائل این وضعیت صدق مي‌کند در غیر این صورت تاکنون به توافق رسیده بودیم. ما در باره همه مسائلی که روی میز است کار سختی را در 17ماه گذشته انجام دادیم. هزاران ساعت مذاکره در خصوص راه حل های احتمالی، نحوه حل و فصل این مسائل طی ماه های متوالی داشتیم تا اینکه کم کم بحث ها پخته شد. در لوزان در رابطه با عمده موضوعات روی میز به راه حل هایی رسیدیم که الان داریم انها را مي‌نویسیم.
:
وی افزود: بعضی دیگر از مسائل هست که هنوز در مورد آنها به راه حل نرسیده ایم و در حال کار بر روی آنها هستیم. طبعا پیشنهادات مختلفی ارائه مي‌شود که یا قبول مي‌شود ،یا اصلاح و رد و تکمیل مي‌شود . آنقدر مذاکره صورت مي‌گیرد تا به یک راه حل مقبول برای هر دو طرف برسیم. معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه اظهار امیدواری کرد که راجع به حل موضوع « پی.ام.دی» که مسائل و ابهامات آن مربوط به گذشته است به راه حل برسند و گفت: ایده هایی مطرح شده است ولی هنوز بحث در این باره ادامه دارد.
:
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای مذاکرات را دشوار خواند و گفت: مذاکرات سختی های خود را دارد و هرچه به اخر مذاکرات نزدیک تر مي‌شویم، مسائل بسیار جزیی تر و پیچیده تر مي‌شود و طبعا فشار بیشتری در مذاکرات احساس مي‌شود. عراقچی درباره نتایج سه روز مذاکره در وین افزود: در سه روز گذشته هم در سطح کارشناسی و هم در سطح معاونین مذاکرات را ادامه دادیم، کار روی نگارش متن و ضمائم آن و بحث قطعنامه ای که شورای امنیت باید صادر کند ادامه یافت. همچنین روی عناصر و مولفه های ان صحبت کردیم و بتدریج متن را کاملتر مي‌کنیم.
:
وی افزود: البته هنوز میزان اختلافات زیاد است و این اختلافات هم به مسائل محتوایی مربوط مي‌شود و هم به نحوه نگارش که همزمان در هر دو حوزه مذاکره صورت مي‌گیرد. عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران گفت: البته همانطور که بارها گفتیم آنچه که از نظر ما یک سرانجام مطلوب به حساب مي‌آید توافق خوبی است که خواسته های ما در آن رعایت شده باشد، اگر به این توافق خوب برسیم طبعا مذاکرات به سرانجام خود رسیده است وگرنه، بحث ها ادامه پیدا خواهد کرد تا به آن نقطه برسیم.

./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید