امروز: شنبه، ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۸ Saturday, 4 February 2023

مشارکت 86درصدی مردم ترکیه در انتخابات

مشارکت ۸۶درصدی مردم ترکیه در انتخابات

با پایان یافتن انتخابات پارلمانی ترکیه، نتایج نهایی شمارش آرای این انتخابات اعلام شد. این نتایج حاکی از آن است که حزب حاکم و اسلام‌گراي «عدالت و توسعه» اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان آتی را در اختیار نخواهد داشت و این یعنی پایان حکمرانی انحصاری 13 ساله این حزب بر ترکیه.

:

به گزارش سایت خبری بینانیوز ، راساس آخرین آمارها حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبرای احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه 40.9 درصد آرا را به دست آورد که بر این اساس 259 نماینده از این حزب وارد مجلس می شوند. این تعداد نماینده برای تشکیل دولت به تنهایی کافی نیست. این حزب برای تشکیل دولت دست کم باید 276 کرسی مجلس را به دست می آورد.
:
حزب جمهوری خواه خلق به رهبری کمال قلیچدار اوغلو توانست با کسب 25.2 درصد آرا 131 کرسی مجلس را از آن خود کند. از حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی نیز با کسب 16.5 درصد آرا، 82 نماینده وارد مجلس می شوند اما برنده واقعی این انتخابات را می توان حزب چپ گرای دمکراتیک خلق ها دانست که کردهای مخالف را نمایندگی می کند. این حزب توانست با عبور از حد نصاب 10 درصدی مجلس، برای اولین بار به عنوان یک حزب کردی مخالف وارد مجلس شده و معادلات سیاسی ترکیه را برهم زند. این حزب توانست با کسب 12/7 درصد آرا، 78 نماینده وارد مجلس کند.
:
شبکه تی.آر.تی گزارش داد، نتایج غیررسمی و نهایی شمارش آرا به صورت زیر منتشر شده است:
حزب عدالت و توسعه: 40.9 درصد
حزب جمهوری‌خواه مردم: 25.2 درصد
حزب حرکت ملی: 16.5 درصد
حزب دموکراتیک مردم: 12.6 درصد
:
به این ترتیب بر اساس آرای فوق، حزب عدالت و توسعه به عنوان حزب پیشتاز انتخابات موفق به کسب ۲۵۹ کرسی، حزب جمهوری‌خواه مردم ۱۳۱ کرسی، حزب حرکت ملی ۸۲ کرسی و حزب حزب دموکراتیک مردم ۷۸ کرسی از پارلمان ترکیه شده‌اند. با توجه به این نتایج هیچ کدام از احزاب سیاسی نخواهند توانست به تنهایی دولت تشکیل بدهند زیرا بر اساس قانون اساسی ترکیه، حد نصاب لازم برای تشکیل دولت ۲۷۶ کرسی است. میزان مشارکت مردم ترکیه در این انتخابات که روز یکشنبه برگزار شد، 86 درصد از کل واجدین شرایط اعلام شده است.
:
هنوز نتایج آرای ترک‌های مقیم خارج از این کشور که بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار رأی است، در آمار منتشر شده منعکس نشده است. نتایج شمارش آرای انتخابات پارلمانی ترکیه نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه احتمالا اکثریت خود را در پارلمان از دست می‌دهد. اگر آرای حزب عدالت و توسعه زیر ۵۰ درصد باقی بماند، این حزب برای تشکیل دولت آینده مجبور خواهد شد با حزب دیگری ائتلاف کند. از سوی دیگر، حزب دموکراتیک مردم که از حمایت کردها برخوردار است، حدود ۱۱.۶ درصد آرا را به دست آورده که بیش از ۱۰ درصد آرای لازم برای حضور در مجلس قانون‌گذاری ترکیه است. در صورتی که تناسب آرا به همین صورت حفظ شود، این حزب مدافع حقوق کردها برای اولین بار به پارلمان راه می‌یابد.
:
در صورت تأیید این نتایج، حکومت انحصاری حزب عدالت و توسعه بر ترکیه بعد از ۱۳ سال به پایان می رسد. در این صورت، همچنین اردوغان ناچار خواهد شد که برنامه تغییر قانون اساسی را، که به دنبال اجرای آن در صورت پیروزی انحصاری در انتخابات بود، کنار بگذارد. برنامه تغییر قانون اساسی، قرار بود اختیارات رئیس‌جمهور را در حکومت ترکیه افزایش دهد و این کشور را به یک نظام ریاستی تبدیل کند که در آن، اختیارات اصلی اجرایی با شخص رئیس‌جمهور باشد. برای تصویب این تغییر در پارلمان ترکیه، رجب طیب اردوغان به دو سوم آرای نمایندگان احتیاج داشت که با توجه به نتایج انتخابات تا این لحظه دور از دسترس به نظر می‌رسد.

./.

توییت بینا

9:06 (۳ سال قبل) ۱

آغاز ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

8:33 (۳ سال قبل) ۲

پایان محدودیت های ترافیکی طرح فاصله گذاری اجتماعی از امروز - اول اردیبهشت

8:30 (۳ سال قبل) ۳

در کشور کمبود خون داریم، مردم همچون گذشته خون اهدا کنند

8:27 (۳ سال قبل) ۴

ترامپ: ایران می‌خواهد آمریکا را صاحب شود!

8:26 (۳ سال قبل) ۵

سفرهای غیرضروری می تواند شیوع کرونا را تشدید کند

20:25 (۳ سال قبل) ۶

تعطیلی همه مسابقات ورزشی تا پایان اردیبهشت تمدید شد

20:24 (۳ سال قبل) ۷

در ۱۶ استان کشور روند ابتلا به کرونا نزولی شده است

20:16 (۳ سال قبل) ۸

وام یک میلیونی یارانه‌بگیران قرض الحسنه شد

20:01 (۳ سال قبل) ۹

وزیر کار بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ را ابلاغ کرد

8:47 (۳ سال قبل) ۱۰

وزیر بهداشت: دانشگاه ها یک هفته دیگر تعطیل خواهند بود

8:45 (۳ سال قبل) ۱۱

عربستان حج عمره به این کشور را محدود کرد

8:44 (۳ سال قبل) ۱۲

یک مورد مثبت کرونا در آذربایجان غربی

11:41 (۳ سال قبل) ۱۳

کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب نشد

11:41 (۳ سال قبل) ۱۴

مرز زمینی و هوایی ایران و ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود است

10:09 (۳ سال قبل) ۱۵

۷۲ مصدوم در زلزله آذربایجان غربی

10:08 (۳ سال قبل) ۱۶

سامانه بارشی جدید وارد کشور شد

10:08 (۳ سال قبل) ۱۷

کره هیچ قطعه لوازم خانگی به ایران ارسال نمی کند

10:07 (۳ سال قبل) ۱۸

«ماهاتیر محمد»، نخست‌وزیر مالزی از سمت خود استعفا داد

10:06 (۳ سال قبل) ۱۹

میزان مشارکت در انتخابات مجلس ۴٢درصد ثبت شده است

10:06 (۳ سال قبل) ۲۰

سلطان ماسک هم دستگیر شد

پربازدیدها

آخرین عناوین

به کانال تلگرام بینانیوز بپیوندید